استقبال وزارت امور خارجه از تولید برنامه 90 سیاسی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 875
تاریخ عضویت: جمعه 4 بهمن 1387, 7:36 pm
محل اقامت: شهرکرد
سپاس‌های ارسالی: 1385 بار
سپاس‌های دریافتی: 3738 بار
تماس:

استقبال وزارت امور خارجه از تولید برنامه 90 سیاسی

پست توسط sayeh_roshan_1988 »

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: اگر صدا و سیما بتواند برنامه ای همچون 90 ورزشی، در حوزه سیاست تولید کند بسیار خوب است.
به گزارش شبکه خبر به نقل از واحد مرکزی خبر،حسن قشقاوی در نشست پرسش و پاسخ امروز با دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس افزود: تولید این گونه برنامه ها می تواند تجزیه و تحلیل جزئی، دقیق،آزادانه، از سیاست خارجی کشور برای جامعه به وجود آورد.

وی دیپلماسی را اعمال قدرت نرم بیان کرد و گفت: اینکه هر شب رادیوهای بیگانه وابسته به استکبار جهانی دست به مبالغه درباره ایران در اقصی نقاط جهان می زنند در اصل نشان دهنده نگرانی آنها از افزایش ظرفیت ها و نفوذ ایران است که نمی توانند با صراحت بیان کنند.

قشقاوی با اعلام موفق بودن عملکرد وزارت امور خارجه افزود: اگر سیاست خارجی ضعیف بود،این همه داد و بیداد نداشت ، دعوت به مشارکت در نشست های گوناگون و رایزنی با ایران نبود ،بنابر این ارزیابی صحیح و منصفانه ان است که سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران موفق بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه ممکن است حوادث خردی همچون بازرسی یک ایرانی در میان چندین هزار مسافر در یکی از کشورها نیز اتفاق بیفتد گفت: ما در هفته حدود 30 پرواز به امارات داریم و حدود 4 هزار مسافر به عراق یا تعداد زیادی به حج عمره می روند ، امکان دارد به صورت موردی اتفاق بیفتد که از کسی بازرسی بدنی کنند،هر چند در بسیاری از موارد بازرسی،کاری متداول در همه فرودگاه های جهان پس از حوادث سپتامبر 2001 است.

حسن قشقاوی در باره پیش بینی خود از رفتار آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری آینده ایران و نامه های متعدد رئیس جمهور به آمریکا گفت: مهم در دیپلماسی نگاه واقع بینانه است،اکنون واقعیت های جهانی در حال تغییرند و البته این ربطی به آمریکا ندارد.

وی گفت: آمریکایی ها معتقدند اگر در کشورهای خاورمیانه انتخابات آزاد صورت گیرد سکولارها پیروز می شوند درحالی که واقعیت چیز دیگری را نشان می دهد.

قشقاوی با اشاره به شعار تغییر رئیس جمهوری آمریکا افزود: تغییری که اکنون مطرح می شود،در اصل ناگزیری از روندهای واقعی بر سیاست خارجی آنهاست، به بیان دیگر واقعیت ها بوده که این شعار را برای اوباما دیکته کرده است.

وی درباره رفتار ایران در مقابل شعار تغییر رئیس جمهوری آمریکا گفت: موضع رسمی ما طوری بوده که آنها می گویند ما اهل منطق هستیم و اهل ماجراجویی وستیزه جویی نبوده و می خواهیم فرصت واقعی را فراهم کنیم .

قشقاوی با بیان اینکه نامه های آقای احمدی نژاد به سران کشورهای غربی نیزدر همین راستا بوده است،تصریح کرد: باید منتظر باشیم و ببینیم در عمل چهاتفاقی می افتد، بعد بررسی و موضع مان را اعلام کنیم و این روش و موضع کاملا درست است.

وی در ادامه در پاسخ به اینکه سیاست خارجی توسط وزارت امورخارجه اتخاذ میشود یا شورای عالی امنیت ملی، افزود: قانون اساسی ساختارهای قدرت را تعیینکرده است و در این قانون جایگاه شورای عالی امنیت ملی کاملا روشن است.

وی با بیان اینکه مجری سیاست خارجی در کشور وزارت امورخارجه است،گفت:البته این وزارتخانه می تواند در همه رده های کشور نظرات و دیدگاه های خودرا ارائه کند.

قشقاوی افزود: به عنوان مثال در بحران غزه وزارت امورخارجه محور پیگیری بود،بنابراین هیچ تضادی در کار دستگاه های کشور وجود ندارد.

وی در عین حال تقسیم کار دیپلماسی را میان دستگاه های کشور کاری متداول دانست که در کشورهای دیگر نیز اتفاق می افتد.

سخنگوی وزارت امورخارجه درباره اتفاقات اخیر در منطقه پاراچنار پاکستان گفت: در این منطقه دعوای بسیار سختی از شش ماه قبل صورت گرفته بود که ماهیت آن پیش از آنکه مذهبی باشد، قبیله ای است .

حسن قشقاوی افزود: چهار ماه قبل بین قبایل این منطقه توافقی صورت گرفت و پیرو آن جاده 140 کیلومتری میان این قبایل باز شد.

قشقاوی با بیان اینکه برخی ها این موضوع را به طور مبالغه آمیز مطرح کردندو دم از درگیری و خونریزی زدند، گفت: ما به تمام جهان اسلام چه شیعه و چه سنی حساس هستیم.

قشقاوی افزود: در چهارماه اخیر چنین درگیری هایی در این منطقه مشاهده نشده است،به همین علت دلیلی نداشته است که موضع گیری تند و غیر واقعی داشته باشیم.

وی گفت: متاسفانه برخی تعبیرها و تشابهاتی که درباره این منطقه با موضوع فلسطین و غزه می شود غیرواقعی است؛ منطقه پاراچنار ریشه هفتاد ساله دارد واگر بخواهیم آن را غزه دوم بنامیم انحراف از واقعیت است.

قشقاوی افزود: امروز جهان اسلام در موضوع غزه و فلسطین مقابل دشمن اصلی خود یعنی صهیونیسم قرار گرفته است، بنابراین نباید با تشابه موضوعاتی چون پاراچنار پاکستان و غزه در افکار عمومی جهان اسلام انحراف ایجاد کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که دستگاه دیپلماسیاظهارات ناطق نوری درباره خصوص بحرین را چگونه ارزیابی می کند گفت: مکان،زمان و موضوع سخنرانی، بیان واقعیت هر سخنرانی است.

قشقاوی افزود: مکان سخنرانی ناطق نوری در مشهد، زمان این سخنرانی درراهپیمایی 22 بهمن و موضوع این سخنرانی استقلال جمهوری اسلامی ایران و اشاره مقایسه ای وی به وقایع گذشته بوده است.

وی گفت: ماهیت سخنرانی ناطق نوری ماهیتی تاریخی و مشرف به حوادث تاریخی بوده و ادعای ارضی نشده است.

قشقاوی با بیان این که برخی رسانه های خارجی و مقامات سیاسی کشورها در اینباره جنجال آفرینی کردند،افزود: جمهوری اسلامی ایران براساس حسن همجواری ومنافع منطقه و جهان اسلام تعامل خوبی با بحرین دارد.

وی با بیان این که بازگشایی پرونده های ارضی به نفع منطقه نیست گفت:اکنون با وجود رژیم صهیونیستی، جهان اسلام به وحدت و همگرایی بیشتری نیازدارد، هر چند برخی رسانه های منطقه ای می خواهند ایران هراسی را مطرح کنند.

دانشجویی از قشقاوی پرسید اتخاذ مواضع خاص در سخنرانی ها چقدر در تحریم های ایران نقش داشته است؟ و آیا رابطه ما با جهان سوم به معنای منزوی شدن ما نیست؟

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ گفت: درباره سخنرانی های مسئولان کشور،اظهارات غیرواقع بینانه و مبالغه آمیزی صورت گرفته است در حالی که باید گفت: همه سیاست خارجی همین اظهارات نیست.

قشقاوی با بیان این که واقعیت سیاست خارجی روی زمین است ، افزود: اگر دست از اصولمان،به طور مثال در موضوع حقوق هسته ای برداریم اگر هزار بار ناسزا نیز به کشورهای زورگو بگوییم آنها با ما کاری نخواهند داشت.

وی به اهداف غرب از وجود و حضور رژیم صهیونیستی در منطقه اشاره کرد و گفت:اگر فعالیت ما در راستای کمرنگ کردن حضور این رژیم باشد کشورهای غربی شروعبه خرده گیری بیجا می کنند؛ آنها می خواهند این رژیم آقای مسلمانان واعراب باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه حق برخورداری از علم و دانش و توسعه را از شاخه های حقوق بشر عنوان کرد و افزود: کسانی که دم از حقوق بشر می زنند اما باحق هسته ای ایران مخالفند در اصل با اصول بنیادین حقوق بشر مخالفند.

قشقاوی گفت: دیپلماسی فتح قله های علم و پیشرفت فراز و فرودهای مختلف میطلبد و این دیپلماسی یک دیپلماسی پویا ، هدفمند و با آثار بلند مدت است کهبا دیپلماسی کلاسیک متاثر از قدرت سلطه گر فرق می کند؛ دیپلماسی فعال لایه های متنوع از کامیابی ها و ناکامی های ظاهری ولی در نهایت ثمربخش و سازنده در بردارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به اینکه مصادیق دولت نهم در موفقیتدستگاه دیپلماسی چیست؟ تصریح کرد: در مسائل سیاسی یک رویکرد وجود دارد ویک عملکرد؛ در عملکردها بعضا نیاز به نوعی مانور وجود دارد،اما دررویکردها و جهت گیری ها حرکت در مسیر اصول انقلاب اسلامی بوده و این مهمبه تایید رهبری نظام نیز رسیده است.

قشقاوی با بیان این که اکنون دنیا ایران را به عنوان یک ابرقدرت منطقه ایبه حساب می آورد گفت: در باره همکاری با برخی کشورهایی که به عنوان جهان سوم محسوب می شوند سیاست ما این است که در حوزه ای که صدور خدمات فنی ومهندسی می تواند جواب دهد باید فعال شد.

وی افزود: سرمایه گذاری ما در سیاست خارجی اقدام مثبتی است که ارتباط مستقیمی در حل مشکل بیکاری و کسب سرمایه برای صاحبان صنایع در داخل کشوردارد و این مهم را نباید به عنوان هدر دادن پول در بیرون از کشور به حساب آورد،نمونه این را در کشوری مثل چین می توان مشاهده کرد.
قشقاوی با بیان این که منطقه خاورمیانه و فلسطین به علت اهمیت آن، حتی دراولویت 60 سال اخیر کشورهای غربی بوده است،گفت: حتی من معتقدم موضوع خاورمیانه اولویت نخست رژیم گذشته در ایران البته در جهت حمایت از غرب بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه نشست خود با دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس درباره اقدامات ایران درباره سهم حاکمیتی کشورمان در دریای خزر گفت:در طول تاریخ به علت بی عرضگی پادشاهان به ویژه آخرین پادشاه در بسیاری از موارد میزان حاکمیت ما بر دریای خزر بدون توجه به منافع ملی و به علت اعمال زور از ناحیه شوروی، ضعیف و ناقص بوده است.

قشقاوی سهم یک پنجمی از دریای خزر را حق مسلم جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود:اکنون درحال مذاکره دوستانه و توام با تفاهم با کشورهای حوزه دریای خزر هستیم.

وی با اشاره به اظهارات دروغ رسانه های خارجی درباره کوتاهی ایران از سهم خود در دریای خزر گفت: حفظ تمامیت ارضی برای ما بسیار مهم است و هر کس که در این راه مدعی باشد می تواند، برای دریافت و مشاهده مستندات به وزارت امور خارجه مراجعه کند.
قشقاوی با درخواست از دانشجویان برای عمیق شدن در حوزه های سیاسی تاکید کرد : حوزه دانشگاه حوزه ورود به دانش و فراگیری جدید است ،دانشجویان باید تمام تلاش خود را بر کسب داده های جدید متمرکز کنند.

در ادامه یکی دیگر از دانشجویان پرسید درباره وضع سیاست خارجه در دولت نهم و دولت هشتم را چگونه ارزیابی می کنید؟ و چرا در حالی که مقام معظم رهبری مذاکره با آمریکا را در شرایط کنونی به نفع کشور نمی دانند، رئیس جمهور در سخنرانی مراسم 22 بهمن از آمادگی برای مذاکره دم می زند؟

قشقاوی گفت: معتقدیم سیاست راهبردی کلان ما در چارچوب رهنمودهای مقام معظم رهبری ترسیم می شود، زیرا از ابتدای انقلاب در صدر مسائل کلان راهبردی ناظر بیداری چون حضرت امام خمینی (ره) و بینش ژرف و اصولی مقام معظم رهبری وجود داشته است.

وی در باره رویکردهای سیاست خارجی در دولت نهم افزود: ایستادگی یک رئیس جمهور و دفاع از کیان ملی و منافع جهان اسلام در دولت نهم واضح و روشن است و البته مقام معظم رهبری بارها از این مواضع دولت نهم حمایت کرده اند.

قشقاوی درباره سوال دوم این دانشجو با بیان اینکه در حوزه سیاست خارجی باطیف وسیعی از افکار عمومی مواجهیم گفت: ما همواره به دیپلماسی عمومی درکنار دیپلماسی رسمی توجه داریم؛ همیشه باید موضع گیری ها به گونه ای باشدکه فردی در آن سوی جهان هم وقتی حرف ما را می شنود بگوید این حرف و موضع گیری درست و منطقی است.

دانشجوی دیگری در باره اخراج منافقین از عراق و محور مذاکرات سفیر آمریکابا سفیر ایران در افغانستان پرسید که سخنگوی وزارت امور خارجه در جواب گفت: هیچ مذاکره ای میان سفیر ما در افغانستان با سفیر آمریکا انجام نشده است.

وی افزود: مشاور امنیت ملی دولت عراق با حضور خود در پایگاه اشرف به منافقین ترک این پایگاه را به طور رسمی اعلام کرده است.

قشقاوی موضوع منافقین را برای غربی ها ادامه بحث چماق و هویج درمقابل ایران عنوان کرد و گفت: میزان اطلاعات نهادهای امنیتی کشورهای غربی از جنایات منافقین اگر بیشتر از نهادهای اطلاعاتی ما نباشد، کمتر نیست؛آنها می خواهند از منافقین به عنوان ابزار، بهره برداری کنند که این موضوع برای آنها نتایج معکوس خواهد داشت.

وی افزود: این که آنها (غربی ها) می گویند در بررسی هایی که انجام دادهایم به این نتیجه رسیده ایم که منافقین تروریست نیستند، شوخی است.

قشقاوی ابراز امیدواری کرد:دولت عراق در موضوع اخراج منافقین همان گونه که گفته است صادقانه اقدام کند.
[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]

کارت پستال درخواستی اعضای سنترال
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3309
تاریخ عضویت: شنبه 10 آذر 1386, 5:59 pm
سپاس‌های ارسالی: 3096 بار
سپاس‌های دریافتی: 11996 بار

Re: استقبال وزارت امور خارجه از تولید برنامه 90 سیاسی

پست توسط Mil@d »

حوادث خردی مانند بازرسی یک ایرانی


گویا جناب قشقاوی زیاد در جریان اخبار روز نیستند!ایشان از فروردین همین امسال هم حساب کنند بیش از چند صد نفر خواهد بود...
فرودگاههای دبی-جده عربستان-هیثرو لندن-شاردوگل پاریس-فرانکفورت- به از رویت اینکه در پاسپورت زده است محل تولد ایران فیلم هندی آغاز می شود وشاهد موارد متعدد تری بوده است.اینگونه اخبار متاسفانه در رسانه های رسمی بنا به مصلحت اندیشی کمتر عنوان می شود.
و فقط در وبلاگ های شخصی افراد به صورت خاطرات تلخ درج می شود.
بهتر است آقای قشقاوی واقع گرا تر باشند.(حکایت دم خروس و قسم حضرت عباس)

در رابطه با 90 سیاسی در کوتاه مدت غیرممکن است.
  بی  
ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”