زندگینامه هوارد هیوز

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با دانش عمومي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4178 بار
تماس:

زندگینامه هوارد هیوز

پست توسط ganjineh »

تصویر

هواردروبارد هیوز پسر (۱۹۷۵-۱۹۰۵)، در خانواده ‌ای ثروتمند متولد شد. پدر اوشرکتی را تاسیس کرده بود که توانسته بود طرح جدیدی از حفاری ‌های نفتی راارایه کند. شرکت شارپ – هیوز تول امنیت مالی هیوز را در تمامی طول عمرشتضمین کرد و این امکان را برای او فراهم آورد تا استعدادهایش را شکوفاکند. او قبل از اینکه به سن ۲۵ سالگی برسد، به هالیوود رفت و چندین فیلمموفق ساخت و در کنار آن یک شرکت جدید حفاری هم تأسیس نمود. او بیش از یکصد سالن نمایش فیلم را خرید و در عین حال پرواز کردن را آموخت. او تا زمانمرگش در سال ۱۹۷۵، یک شرکت موفق هواپیمایی به نام شرکت هواپیماییترانس‌ورلد را تاسیس کرد، کسب و کاری را در زمینه‌ سینما به راه انداخت،بخشی از یک مرکز بزرگ تفریحی در لاس وگاس را خرید، چندین مرتبه رکورد سرعتهوایی را شکست، از سه سانحه‌ هوایی جان سالم به در برد و به یک مردافسانه‌ ای تبدیل شد. کمتر کسی در جهان توانسته همچون هوارد هیوز در تمامطول عمرش چنین کارنامه‌ مهیجی داشته باشد.

۱۹۰۵/ تولد.

۱۹۰۹/ تاسیس شرکت شارپ – هیوز تول توسط پدرش.

۱۹۲۵/ نقل مکان به هالیوود در کالیفرنیا و شروع فیلم‌ سازی.

۱۹۲۷/ کسب جایزه‌ آکادمی برای فیلم دو “شوالیه‌ عرب” به دلیل مضمون کمدی این فیلم.

. ۱۹۳۴ تاسیس شرکت هواپیمایی هیوز.

۱۹۳۵/ شکستن رکورد سرعت هوایی.

۱۹۳۶/ شکستن رکورد سرعت بین قاره‌ای در یک پرواز کاملاً ایمن در سن ۳۰ سالگی.

۱۹۳۸/ شکستن رکورد پرواز بین نیویورک – پاریس با ۱۶ ساعت و ۳۵ دقیقه

۱۹۳۹/ کسب بخش اعظم سهام شرکت هواپیمایی غرب و بین قاره‌ ای

۱۹۴۸/ نجات این شرکت از ورشکستگی که حالا به نام شرکت هواپیمایی ترانس‌ورلد تغییر نام داده بود.

۱۹۵۴/ فروش بخش اعظم شرکت RKO و تمرکز بر TWA

1955. تاسیس انستیتو پزشکی هوارد هیوز در میامی واقع در فلوریدا

۱۹۶۶/ فروش سهام TWA به ارزش ۷۵۰ میلیون دلار

. ۱۹۷۵درگذشت.

پیشینه و ظهور
اختلافنظر‌های زیادی پیرامون حقایق زندگی هوارد هیوز وجود دارد. این اختلاف نظرحتی در مورد زادگاه او نیز وجود دارد. آیا در شهر هوستون متولد شده یا درشهر نفتی هامبل ؟ اما در این زمینه شکی وجود ندارد که هیوز در ۲۴ دسامبرسال ۱۹۰۵ در تگزاس متولد شده است. پدر او مردی ثروتمند با لیسانس بازرگانیاز دانشگاه هاروارد و لیسانس حقوق از دانشگاه ایالت آیووا بود. در سال۱۹۰۹، هوارد پدر، شرکت شارپ – هیوز تول را تاسیس کرد که دستگاه‌ های حفاریمورد استفاده در صنعت نفت را تولید می‌کرد. این شرکت با طراحی یک مته‌جدید حفاری، ثروتی بی حد و حصر را عاید خانواده‌ هیوز کرد. هوارد پسر کهدر آن زمان پسر بچه ‌ای بیش نبود، علاقه‌ فراوانی به مهندسی داشت. اوهمواره لوازم خانه را تعمیر می ‌کرد؛ یک رادیو و موتورسیکلت را برای خودشساخته بود. جدا از مهندسی، عموی هیوز که یک روزنامه ‌نگار و یک فیلم ‌نامه‌نویس بود، بارها او را با خود به استودیوی گولدوین برده بود و همین امراو جذب سینما کرد.

والدین هیوز قبل از رسیدن او به سن ۲۰ سالگیدرگذشتند. پس از مرگ پدر، هیوز از خانواده ‌اش خواست تا شرکت هیوز تول رابه او بفروشند. در سال ۱۹۲۵، او با زنی ثروتمند به نام الا رایس ازدواجکرد و به هالیوود در کالیفرنیا رفت.
در هالیوود، هیوز استعدادهایش را بروز داد و مشاغل مختلف و متنوعی را تجربه کرد.

لحظات مهم
تاسال ۱۹۲۵، هیوز شرکت تولید مته ‌های حفاری کادو راک را تاسیس نمود، سهمقابل توجهی از شرکت مالتی کالر را خرید، به خانه ‌ای در لس آنجلس نقل مکانکرد و نواه دیتریخ را به عنوان دستیار خود استخدام کرد. دیتریخ به«تثبیت‌کننده‌» امپراطوری هیوز در سال ‌های بعد تبدیل شد. همچنین هیوز بیشاز یک صد سالن نمایش فیلم را خرید که به او در آخرین کار بزرگش یعنی فیلم‌سازی کمک بسیاری نمود.

نخستین فیلم هیوز با عنوان خوک چاق یک شکستبود. فیلم سوم او با نام دو شوالیه‌ عرب، ثروت زیادی برای او به همراهداشت و به دلیل داستان طنزش، موفق شد در سال ۱۹۲۷ جایزه‌ آکادمی را به دستآورد.
سپس هیوز تصمیم گرفت یک شرکت هواپیمایی ایجاد کند. لذا یک مهندسهوا فضا به نام گلن اودکرک را استخدام و کسب و کار خود را در کالیفرنیاآغاز کرد. پس از تاسیس این شرکت، هیوز تا سال ۱۹۳۴ از نظرها دور شد. امادر همین مدت، کارمندی به نام چارلز هوارد در شرکت هواپیمایی آمریکا حضورداشت که مرتب پرسش‌ های زیادی را در مورد صنعت هواپیمایی می ‌پرسید. چارلزهوارد کسی جزء هوارد هیوز نبود. همچنین هوارد طی این دوره‌ غیبتش، بهمناطق مختلفی سفر کرد و به عنوان یک عکاس اجتماعی فعالیت می ‌کرد. طی اینمدت، او خودش را واین رکتور نام گذارده بود.
در سال ۱۹۳۹، هیوز به شرکتهواپیمایی غرب و بین‌قاره‌ ای کمک مالی کرد و در ازای این کمک، بخش اعظمسهام آن را به دست آورد. بعدها این شرکت به شرکت هواپیمایی ترانس ورلدتغییر نام داد. تا سال ۱۹۴۰، هیوز که مردی بسیار پویا و پر انرژی بود،چندین کسب و کار را در حوزه‌ های مختلف، به طور هم ‌زمان اداره می ‌کرد.او هنوز مالک شرکت هیوز تول بود که آن را از وارثان پدرش خریده بود وماهانه ۲ میلیون دلار سود برای او در پی داشت. به علاوه، او دوباره بهصنعت سینما بازگشت، به اداره‌ شرکت هواپیمایی خویش ادامه داد و در دورانجنگ هم فعالیت ‌های تولیدی خود را حفظ کرد.

در نیمه‌ نخست دهه‌۱۹۴۰، هیوز تولید خودروهای تجاری را آغاز کرد. فیلم بی ‌قانون را ساخت،جین راسل را به عنوان یک ستاره به دنیای سینما معرفی کرد، یک کارخانه‌تولیدی را برای کمک به دولت آمریکا در زمان جنگ افتتاح نمود و بار دیگر بایک هواپیمای کوچک سقوط کرد. او قبلاً نیز با دو هواپیما سقوط کرده بود کهدر جریان این حوادث دو مسافر جان خود را از دست داده بودند.
در سال۱۹۴۶ و پس از یک دوره‌ دیگر غیبت، هیوز بار دیگر و این مرتبه با آزمایشهواپیمای XF-11 ظاهر شد. تلاش کرد، با این هواپیما در زمین گلف باشگاه لسآنجلس فرود آید. این اقدام برای باشگاه گلف خوشایند بود ولی برای خود هیوزچنین نبود. زیرا او نتوانست دقیقاً بر روی این زمین بنشیند و با خانه‌ایکه در نزدیکی آن محل قرار داشت، برخورد کرد. بلافاصله او به بیمارستانمنتقل شد و پزشکان پیش ‌بینی کردند که او آن شب را به صبح نخواهد رساند.جراحات او بسیار شدید بودند: سینه‌ شکافته شده، ۱۲ استخوان شکسته شده، شُشچپ متلاشی شده، شانه‌های از جا در رفته، ستون فقرات خرد شده و ۳۰ درصدسوختگی. اما هیوز خیلی زود بهبودی خود را به دست آورد. آثار سوختگی تا حدیبر روی بدن او باقی ماندند و دست چپ او نیز تا حدی کارآیی خود را از دستداد اما به هر حال او زنده ماندهوارد هیوز.
او به محض ترخیص ازبیمارستان، برنامه‌ توسعه‌ TWA را طراحی کرد. او با اخذ کمکی از شورایهوانوردی غیرنظامی در سال ۱۹۴۸، این شرکت را از ورشکستگی نجات داد وتوانست ۱۰ میلیون دلار وام نیز از شرکت فاینانس فعالیت ‌های بازسازی اخذکند. او کسب و کار خود در سینما را توسعه داد و استودیوی RKO را با قیمت ۹میلیون دلار خرید. در سال ۱۹۵۴، هیوز، بخش اعظم سهام RKO را فروخت تا کارشرا بر TWA متمرکز نماید. در سال ۱۹۵۵، او انستیتو پزشکی هوارد هیوز را درمیامی فلوریدا تأسیس کرد. در سوم ماه مه ۱۹۶۶، او ۷۸ درصد سهام TWA را بهارزش ۷۵۰ میلیون دلار فروخت. این امر باعث شد که در آن تاریخ، او بهثروتمندترین مرد جهان تبدیل شود.
مابقی عمر کاری هیوز تا زمان مرگش درسال ۱۹۷۵، به سفر و پرواز اختصاص داشت. علیرغم آنکه او از سفر کردن بسیارلذت می ‌برد، اما مجبور بود داروهای ضد درد متعددی مصرف کند. هیوز به جاییرسیده بود که کسب و کارهایش را تنها از طریق تلفن هدایت می ‌کرد. او حتیهتل ‌ها و کازینوهایی را که در اختیار داشت نیز توسعه داد و هتل ‌هایجدیدی را خریداری کرد.
سر پا ماندن شرکت ‌های متعدد هیوز تا ۱۲ سال پس از مرگش حکایت از شخصیت برجسته و مستحکم او در اداره‌ فعالیت ‌هایش دارند.
تصویر
متن و نتایج
ازمیان تمامی رهبران و کارآفرینان کسب و کار در قرن بیستم، هوارد هیوز یکیاز عجیب‌ ترین، متناقض ‌ترین و پررنگ ‌ترین آنها است. بررسی زندگی اونمایانگر آن است که این امر از تمامی استعدادهایش در زندگی یعنی قدرت،ثروت و آزمندی بهره برده است. اگرچه او همواره مردی خوشگذران بود، اما بادرایت کامل تمامی کسب و کارهایش را اداره می ‌کرد و همین امر باعث شد کهاز بسیاری از همتایانش پیشی بگیرد. دستاوردهای او از سینما تا هوانوردی واز هتلداری تا قمار را دربرمی ‌گرفتند. در صنعت سینما، هیوز مرزها رادرنوردید و نشان داد می ‌توان با موفقیت کامل، فیلم ‌ها را به خارج ازاستودیوها برد. در نوادا ، با موفقیت توانست یکی از بزرگ ‌ترین مراکزتفریحی را در لاس وگاس خریده و مدیریت نماید. در صنعت هوانوردی نیز او یکیاز پیشگامان عرضه‌ هواپیماهای تجاری (باری) است.
منبع: نشریه مدیران پیشرفته
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “دانش عمومی”