ويژۀ بيست و دومين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با کتاب و فرهنگ مطالعه به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 155
تاریخ عضویت: سه شنبه 28 آبان 1387, 2:48 am
سپاس‌های ارسالی: 446 بار
سپاس‌های دریافتی: 506 بار
تماس:

ويژۀ بيست و دومين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران

پست توسط The Passenger » دو شنبه 14 اردیبهشت 1388, 7:54 pm

از همۀ دوستان عزيزم تقاضا دارم اخبار و مطالب راجع به نمايشگاه امسال را در اين قسمت فراهم آورند تا تاپيك جامع و منظمي ايجاد نمائيم. قبلاً از همكاري همۀ دوستان سپاسگزارم و اميدوارم اين قسمت مورد استفادۀ علاقمندان قرار بگيرد.

بيست‌ودومين نمايشگاه كتاب تهران فردا افتتاح مي‌شود

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] دبير شوراي سياست‌گذاري بيست‌و‌دومين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران، در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) برنامه‌هاي افتتاحيه اين نمايشگاه را تشريح كرد.
به گفته «محمد اللهياري فومني» علاوه بر ميهمانان داخلي، متشكل از شخصيت‌هاي فرهنگي، اصحاب قلم و رسانه، اعضاي كميسيون فرهنگي مجلس و... شخصيت‌هاي فرهنگي خارجي نيز ميهمان آيين افتتاحيه خواهند بود.
وي گفت: تعدادي از سفارتخانه‌ها كه نمايندگان كشور متبوعشان به عنوان ميهمان در بيست‌و‌دومين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران حضور دارند نيز براي شركت در اين آيين دعوت شده‌اند.
اللهياري خاطرنشان كرد: ناشراني از 75 كشور جهان در نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران حضور خواهند داشت.
در افتتاحيه بيست‌و‌دومين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران كه ساعت 8:30 صبح فردا، سه شنبه، 15 ارديبهشت‌ماه در آمفي تئاتر مصلاي امام خميني(ره) برگزار مي‌شود، محمود احمدي‌نژاد، رييس جمهور براي حاضران سخنراني خواهد كرد.
به گزارش ايبنا، آغاز به كار رسمي نمايشگاه كتاب تهران، از 16 ارديبهشت ماه خواهد بود و تا 26 ارديبهشت ادامه خواهد داشت.

استقرار شش ايستگاه اطلاع‌رساني در نمايشگاه بيست و دوم

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، يكصد و ده نفر از نيروهاي آموزش ديده از سوي موسسه خانه كتاب، در روزهاي برگزاري بيست‌ودومين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران، در ايستگاه‌هاي اطلاع‌رساني رايانه‌اي مستقر در مصلاي امام‌خميني(ره) پاسخگوي مراجعان خواهند بود.
بازديدكنندگان از نمايشگاه كتاب، در اين شش ايستگاه مي‌توانند با ارائه نام كتاب، ناشر، نويسنده و موضوع كتاب، اطلاعات مربوط به كتاب و ناشر آن و محل استقرار ناشر مورد نظر خود را دريافت كنند.
در نرم افزاري كه به اين منظور تهيه شده، اطلاعات تمام كتاب‌هاي پنج‌ سال گذشته اعم از چاپ اول و چاپ‌هاي مجدد موجود است.
متولي اطلاع‌رساني در بيست‌ود‌ومين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران، موسسه خانه كتاب است كه مسووليت كميته جنبي را نيز بر عهده دارد.
از خون جوانان وطن لاله دميده
از ماتم سرو قدشان، سرو خميده
در سايۀ گل، بلبل ازين غصه خزيده
گل نيز چو من، در غمشان جامه دريده

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 934
تاریخ عضویت: پنج شنبه 16 آبان 1387, 8:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 1043 بار
سپاس‌های دریافتی: 3151 بار

Re: ويژۀ بيست و دومين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران

پست توسط Mardaviz » دو شنبه 14 اردیبهشت 1388, 8:06 pm

درود
با سپاس از مطالب تان.
بنده هر سال خرید سنگینی از این نمایشگاه بعمل میاورم.ولی پارسال اطلاع رسانی آنرا نپسندیدم.[حال ایندوره چگونه باشد].
البته برخی از غرفه های کشورهای خارجی نیز انسان را با کتابهای رایگانشان شرمنده مینمایند.مخصوصا هنگامی که با افراد ی آشنا به فرهنگ و تاریخشان برخورد میکنند.
Work hard in silence
Let your success
Be your noise

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 155
تاریخ عضویت: سه شنبه 28 آبان 1387, 2:48 am
سپاس‌های ارسالی: 446 بار
سپاس‌های دریافتی: 506 بار
تماس:

گشايش نمايشگاه از فردا با حضور 3700 ناشر داخلي و خارجي و 78

پست توسط The Passenger » دو شنبه 14 اردیبهشت 1388, 8:39 pm

گشايش نمايشگاه كتاب از فردا با حضور 3700 ناشر داخلي و خارجي و 78 كشور

تصویر

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] نشست خبري بيست و دومين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران عصر امروز با حضور محمد حسين صفارهرندي، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و محسن پرويز معاون امور فرهنگي وي در محل شوراي فرهنگ عمومي برگزار شد.
صفار هرندي در ابتداي اين نشست گفت: خدا را شكر يك فصل ديگري هم براي نمايشگاه دارد رقم مي‌خورد و با توجه به جايگاه نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران و اعتباري كه در جهان فرهنگ توانسته است براي خود كسب كند بايد اين رويداد را به عنوان يك رويداد بزرگ ملي و بين‌المللي قلمداد كند.
وي تصريح كرد: اين فقط ارزيابي ما به عنوان دست‌اندركاران فرهنگ نيست و قضاوت مردم و بازديدكنندگان خارجي در سال‌هاي گذشته و به خصوص در چند سال اخير نشان مي‌دهد كه شاهد شكل تجميع شده نمايشگاه هستيم.

* رسيدگي به انتقادات سال‌هاي قبل
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اظهار داشت: همه رهنمودها و توصيه‌هايي كه بزرگان، اهل نظر و فرهنگ سال گذشته براي بهبود وضعيت نمايشگاه داشتند همه ضبط شده و در كنار انتقادات، پيشنهادات اهالي رسانه بررسي شده و به يك يك آنها رسيدگي شده است و تك تك آنها به مثابه عاملي براي رشد در نظر گرفته شده‌اند. با همين نگرش امسال آسوده‌ خاطريم كه بسياري از نقاط ضعف نمايشگاه‌هاي قبلي را نخواهيم داشت.

* نمايشگاه؛ مُهياتر از هميشه
صفارهرندي عنوان كرد: شرايط برپايي نمايشگاه كتاب از هر زمان ديگري مهيا‌تر است و ما خيلي از سال‌هاي قبل بيشتر آماده برگزاري نمايشگاه هستيم.
وي تأكيد كرد: اين فرصت براي ناشران و غرفه‌آرايان هم بوده كه در كمال آرامش و فرصت به هر شكل كه مي‌خواهند غرفه‌آرايي كنند.

* به كار گيري تسهيلات براي مردم و رسانه‌ها
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اين كه بايد شرايط مصلي هم در نظر گرفته شود، بيان داشت: امكاناتي كه امسال در اختيار ما قرار گرفت، رشد نسبي داشت و ما از همان بهره‌ خوبي برديم در شرايطي براي دسترسي آسان‌تر مردم به نمايشگاه در نظرگرفته شده كه منطبق بر تسهيلات لازم است.
صفارهرندي از امكاناتي مثل دستگاه‌هاي كارتخوان، سيستم تلفن‌ها، خطوط شماره‌هايي كه بايد در خدمت نمايشگاه قرار مي‌گرفت، امكانات رفاهي و تسهيلات براي مردم و خبرنگاران نام برد و افزود: بيش از 500 خبرنگار براي پوشش خبري بيست و دومين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران درخواست داريم.

* تعداد ناشران و كتاب‌ها
وزير ارشاد با ارائه آماري گفت: 1982 ناشر داخلي، 1700 ناشر خارجي از 78 كشور جهان، 100 مهمان خارجي در حوزه نشر از كشورهاي جهان و 35 انجمن دوستي در نمايشگاه حضور دارند.
وي عناوين كتاب‌هاي ناشران داخلي را 207 هزار عنوان، عناوين كتاب‌هاي لاتين را 70 هزار عنوان و عناوين كتاب‌هاي عربي و زبان‌هاي ديگر را چيزي بيش از اين تعداد ذكر كرد.
به گفته صفارهرندي 15 كاروان از دانشجويان كشورهاي همسايه براي بازديد از نمايشگاه به تهران مي‌آيند و آثار برگزيده ناشران الكترونيك نيز به شكل خلاصه و تجميع شده در غرفه مستقل ارائه خواهد شد.

* تشكر پرويز از مسجدجامعي
محسن پرويز معاون امور فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز به 18 جلسه شوراي سياست‌گذاري نمايشگاه بعد از صدور احكام از تيرماه سال 87 اشاره كرد و گفت: دو بازديد كامل از نمايشگاه در فروردين و ارديبهشت ماه سال جاري انجام شده است.
پرويز نيز در ادامه تشكر‌هاي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي از نهادهاي شهري، خدماتي و فرهنگي براي برگزاري بيست و دومين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران از نهادهاي بسياري قدرداني كرد و گفت: از شواري اسلامي شهر تهران و در رأس آن آقاي مهندس چمران و بعد آقاي مسجد جامعي كه در جلسات مربوط به نهادهاي هماهنگ كننده نمايشگاه ما را ياري كردند، تشكر مي‌كنم.

* رشد دوبرابري فضاي غرفه‌ها در نمايشگاه
رئيس بيست و دومين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران بيان داشت: امسال 125 هزار مترمربع فضاي نمايشگاهي در اختيار داريم كه 65 هزار مترمربع از اين فضا در اختيار غرفه‌ها قرار گرفته است كه نسبت به گذشته دو برابر شده است.
وي از آماده‌سازي فضاهاي نمايشگاهي در 10 روز قبل از آغاز به كار نمايشگاه سخن گفت و افزود: روزهاي اول نمايشگاه كه غرفه‌ها خالي است به خاطر اين است كه برخي از ناشران شهرستاني تازه روز اول نمايشگاه مي‌آيند و غرفه‌ها را تحويل مي‌گيرند.
پرويز درباره ساعات كار نمايشگاه بيان داشت كه نمايشگاه كتاب از روز 16 تا 26 ارديبهشت ماه در غرفه‌هايي كه فروش داخلي دارند (يعني بخش كتاب‌هاي داخلي و خارجي به صورت ريالي) از ساعت 10 صبح تا 8 شب و در غرفه فروش كتاب‌هاي لاتين به صورت يارانه‌اي نمايشگاه از ساعت 8 صبح تا 6 بعدازظهر فعاليت مي‌كند.
در ادامه اين نشست خبري خبرنگاران به طرح سوالات خود پرداختند.

* اطلاع‌رساني به ناشران درباره كتاب‌هاي ممنوعه
صفار هرندي در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره اعلام رسمي كتاب‌هايي كه ناشران نبايد به نمايشگاه بياورند، گفت: اين كار صورت گرفته و با ناشران مطرح شده كه محدوديت‌ها بنا به دلايل مختلف چگونه است؛ اگر ناشري برايش اين موضوع جا نيفتاده باشد و يا دچار برداشت‌هاي ديگري شود شايد در چينش اوليه به آنها تذكر داده شود و احتمال كمي مي‌رود كه با اين موضوع مواجه شويم. اهالي نشر، اهالي فرهنگ هستند و نيازي به تذكر ندارند.

* دولت نهم؛ دولت خطر كردن براي به اجرا در آوردن قانون
معاون وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در پاسخ به سوال خبرنگار ديگري درباره يارانه كاغذ و تسهيلات دانشجويان و طلاب اظهار كرد: ما قبلا با محدوديت‌هايي مواجه بوديم كه به موجب آن كاغذ يارانه‌اي به ناشر تعلق مي‌گرفت و اكنون حدود سه سال است كه از اين مرحله عبور كرديم.
وي افزود: مجري تغيير يارانه‌ها در بحث كتاب و كاغذ ما هستيم؛ منتهي دولت فعلي، دولت خطر كردن براي به اجرا در آوردن قانون است. خيلي از ناشران اصرار داشتند كه يارانه كاغذ را برداريم و يارانه‌هاي ديگري جايگزين كنيم كه اعمال شد و اكنون سامان آن بين قشرهاي اصلي دريافت‌كننده يارانه بنظر مي‌آيد. با اين وجود شاهد افزايش سرسام‌آور قيمت كتاب نبوديم.
صفار هرندي نيز در ادامه پاسخ به اين پرسش اضافه كرد: در مجموع دلمان مي‌خواهد كتاب آسان و ارزان به دست مخاطبان برسد. چند كار براي اين منظور انجام داديم؛ يكي عرضه يارانه بين مخاطبان بود كه در همين راستا بيش از 10 ميليارد تومان يارانه مستقيم به دانشجويان و يارانه‌هاي ديگري به اقشار طلاب روحانيون، معلمان و اساتيد و اهل قلم تعلق گرفت. ديگر، خريد كتاب توسط معاونت فرهنگي بود كه چند برابر قبل شده و سال گذشته 22 ميليارد تومان كتاب توسط اين معاونت خريداري شده است.
وزير ارشاد اذعان داشت: اتفاق خوبي كه رخ داده اين است كه ناشران براي بهره‌مند شدن سرشار از يارانه كتاب، سراغ كتاب‌سازي نرفته‌اند.
محسن پرويز هم تأكيد كرد كه متوسط قيمت كتاب نسبت به رشد تورم از سال 85 يكسان بوده و فقط در برخي موارد 2 تا 3 درصد افزايش داشته است.

* ناشران به قرارها پايبند باشند
صفارهرندي در مواجهه با پرسش ديگري درباره مميزي و جمع كردن كتاب در ايام نمايشگاه كتاب گفت: مطابق قراري كه با ناشران گذاشتيم همه بايد پايبند باشيم و عمل كنيم. نمي‌گويم قرار اول حق مطلق است، اما از جمله قرارها اين است كتابي‌ كه تاريخش به گذشته‌هاي دور مربوط مي‌شود، عرضه نشود و كتاب‌هاي پنج سال اخير مربوط به حوزه نشر در نمايشگاه عرضه شود. نه اين كه آن‌ها كتاب‌هاي مناسبي نيستند. مي‌خواهيم كتاب‌هاي به روزتري به نمايشگاه بيايد.
وي تاكيد كرد: لذا همه مقيد باشيم قراري را كه دوستان ما با ناشران مي‌گذارند به آن پايبند باشند. ما پايبند مجوزهاي داده شده هستيم و اگر بر حسب خطاي ما و گذشتگان ما، اگر احيانا با كتابي مواجه شديم كه برخلاف مقررات نشر مجوز گرفته بود با دوستانمان وارد صحبت مي‌شويم و خسارت وارد شده به آن‌ها را جبران مي‌كنيم.
صفارهرندي بيان داشت: خوشبختانه رابطه ما با ناشران خيلي خوب شده و ما الان زبان هم را خوب مي‌فهميم.

* معيارهاي رتبه‌بندي ناشران
محسن پرويز درباره رتبه‌بندي ناشران گفت: به كرات شنيديم ناشران با سابقه مي‌گفتند كه يك ناشر تازه‌كار آمده و كتاب‌هاي كوچكي منتشر مي‌كنند كه با كتاب‌هاي آن‌ها برابري نمي‌كنند و از ما مي‌خواستند كه ناشران را رتبه‌بندي كنيم كه بر همين اساس، حجم، عنوان، سابقه، كيفيت و دلايل ديگري را هم جزو معيارهاي رتبه‌بندي ناشران قرار داديم و مي‌خواهيم آن را به شكلي كه به عدالت نزديك باشد، اجرا كنيم.

* به شجاعت مي‌گوييم كتاب جمع مي‌كنيم
پرويز درباره جمع‌آوري كتاب در ايام نمايشگاه گفت: ما به شجاعت مي‌گوييم كه برخي كتاب‌ها را جمع مي‌كنيم. قبل از ما هم جمع مي‌شدند و 18 دوره قبل از ما اين كتاب‌ها جمع‌آوري مي‌شد. ولي اين دوره با افتخار مي‌گوييم كه اين كتاب‌ها را جمع مي‌كنيم.
وي افزود: قبلا به دليل بسته‌تر بودن فضا، جمع‌آوري كتاب‌ها اعلام نمي‌شد و مكتوم مي‌ماند، ولي ما همه را اعلام مي‌كنيم.

* افزايش كتاب‌هاي پرفروش
صفارهرندي در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره كم بودن كتاب‌هاي پرفروش گفت: مدتي است كه شاهد كتاب‌هاي پرفروشي هستيم كه كتاب «دا» يكي از بهترين كتاب‌هاي خاطره‌نويسي، مثال آن است. كتابي است كه تأثير گذار است و سينماگران ما براي ساختن فيلم آن از هم سبقت مي‌گيرند.

* نحوه واگذاري غرفه به ناشران
محسن پرويز در پاسخ به پرسشي درباره نحوه واگذاري غرفه به ناشران گفت: در دوره‌هاي قبل موضوع صرفا تعداد عناوين ناشران بود كه اگر از حدي بيشتر مي‌شد، ناشر به طور مستقل غرفه مي‌گرفت.
وي با بيان اين كه از نمايشگاه نوزدهم در سال 85 تاكنون قيمت غرفه‌ها افزايش نداشته، اظهار داشت: در كشورهاي ديگر ناشران هر متراژي را كه بخواهند، به آنها مي‌دهند؛‌ ولي قيمت تمام شده را با آنها حساب مي‌كنند. در نمايشگاه كتاب فرانكفورت قيمت غرفه‌ها متري 468 يورو است كه ما هم مي‌توانيم اين كار را بكنيم.
وي تصريح كرد: در جلسه شوراي سياستگذاري قرار شد هم تعداد عناوين كتاب و هم حجم آن شامل تيراژ و تعداد صفحات مدنظر قرار بگيرد و در كنار آن اگر ناشري كتاب برگزيده سال داشت امتيازات مثبتي دريافت مي‌كند.

* ارتباط نمايشگاهي با ديگر كشورها
محمدحسين صفار هرندي در پاسخ به پرسش خبرنگار ديگري مبني بر اين كه آيا كشورهاي ديگر هم به همين آساني كه ما امكانات لازم را در نمايشگاه براي آنها فراهم مي‌كنيم براي ايران اين كار را مي‌كنند، گفت: قرار ما با كشورهاي ديگر تابع برخوردهاي متقابل است و به ميزاني كه آن‌ها نسبت به ما در نمايشگاه‌شان استقبال مي‌كنند ما هم آن كار را مي‌كنيم.

* گرايشات سياسي ناشر به متراژ غرفه ربطي ندارد
محسن پرويز در پاسخ به انتقاد خبرنگار روزنامه اطلاعات كه معتقد بود چون نشست ميرحسين موسوي در سالن كنفرانس اين روزنامه برگزار شده، در نمايشگاه كتاب متراژ كمتري به اين انتشارات روزنامه اطلاعات تعلق گرفته، گفت: ما در فضاي فرهنگ، اصلا كاري به مباحث سياسي و يا گرايش سياسي نداشته و نداريم. ما ناشر برگزيده سال داشتيم كه همه عالم و آدم مي‌دانند همكار يك گرايش سياسي است. اين كمال بي‌انصافي است كه كسي ما را متهم به بي‌عدالتي كند، آن هم از اين نوع.
وي با بيان اين كه در بين ناشران بزرگسال، غرفه 500 متري نداريم تصريح كرد: ما براي ناشران سقف گذاشتيم و اگر نمي‌گذاشتيم بايد به يك ناشر 800 متر تعلق مي‌گرفت.
محمد حسين صفارهرندي هم تصريح كرد: گرايشات سياسي به ما ربطي ندارد و اصلا اين‌ها را دخالت نداديم.

* عرضه كتاب‌هاي 5 سال قبل ممنوع
محسن پرويز معاون فرهنگي وزير ارشاد در پاسخ به خبرنگار ديگري درباره محدوديت زماني كتاب‌ها گفت: محدوديت زماني وجود دارد و آثار سه سال گذشته معيار براي تعيين غرفه و آثار پنج سال گذشته مجاز به عرضه است.
وي افزود: در بخش ناشران خارجي هم اين محدوديت هست و كتاب‌هاي سال 2007 به بعد عرضه مي‌شود و قرار است آخرين كتاب‌هاي جديد داخل و خارج عرضه شود.

* انتقاد وزير ارشاد از تحريف خبري سخنانش
محمد حسين صفارهرندي وزير ارشاد نيز در اواسط نشست خبري پس از پرسش خبرنگار يكي از خبرگزاري‌ها گفت: از فرصت استفاده مي‌كنم و حالا كه نماينده اين رسانه پرسشي را مطرح كرد مطلبي را عنوان مي‌كنم.
وزير ارشاد افزود: اگر يك بنگاه خبري در سيستم اطلاع‌رساني خود خبري را اشتباه منتشر مي‌كند و به اعتبار آن لطمه مي‌زند، مي‌تواند ناشي از حرفه‌اي نبودن خبرنگار و يا تيم مركزي آن رسانه باشد.
وي با اشاره به خبري كه چندي پيش يكي از خبرگزاري‌ها به نقل از وي منتشر كرده بود و جنجال زيادي در رسانه‌ها به‌وجود آورد، گفت: با دستمايه قرار دادن يك خبر مخدوش، عده‌اي حسابي تاختند و تحليل نوشتند و پند اخلاقي دادند كه همه آن بر پايه يك خبر مخدوش بود و اميدوارم بعد از اين خبر، روشن و شفاف باشد تا مورد سوء استفاده قرار نگيرد.
بيست و دومين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران فردا از ساعت 8:30 تا 10 صبح با حضور محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهور در مصلي تهران آغاز مي‌شود و روز 26 ارديبهشت از ساعت 15 تا 17 با تجليل از برگزيدگان به كار خود پايان مي‌دهد.
از خون جوانان وطن لاله دميده
از ماتم سرو قدشان، سرو خميده
در سايۀ گل، بلبل ازين غصه خزيده
گل نيز چو من، در غمشان جامه دريده

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 155
تاریخ عضویت: سه شنبه 28 آبان 1387, 2:48 am
سپاس‌های ارسالی: 446 بار
سپاس‌های دریافتی: 506 بار
تماس:

تسهيلات براي بازديدكنندگان نمايشگاه امسال

پست توسط The Passenger » سه شنبه 15 اردیبهشت 1388, 1:46 am

تسهيلات براي بازديدكنندگان نمايشگاه امسال

شركت اتوبوسراني از 8 ميدان مسافران را به سوي نمايشگاه كتاب تهران در مصلاي امام خميني (ره) جابجا مي كند. بازديد كنندگان مي توانند از پايانه هاي راه آهن، آزادي، صادقيه، انقلاب، خاوران، امام حسين، تجريش و امام خميني به سمت مصلي حركت كنند.
بازديدكنندگان بيست و دومين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران جهت كسب اطلاعات بيشتر از محل استقرار غرفه ها ، زمان بازديد، اطلاعات داخلي و ساير موارد با شماره تلفن 88496001 الي 88496006 تماس بگيرند .
سيد سعيد ميرمحمد صادق مدير روابط عمومي نمايشگاه در گفتگو با [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] با اعلام اين خبر افزود: مركز مخابرات نمايشگاه كتاب تهران جهت پاسخگويي به بازديدكنندگان نمايشگاه كتاب در اقصي نقاط كشور واحدي با عنوان اطلاعات تلفني نمايشگاه كتاب راه اندازي كرده است .
وي گفت : بازديدكنندگان نمايشگاه كتاب مي‌توانند جهت كسب اطلاع از محل استقرار غرفه‌ها ، زمان بازديد و اطلاعات داخلي نمايشگاه با شماره تلفن‌هاي 88496001 الي 88496006 تماس بگيريد.

تصویر
از خون جوانان وطن لاله دميده
از ماتم سرو قدشان، سرو خميده
در سايۀ گل، بلبل ازين غصه خزيده
گل نيز چو من، در غمشان جامه دريده

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 155
تاریخ عضویت: سه شنبه 28 آبان 1387, 2:48 am
سپاس‌های ارسالی: 446 بار
سپاس‌های دریافتی: 506 بار
تماس:

بيست‌ودومين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران افتتاح شد

پست توسط The Passenger » سه شنبه 15 اردیبهشت 1388, 6:44 pm

بيست‌ودومين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران افتتاح شد

به گزارش [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]، بيست‌ودومين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران در مصلاي بزرگ امام ‌خميني(ره) افتتاح و در آستانه ايام‌ سوگواري بانوي بزرگ اسلام، حضرت فاطمه(س) به نام ايشان متبرك شد.
رييس جمهوري در اين مراسم افتتاحيه كه با حضور مسوولان فرهنگي و اصحاب فرهنگ ورسانه همراه بود، در باب اهميت كتاب و كتابخواني سخن گفت و سپس به بازديد از بخش‌هايي از نمايشگاه پرداخت.
در نمايشگاه بيست‌ودوم در مجموع 1989 ناشر داخلي كتاب‌هايشان را عرضه خواهند كرد. در بخش خارجي نيز 1500ناشر از 78 كشور شركت دارند و 100 ميهمان خارجي در حوزه نشر، 35 انجمن دوستي از كشورهاي خارجي و براي نخستين بار، نمايندگاني از نمايشگاه‌هاي ساير كشورها به طور مستقل در نمايشگاه شركت خواهند داشت.
207هزار عنوان كتاب در بخش داخلي و در بخش لاتين 70 هزار عنوان و در بخش عربي و زبان‌هاي ديگر بيش از 70 هزار عنوان عرضه مي شود.

رونمايي از ۱۰۰ جلد كتاب در نشست سراي اهل قلم


به گزارش [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]، اين نشست رونمايي روز پنجشنبه، ۱۷ ارديبهشت، از ساعت ۱۵:۴۵ تا ۱۷در سراي اهل قلم نمايشگاه كتاب برگزار مي‌شود.
بيش از يك‌صد نويسنده و شاعر و برخي از انديشمندان و منتقدان حوزه شعر و داستان مهمان اين نشست خواهند بود.
پیش‌تر، ۱۰۰ كتاب شعر و داستان انتشارات تكا كه قبلا منتشر شده بود در دانشگاه علامه طباطبايي رونمايي شده است.
سرای اهل قلم نمایشگاه کتاب در طبقه اول شبستان نمایشگاه بین‌المللی قرار گرفته و شرکت در نشست‌های آن برای عموم بازدیدکنندگان از نمایشگاه کتاب آزاد است.
بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از فردا (۱۶ اردیبهشت) به مدت ۱۰ روز در مصلای تهران برقرار است.

«سيري در هنر ايران» در نمايشگاه كتاب

به گزارش [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]، به نقل از روابط عمومي انتشارات علمي- فرهنگي، مديرعامل اين انتشارات با بيان اين مطلب افزود: اين مجموعه شامل مباحث تخصصي هنرهاي ايراني، از دوران پيش از تاريخ تا به امروز در قالب 92 مقاله پژوهشي و فرهنگي است.
«علي زارعي نجفدري»، با بيان اين‌كه ترجمه اين اثر را گروهي مركب از 19 مترجم بر عهده داشته‌اند، گفت: استاد «سيروس پرهام» سرويراستار مجموعه «سيري در هنر ايران» بوده و گروهي 11 نفره نيز زير نظر وي ويراستاري مجلدات آن را انجام داده‌اند.
مدير عامل انتشارات علمي و فرهنگي افزود: انتشار اين كتاب از مطالبات جامعه فرهيختگان و نخبگان و برجستگان ادب و هنر ايران بوده است و امروز خرسنديم كه توانسته‌ايم به اين انتظارعلمي وهنري پاسخ دهيم.
انتشارات علمی و فرهنگی، با 54 سال سابقه در توليد كتاب‌هاي علمي، هنري و فرهنگي حضوري فعال در نمايشگاه كتاب امسال خواهد داشت.
غرفه اين انتشارات در راهروي 13 غرفه 38 نمايشگاه تهران مستقر است.

ميراث مكتوب با 182 عنوان كتاب به نمايشگاه مي‌آيد

مدير روابط عمومي و امور بين‌الملل مركز پژوهشي ميراث مكتوب، به [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] گفت: «علاوه بر كتاب‌هاي منتشر شده اين مركز در چند سال اخير، كتاب‌هاي «قرآن ميبدي»، «شهر تلويحات ابن كمونه»، «نسخه خطي تاريخ هرات»، «برزونامه»، «رستم‌نامه»، «جامع‌التواريخ (8جلد)»، «مفاتيح‌الاسرار و مصابيح‌الابرار»، «معرفت و فلاحت»، «چين‌نامه»، «ديوان صوفي»، «مرآت‌الوقايع مظفري (دو جلدي)» و... از جمله كتاب‌هاي شاخصي است كه در نمايشگاه كتاب ارايه مي‌شود.»
به گفته «زينب پيري»، «تفسير شهرستاني»، «سلم‌السماوات»، «بيان‌الحقايق»، «شجره‌الملوک» و «قرآن فارسي کهن» از ديگر آثاري است كه در نمايشگاه بين‌المللي كتاب در معرض ديد علاقه‌مندان قرار مي‌گيرد.
وي به «تاريخ هرات» اشاره كرد و گفت: «چنان‌كه از محتواي اجزاي باقي‌مانده اثر به دست مي‌آيد، اين نسخه، احتمالا تاريخ هرات را از آغاز بناي شهر هرات تا روزگار سلطان سنجر سلجوقي دربردارد و به ‌رغم افتادگي‌هاي زيادي كه در صفحات آن مشاهده مي‌‌شود، مملو از فوايد تاريخي است.»
«پيري» در ادامه سخنانش افزود: «در اين كتاب به شرح حكاياتي جالب و شگفت‌انگيز در تاريخ سوانح هرات، همچون شيوع قحطي و خشكسالي، برخوردهاي اقشار و مذاهب، فعاليت‌هاي اسماعيليه، برخي اجحافات حكومتي، بروز اعتراضات و شورش‌هاي عمومي پرداخته مي‌شود و در خلال آن جزئيات نسبتا زيادي از حوادث تاريخي شهر هرات، توابع و اجزاي آن چون مسجد جامع و بازار شهر، در روزگار سلجوقيان و ايام زندگاني مؤلف، با ذكر تاريخ دقيق آن‌ها بيان مي‌شود.»
وي به كتاب هشت جلدي «جامع التواريخ» اشاره كرد و گفت:‌ «جامع‌التواريخ» (تاريخ آل سلچوق، سامانيان، بويهيان، غزنويان، بني‌اسرائيل)» تأليف رشيدالدين فضل‌الله همداني توسط دكتر محمد روشن تصحيح شده كه مربوط‌ به‌ اين دوره تاريخي و سراسر انباشته‌ از اساطير و داستان‌هاي آن قوم ‌است كه براي نخستين‌ بار بر اساس‌ معتبرترين‌ نسخه تصحيح‌ به‌ زيور طبع‌ آراسته‌ شده است.»
پيري يادآور شد:‌ «تحفه‌‌السلاطين»‌ تأليف محمدبن جابر انصاري در قرن 11 هجري كه با مقدمه، تحقيق و تصحيح احد فرامرز قراملكي منتشر شده است. اين كتاب دوره‌ كاملي‌ از علم‌ منطق‌ به‌ زبان‌ فارسي‌ است‌. توضيح‌ روشن‌ و متمايز مفاهيم‌، تقرير دقيق‌ مسائل‌، گزارش‌ آراء مهم‌ منطق‌دانان‌ پيشين‌ و تحليل‌ ديدگاه‌ مؤلف‌ از ويژگي‌هاي‌ اين‌ اثر به‌شمار مي‌رود.
به گفته مدير روابط عمومي ديوان «اشعار صوفي» به كوشش ايرج افشار به چاپ رسيده است. اين كتاب به مولانا صوفي‌ محمد هراتي‌ شاعر ناشناخته سده‌ نهم‌ هجري‌ اختصاص دارد كه‌ در عهد سلطان‌ بايقرا در هرات‌ مي‌زيست‌. دفتري‌ كه‌ از اشعار مولانا صوفي‌ در دست‌ است‌ چند گونه‌ شعر شامل‌ غزليات‌، قصايد، ترجيع‌بند، مقطعات‌، رباعيات‌ و... را در بردارد.
وي افزود: «مركز پژوهشي‌ ميراث‌ مكتوب‌ براي‌ بررسي‌ و مطالعه‌ درباره‌ بازسازي‌، احيا و انتشار مهم‌ترين‌ و برجسته‌ترين‌ آثار مكتوب‌ فرهنگ‌ و تمدن‌ ايراني‌ و اسلامي‌ فعاليت مي‌كند و نسخه‌هاي‌ خطي‌ فارسي‌ و عربي‌، در حقيقت‌ كارنامه‌ دانشمندان‌ بزرگ‌ و نوابغ‌ فكري‌ عالم‌ اسلام‌ و هويت‌‌نامه‌ مسلمانان‌ جهان‌ به‌ ويژه‌ ايرانيان‌ است‌ كه‌ در فراهم‌ آوردن‌ آن‌ سهم‌ ارزنده‌اي‌ داشته‌اند و بر عهده‌ هر نسلي‌ است‌ كه‌ اين‌ ميراث‌ پرارج‌ را پاس‌ دارد و براي‌ شناخت‌ فرهنگ‌ و ادب‌ و سوابق‌ علمي‌ خود به‌ احيا و بازسازي‌ آن‌ كوشش كند.»
بيست‌و‌دومين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران از 16 تا 26 ارديبهشت‌ماه در مصلاي امام خميني(ره) با حضور ناشران داخلي و خارجي برگزار خواهد شد و علاقه‌مندان مي‌توانند از غرفه مركز پژوهشي ميراث مكتوب، واقع در شبستان اصلي، راهروي 9 غرفه 3 ديدن كنند.

برنامه نشست‌هاي تخصصي بازار جهاني كتاب اعلام شد

به گزارش [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]، در بيست و دومين دوره برگزاري نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران نيز چون دوره‌هاي پيش، بازار جهاني كتاب با برگزاري نشست‌هاي تخصصي ، بررسي تعامل فرهنگي بين موسسات ايراني و خارجي را پي مي‌گيرد.
فعاليت بازار جهاني كتاب كه در راستاي معرفي آثاري صورت مي‌گيرد كه توسط موسسه‌هاي انتشاراتي يا فرهنگي به زبان فارسي و خارجي توليد شده اند، فرصت‌ مغتنمي را براي صنعت چاپ ايران و تبادل اطلاعات ميان ناشران ايراني و خارجي فراهم مي‌آورد.
برنامه اين نشست‌ها در بيست و دومين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران از سوي هفتمين دوره بازار جهاني كتاب ايران به شرح زير اعلام شده است :

پنج شنبه 17/2/88 ساعت 17-16
موضوع : معرفي فعاليت‌هاي اتحاديه بين‌المللي ناشران ، كنفرانس بين المللي كپي رايت 2010 ، معرفي نمايشگاه بين‌المللي كتاب ابوظبي 2010
سخنرانان: مسوولان نمايشگاه بين‌المللي كتاب فرانكفورت

پنج شنبه 17/12/88 ساعت 18-17
موضوع : معرفي برنامه‌هاي نمايشگاه بين‌المللي كتاب فرانكفورت
سخنرانان: مسوولان نمايشگاه بين‌المللي كتاب فرانكفورت

جمعه 18/2/88 ساعت 18-16
موضوع : نقش رسانه‌ها در تقويت و تضعيف كتابخواني
سخنرانان : رضا شكراللهي (كارشناس كتابهاي الكترونيك)، دكتر يونس شكرخواه (استاد ارتباطات)

شنبه 19/2/88 ساعت 16-14
موضوع : راه نيستان ؛ يادبود شاعر معاصر افغانستان خليل الله خليلي
سخنرانان: دكتر محمد سرور مولايي (استاد دانشگاه)،دكتر عفت مستشار نيا (استاد دانشگاه) و آقاي محمد كاظم كاظمي (گرد آورنده ديوان خليلي)

شنبه 19/2/88 ساعت 18-16
موضوع : بررسي تعامل فرهنگي بين موسسات ايراني و خارجي
سخنرانان: آقاي گودرزي از سفارت فرانسه، خانم هولپ از نمايشگاه كتاب فرانكفورت، خانم رضواني از سفارت مكزيك، آقاي دكتر مجيد شيخ (استاد روابط بين الملل دانشكده وزارت امور خارجه)

يكشنبه 20/2/88 ساعت 15-14
موضوع : بررسي اشتراكات فرهنگ مردم ايران و ملل (قصه ها و بازي هاي سنتي)
سخنرانان: آقاي احمد وكيليان (مدير مسوول نشريه فرهنگ مردم ايران ، پژوهشگر و نويسنده)، خانم ناهيد مهدوي اصل (نويسنده ، پژوهشگر بازي هاي سنتي و طراح بازي و ناشر)

يكشنبه 20/2/88 ساعت 30/17-16
موضوع : فرصت ها و قابليت هاي حضور در نمايشگاه بين‌المللي كتاب بلونيا (همراه نمايش فيلم) با حضور ناشران و كارشناسان فرهنگي

دوشنبه 21/2/88 ساعت 12-11
موضوع : (انتقال كلمات) ، معرفي حمايت هاي مالي كشور سوييس از ترجمه آثار نويسندگان سوييسي به ساير زبان ها طي سال هاي 2009-2011
سخنرانان: مسوولان فرهنگي كشور سوييس

دوشنبه 21/2/88 ساعت 30/15-14
موضوع : فرصت‌ها و قابليت‌هاي حضور در نمايشگاه بين‌المللي كتاب مسكو (همراه نمايش فيلم) با حضور ناشران و كارشناسان فرهنگي

دوشنبه 21/2/88 ساعت 18-16
موضوع : تاثير فرهنگ شفاهي ، مكتوب و تصويري بر مخاطبان در ايران و جهان
سخنرانان: دكتر حسن بلخاري (استاد جامعه شناس دانشگاه تهران)، استاد جابر عناصري (استاد هنر دانشگاه تهران)، آقاي محمود جعفري قنواتي (كارشناس ادبيات فولكلوريك)

سه شنبه 22/2/88 ساعت 16-14
موضوع : بررسي ادبيات معاصر افغانستان
سخنرانان: آقاي سيد ابوطالب مظفري (سردبير مجله خط سوم) ، استاد حسن انوشه (سرپرست دانشنامه ادب فارسي) و جمعي از استادان

سه‌شنبه 22/2/88 ساعت 18-16
موضوع : تاريخ اجتماعي كتاب و كتابخانه ها در تمدن ايران و اسلام
سخنرانان: دكتر يعقوب آژند (استاد تاريخ دانشگاه تهران )، دكتر علي محمد موذني (مدير گروه ادبيات دانشگاه تهران ) و آقاي سيد فريد قاسمي (كارشناس مطبوعات)

چهارشنبه 22/2/88 ساعت 18-16
موضوع : تغيير الگوهاي رفتاري كتاب خواني در ايران و جهان سخنرانان: آقاي دكتر محمد فاضلي (استاد جامعه شناسي دانشگاه علامه طباطبايي) ، آقاي محمد هادي محمدي (رييس بنياد تاريخ ادبيات كودك و نوجوان ) ، سيد علي كاشفي خوانساري ( كارشناس كتاب)

پنج‌شنبه 24/2/88 ساعت 15-14
موضوع : هم‌انديشي خلاق ناشران در ارتباط با حضور در بازارهاي جهاني كتاب با حضور ناشران و مسوولان فرهنگي

پنج شنبه 24/2/88 ساعت 17-16
موضوع : نشست مشترك با آقاي بري نوسنده كتاب زبور مقاومت
سخنرانان: آقاي بري (نويسنده لبناني و مدير مسوول نشر دارالامير)، آقاي سيد حسن ميركريمي (مدير مسوول چاپ و نشر بين‌الملل)

جمعه 25/2/88 ساعت 18-16
موضوع : كتابخانه هاي عمومي؛ حركت به سوي دنياي ديجيتال
سخنرانان: آقاي دكتر غلامرضا فدايي (استاد كتابداري دانشگاه تهران)، آقاي دكتر بحراني (مدير گروه ترجمه پژوهشكده مطالعات فرهنگي و اجتماعي ) و خانم دكتر شيرين احمدنيا (استاد جامعه شناس دانشگاه علامه)

شنبه 26/2/88 ساعت 17-15
موضوع : فضاي داخلي كتابخانه هاي عمومي در ايران و جهان
سخنرانان : آقاي دكتر پرويز پيران (استاد جامعه شناس دانشگاه علامه طباطبايي) ، آقاي اسكندري (كارشناس ارشد معماري)
از خون جوانان وطن لاله دميده
از ماتم سرو قدشان، سرو خميده
در سايۀ گل، بلبل ازين غصه خزيده
گل نيز چو من، در غمشان جامه دريده

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 155
تاریخ عضویت: سه شنبه 28 آبان 1387, 2:48 am
سپاس‌های ارسالی: 446 بار
سپاس‌های دریافتی: 506 بار
تماس:

برنامه نشست‌هاي تخصصي نمايشگاه بيست و دوم اعلام شد

پست توسط The Passenger » سه شنبه 15 اردیبهشت 1388, 7:46 pm

تصویر
برنامه نشست‌هاي تخصصي نمايشگاه بيست و دوم اعلام شد

به گزارش [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]، برنامه‌ نشست‌هاي تخصصي سراي اصلي اهل قلم، سالن كارنامه نشر، سراي كودك و نوجوان، نشست هاي غرفه ديدار با برگزيدگان جشنواره‌ها و جوايز فرهنگي، نشست هاي تخصصي هفتمين دوره بازار جهاني كتاب ايران و نشست هاي سالن " سي امين سال انقلاب اسلامي" از برنامه‌هاي جنبي بيست‌ و دومين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران اعلام شد.
اطلاعات مربوط به ريز برنامه‌ها، عناوين، موضوعات و زمان برگزاري اين نشست‌هاي تخصصي در فايل‌هاي ضميمه همين خبر در دسترس است.اين اطلاعات تا آخرين لحظه ارسال اين خبر، از سوي موسسه خانه كتاب به روز شده است و هرگونه تغيير در برنامه، متعاقبا توسط [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] منتشر خواهد شد.

دريافت برنامۀ نشست ها: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

همچنين اخبار تكميلي در همين قسمت گردآوري خواهد شد.
از خون جوانان وطن لاله دميده
از ماتم سرو قدشان، سرو خميده
در سايۀ گل، بلبل ازين غصه خزيده
گل نيز چو من، در غمشان جامه دريده

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 155
تاریخ عضویت: سه شنبه 28 آبان 1387, 2:48 am
سپاس‌های ارسالی: 446 بار
سپاس‌های دریافتی: 506 بار
تماس:

اطلاعات كامل 55 هزار كتاب‌ منتشرشده سال 87 در«كارنامه نشر اي

پست توسط The Passenger » سه شنبه 15 اردیبهشت 1388, 8:24 pm

اطلاعات كامل 55 هزار كتاب‌ منتشر شده سال 87 در «كارنامه نشر ايران»

«داريوش مطلبي» مدير كتابداري و اطلاع‌رساني موسسه خانه كتاب با بيان اين مطلب به [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] گفت:‌ «كتاب‌شناسي‌ها به عنوان يكي از مهم‌ترين منابع مرجع، امكان شناسايي و آگاهي از منابع منتشر شده در حوزه‌هاي مختلف را فراهم مي‌كند و كارنامه نشر ايران كه نخستين شماره آن در سال 1375 منتشر شد، با هدف جمع‌آوري اطلاعات تمام كتاب‌هاي منتشر شده در كشور تهيه شده است.»
وي افزود:‌ «كارنامه نشر ايران به منظور در دسترس بودن اطلاعات براي محققان، پژوهشگران، نويسندگان، دانشجويان و كتابداران كتابخانه‌هاي كشور منتشر شد. اين اثر مرجع، همه ساله بر اساس كتاب‌هاي منتشر شده همان سال توليد و عرضه مي‌شود. همچنين در طول زمان انتشار همواره تلاش شده، اطلاعات توليد شده با استانداردهاي روز دنيا در حوزه كتابداري و اطلاع‌رساني همخواني داشته و با نيازهاي جامع استفاده‌كنندگان سازگار باشد.»
وي به 13 نسخه منتشر شده از كارنامه نشر ايران اشاره كرد و گفت: «تاكنون 13 نسخه كارنامه نشر ايران تهيه و منتشر شده و آخرين شماره نيز اطلاعات تمام كتاب‌هاي منتشر شده در سال 1387 را در خود دارد.»
«مطلبي» به تعداد كتاب‌هاي منتشر شده در اين نسخه از كارنامه نشر ايران اشاره كرد و گفت: «در اين نسخه از كارنامه نشر ايران، اطلاعات كاربردي 54 هزار و 998 عنوان كتاب آمده كه از اين تعداد، 23 هزار و 802 عنوان چاپ نخست و 31 هزار و 196 عنوان چاپ مجدد بوده است. سهم كتاب‌هاي تاليفي 42 هزار و 780 عنوان و كتاب‌هاي ترجمه 12 هزار و 218 عنوان بوده است.»
وي به سهم كتاب‌هاي منتشر شده در تهران و شهرستان‌ها اشاره كرد و گفت: «بر اساس آمارهاي منتشر شده در كارنامه نشر، سهم كتاب‌هاي منتشر شده تهران، 43 هزار و 318 عنوان و سهم كتاب‌هاي شهرستان 11 هزار و 680 عنوان بوده است.
همچنين شمارگان كل كتابهاي منتشر شده 216 ميليارد و 519 ميليون و 195 هزار نسخه در سال گذشته بوده و شمارگان متوسط 3 هزار و 971 نسخه در 42 ميليارد و 155 ميليون و 332 هزار صفحه (كل) بوده است.»
وي درباره وضعيت ادامه انتشار چاپي اثر افزود: «بررسي‌هاي مختلف همكاران درباره ادامه انتشار چاپي كارنامه نشر ايران از طريق نظرسنجي از متخصصان حوزه كتابداري و اطلاع‌رساني و استفاده‌كنندگان و برگزاري نشستي از سوي نشريه كتاب ماه كليات نشان داد با توجه به منحصر به فرد بودن كارنامه نشر و همچنين علاقه بسياري از استفاده‌كنندگان براي استفاده از شكل چاپي، انتشار شكل چاپي اثر بايد همچنان ادامه يابد.»
سردبير كتاب ماه كليات خاطرنشان كرد: «براي توليد كارنامه نشر، در اواخر اسفندماه مجبور مي‌شويم ورود اطلاعات در بانك را براي مدت بسيار كوتاهي متوقف كنيم تا امكان كنترل و بررسي اطلاعات به منظور چاپ كارنامه نشر فراهم شود در نتيجه آمار كتاب‌‌هاي منتشر شده در كارنامه نشر اندكي با آمار نهايي تفاوت دارد و اين مسأله به خاطر تعداد كتاب‌هايي است كه در مرحله توليد، صفحه‌بندي كارنامه نشر و ثبت نام در نمايشگاه كتاب به بانك اطلاعات موسسه خانه كتاب وارد شده است و بر اساس تجربه‌هاي سال‌هاي گذشته تعدادي نيز به اين آمارهاي قبلي اضافه خواهد شد.»
مدير كتابداري و اطلاع‌رساني موسسه خانه كتاب در ادامه به آخرين آمارهاي نشر كتاب در سال 1387 بر اساس بانك اطلاعاتي موسسه اشاره كرد و گفت: «بر اساس آنچه مطرح شد آمارهاي فعلي موجود در بانك اطلاعات تفاوت اندكي با آنچه در كارنامه نشر آمده دارد كه براي آگاهي خوانندگان اشاره مي‌شود. مجموعه كتاب‌هاي منتشر شده در سال 1387، 55 هزار و 171 عنوان بوده كه از اين تعداد 23 هزار و 906 عنوان چاپ نخست و 31 هزار و 265 عنوان چاپ مجدد بوده و سهم تأليف از اين تعداد 42 هزار و 915 عنوان و ترجمه 12 هزار و 256 عنوان بوده است. سهم ناشران تهراني 43 هزار و 400 عنوان و شهرستاني 11 هزار 771 عنوان از كل كتاب‌ها بوده است.»
مدير كتابداري و اطلاع‌رساني موسسه خانه كتاب يادآور شد: «در سال گذشته كتاب‌هاي حوزه دين با 10 هزار و 678 (19 درصد) عنوان كتاب بالاترين حجم انتشار كتاب را نسبت به ساير حوزه‌ها داشته و ادبيات با 10 هزار و 469 عنوان در رتبه بعدي قرار دارد.»
وي به حجم كتاب‌هاي ساير حوزه‌ها در سال گذشته اشاره كرد و گفت: «كتاب‌هاي حوزه علوم كاربردي با 7868 عنوان كتاب، علوم‌اجتماعي با 7794 عنوان، علوم‌طبيعي و رياضيات با 5500 عنوان، زبان با 3581 عنوان، تاريخ‌ و جغرافيا با 2740 عنوان، فلسفه با 2538 عنوان، هنر با 2133 عنوان و كليات با 1870 عنوان كتاب رتبه‌بندي شده است.»
«مطلبي» به ويژگي‌هاي كارنامه نشر ايران اشاره كرد و گفت: «كارنامه نشر ايران تنها كتاب‌شناسي جامع كشور است كه اطلاعات تمام كتاب‌هاي منتشر شده را در يك سال پوشش مي‌دهد. اطلاعات پيش‌بيني شده براي هر كدام شامل عنوان كتاب، نام پديدآورندگان، وضعيت نشر، تعداد صفحه، تعداد جلد، قطع كتاب، قيمت، شمارگان، شماره استاندارد ISBN و اطلاعات تحليلي شامل موضوع، رده‌بندي دهدهي ديويي، رده‌بندي كنگره آمريكا و خلاصه‌اي از كتاب است.»
وي به سياست اصلي موسسه خانه كتاب در انتشار كارنامه نشر ايران اشاره كرد و گفت: «سياست اصلي موسسه خانه كتاب در توليد اطلاع‌رساني و تهيه كارنامه نشر توليد اطلاعات براساس نياز صرف كتابداران نبوده بلكه ضمن كمك به اين گروه از متخصصان، هدف اصلي از توليد، اطلاع‌رساني به عموم مردم، سازمان‌ها، نهادها و پژوهشگراني است كه در جست‌وجوي نيازهاي خاص اطلاعاتي خود به اطلاعات كتاب‌ها، نياز دارند.»
سردبير كتاب ماه كليات يادآور شد:‌ «علاوه بر شكل چاپي اثر تمام اطلاعات كارنامه نشر ايران از طريق نرم‌افزار كتيبه كه همه ساله همزمان با انتشار كارنامه نشر و در ايام نمايشگاه منتشر مي‌شود قابل دسترسي است.»
وي به امتياز كتيبه نسبت به كارنامه نشر خاطرنشان كرد: «امتياز كتيبه نسبت به كارنامه نشر اين است كه ضمن داشتن امكانات متنوع بازيابي اطلاعات كتاب‌هاي منتشر شده از سال 1372 به بعد را نيز شامل مي‌شود.»
وي در ادامه سخنانش به قابل دسترس بودن عنوان كتاب‌هاي منتشر شده در سايت خانه كتاب اشاره كرد و گفت:‌ «علاوه بر نرم‌افزار كتيبه اطلاعات در پايگاه اينترنتي موسسه خانه كتاب به نشاني [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] بخش كتاب‌نما قابل دسترسي و استفاده است.»
از خون جوانان وطن لاله دميده
از ماتم سرو قدشان، سرو خميده
در سايۀ گل، بلبل ازين غصه خزيده
گل نيز چو من، در غمشان جامه دريده

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 155
تاریخ عضویت: سه شنبه 28 آبان 1387, 2:48 am
سپاس‌های ارسالی: 446 بار
سپاس‌های دریافتی: 506 بار
تماس:

Re: ويژۀ بيست و دومين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران

پست توسط The Passenger » چهار شنبه 16 اردیبهشت 1388, 7:22 pm

حضور 15 نفر از فرماندهان دفاع مقدس در غرفه نشر "ستاره‌ها"

به گزارش [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] ، سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع‌مقدس سپاه براي معرفي فعاليت‌هاي اين سازمان، امسال در غرفه كنگره سرداران شهيد استان خراسان رضوي (نشر ستاره‌ها) حاضر شده است.
كنگره سرداران شهيد استان خراسان رضوي (نشر ستاره‌ها)، با ارائه آثار تاليفي كنگره‌هاي سرداران شهيد سراسر كشور و سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع‌مقدس سپاه، بيش از 700 عنوان كتاب درباره زندگي و خاطرات سرداران و رزمندگان شهید را عرضه مي‌كند.
"حكايت سرداران" شامل زندگي‌نامه ‌15 سردار شهيد به قلم محمود جوانبخت و 4 عنوان از مجموعه 11 جلدي "روايت‌گري جنگ" با محوريت بررسي ويژگي‌هاي تاريخي و جغرافيايي نقاط مهم در دوران دفاع‌مقدس و نظارت سردار فتح‌الله جعفري و سعيد علاميان از تازه‌ترين عناوين عرضه شده در اين غرفه هستند.
سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع‌مقدس سپاه، در نمايشگاه كتاب امسال از 15 نفر از سرداران و فرماندهان عالي رتبه سپاه پاسداران با هدف بحث و بررسي روند كتاب و كتاب‌خواني در حوزه دفاع‌مقدس دعوت به عمل آورده تا در غرفه كنگره سرداران شهيد استان خراسان رضوي (نشر ستاره‌ها) حاضر شوند.
صبح فردا (هفدهم اردبيهشت ماه) سردار حسين علايي، فرمانده دوران دفاع‌مقدس و عضو هيات علمي دانشگاه امام حسين (ع)، نخستين مدعو غرفه نشر ستاره‌هاست. اين غرفه با شماره 23 در راهرو 20 سالن ناشران عمومي واقع شده است.

غرفه ديدار با برگزيدگان جوايز ادبي سال در سالن شبستان

«علي شجاعي صايين» در گفت وگو با [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] افزود: قصد داريم علاوه بر نمايش آثار برگزيده سال گذشته در سالني جداگانه، از نويسندگان و مولفان اين آثار نيز براي حضور در نمايشگاه كتاب تهران دعوت كنيم.
وي گفت: برگزيدگان جايزه‌هاي ادبي با حضور در اين غرفه‌ها درباره آثارشان اظهار نظر و روزانه سه نفر از اين افراد، در غرفه «ديدار» با علاقه‌مندان فرهنگ و ادب ديدار مي‌كنند.
مدير عامل موسسه خانه كتاب افزود: اميدواريم اين توجه به آثار برگزيده ادبي به اين اقدام در نمايشگاه متوقف نشود و بتوانيم توجه و عنايت به جايگاه واقعي جايزه‌هايي چون كتاب سال را توسعه ببخشيم.
وي با اشاره به اينكه در اين جلسات حداقل دو نفر از منتقدان به بررسي اين آثار خواهد پرداخت تصريح كرد: مجموعه اين نقد‌ها و بررسي‌ها در قالب يك كتاب پس از پايان نمايشگاه منتشر خواهد شد.

موسسه فرهنگی اكو در نمايشگاه كتاب تهران

به گزارش [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]، با هدف ايجاد برقراری ارتباط و تعامل فرهنگی بين جوامع كشور‌های آسيای ميانه و عضو اكو در بيست و دومين نمايشگاه بين‌المللي كتاب ايران حضور يافته است.
مدير مجمع و محافل فرهنگی هنری سازمان فرهنگی اكو در گفت و گو با خبرنگار ايبنا با تاكيد بر اين امر ، به فعاليت‌های اين سازمان در يكي دو سال اخير اشاره كرد و گفت: اين مؤسسه در راستای گسترش فعاليت‌های خود از هر يك از اين كشورها دعوت كرد تا در نمايشگاه كتاب تهران حضور يابند.
«عباس نظری» گفت: آذربايجان، تركيه، افغانستان، ازبكستان، تركمنستان، تاجيكستان، پاكستان، قزاقستان، قرقيزستان و ايران به عنوان كشورهای عضو اكو، از پيشينه‌اي تاريخی و تمدني ديرينه برخوردارند كه مشتركات فرهنگی بين ملت‌های آنان به ويژه در مورد مذهب و زبان، ما را بر آن مي‌دارد تا بيش از پيش زمينه‌هاي لازم براي ارتباط فرهنگي بين اين جوامع را تقويت كنيم.
وی كه فعاليت‌های دو سال اخير اين مؤسسه و همكاری آن با ساير سازمان‌ها را دليلي بر اين مدعا مي‌ داند از تعامل با معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، مؤسسه نمايشگاه‌های فرهنگی ايران، خانه كتاب، اداره كل امور چاپ و ساير موسسات و ادارات فرهنگی در اين زمينه ياد كرد.
همكاری‌هايی چون برگزاری اجلاس دست‌اندركاران صنعت چاپ و بسته‌بندی، برگزاری روزهای ملی كشورها و همكاری‌های نمايشگاهی نيز از ديگر زمينه‌هاي مشترك كاري بين اين كشورها را تشكيل داده است.
وي افزود اين سازمان امسال براي حضور در بيست و دومين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران، با همكاری معاونت امور فرهنگی، نمايندگانی از شخصيت‌های علمی و فرهنگی هر يك از كشور‌های عضو اكو را دعوت كرده است.
در پاسخ به اين دعوت، هر كشور دو نماينده از بخش‌های خصوصی و دولتی را راهي نمايشگاه بين‌المللي كتاب امسال كرده است تا در غرفه‌های كشور خود، امكانات فرهنگی، اجتماعی، تاريخی، علمی، هنری و گردشگری كشورشان را معرفي ‌كنند.
نظری با اشاره به برگزاری روزهای ملی كشورهای عضو اكو و تجليل از مفاخر علمی و فرهنگی آنها در «سرای اهل قلم» گفت: با توجه به اين‌كه سال 2009، به عنوان هزاره سرايش شاهنامه نام‌گذاری شده، 25 ارديبهشت و در روز ملي جمهوري اسلامي ايران، همايش بزرگداشت حكيم ابوالقاسم فردوسی توسط اين موسسه برگزار خواهد شد.
موسسه اكو در روزهاي برگزاري بيست و دومين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران، روزهاي ملي جمهوري آذربايجان، جمهوري تركيه، جمهوري افغانستان، تاجيكستان، جمهوري اسلامي پاكستان، جمهوري قزاقستان و جمهوري اسلامي ايران را گرامي خواهد داشت.
مدير مجمع و محافل فرهنگی هنری سازمان فرهنگی اكو با تقدير از همكاری معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد، خانه كتاب، مؤسسه نمايشگاه‌ها، اداره كل مجامع و محافل فرهنگی و ﻣﺴﺌﻮلان نمايشگاه كتاب، آرزو كرد تا اين همكاري‌ها در عرصه‌هاي گسترده‌تري متجلي شود.

20 کتاب شعر رونمایی می‌شود

به گزارش [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]، در این نشست، بیست عنوان از کتاب‌های ۱۹ شاعر برگزیده کشوری که پیش از این در جشنواره شعر فجر انتخاب شده بودند، رونمایی شده و شاعران آنها تشویق می‌شوند.
پرویز بیگی حبیب‌آبادی، احمد نادمی و مصطفی امیدی این آثار را از میان کتاب‌های برگزیده شده در جشنواره شعر فجر انتخاب کرده‌اند.
علاقه‌مندان برای شرکت در این نشست می توانند پنجشنبه ۱۷ اردیبهشت از ساعات ۱۷:۱۵ تا ۱۹ در سرای اهل قلم بیست و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور یابند. سرای اهل قلم در طبقه اول شبستان واقع شده است.
بيست‌ و دومين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران تا ۲۶ ارديبهشت در مصلاي امام‌خميني(ره) برپاست.
از خون جوانان وطن لاله دميده
از ماتم سرو قدشان، سرو خميده
در سايۀ گل، بلبل ازين غصه خزيده
گل نيز چو من، در غمشان جامه دريده

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 155
تاریخ عضویت: سه شنبه 28 آبان 1387, 2:48 am
سپاس‌های ارسالی: 446 بار
سپاس‌های دریافتی: 506 بار
تماس:

جستجوي كتاب

پست توسط The Passenger » چهار شنبه 16 اردیبهشت 1388, 7:57 pm

تصویر
دوستان گرامي ام جهت جستجوي كتب مورد نظرتان، در صورت بازنشدن، يا كُند بودن وب سايت موسسه خانه كتاب ([لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید])، ميتوانيد از قابليت جستجوي كتاب ستاد خبري نمايشگاه بيست و دوم بهره ببريد. البته در حال حاضر اطلاعات بخش مذكور متعلق به نمايشگاه بيست و يكم ميباشد، و فقط كتب منتشر شده تا سال 87 را داراست.(برخلاف وعده هاي مسئولان امر)
در اين بخش قابليت جستجو در كتب پارسي، لاتين و عربي وجود دارد. ميتوان با وارد نمودن ISBN (شابك)، موضوع كتاب، نام مؤلف، عنوان كتاب، تاريخ نشر و يا ناشر، كتاب مورد نظر را يافت. همچنين امكان جستجو بر اساس بازۀ دو قيمت وجود دارد.
براي ورود به آدرس: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] مراجعه بفرمائيد.
از خون جوانان وطن لاله دميده
از ماتم سرو قدشان، سرو خميده
در سايۀ گل، بلبل ازين غصه خزيده
گل نيز چو من، در غمشان جامه دريده

ارسال پست

بازگشت به “کتاب و فرهنگ مطالعه”