قرص‌هايی برای دوپينگ در شبهای امتحان

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
نمایه کاربر
پست: 5
تاریخ عضویت: جمعه 2 تیر 1385, 6:07 am

قرص‌هايی برای دوپينگ در شبهای امتحان

پست توسط henry »

قرص‌هايی برای دوپينگ در شبهای امتحان
[External Link Removed for Guests]
قــــــــــــــــــــــــــــرمــــــــــــــــــــــــــــــز
[External Link Removed for Guests]
Administrator
Administrator
نمایه کاربر
پست: 15887
تاریخ عضویت: جمعه 7 بهمن 1384, 7:51 pm
سپاس‌های ارسالی: 72635 بار
سپاس‌های دریافتی: 31667 بار
تماس:

پست توسط Mahdi1944 »

henry دوست عزيز لطفا خود خبر رو قرار بديد، اگر قصد تبليغ داريد مي‌ـونيد لينك رو همونطور كه الان گذاشتيد در امضاتون قرار بديد، اين كار شما درست نيست
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد


[External Link Removed for Guests] | [External Link Removed for Guests] | مجله الکترونيکي سنترال کلابز

[External Link Removed for Guests] | [External Link Removed for Guests] | [External Link Removed for Guests]

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan »

اين هم اصل مطلب:


 ‌هايی برای دوپينگ در شبهای  دو دوست در كتابخانه روبه‌روي هم نشسته‌اند. پس از مدتي، يكي از آن دو، پيشنهاد استراحت مي‌دهد، اما ديگري با همان قوت، كارش را ادامه مي‌دهد. تفاوت اين دو آن است كه نفر دوم از «قرص‌هاي باهوشي» استفاده كرده كه باعث افزايش تمركز، هشياري و تقويت حافظه كوتاه‌مدت او شده است. با پايان جهنم امتحانات پايان ترم دانشجويان آمريكايي، به نظر تعداد افراد سالمي كه از اين‌گونه داروها استفاده مي‌كنند، چند برابر شده است.

به گزارش سرويس بين‌الملل «بازتاب»، روزنامه واشنگتن پست نوشت: بنا بر تحقيقات، استفاده از اين داروها در سطح دبيرستان‌ها نيز شيوع داشته است، به‌ گونه‌اي كه در سال 2002، بيش از هفت ميليون آمريكايي از چنين داروها و نسخه‌هاي پزشكي استفاده كرده و 6/1 ميليون نفر آنان از دانشجويان بوده‌اند. يكي از گام‌هاي اوليه براي دانش‌آموزاني كه وارد كالج و دانشگاه مي‌شوند، آشنايي با چنين داروهايي است.

گستردگي اين داروها، دانشگاه‌هايي مانند «ويرجينيا»، «ديستريكت»، «مري‌لند» و «دلوير ماساچوست»، «كانكتويت»، «ميشيگان»، «اينديانا» و «ميسوري» را در بر مي‌گيرد.
اين قرص‌ها در بسياري دانشگاه‌ها به قيمت هر قرص، سه تا پنج دلار يافت مي‌شود كه البته معمولا به دانشجوياني كه داراي نسخه پزشك هستند، رايگان داده مي‌شود.

نسل اول قرص‌هاي حافظه، بسيار رايج بودند و فروش نهايي آنها، تنها در چهار سال به بيش از 300 درصد رسيد؛ يعني چيزي حدود 6/3 ميليارد دلار در سال گذشته. اين قرص‌ها كه بيشتر براي بيماران داراي مشكلات ذهني همچون كندذهني و... پرخوابي و... تجويز مي‌شود، در افراد سالم تأثيراتي مانند تقويت حافظه كوتاه‌مدت، افزايش هشياري و تمركز را داراست و براي دانشجوياني كه بر پايان‌نامه‌هاي پيچيده كار مي‌كنند و يا مي‌خواهند، شب‌هاي امتحان را بيدار بمانند، مفيد است.

در تحقيقي كه مؤسسه داروهاي آزاد آمريكا انجام داد، مشخص شد كه 25/2 ميليون نفر از دانش‌آموزان بين كلاس اول تا 12، بدون تجويز پزشك، از اين‌گونه داروها براي مثال؛ «ريتالين» استفاده مي‌كنند؛ يعني چيزي حدود يك نفر در هر ده نفر.

اين قشر از مردم كاملا متفاوت از ديگران هستند؛ از كساني كه انگيزه‌اي براي اين كار ندارند، تا كساني كه انگيزه فوق‌العاده‌اي دارند و هميشه هم در گوشه كلاس نشسته و ممكن است، شاگرد اول كلاس نيز باشند.
بيشتر دانشجويان، علت را فشار درسي از سوي اساتيد و دانشگاه اعلام مي‌كنند كه اگر به سختي مطالعه نكنند، توانايي پشت سر گذاشتن امتحانات را ندارند.
با توجه به اين‌كه در برخي از اين داروها، «آمفتامين» نيز وجود دارد، استفاده آنها براي بچه‌ها، مي‌تواند، زيان‌هاي بسياري براي آنان داشته باشد.

هم‌اكنون، انرژي و الگوهاي تفكر با نام حالات جايگزين، مغز انسان را با استفاده از مواد شيميايي، مدت بيشتري فعال نگه مي‌دارند.
كافئين نيز مانند قهوه در ميان عرب‌ها، چاي در چين و شكلات در دنياي جديد، جاي خود را باز كرده و در برابر الكل، كوكائين و تنباكو ايستاده‌ است.

آمفتامين‌ها نيز كه نوعي مواد مخدر هستند و تركيبات فعال آن، «آدرال» و «ريتالين» است، نخستين بار در سال 1887 در آلمان كشف شد و دانشجويان طي نسل‌ها از اين دارو با نام‌هاي «بنزدرين» و «دكسدرين» استفاده كرده‌اند.
اما چيزي كه جديد است ميزان، تنوع، كميت و كيفيت مواد مورد استفاده است. البته اين داروها، داراي عوارض جانبي نيز هستند كه از جمله اختلال در كبد و افزايش احتمال خودكشي است كه سال گذشته، عده زيادي دانشجو در كانادا به همين علت، دست به خودكشي زدند.

پزشكان در مورد استفاده از اين داروها، به ويژه در ميان كودكان، كه مغزشان هنوز در حال پيشرفت است، به شدت هشدار مي‌دهند و اين در حالي است كه آزمايش‌هايي بر موش‌هاي پر سن و سال، نتايج بسيار عالي را به همراه داشته است.

ولي دوستان اين را يكي از راههاي اعتياد كردن انسانها با قرصهاي x است
پس جدا مواظب باشيد چي ميخوريد
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”