آشنايي با جنگنده سبک اف-16

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هواپيماهاي نظامي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Rookie Poster
Rookie Poster
سپاس‌های ارسالی: 234 بار
سپاس‌های دریافتی: 123 بار

Re: آشنایی با جنگنده F-16I

پست توسط emad_tava »

دوستان راه مقابله با این موشک چیه؟ مثلا میگ 29 و f14 های ما چه کار میتونن بکنن در مقابل این موشک ها؟
New Member
سپاس‌های ارسالی: 30 بار
سپاس‌های دریافتی: 8 بار

Re:

پست توسط saeid4934 »

typhoon نوشته شده:
soheil_ra'am نوشته شده:سوخو-34 در اون ويدعو نماينده خانواده فلانکر ميباشد اگر به توضيح گوينده و نحوه حمله موشک توجه کنيد موشک پايتون قادر به نابودي هر جتگنده اي با هر توان تحمل فشار جي ميباشد و سوخو 34 يا 30 فرقي ندارد.

موشک پايتون براي مقابله با جنگنده هاي سري فلانکر و فولکروم و جنگنده هاي با قدرت مانور بالا طراحي شده و اجازه قرار گرفتن اين جنگنده ها در پشت سر رو نميدهد.
ضمنن موشک پايتون-5 با حسگر الکترو اپتيکال دشمن رو ميبيند و با چف و فلير قابل انحراف نيست.

البته در مورد داگ فایت حق با شما است ولی من فکر میکنم با ورود جنگنده ای مثل سوخوی 35 سایر جنگندهای مثل اف 15 و اف18 وهمین اف 16 در نبرد تبدیل به قطعات سوخته میشوند. در ضمن آن طور که من در اینترنت جستجو کردم مدلهای جدید موشکهای هدایت گرمایی اروپایی و روسی نیز توانایی حمله به اهداف در پشت سر را دارند.مثل آر74 و یا IRIST . راستی نظرتون راجع به در گیری اف 16 آی و میگ 29 OVT چیست؟ من فکر کنم به سختی میتوان برنده را تعیین کرد و فقط مهارت خلبان است که برنده را مشخص میکند.

من بعيد ميدونم با وجود عقب ماندگي تكنولو‍ژيك روسها در اويونيك و تجهيزات الكترونيك ميگ ها و سوخوهاشون كاري از پيش ببرند. توجه كنيد كه هندي ها هم كه از روسها جنگنده مي خرندتجهيزات الكترونيك رو با نمونه اسرائيلي و فرانسوي سفارش مي دن.تصویر
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 18344 بار
سپاس‌های دریافتی: 12308 بار

Re: Re:

پست توسط shola »

saeid4934 نوشته شده:
typhoon نوشته شده:
soheil_ra'am نوشته شده:سوخو-34 در اون ويدعو نماينده خانواده فلانکر ميباشد اگر به توضيح گوينده و نحوه حمله موشک توجه کنيد موشک پايتون قادر به نابودي هر جتگنده اي با هر توان تحمل فشار جي ميباشد و سوخو 34 يا 30 فرقي ندارد.

موشک پايتون براي مقابله با جنگنده هاي سري فلانکر و فولکروم و جنگنده هاي با قدرت مانور بالا طراحي شده و اجازه قرار گرفتن اين جنگنده ها در پشت سر رو نميدهد.
ضمنن موشک پايتون-5 با حسگر الکترو اپتيکال دشمن رو ميبيند و با چف و فلير قابل انحراف نيست.

البته در مورد داگ فایت حق با شما است ولی من فکر میکنم با ورود جنگنده ای مثل سوخوی 35 سایر جنگندهای مثل اف 15 و اف18 وهمین اف 16 در نبرد تبدیل به قطعات سوخته میشوند. در ضمن آن طور که من در اینترنت جستجو کردم مدلهای جدید موشکهای هدایت گرمایی اروپایی و روسی نیز توانایی حمله به اهداف در پشت سر را دارند.مثل آر74 و یا IRIST . راستی نظرتون راجع به در گیری اف 16 آی و میگ 29 OVT چیست؟ من فکر کنم به سختی میتوان برنده را تعیین کرد و فقط مهارت خلبان است که برنده را مشخص میکند.

من بعيد ميدونم با وجود عقب ماندگي تكنولو‍ژيك روسها در اويونيك و تجهيزات الكترونيك ميگ ها و سوخوهاشون كاري از پيش ببرند. توجه كنيد كه هندي ها هم كه از روسها جنگنده مي خرندتجهيزات الكترونيك رو با نمونه اسرائيلي و فرانسوي سفارش مي دن.تصویر

با توجه به فناوریهای این دوره پیروز داگفایت ها را مانور پذیری جنگنده , موشک های بال قابلیت خارج از مسیر (off-boresigh) و داشتن کلاه های هدف گیری و نشانه روی (HMD / HMS) معلوم خواهد کرد دوران داگفایت های سنتی به سر امده و عصر جدیدی در نبردهای هوایی در پیش است. برای مقایسه دو داگفایتر برتر اف-16 و میگ-29 می توان با مد نظر قرار دادن فاکتورهای زیر مقایسه ایی نزدیک تر به واقعیت داشت:
میگ-29 + موشک ارچر+کلاه های HMTIS / Schchel-3U
اف-16+سایدواندر یا پیتون +کلاه های DASH/JHMCS
منم مرگ، مادر تو، منم که دوباره تو را از نو میزایم.
Major II
Major II
سپاس‌های ارسالی: 1656 بار
سپاس‌های دریافتی: 576 بار

شاهین اسمان F-16 Fighting Falcon

پست توسط Thundertomcat »

شاهین اسمان F-16 Fighting Falcon ( قسمت 3 )

بمب ها :
اف -16 قابلیت پرتاب کلیه بمب هایی که استاندارد جنگنده های امریکایی می باشد را دارد . از جمله برخی از بمب ها می توان به :

1-2 بمب CBU-89 gator mine
2-2بمب CBU -97 sensor fuzed weapon
3-3 بمب GBU-10 paveway II
2-4بمب CBU-87 combined effects
6-5 بمب GBU-12 paveway II
6- بمب های لیزری paveway – series laser – guided bombs
4-7 بمب هدایت ماهواره ای JDAM
4-8 بمب MK-84 general – purpose bombs
8-9 فروند بمب MK-83 GP bomb
12-10 بمب MK-82 GP bombs
8-11 بمب small diameter bomb
12- بمب های اتمی B-61 nuclear bomb

غلاف ها :

AN/ALQ -165 ECM POD
AN/ALQ -178 INTERNAL ECM
AN/ALQ -184 ECM POD

این غلاف ها در زیر جنگنده و در پایلون های موجود نصب می شوند و به دلیل جلوگیری از اختلال در عملکرد هم و رادار جنگنده و جلوگیری از انتشار امواج بیشتر که منجر به شناسایی جنگنده توسط رادارهای دشمن می شود ، معمولا یک نوع از این اخلال گرها مورد استفاده قرار می گیرند . ولی توانایی نصب بیش از یکی هم موجود است .

گیرنده های اخلال راداری RWR :
3 نوع گیرنده اخلال راداری در این جنگنده به مرور زمان مورد استفاده قرار گرفته این قابلیت رو دارد که به خلبان هشدار دهد که توسط رادارهای دشمن شناسایی شده و یا قفل راداری موشک بر روی جنگنده انجام پذیرفته است . در حقیقت امواج راداری دشمن را شناسایی می کند بسته به فرکانس ، شکل موج و سایر پارامترها حتی نوع تهدید را هم مشخص می کند .
AN/ALR -56 M threat warning receiver F-16 C/D Block -50/52
AAN/ALR -69 radar warning system ( RWR )
AN/ALR -74 radar warning system ( RWR ) replaces AN/ALR -69

سیستم منحرف کننده موشک :
به طور کلی دو نوع سیستم منحرف کننده موشک در F-16 به کار گرفته شده که به وسیله شراره ( FLARE ) و پخش ورقه های فلزی ) CHAFF) کار می کنند .
AN/ALE-40 chaff / flare dispenser
AN/ALE-47 chaff/ flare dispenser

مدلهای مختلف ساخته شده :

F-16 هم مانند سایر جنگنده ها در گذر زمان و از دهه 70 میلادی تاکنون مدلهای مختلفی را به خود دیده است و با پیشرفت تکنولوژی سعی بر افزایش قابلیت های این جنگنده شده است به جرات می توان گفت از معدود جنگنده هایی است که مدلهای بسیاری از ان تولید شده گرچه بیش از 90% از جنگنده های تولید شده از مدلهای خاصی است ولی برخی مدلها فط در تعداد محدود تولید شده شده اند . همانطور که در ابتدا ذکر گردید ، F-16 علاوه بر حروف انگلیسی با اصطلاحی به نام Block تقسیم بندی می شود :

ادامه دارد ....
منبع : ماهنامه جنگ افزار / سال هفتم / شماره 76
زندگی چه زیباست تصویر
Major II
Major II
سپاس‌های ارسالی: 1656 بار
سپاس‌های دریافتی: 576 بار

پست توسط Thundertomcat »

بمب ها :
اف -16 قابلیت پرتاب کلیه بمب هایی که استاندارد جنگنده های امریکایی می باشد را دارد . از جمله برخی از بمب ها می توان به :

1-2 بمب CBU-89 gator mine
2-2بمب CBU -97 sensor fuzed weapon
3-3 بمب GBU-10 paveway II
2-4بمب CBU-87 combined effects
6-5 بمب GBU-12 paveway II
6- بمب های لیزری paveway – series laser – guided bombs
4-7 بمب هدایت ماهواره ای JDAM
4-8 بمب MK-84 general – purpose bombs
8-9 فروند بمب MK-83 GP bomb
12-10 بمب MK-82 GP bombs
8-11 بمب small diameter bomb
12- بمب های اتمی B-61 nuclear bomb

غلاف ها :

AN/ALQ -165 ECM POD
AN/ALQ -178 INTERNAL ECM
AN/ALQ -184 ECM POD

این غلاف ها در زیر جنگنده و در پایلون های موجود نصب می شوند و به دلیل جلوگیری از اختلال در عملکرد هم و رادار جنگنده و جلوگیری از انتشار امواج بیشتر که منجر به شناسایی جنگنده توسط رادارهای دشمن می شود ، معمولا یک نوع از این اخلال گرها مورد استفاده قرار می گیرند . ولی توانایی نصب بیش از یکی هم موجود است .

گیرنده های اخلال راداری RWR :
3 نوع گیرنده اخلال راداری در این جنگنده به مرور زمان مورد استفاده قرار گرفته این قابلیت رو دارد که به خلبان هشدار دهد که توسط رادارهای دشمن شناسایی شده و یا قفل راداری موشک بر روی جنگنده انجام پذیرفته است . در حقیقت امواج راداری دشمن را شناسایی می کند بسته به فرکانس ، شکل موج و سایر پارامترها حتی نوع تهدید را هم مشخص می کند .
AN/ALR -56 M threat warning receiver F-16 C/D Block -50/52
AAN/ALR -69 radar warning system ( RWR )
AN/ALR -74 radar warning system ( RWR ) replaces AN/ALR -69

سیستم منحرف کننده موشک :
به طور کلی دو نوع سیستم منحرف کننده موشک در F-16 به کار گرفته شده که به وسیله شراره ( FLARE ) و پخش ورقه های فلزی ) CHAFF) کار می کنند .
AN/ALE-40 chaff / flare dispenser
AN/ALE-47 chaff/ flare dispenser

مدلهای مختلف ساخته شده :

F-16 هم مانند سایر جنگنده ها در گذر زمان و از دهه 70 میلادی تاکنون مدلهای مختلفی را به خود دیده است و با پیشرفت تکنولوژی سعی بر افزایش قابلیت های این جنگنده شده است به جرات می توان گفت از معدود جنگنده هایی است که مدلهای بسیاری از ان تولید شده گرچه بیش از 90% از جنگنده های تولید شده از مدلهای خاصی است ولی برخی مدلها فط در تعداد محدود تولید شده شده اند . همانطور که در ابتدا ذکر گردید ، F-16 علاوه بر حروف انگلیسی با اصطلاحی به نام Block تقسیم بندی می شود :

ادامه دارد ....
منبع : ماهنامه جنگ افزار / سال هفتم / شماره 76
زندگی چه زیباست تصویر
Commander
Commander
نمایه کاربر
محل اقامت: ارومیه
سپاس‌های ارسالی: 12684 بار
سپاس‌های دریافتی: 11776 بار
تماس:

Re: آشنايي با جنگنده سبک اف-16

پست توسط kayvan6079 »

F-16C

[External Link Removed for Guests]
حقيقت را بدانيد تا رها شويد؛ دانش قدرت است! زيرا به شما اجازه تصميم گيري آگاهانه بر اساس حقايق هستي را مي دهد، نه بر اساس باورهاي گاها اشتباه شما!
New Member
سپاس‌های ارسالی: 8 بار
سپاس‌های دریافتی: 6 بار

Re: آشنایی با جنگنده F-16I

پست توسط F-4G »

با سلام

کسی‌ از دوستان مطلع از سرنوشت موشک‌های فاطر نیرو هوایی اطلاع جدیدی داره؟

این پروژه به کجا کشید؟

یادمه که زمان قبل از انقلاب قرار بود که موشک‌های سیدویندر را مانند موشک‌های تاو

در صنایع الکترونیک شیراز ساخته بشه. اگه این موضوع راست باشه حتما هم نقش‌های فنی‌ هم موجوداند.

شاید هم بشه که موشک‌های روسی را با الکترونیک غربی تلفیق کرد.

آیا دوستان خبر جدیدی از تسلیحات هوایی کشورمون دارند؟

با تشکر
ارسال پست

بازگشت به “هواپيماهاي نظامي”