سامانه تعويض دنده الکترونيکي خودور در دانشگاه شريف توليد شد

در اين بخش مي‌توانيد جديدترين اخبار خودرو را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, RAHVAR, Mohsen1001, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2401
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 17 آذر 1387, 11:02 am
سپاس‌های ارسالی: 29119 بار
سپاس‌های دریافتی: 21531 بار
تماس:

سامانه تعويض دنده الکترونيکي خودور در دانشگاه شريف توليد شد

پست توسط sokuteasemuni »

سامانه تعويض دنده الکترونيکي خودور در دانشگاه شريف توليد شد
پژوهشگران مرکز رشد فناوري هاي پيشرفته دانشگاه صنعتي شريف موفق به طراحي، ساخت و توليد سيستم تعويض دنده الکترونيکي (AMT) براي خودروها شدند.
به گزارش روز سه شنبه ايرنا از دفتر ارتباطات پژوهشي دانشگاه صنعتي شريف، مهندس فرشيد اميري، مجري اين طرح گفت: در اين طرح با اجراي مکانيسم تبديل گيربکس دستي خودروهاي سبک به اتوماتيک، امکان بهينه سازي مصرف سوخت فراهم مي شود، علاوه بر اين امکان استفاده از آن در خودروهاي ويژه جانبازان و معلولان نيز ميسر شده است.
وي افزود: در سيستم AMT برخلاف ساير انواع گيربکس‌هاي اتوماتيک، هيچ گيربکس جديدي با مکانيسم‌هاي پيچيده و حجيم ساخته نمي‌شود. بلکه در اين سيستم مبنا همان گيربکس دستي است، اما از يک ربات براي تعويض دنده و کلاچ‌گيري کمک گرفته مي‌شود، که اين ربات در داخل محفظه موتور نصب مي‌شود.
اين کارآفرين نمونه کشور درباره نحوه عملکرد اين سيستم اظهار داشت: مدل AMT چون از مبناي گيربکس‌هاي دستي استفاده مي‌کند، از نظر مصرف سوخت تا حدود 15 درصد و از نظر راندمان و حجم و وزن شرايط بهتري را از ساير انواع گيربکسهاي اتوماتيک رايج دارد.
وي افزود: استفاده از اين سيستم هزينه را در حد چند صد هزار تومان براي نصب مکانيسم رباتيک افزايش مي دهد، اما در عوض راحتي سيستم‌هاي اتوماتيک را به راننده ارائه مي کند، هم چنين امکان تعويض دنده در دو حالت دستي و اتوماتيک وجود دارد.
وي در ادامه گفت: اين طرح پس از طي مراحل توليد نمونه آزمايشگاهي در سال جاري به مرحله توليد صنعتي رسيده و در حال حاضر مقدمات ساخت آن به صورت انبوه در استان کرمانشاه در حال انجام است که مي تواند در زمينه افزايش اشتغال زايي در اين استان موثر باشد.
وي خاطرنشان کرد: تاريخچه ايده اصلي اين سيستم به سال 1996 برمي‌گردد که شرکت BMW خودرو3 M خود را با نسل جديدي از گيربکس‌هاي دستي اتوماتيک به عنوان SMG روانه بازار نمود.
طرح شرکت نگين فن آور شريف موفق به کسب عنوان طرح برتر در بخش فن آفرينان پنجمين جشنواره ملي فناوري شيخ بهايي شده است. هم چنين در جشنواره هاي مختلف هم چون جشنواره جوان خوارزمي، جشنواره کسب و کار شريف و جشنواره کارافريني اميرکبير عنوان طرح برگزيده را به خود اختصاص داده است.

[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “تازه‌ها و اخبار خودرويي”