اعراب و استراتژی چند شاخه ضد شیعی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 1 اسفند 1387, 4:27 am
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12644 بار

اعراب و استراتژی چند شاخه ضد شیعی

پست توسط hani1459 »

نمونه این اقدام در عراق از سال‌ها پیش یعنی از زمان سقوط صدام و به قدرت رسیدن شیعیان کاملا آشکار است. پس از برگزاری انتخابات دموکراتیک در عراق که پیروزی شیعیان را به دنبال داشت، برخی از کشورهای عربی برای تضعیف شیعیان از هیچ اقدامی فروگذار نکردند و برای نیل به هدف خود از هر حربه‌ای سود جستند. از این رو کشورهایی نظیر عربستان و امارات متحده عربی اقدام به صادرات تروریست به این کشور کردند و وهابیون با حمایت‌های آشکار و نهان شاهزاده‌های سعودی وارد عراق شدند تا با ناامن کردن این کشور عرصه را بر دولت شیعی نور المالکی تنگ کرده و دولت وی را دولتی ناکارآمد جلوه دهند که از برقراری امنیت عاجز است. حکومت امارات نیز که همین هدف را دنبال می‌کرد برای نیل به این دستاورد تا حد ممکن کمک‌های مادی خود را برای حمایت از تروریست‌ها به این کشور گسیل داشت.
حتی گزارش‌هایی که بعضا توسط ایالات متحده منتشر شد بر مسأله صادرات تروریست از این کشورها به عراق صحه گذاشت، اما با وجود این کارشکنی‌ها، سناریوی مذکور هیچگاه رنگ تحقق به خود نگرفت و دولت شیعی عراق توانست این بحران‌ها را به سلامت پشت سر بگذارد. حتی انتخابات شوراهای استانی در عراق که پیروزی قاطع شیعیان را به دنبال داشت به خوبی نشان داد که از اقبال به دولت شیعی مالکی به هیچ وجه کاسته نشده است.
در پاکستان وضع به مراتب بدتر و شدت حملات علیه شیعیان بیشتر است. از آنجا که پاکستان محل ترانزیت افکار وهابی از عربستان به افغانستان محسوب می‌شود، سلفی‌گری و اندیشه‌های وهابی در این کشور رشد قابل توجهی یافته و عربستان با ترویج افکار وهابی در این کشور عملا زمینه را برای کشتار شیعیان فراهم ساخته است. لذا مدت‌هاست شیعیان پاکستان در مناطقی نظیر پاراچنار و کرم ایجنسی نه‌تنها تحت فشار وهابیون قرار دارند که توسط آنها قتل عام می‌شوند.
پس از سقوط دولت مشرف و به قدرت رسیدن حزب مردم در پاکستان از آنجا که قدرت دولت مرکزی به شکل محسوسی کاهش یافته است این جنایات به شکلی وسیع‌تر دنبال می‌شوند.
این سناریو در استان صعده یمن نیز مدت‌هاست که در حال اجراست. غالب شیعیان یمن در استان صعده این کشور ساکن هستند که هم مرز با عربستان است. شیعیان به رغم آنکه درصد بالایی از جمعیت یمن را به خود اختصاص داده‌اند از هرگونه حق شهروندی و آزادی مدنی محروم هستند. هرگاه شیعیان به رهبری خاندان الحوثی مطالبات خود را طرح کرده و استرداد حقوقشان را درخواست کرده‌اند بشدت تحت سرکوب دولت مرکزی قرار گرفته‌اند. علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور دیکتاتور یمن که چندین دهه است حکومت را در این کشور در دست دارد، با حمایت ریاض و آل‌سعود اقدام به سرکوب و قتل‌عام شیعیان می‌کند.
اساسا نفوذ خاندان سعودی در یمن بسیار زیاد است تا جایی که بسیاری یمن را یکی از استان‌های عربستان می‌دانند. علی‌عبدالله صالح دیکتاتور این کشور به منظور برخورد با شیعیان، اعضای حزب منحله بعث عراق را که پس از حمله ایالات متحده به بغداد فراری شده‌اند در بدنه ارتش جذب کرده و از آنان برای مقابله با شیعیان استفاده می‌کند. دخالت آل سعود در جنایت علیه شیعیان تا به حدی است که در برخی مقاطع جنگنده‌های عربستانی مستقیما وارد استان صعده شده و اقدام به بمباران مناطق شیعه‌نشین کرده‌اند.
یک پروژه ضد شیعی نیز اخیرا از جانب دولت قاهره کلید خورده است که حزب‌الله ‌لبنان و جمهوری اسلامی را هدف گرفته است. اخیرا دولت مصر چند تن از اعضای حزب الله را بازداشت کرده و مدعی است این افراد برای براندازی دولت مبارک تلاش می‌کرده‌ و می‌کوشیده‌اند تشيع را در میان مردم مصر ترویج کنند، حال آنکه سید حسن‌نصرالله، دبیر کل حزب‌الله در جریان سخنرانی چندی پیش خود اعلام کرد هدف این افراد پشتبیانی از مردم غزه بوده و این گروه حمایت لجستیکی غزه را بر عهده داشته است.
به نظر می‌رسد دولت مصر که مدت‌هاست گذرگاه رفح را مسدود کرده و تنها به صورت قطره‌چکانی اجازه ورود برخی از اقلام مورد نیاز مردم این منطقه را صادر می‌کند، از مواضع حزب الله در جریان جنگ 22 روزه خشمگین است و با به راه انداختن جنگ روانی علیه مقاومت تلاش دارد به مواضع مقاومت در جریان جنگ 22 روزه پاسخ دهد. افزون بر این دولت قاهره تلاش دارد با توجه به انتساب حزب الله به جمهوری اسلامی، فشاری نیز بر تهران وارد کند، چرا که سران جمهوری اسلامی نیز در زمان جنگ غزه بارها از مواضع دولت مبارک و بسته نگه‌داشتن گذرگاه‌ها انتقاد کرده بودند.
اما آخرین اقدام ضد شیعی نیز توسط آل‌سعود انجام شده است؛ مسدود کردن اطراف قبرستان مقدس بقیع ضربه‌ای معنوی به شیعیان تلقی می‌شود. این اقدام‌ آل‌سعود سبب شده است قبور متبرک ائمه (ع) قابل رؤیت نباشد و این مسأله اعتراض شدید شیعیان را به دنبال داشته است. چنانکه در بالا نیز اشاره شد، سیاست‌های ضد شیعی آل سعود سابقه‌ای طولانی و به وسعت حکومت این خاندان دارد. شیعیان ساکن این کشور تحت شدیدترین فشارها قرار دارند و در صورت کمترین تحرکی دستگیر شده و به بهانه‌های واهی مجازات می‌شوند.
این دست اقدامات به واسطه تأثیرگذاری وهابیون افراطی در رأس هرم تصمیم‌گیری انجام می‌شود. این در حالی است که حدود دو ماه پیش ملک عبدالله، پادشاه عربستان به اصطلاح اصلاحاتی را در این کشور و در کابینه اعمال کرد. در آن مقطع محافل رسانه‌ای عربستان مدعی شدند که با این اصلاحات از قدرت افراطی وهابی کاسته شده است اما اقدام اخیر وهابیون درباره حصار کشیدن در اطراف قبرستان مقدس بقیع به خوبی نشان داد که این گروه کماکان نقش اول را در عرصه سیاسی عربستان بازی می‌کنند.
چندی پیش نیز بیش از 200 سنی افراطی منطقه «العصبه»، به محله «قباء»؛ محله شیعه‌نشین مدینه منوره هجوم آورده و اقدام به ضرب و جرح شیعیان با استفاده از سنگ و چوب دستی کردند که طی این حملات دست‌کم سه نفر از شیعیان این منطقه مجروح شدند. در این اقدام که بدوا با کوچک‌ترین واکنشی از سوی مقامات سعودی روبه‌رو نشد، سنی‌های افراطی با سردادن شعار «الله اکبر» دیگر افراد را به جهاد علیه شیعیان تحریک می‌کردند. این اقدام با واکنش شدید مراجع و علمای شیعی مواجه شد و در نهایت سران آل‌سعود که انتظار این چنین واکنش‌هایی را نداشتند تلاش کردند به نوعی رضایت خاطر شیعیان را جلب کنند، اما این اقدام اخیر به خوبی نشان دهنده سیاست مزورانه سران ریاض در تلاش برای وارد کردن صدمات مادی و معنوی به شیعیان است.
حتی برخی مدعی شده‌ بودند این حصارها به صورت دائمی دور قبرستان بقیع کشیده شده است و برنامه‌ای برای برداشتن آن وجود ندارد، اما اعتراضات شدید جمهوری اسلامی ایران و دیگر شیعیان، مجددا آل سعود را به تسلیم واداشت و موانع اطراف قبرستان بقیع برداشته شد، اما هرچند که این توطئه نیز به نفع شیعیان ختم به خیر شد، بی‌شک مرتجعان عرب بیکار نخواهند نشست و هر لحظه پروژ‌ه‌ای جدید را برای مقابله با شیعیان کلید خواهند زد.

منبع: وطن امروز
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”