آشنايي با نويسنده کتاب جنجال برانگيز "دختران رياض"

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با کتاب و فرهنگ مطالعه به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4176 بار
تماس:

آشنايي با نويسنده کتاب جنجال برانگيز "دختران رياض"

پست توسط ganjineh » شنبه 30 خرداد 1388, 7:15 pm

"رجاء الصنيع" در کتاب خود با عنوان" دختران رياض" مي گويد : ما در قرن 21 زندگي مي کنيم اما عربستان به زور سنت هاي قرن نوزدهم را بر دختران جوان تحميل و حق انتخاب را از آنان سلب مي کند ، اين ديوانگي است .
 تصویر 

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری زنان ایران "ایونا" ، رجاء الصنيع دختر عربستاني الاصل و نويسنده کتاب جنجنال برانگيز "دختران رياض" در سال 1981 در عربستان متولد شد . وي دانش آموخته رشته دندانپزشکي و هم اکنون مقيم ايالت شيکاگو در آمريکاست .

چند سال پيش کتاب وي با عنوان "دختران رياض" که به داستان عشق ، روياها و شكست هاي عشقي چهار زن عرب مي پردازد در عربستان سعودي جنجال فراواني به همراه داشت . انتشار چنين كتابي در كشوري كه زنان در آن هيچ تصوري از عشق پيش از ازدواج نداشتند ، جهانيان را غافلگير كرد و باعث شد انتقادهايي را كه به خاطر محدوديت هاي زنان در عربستان سعودي متوجه اين كشور بود ، به طور قابل توجهي كاهش دهد .

اين کتاب با استقبال گسترده اي در عربستان و لبنان مواجه بود و واكنش هاي متفاوتي را ميان برخي از نويسندگان عربستان به همراه داشت . رجاء خانواده اش را مهمترين حاميان خود در نوشتن اين کتاب معرفي مي کند و در باره هدف خود از نوشتن اين کتاب مي گويد : من اين كتاب را نوشتم تا مسائلي را كه جامعه عرب آنها را نمي پذيرد، پررنگ جلوه دهم .

من وضعيت كشور عربستان را به صورت وارونه انعكاس ندادم ، بلكه درباره انسانيت نوشتم . من نشان دادم كه هم مردان و هم زنان قربانيان چنين جامعه اي هستند. اين کتاب بسياري از خانواده هاي عرب را به شدت تحت تاثير خود قرار داد و فروش بسيار بالايي نيز داشت .

رجاء در اين کتاب مي نويسد : ما در قرن 21 زندگي مي کنيم اما عربستان به زور سنت هاي قرن نوزدهم را بر دختران جوان تحميل و حق انتخاب را از آنان سلب مي کند. اين ديوانگي است . امروز همه جهانيان با اينترنت سر و کار دارند، آزادي بيان دارند ، مدارس و بيمارستان هاي مدرن وجود دارد و همه چيز در پيرامون ما شکل جديدي به خود گرفته است اما با همه اينها دختران عربستان حتي حق انتخاب همسر خود را ندارند .

وي در ادامه مي افزايد : من نيز همان دغدغه هاي بسياري از زنان عربستاني را دارم ؛ من آرزو داشتم نخستين کسي باشم که براي ايجاد تغييرات گام بر مي دارم به نظر من اينها همگي تغييراتي اجتماعي هستند که ارتباطي به مذهب ندارند ، به خاطر همين من درباره نوشته هايم هيچ نگراني ندارم .

او مي افزايد : سکوت شرم آور است ، من از رفتارهاي منفي بيزارم و دوست ندارم منتظر باشم و کسي از جانب من به پاخيزد؛ هم اکنون اين وظيفه من و در آينده نيز وظيفه فرزندان خواهد بود همانطور که ديگران با گذشت سن تحرک و اشتياق خود را در اين راه از دست داده اند ، من نيزمي ترسم با گذشت زمان اين اتفاق در زندگي من نيز روي دهد .

رجاء دندانپزشکي را حرفه اصلي خود و نويسندگي را عشق خود در زندگي معرفي مي کند و معتق داست که در دنياي او تساي و موفقيت در اين دو رشته برايش ممکن است . گفتني است هم اکنون فيلمي از روي کتاب وي در حال تهيه است . رجاء به خاطر "دختران رياض" به عنوان يکي از نامزدهاي جايزه ادبي دوبلين سال 2009 معرفي شده است .

[url=http:// تصویر ]ایونا[/url]
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “کتاب و فرهنگ مطالعه”