گزارش ارزیابی سطح کیفی خودروهای داخلی

در اين بخش مي‌توانيد جديدترين اخبار خودرو را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, RAHVAR, Mohsen1001, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 330
تاریخ عضویت: شنبه 30 خرداد 1388, 3:24 pm
محل اقامت: واوان
سپاس‌های ارسالی: 3246 بار
سپاس‌های دریافتی: 2180 بار
تماس:

گزارش ارزیابی سطح کیفی خودروهای داخلی

پست توسط Ruozbeh »

 گزارش ارزیابی سطح کیفی خودروهای داخلی  روزنامه دنیای اقتصاد در شماره امروز خود نوشت:

شرکت بازرسی کیفیت استاندارد ایران در حالی رده بندی سطح کیفی خودروهای سواری تولید داخل را طی سه ماه ابتدایی امسال اعلام کرد که مرسدس بنز e200 در صدر جدول قرار گرفت و سایپا 141 نیز میهمان قعر جدول شد.


در این رده بندی‌، 25‌خودرو سواری تولید داخل در 9 معیار سیستم فنربندی‌،تعلیق و فرمان، موتور و انتقال قدرت، ترمز‌، رنگ‌، تزئینات داخلی و خارجی، بدنه، تجهیزات الکتریکی، نفوذ آب و صداهای غیرعادی تحت ارزیابی کیفی قرار گرفته و با توجه به نمرات منفی که کسب کرده‌اند در 4گروه خیلی خوب‌، خوب‌، قابل قبول و حداقل قابل قبول دسته‌بندی شده‌اند.
خودروهایی که نمره منفی آنها بین صفر تا 120 شده‌، در گروه خیلی خوب‌، بین 120 تا 200 در دسته خوب‌، بین 200 تا 277 در سبد قابل‌قبول‌ها و بین 277 تا 410 نیز در گروه حداقل قابل قبول‌ها میهمان شده‌اند.


ارزیابی کیفی خودروهای داخلی طی 3ماه ابتدایی امسال هر چند از لحاظ معیار‌ها و نحوه گروه بندی‌، تفاوتی با ارزیابی‌های ماهانه سازمان بازرسی ندارد، اما این سازمان طی ارزیابی فصل بهار خود‌، وضعیت آلایندگی تمام خودروهای تحت ارزیابی را به همراه نتایج تست دوام 3‌خودرو تندر‌، روآ و پراید صبا نیز در ارزیابی خود گنجانده است. از نکات جالب رده بندی بهار مي‌توان به نزول کیفی MVM‌، پژو 405 و ریو اشاره کرد. همچنین پژو 206 صندوق‌دار و ریو به‌رغم آنکه در جمع خیلی خوب‌ها قرار گرفته‌اند‌، اما از عیوب مهم و اساسی برخوردارند. طی این رده‌بندی، 11 خودرو در دسته خیلی خوب‌، 9 خودرو در سطح خوب‌، 4 خودرو در گروه قابل قبول و یک خودرو نیز در دسته حداقل قابل قبول جای گرفته‌اند.


بنز هنوز در صدر


مرسدس بنز e200 که هرگاه در جمع خودروهای داخلی تحت ارزیابی قرار مي‌گیرد، میهمان صدر جدول مي‌شود‌، طی رده‌بندی کیفی 3 ماه نخست امسال نیز در صف اول قرار گرفته است.


این مونتاژی ایران خودرو در این ارزیابی‌، تنها 35 امتیاز منفی دارد. E200 مانند تمامي خودروهاي سطح كيفي خيلي خوب از لحاظ رنگ، بدنه و تزئینات داخلي و خارجي داراي نمره منفی است.پس از این محصول آلمانی‌، رده‌های دوم تا چهارم جدول رده بندی کیفی‌، به ژاپنی‌ها اختصاص یافته است. به نحوی که نیسان ماکسیما با امتیاز منفی 60 جایگاه دوم را در اختیار دارد و گرندویتارا با امتیاز منفی 70 و مزدا3 با 9 امتیاز منفی بیشتر‌، سوم و چهارم شده‌اند.


عیب‌های اساسی در 206‌صندوق‌دار


رده پنجم جدول‌ رده‌بندی سطح کیفی خودروهای داخلی در حالی به پژو 206 صندوق‌دار اختصاص یافته که این محصول با وجود قرار داشتن در جمع خیلی خوب‌ها‌، از عیب‌های مهم و اساسی برخوردار بوده و ریو نیز که جایگاه دهم جدول را در اختیار دارد، در دارا بودن این عیوب‌، 206 صندوق دار را همراهی مي‌کند.


در میان خودروهای خیلی خوب رده بندی بهار، به جز پژو 206هاچ بک و SD206 که در تمام معیارها نمره منفی کسب کرده‌اند، همگي آنها در مقابل آب نفوذناپذير به حساب مي‌آیند.


از سوی دیگر‌، تندر90 در حالی در جمع خیلی خوب‌ها قرار گرفته که مدل پارس خودرویی آن در مجموع کیفیت بهتری را نسبت به نوع ایران خودرویی این محصول به خود اختصاص داده است. همچنین هیوندایی ورنا محصول مونتاژی کرمان خودرو نیز که در جدول رده‌بندی بهار‌، دهم شده‌، بیشترین امتیاز منفی را در معیار تزئینات داخلی و خارجی بین خودروهای خیلی خوب دارا است.


خودروهای خوب


هر 9 عضو دسته خودروهای خیلی خوب در بخش‌هاي بدنه، رنگ و تزئينات امتياز منفي كسب كرده‌اند. در اين سطح، خودروهاي فيات سي‌ينا و فولكس گل به ترتيب با نمرات منفي 3/128 و 130 در بالاترين رتبه‌ها قرار دارند. سی ینا محصولی ایتالیایی به حساب آمده و در شرکت خصوصی بن رو به مونتاژ مي‌رسد. این محصول البته هنوز به تیراژ قابل ذکری دست نیافته است. فولکس گل نیز که در شرکت خصوصی کرمان موتور مونتاژ مي‌شود ظاهرا این روزها از تولید آن خبری نیست. این محصول آلمانی سیزدهمین خودرو جدول رده بندی سطح کیفی خودروهای تولید داخل طی سه ماه نخست امسال به حساب مي‌آید.


اما طی رده‌بندی سطح کیفی خودروهای تولید داخل در بهار امسال‌، بالاترين امتياز منفي در بخش‌هاي تزئينات و صداهاي غيرعادي در دسته خوب‌ها به سمند اختصاص یافته و این محصول طی رده بندی کیفی فصل بهار جایگاه هفدهم جدول را به خود اختصاص داده است. از سوی دیگر پژو‌405 پرتیراژترین محصول ایران خودرو در بخش‌هاي فنربندي، تعليق و فرمان و ترمز، رکورددار امتیاز منفی محسوب مي‌شود. این در حالی است که رکورد امتیاز منفی در بخش رنگ نیز به ليفان چینی رسیده و در بخش نفوذ آب هم به پژو پارس اختصاص دارد.


همچنین 110 MVM آخرين خودرو حاضر در جمع خوب‌ها نيز از نظر ايرادات مربوط به تجهيزات الكتريكي، موتور و انتقال قدرت و بدنه رکورددار این جمع محسوب مي‌شود. این محصول کوچک و چینی به همراه خودروهاي فولكس گل، پژو پارس خراسان و ليفان‌، در بخش ترمز حائز نمره منفی نشده است. نکته جالب در مورد گروه خودروهاي خوب اینکه‌، به جز پژو پارس خراسان، ليفان و فولكس گل، سایر اعضای این گروه، عيوب مهم و اساسي طی ارزیابی کیفی 3 ماه نخست امسال نصیب آنها شده است.


قابل قبول‌ها


گروه خودروهای قابل قبول در رده بندی سطح کیفی خودروهای داخلی طی 3 ماه نخست امسال شامل پرايد پارس‌خودرو، پژو Roa، پرايد صبا و پرايد 132 مي‌شود و این در حالی است که هر چهار خودرو مذكور عيوب مهم و اساسي را طی این رده بندی به خود مي‌بینند و در تمام بخش‌هاي نه‌گانه نيز امتياز منفي كسب كرده‌اند. در این بین پژو روآ در بخش‌هاي فنربندي، تعليق و فرمان، موتور و انتقال قدرت، ترمز و بدنه بيشترين امتياز منفی را كسب كرده است.


سایپا 141 میهمان همیشگی قعر


طی رده‌بندی کیفی خودروهای داخلی در 3‌ماه نخست امسال‌، سایپا 141 مانند رده‌بندی‌های ماهانه در قعر جدول جای گرفته است. این محصول در تمامي‌معیار‌ها نمره منفی دارد و تنها عضو گروه خودروهای حداقل قابل قبول به حساب مي‌آید.تصویر 
[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “تازه‌ها و اخبار خودرويي”