تداوم اتفاقات عجيب در ليست افشین قطبي

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 831
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 اسفند 1386, 2:38 am
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 185 بار

تداوم اتفاقات عجيب در ليست افشین قطبي

پست توسط bahmanwolf »

افشين قطبي روز سه‌شنبه به خبرنگاران مي‌گفت 4 گلر را با خود به چين خواهد برد. با دعوت از رحمان احمدي و ميثاق معمارزاده مي‌توان قطعاً گفت رحيم‌زاده و خليل آزاد جوان مسافر چين نخواهند بود. قطبي مي‌گفت از بين اين 4 گلر (رحمتي، طالب‌لو، معمارزاده و احمدي) دو گلر اصلي‌اش را انتخاب مي‌كند در صورتي كه پيشتر گفته بود قطعاً رحمتي و طالب‌لو دو دروازه‌بان اصلي تيم ملي در ليست 18 نفره خواهند بود. افشين قطبي روزي در تمرين تيم ملي گفت من نمي‌خواهم 4 دروازه‌بان بزرگ در اردو داشته باشم كه اوضاع به هم بريزد. او رقابت مضر كان و لمن را در تيم ملي آلمان مثال زد اما حالا خود با دعوت از احمدي و معمارزاده و قائل شدن شانس مساوي براي 4 گلري كه به چين مي‌برد حرف‌هاي قبلي‌اش را تا حدودي نقض كرده است.

ليست اوليه افشين قطبي آنقدر پر و پيمان بود كه كمتر مي‌شد ايرادي به آن وارد كرد. تنها سؤال بزرگ اين بود كه چطور مي‌شود از اين مجموعه پر زرق و برق چهل و چند نفري يك تيم باتجربه، اميدواركننده و قدرتمند را استخراج كرد.
كم كم اما اوضاع به گونه‌اي ديگر تغيير كرد، از روز سوم يا چهارم اردو بود كه حضور يك گلر 175 سانتيمتري در اردو توجه اطرافيان تيم ملي را به خود جلب كرد. تا دو روز هيچ كس نام او را هم نمي‌دانست تا جايي كه در حين تمرين بازيكنان ديگر او را به اسم «گلر» مي‌شناختند. مهدي رحيم‌زاده گلر تيم اميد به همراه محمدصادق خليل‌آزاد آمده بودند تا تمرينات طبق خواسته آبه كنوپ مربي هلندي گلرها با 4 دروازه‌بان پيش برود. بعد از اين دعوت عجيب و غريب تصميم افشين قطبي زير ذره‌بين قرار داده شد و مورد ابهام قرار گرفت اما جواب سرمربي كه در مصاحبه‌هاي مختلف وي تكرار شد، يك چيز بود: «من فقط به اين 3 بازي فكر نمي‌كنم. ما مسابقات زيادي در پيش داريم. بايد به فكر مسابقات آينده باشيم و جوانان آينده‌دار را براي تيم ملي بسازيم و...»
آن روز از قطبي سؤال شد چرا گلري كه 45 دقيقه در ليگ بازي كرده به تيم ملي دعوت مي‌شود، در صورتي كه مزد دروازه‌بان‌هاي ليگ برتري نمي‌تواند حتي حضور در اردو باشد؟ جواب البته باز هم به سطور بالا محدود مي‌شد: «تأمين آينده تيم ملي از بازيكنان با آتيه.»
دعوت‌هاي عجيب و غريب با حضور هادي تأميني در اردو ادامه پيدا كرد. جالب اينكه مصاحبه مدافع ملوان با اين مضمون كه «يك روز قبل احمدزاده گفته بود به تيم ملي دعوت مي‌شوم» جريان را پيچيده‌تر كرد. افشين قطبي به مشورت گرفتن از مربيان ليگ برتري اشاره كرد اما چرا او از مجيد جلالي، پرويز مظلومي يا امير قلعه‌نويي مشاوره نگرفت تا جلال كاملي‌مفرد، مرتضي ابراهيمي و بيژن كوشكي را كه در اين پست جزو بهترين‌ها بودند، دعوت كند؟
دعوت از حنيف عمران‌زاده با توجه به تماشاي مسابقه راه‌آهن – پاس در نيمه نهايي جام حذفي پس از خروج پيروز قرباني از اردو قابل توجيه بود چرا كه حنيف نيز در زمره بهترين‌هاي اين پست قرار مي‌گرفت اما دوباره همه چيز به صورت مبهمي پيش رفت چرا كه ميثاق معمارزاده بدون حتي يك دقيقه حضور در مسابقات 9 ماه اخير تيم باشگاهي‌اش به اردو دعوت شد تا تصميم سرمربي تيم ملي مورد واكنش قرار گيرد. پاسخ قطبي اين بود: «من اعتقاد ويژه‌اي به ميثاق معمارزاده دارم. با احمدرضا عابدزاده و پزشك پرسپوليس هم مشورت كرده‌ام، او توانايي حضور در مسابقات را دارد.» قسمت اول جواب او با توجه به اينكه بارها تكرار كرده‌ايم «مربيگري سليقه‌اي است» مي‌تواند قابل توجيه باشد. قطبي اعتقاد ويژه‌اي به ميثاق معمارزاده دارد و بارها گفته است: «اگر او مصدوم نمي‌شد دروازه‌بان اول پرسپوليس بود و به اين تيم كمك زيادي مي‌كرد.»
شايد به همين خاطر نتوان ايراد زيادي به افشين قطبي گرفت اما چطور مي‌شود اين نكته قابل توجه (احترام به سليقه مربي) را به دوستداران تيم ملي، منتقدان و رسانه‌هاي سختگير در توجيه دعوت از دروازه‌باني كه 9 ماه دور از مسابقه بوده قبولاند؟

در فوتبال ايران هميشه ارتباطات نقش ويژه‌اي در رخ دادن اتفاقات بزرگ ايفا كرده‌اند طوري كه مي‌توان رد پاي ارتباطات – چه سالم و چه غير سالم – را در پيروزي تيم‌ها، قهرماني‌ها، سقوط‌ها، يارگيري‌ها، ياركشي‌ها، دعوت به تيم ملي، خط خوردن از تيم ملي و... پيدا كرد. در روزهايي كه شائبه‌ها پيرامون ارتباطات پررنگ‌تر شده و حساسيت‌ها نسبت به مسائلي از قبيل تباني، فساد و... بالا رفته است، منتقدان بيشتر از قبل روي ارتباطات زوم كرده‌اند. سرمربي تيم ملي كه هيچ كس به صداقت كلام و رفتارش شك ندارد نيز در مظان توصيه‌پذيري و ارتباطات – البته از نوع سالم آن – است اما شايد او بتواند در روزهاي آينده به جاي بها دادن به جوان‌ها، تأمين آينده تيم ملي و اعتقاد ويژه به يك دروازه‌بان، توجيه بهتري براي منتقدانش و آنهايي كه مسائل تيم ملي را جدي و سخت پيگيري مي‌كنند، داشته باشد. حداقل به خاطر تأمين آرامش تيم ملي كه متضمن موفقيت در 3 بازي حساس پيش رو است. ما هم اميدواريم چنين اتفاقي بيفتد.


منبع:ایران ورزشی
تصویر
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”