ده عادت خطرناك بدن سازي

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4178 بار
تماس:

ده عادت خطرناك بدن سازي

پست توسط ganjineh »

[COLOR=#NaNNaNNaN]درطـول چـنـد سـال اخیر، در برنامه های تلویزیونی شاهد قربـانـیـانی بـودیمکه به دلیل مکمل های سوزاننده چربی "ادروفین" به این روز افتاده بودند.البته مصرف ادروفین تنها گوشه ای از حوادثی است که دریـن زمینه اتفاق میافتد. رازهـای پـنـهان و عمـیـقی در مـقوله بدن سازی و تناسب انـدام وجـوددارد کـه بـرای سـالهای بسیار دراز در مورد آن حرفی به میان نیامده است.

بــرایاز بین بردن اثر مواد شیمیایی، بدن سازها و افرادی کـه بــه ورزش هایتناسب اندام مشغول هستند یکسری ورزش هـا و حـرکـات پیـشـرفـتـه را به کارمی گیرند و تصور می کنند که میتوانند با اتکا به آنها به بهترین نتیجهممکن دسـت پیدا کنند. اما متلاسفانه بسیاری از این روش ها و حـرکات بـهســـلامت فرد آسیب وارد می سازد و در برخی موارد مرگ را به همراه دارد.وقت آن رسیده که برخی از آن موارد را برایتان روشن کنیم.

شماره 10: نبود حرکات کششی

چراخطرناک است: هیچ شکی وجود ندارد که انجام حرکات کششی قبل و بعد از حرکاتاصلی بسیار مهم می باشد و عدم انجام آنها صدمات جبران ناپذیری از قبیلپارگی بافت ماهیچه ای را به دنبال دارد. با توجه به تمام این موارد باز همبدنسازهایی هستند که نسبت به انجام این حرکات کوتاهی می کنند. فوایدی کهمی توانید در طول انجام حرکات کششی بدست آورید بی شمار هستند: از آسیبدیدگی جلوگیری میکنند، میزان تحرک شما را افزایش دهند، قابلیت اجرا و وضعاندام شما را بهبود می بخشند، میزان فشار وارده را کاهش می دهند، بدن رانرم و انعطاف پذیر می سازند.

در عوض چه کنیم: حرکات کششی را قبل وبعد از تمرینات اصلی به مدت 10 دقیقه انجام دهید. همچنین در حین حرکاتخود، زمانی که وزنه های سنگین بلند می کنید، این حرکات پیشنهاد می شود.


شماره 9 :کم غذا خوردن

چراخطرناک است: بسیاری از ورزشکاران تصور می کنند که اگر با شکم خالی بهتمرین مشغول شوند چربی بیشتری می سوزانند. توضیح علمی این مطلب آن است کهبدن به طور معمول از چربی های باقی مانده به عنوان سوخت استفاده می کندبنابراین غذا نخوردن به منزله نبود سوخت کافی می باشد.

حقیقت دراین جاست که بدن از کربوهیدرات ها به عنوان مهمترین منبع انرژی در طولتمرینات استفاده می کند. بنابراین نه تنها این کار شما را می تواند ازاجرای کامل تمرینات عقب بیندازند بلکه تاثیرات جانبی بی شماری از قبیل:کاهش فشار خون، سر گیجه و حتی بی هوشی را نیز به همراه دارد.

درعوض چه کنیم: در حدود 30 تا 60 دقیقه پیش از شروع تمرینات ورزشی یک وعدهغذای سبک و قابل هضم که دارای کربون های مرکب باشد از قبیل: میوه،سبزیجات، نان جو، برنج و یا ماکارونی میل کنید.


شماره 8 :گرفتن فرم نادرست

چراخطرناک است: گرفتن فرم نادرست به عناوین مختلفی به سلامت شما آسیب میرساند. یکی از نمونه های آن سریع انجام دادن حرکت ها می باشد: زمانی که درحال انجام حرکات پرس سینه هستید، اگر حرکت را به سرعت و با بی توجهی انجامدهید، بیشترین آسیب را به زردپی و رباط های خود وارد می آورید چراکه دراین حرکت بیشترین فشار بر روی همین دو نقطه ای که ذکر شد می افتد. اشتباهشایع دیگر این است که ورزشکاران در حین بلند کردن وزنه های سنگین معمولابیشترین فشار را بر روی قسمت پایینی کمر خود وارد می اورند که این امر بهنوبه خود می تواند صدمات جبران ناپذیری را به بدن وارد سازد.

درعوض چه کنید: بهترین راه برای اطمینان از اینکه حرکات را به درستی انجاممیدهید این است که از یک مربی تقاضا کنید تا شما را در حین انجام حرکاتمشاهده کرده و اگر در نحوه اجرای شما مشکلی دید، گوشزد نماید. اگر شما ازنحوه انجام دادن چندین تمرین متفاوت مطمئن نیستید؛ گرفتن یک مربی خصوصیبرای چند جلسه ضروری می باشد.


شماره 7 :تمرین بیش از حد

چراخطرناک است: بیشتر ورزشکاران حرفه ای معمولا بدن خود را متحمل ورزش هایسخت می کنند و "روزهای استراحت" را هم به کلی فراموش می کنند. این کارموجب کوفتگی عمومی در بدن، کج خلقی، افسردگی، پریشانی، استرس، کاهش اشتها،کم شدن وزن، حالت تهوع و دل آشوبی می شود. با وجود تمام این مشکلاتورزشکاران همچنین از آسیب دیدگی ها دائمی ماهیچه و مفاصل، افزایش خطر آسیبدیدگی، کند شدن عکس العمل ها، عدم وجود هماهنگی، افزایش آسیب پذیری، وبروز بیماری های عفونی و موارد عدیده دیگری نیز رنج خواهند برد.

درعوض چه کار کنیم: به حرف "بدن" خود گوش دهید. پس از اتمام یکسری ورزش، شماباید در خود احساس انرژی و توان بیشتری کنید. اگر احساس خستگی و کوفتگی بهشما دست داد، باید برنامه روتین خود را مجددا از نو ارزیابی کنید. بایدبین هر بار ورزش کردن مدت زمان معینی استراحت کنید تا عضلات شما فرصتمناسب برای بازسازی را پیدا کنند. میزان استراحت بین افراد مختلف متفاوتاست بنابراین توجه خود را بر روی سیگنال هایی که بدنتان می فرستد، متمرکزکنید.


شماره 6 :مصرف زیاد پروتیین

چرا خطرناک است: درفصول استراحت معمولا بدن سازها به ازای هر نیم کیلو وزن بدن خود در حدود1.25 تا 1.5 گرم پروتیین در هر روز مصرف می کنند. پیش از شروع مسابقاتبسیاری از آنها میزان مصرف پروتیین روزانه خود را در حدود 1.75 تا 2 گرمافزایش می دهند. اما غافل از این هستند که مصرف بیش از اندازه پروتیینتاثیرات جانبی بیشماری را به همراه دارد. ابتدا میزان هوموسیستین را دربدن افزایش میدهد (یکی از فراورده های جانبی پروتیین) و به طور مجزا ریسکابتلا به بیماری های قلبی را نیز زیاد می کند. علاوه بر این وجود پروتیینبیش از اندازه در بدن موجب وارد شدن آسیب های جبران ناپذیری به کلیه هاشده و ریسک ابتلا به پوکی استخوان را نیز افزایش می دهد.

در عوض چهکنیم: متخصصین تغذیه بر این باورند که هیچ کس حتی افراد پرورش اندام کارحق ندارند روزانه بیش از 1.7 گرم پروتیین مصرف کنند. به خاطر داشته باشیدکه این عدد حداکثر میزان مصرف، در مواردی که شما به شدت تمرین می کنید میباشد. اگر تمرینات شما متعادل و آرام هستند میزان مصرف پروتیین شما بایدرقمی نزدیک به 0.8 تا 1.0 گرم به ازای هر نیم کیلو از وزن بدن باشد.


شماره 5 :کم آبی

چراخطرناک است؟ بیشتر بدن سازها برای اینکه بتوانند پیش از شروع مسابقات خودرا به وزن مورد نظر برسانند از تعرق و از دست دادن آب بدن کمک می گیرند.آنها از تکنیک ها دیوانه کننده ای نظیر دوچرخه در سونا و یا مصرف موادادرار آور استفاده میکنند که حتی انواع گیاهی آن نیز بسیار مضر می باشند.حتی بسیاری از پرورش اندام کارها برای از دست دادن آب به بالاترین میزانممکن و برآمده کردن ماهیچه ها به بیشترین مقدار پیش از اینکه بر روی صحنهحاضر شوند یک لیوان شراب می خورند.

کم آبی به دلایل بسیار زیادیخطرناک می باشد. اول اینکه باعث انقباض بیش از اندازه عضلات می شود(بسیاری از پرورش اندام کارها که بیش از اندازه آب بدن خود را تخلیه کردمی کنند زمانی که یک فیگور خاص را به خود می گیرند در همان حال باقی ماندهاند و توانایی آزاد کردن عضلات را پیدا نکرده به همین دلیل آنها را بابرانکارد از صحنه به بیرون می برند.) این کار بر روی اندام های داخلی نیزتاثیرات مخربی می گذارد. اولین عضوی که مورد اسیب قرار می گیرد، کلیه است.در این حالت گنجایش ذهنی شما نیز کاهش پیدا می کند.

در عوض چهکنیم: پیش از شروع تمرینات خود چیزی در حدود 60 گرم آب بنوشید و هر 15 تا30 دقیقه در حین تمرینات نیز 3 تا 6 گرم آب بنوشید. زمانی که تمریناتتانتمام شد به ازای هر نیم کیلیویی که از وزن بدنتان کم شده، باید 2 فنجان آببنوشید.


شماره 4 :استفاده از محرک های خطرناک

چراخطرناک است: ریسک استفاده از ادروفین شامل تپش قلب، حملات قلبی و سکته میباشد که رسانه های گروهی همواره به این موارد اشاره دارند. حتی وزارتبهداشت و داروی آمریکا به تازگی لیست جدیدی از تاثیرات ویرانگر ادروفینتهیه نموده است. به علاوه امروزه در بازارها محرک های بسیاری زیادی وجوددارند. حتی چربی سوزهایی که فاقد ادروفین هستند حاوی ترکیباتی می باشند کهمضرات آن دست کمی از ادروفین ندارد. به عنوان مثال یک ترکیب رایج در مکملهای چربی سوز "ماهانگ" می باشد که از گیاهی گرفته می شود که ادروفینمستقیما از آن بدست می آید. بسیاری از دونده ها، پرورش اندام کارها و سایرورزشکاران از این مکمل ها برای " ارتقای" وضعیت خود استفاده می کنند، بدوناینکه کوچکترین توجهی به تاثیرات جانبی و خطرات آن داشته باشند.

درعوض چه کنیم: اگر شما مصر هستید که از مکمل ها استفاده کنید باید پیش ازهر چیز لیست مواد تشکیل دهنده انرا با دقت بخوانبد تا خبری از ادروفین،افدرا و ماهانگ و نارنج تند در آن نباشد. اگر نسبت به یک ترکیب خاص اطلاعکافی نداشتید باید حتما از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید. شما همچنین میتوانید به جای استفاده از این نوع مکمل ها پیش از شروع ورزش خود از قرصهای کافئین استفاده کنید؛ هر چه باشد آنها خطر کمتری نسبت به نمونه هایمشابه خود دارند.


شماره 3 : بلند کردن وزنه های بسیار سنگین

چراخطرناک است: بسیاری از ورزشکاران تلاش می کنند که به تدریج میزان وزنههایی را که بلند می کنند افزایش دهند. این کار ضد تولیدی می باشد چرا کهبه شما اجازه نمی دهد تا کنترل تمام و کمال در حرکت داشته باشید و باعث میشود تا شما از گرفتن بهترین نتیجه ناکام بمانید و همچنین این امکان وجوددارد که زردپی و رباط بدن آسیب ببیند.

در عوض چه کنید: شما بایدوزنی را بلند کنید که کنترل کامل به آن داشته و توانایی این را داشتهباشید که تا اتمام حرکت وزنه ها را بدون رها کردن در دست خود نگه دارید.اگر شما از کنترل کامل وزنه ناتوان هستید و از آغاز تا پایان حرکت در دستشما در حال تاب خوردن هستند و هیچ گاه نمی توانید به فرم دلخواه دست پیداکنید، باید میزان وزن انها را کمتر کنید.


شماره 2 : اضافه کردن آرام بخش به محرک ها

چراخطرناک است: با در نظر گرفتن تپش قلب و عصبانیتی که با مصرف محرک ها بهافراد دست می دهد بسیاری از ورزشکاران پس از اتمام تمرینات خود برای "آرامشدن" از آرام بخش ها استفاده می کنند. یک نوع رایج از این دارو " کاواکاوا" نام دارد. این ماده گیاهی می باشد ، مسکن بوده، ماهیچه ها را آراممی کند، ادرار آور است و به عنوان داروی خوبی در مقابل عصبانیت و بی خوابیبه شمار می رود. اما متاسفانه به کبد آسیب می رساند و در برخی مواردعملکرد آنرا به طور کلی مختل می کند. چند نمونه مرگ نیز در این زمینهگزارش شده است.

تعداد دیگری از ورزشکاران برای آرامش پیدا کردنماریجوانا می کشند. در مدت زمان طولانی بالا بردن ضربان قلب و فشار خون وسپس پایین آوردن یکمرتبه آن بسیار خطرناک است و حتی موجب ایجاد حملات قلبینیز می شود.

در عوض چه کنیم: اگر احساس می کنید که برای آرام کردنبدن خود پس از مصرف محرک ها نیاز به آرام بخش دارید باید بگوییم که پیش ازهر چیز اصلا نباید از محرک ها استفاده کنید. در هر حال باید از استفادهاین دو مورد در کنار هم به شدت پرهیز کنید.


شماره 1 :مصرف استروئید

چراخطرناک است؟تستسترون و استروئید با ایجاد پروتیین به رشد بافت ماهیچه ایکمک می کنند. هورمون استروئید و جایگزین های آن مانند DHEA اندروستنوئید ونوروندسترونوییئد مشکلات بیشماری را برای شما ایجاد می کنند.

تاثیراتجانبی کم خطر تر آن عبارتند از جوش های صورت، ایجاد نقطه های قرمز و بنفشدر سطح بدن، تنفس ناهماهنگ، باد کردن پاها، و زرد شدن پوست. تاثیرات جانبیحاد تر آن شامل سرگیجه، کج خلقی، ریزش مو، لرزش، حالت تهوع، استفراغ، فشارخون بالا، تپش قلب، بیماری های قلبی-عروقی، درد مفاصل، اسیبهای کبدی، وکوتاه ماندن قد در افراد رو به رشد می باشد. البته مواردی از قبیل افتبیضه ها، درد در هنگام دفع ادرار، رشد سینه ها، ناتوانی جنسی و نازایی رانیز نباید از قلم انداخت.

در عوض چه کار کنید: به جای آن باید عضلات و ماهیچه های خود را به روش طبیعی و تمرین های مناسب، به حالت و شکل دلخواه در بیاورید.


با بدن خود مهربان باشید
بههر حال زمانی که به ورزش های بدن سازی و پرورش اندام روی می آورید بایدآگاه باشید که اگر نکات لازم را رعایت نکنید آسیب های زیادی می توانید بهبدن خود وارد کنید. باید برای خود اهداف واقع بینانه و قابل دسترسی تعیینکنید: لازم نیست کارهای بدن سازهای حرفه ای را تقلید کنید و شروع بهبلندکردن وزنه های سنگین نمایید.

زمانی که نوبت به مکمل ها می رسدبه خاطر داشته باشید که موادی وجود دارند که می توانند قابلیت شما راافزایش دهند اما باید مراقب باشید، چراکه برخی ترکیبهای آنها بسیار خطرناکبوده و در برخی موارد مرگ آور می باشند. تمرین کردن با در نظر گرفتن "سلامت بدن"، روش های مناسبی که تعداد زیادی از ورزشکاران در پی آنها هستندرا در اختیار شما قرار می دهد. برای رسیدن به نتیجه آنی نباید یک عمرسلامت خود را به خطر بیندازید.

منبع : مردمان  
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”