شبح مرگ ( بهسازي فانتومهاي نيروي هوايي )

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با دستاوردها و اخبار نيروي هوايي ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2732
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 5 مرداد 1385, 10:34 pm
سپاس‌های ارسالی: 12804 بار
سپاس‌های دریافتی: 4580 بار

Re: شبح مرگ ( بهسازي فانتومهاي نيروي هوايي )

پست توسط كيارش »

اگر وجودش رو داره که داره تهدید می کنه واسه اینکه غرب پشتشه و ۳۰۰تا کلاهک اتمی ! همانطور که می دونید ایران در حال حاضر دارای دفاع یکپارچه ضد موشکی نیست و بشدت در مقابل موشک های اتمی صهیونیستها آسیب پذیره
 [FONT=lucida grande, tahoma, verdana, arial, sans-serif]  این خسته به شمشیر تو تقدیر نبود,    
  [FONT=lucida grande, tahoma, verdana, arial, sans-serif]ور نه هیچ از دل بی‌رحم تو تقصیر    
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 756
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 10 دی 1387, 10:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 559 بار
سپاس‌های دریافتی: 3796 بار

Re: شبح مرگ ( بهسازي فانتومهاي نيروي هوايي )

پست توسط Morteza313 »

عصر 67 به نظر ميرسه نام پروژه اي باشه كه به ساخت موشك ستار 3 منجر شده .

قدرت رو هم ميشه به عنوان يك مفهوم نسبي و هم به عنوان يك مفهوم مطلق در نظر گرفت ،‌اينكه نسبت توان تجهيزاتي نيروي هوايي به ساير كشورها نسبت به سي سال پيش افت كرده ،‌ نه تنها واضحه بلكه ميشه گفت طبيعيه چون دشمن اين نيرو هم فرق كرده و با دشمن فعلي اين نيرو يعني قدرتمند ترين نيروهاي هوايي جهان ، نميشه با راهكارهاي متعرف درگير شد ،‌

قدرت يعني توان دستيابي به هدف ،‌و اگر اين هدف رو شما براي يك فانتوم نهاجا بمباران دقيق ضربتي يك هدف مثل يك پايگاه هوايي ،‌يا يك پل يا هر هدف ديگه اي بدونيد ، امروز فانتومهاي نهاجا قدرتمندند چون توان دستيابي به اين اهداف رو دارند ،‌ اما اگر اين هدف شركت در يك جنگ شبكه محور و كلاسيك تعريف بشه ،‌خير ،‌فانتوم هاي نهاجا توان ورود به همچين درگيري هايي رو ندارن و نميشه اونها رو براي دستيابي به همچين اهدافي قدرتمند دونست.

اشكال عمده اينه كه در بررسي توان نهاجا ما هميشه انتظار ديدن يك نيروي كلاسيك با ماموريتهلاي كلاسيك دوران جنگ روداريم ( مي گذريم از اينكه 40 درصد قدرت تجهيزات و استعداد قواست ) ،‌ همچين نيرويي در برابر دشمنان فعليش حتي اگه به پيشرفته ترين جنگ افزار ها هم مجهز باشه بيش از چند ساعت نميتونه مقاومت كنه ،‌پس راه حل تغيير ساختار و اهداف اين نيرو متناسب با دشمنان جديدشه ،‌ به نظر من اين اهداف به طور عمده اجراي عمليات هاي تهاجمي ضربتي و جلوگيري از عملياتهاي ضربتي و عمقي دشمن طراحي شده و تجهيزات جاري اين نيرو توان رسيدن به اين اهداف رو فراهم ميكنه.
ان الارض یرثها عبادی الصالحون ......
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 756
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 10 دی 1387, 10:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 559 بار
سپاس‌های دریافتی: 3796 بار

Re: شبح مرگ ( بهسازي فانتومهاي نيروي هوايي )

پست توسط Morteza313 »

قسمت دوم:

توانایی سرکوب دفاع هوایی:

در دوران دفاع مقدس عدم وجود توانایی کلاسیک سرکوب دفاع هوایی لحظات تلخ و غم انگیزی را برای دلیر و مردان و تیز پروازان نهاجا رقم زد ، با توجه به تاکید رژیم بعث بر دفاع از اهداف راهبردی توسط پدافند سنگین ، توانایی محدود نهاجا در حملات دقیق و به خصوص عدم توانایی در گیری توسط موشکهای ضد رادار در دوران دفاع مقدس مخاطرات زیادی را برای اجرای هر عملیات به وجود می اورد، هر چند تاکتیک کنونی دشمنان نهاجا استفاده از جنگنده های رهگیری برای محافظت از پایگاهها و مناطق حساس در برابر حملات هوایی است اما تکیه دشمن بر استفاده از سکوهای ضدموشک برای دفاع در برابر تهدیدات بالستیک و نیز تکیه این نیرو ها بر استفاده از هوا پیما های پیش اخطار هوا برد برای فرماندهی و کنترل صحنه نبرد همچنان توانایی های تخصصی سرکوب دفاع هوایی به خصوص توانایی درگیری با سامانه های راداری دشمن را ارزشمند می سازد.
در حین سالهای سخت جنگ و پس از ان اقدامات ارزشمندی در جهت اضافه نمودن توانایی سرکوب دفاع هوایی به اشباح نهاجا صورت پذیرفت ، شاید نخستین اقدام از این دست ازمایشات مربوط به موشک AGM-78A استاندارد بر روی فانتومهای ایرانی بوده است، هدف از این ازمایش به کار گیری این سلاح در برابر ناوگانهای دریایی مهاجم مسلح به تدابیر سخت افزاری دفاع از خود اعلام شد ، و در سال 1380 خبر رسمی تولید نگارش بهینه سازی شده این موشک با نام ذوالفقار با بیان فرمانده وقت نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام گردید. موشک ضد رادار استاندارد در حالت پایه دارای برد 98 کیلومتری و یک رادار غیر فعال است که پس از تنظیم پیش از اغاز ماموریت قابلیت رهگیری گستره وسیعی از فرکانسهای امواج ساطع شده از منابع راداری را دارا است.

[External Link Removed for Guests]

استاندارد زیر بال شبح ایرانی
همچنین بنا بر گزارش های موثق که به وسیله تام کوپر تحلیل گر معروف نظامی انتشار یافته اند همچنین در مارس سال 2006 نیز عمل یکپارچه سازی موشکهای ضد رادار AS-11 کیلتر بر روی اشباح نهاجا صورت پذیرفت ، موشک ضد رادار کیلتر با برد 120 کیلومتر و سرعت 3.5 ماخ یکی از کا رامد ترین موشکهای ضد رادار جهان محسوب می گردد . موشک کیلتر علاوه بر فراهم سازی توان سرکوب سامانه های موشکی سطح به هوای دوربرد توانایی منحصر به فردی نیز برای خلع نمودن توانایی های دفاعی واحد های دریایی دشمن برای اشباح نهاجا فراهم می سازد. همچنین تا کنون امکان استفاده از موشک کیلتر در نقش ضد اواکس منتفی دانسته نشده است.

[External Link Removed for Guests]

موشک ضد رادار کیلتر

توان ضد کشتی:

درگیری با یگانهای دریایی دشمن ، قطع خطوط پشتی بانی دریایی و حمایت از نیروی دریایی خودی همواره یکی از مهمترین وظایف نیرو های هوایی بوده است در دوران دفاع مقدس به دلیل عدم بهره مندی از سلاحهای ضد کشتی تخصصی حتی ماموریتهای عظیم همچون پشتیبانی هوایی در عملیات مروارید و یا شرکت در جنگ نفتکش ها به وسیله موشکهای AGM-65A ماوریک انجام میشد که این موشکها نیز یه دلیل برد بسیار کم ، و سرجنگی کوچک ( برای انهدام شناورهای سنگین ) ، علی رغم کسب موفقیت هایی در انهدام شناورهای کوچک کلاس اوزا و کشتی های کوچک تجاری سلاح کارامدی در برابر ناوگانهای سنگین دریایی محسوب نمی گردیدند ، امروزه قوای معاند نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از پیشرفته ترین یگانهای سطحی جهان با استحکام بالا و دفاع هوایی سنگین استفاده می نمایند که در گیری با این یگانها نیازمند برخورداری از سلاحهای تخصصی ضد کشتی میباشد.
امروزه توانایی اشباح ایرانی در حمل انواع موشکهای ضد کشتی ساخت داخل به اثبات رسیده است. هرچند فانتومهای ایرانی توانایی بهره برداری موشکهایی نظیر کوثر و فجر دریا را دارا هستند اما تاکنون هیچ اعلام رسمی از انطباق این موشکها با اشباح نهاجا صور نپذیرفته است . لیکن تا کنون بارها امکان استفاده از موشکهای ضد کشتی توانمند نور در اشباح ایرانی مورد تایید نهاجا قرار گرفته و به کرات مورد اشاره نشریات معتبر خارجی و سرویسهای اطلاعاتی غرب واقع گردیده است .تر کیب این سلاح با اشباح نهاجا یکی از مهمترین مخاطرات نیروهای در یایی متخاصم است. موشک نور به عنوان یک کپی بهینه سازی شده از موشک C-802 به عنوان یکی از برترین موشکهای میانبرد ضد کشتی جهان شهرت دارد و به صورت گسترده با موشک اصلی ضد کشتی ایالات متحده AGM-84 HARPOON مقایسه می گردد. این موشک در فاز نهایی هدایت خود از یک رادار فعال DM-3B بهره می برد که به مقاومت در برابر سنگین ترین تدابیر متقابل الکترونیکی شهره است. سر جنگی 200 کیلوگرمی این موشک توانایی شکستن واحد های میان وزن سطحی و غیر عملیاتی سازی یگانهای سنگین را دارد ، برد این موشک در داخل کشور به 170 کیلومتر ارتقا پیدا کرده و به دلیل پرواز در ارتفاع بسیار پایین ( حدودا 3 متری سطح اب ) و سطح مقطع راداری بسیار کوچک نرخ کشتاری حدودا 98 درصدی را در حضور سامانه های پدافندی فعال ثبت نموده است.

[External Link Removed for Guests]

موشک ضد کشتی نور


تدابیر متقابل الکترونیکی :

پس از بررسی تجربیات تلخ دوران جنگ و اشکار سازی خطرات موشکهای حرارتی و ضعف اشباه نهاجا در حمل یا پرتاب اخلالگرهای باریکه و شراره ، تدابیری نیز برای حل این مشکل اندیشیده شد. امروزه تمام اشباح نهاجا قابلیت حمل و پرتاب اخلالگرهای مصرف شدنی را به واسطه حمل غلافهای کایت دارا می باشند، کایت یک غلاف نا معمول حمل با ریکه و شراره است که علاوه بر توانایی حمل 186 کارتریج باریکه/شراره با بهره گیری از یک موتور موشکی و یک سامانه اینرسیایی قابلیت شبیه سازی کامل یک هدف با اولویت بالا را برای رادارهای پدافندی و جنگده های گشتی دشمن داراست، در واقع علاوه بر پرتاب باریکه و شراره ، رهاسازی کایت در ثانیه های حساس در حال سپری بر فراز هدف این امکان را به شبح ایرانی می دهد تا برای چند ثانیه بسیار حیاتی ، سامانه های دفاعی دشمن را مشغول رهگیری یک هدف دروغین اما با اولویت بالا و غیر قابل تشخیص از هدف اصلی سازد تا با خیال راحت به انجام ماموریت محوله بپردازد.

[External Link Removed for Guests]

نتیجه گیری ونقد :

انچه ارائه گردید صرفا گذری کوتاه بر توانمندی های تهاجمی افشا شده ی اشباح نهاجا می باشد.
با مقایسه ای سطحی می توان در یافت که امروز توانایی تهاجمی اشباح نهاجا با قابلیتهایی چون حملات دقیق در هر ساعتی از شبانه روز و در هر گونه شرایط جوی ، توانایی عملیاتهای تخصصی سرکوب دفاع هوایی و ضد کشتی با احتمال موفقیت بالا ، همتراز توانایی های تهاجمی جنگنده هایی چون F-16C/D , F/A-18C/D , JAS-39 قرار می گیرد ، این توانمندی ها مکدانلد داگلاسF-4E/D در حال خدمت در نهاجا را هم چون جنگنده های فوق الذکر تا سال 2020 در رده جنگنده های تهاجمی تاثیر گذار نگه می دارد. نهاجا هر چند با مشکلات عدیده ای برای تامین قطعات و تعمیرات اساسی پرنده های جنگی خود مواجه است اما سعی نموده تا با اتخاذ تدابیر مدیریتی ، علی رغم غلبه بر تمامی کاستی ها ناوگان عملیاتی خود را همچنان موثر و ناوگانی با توانمندی های تراز اول باقی نگه دارد. هرچند قریب به 40 سال از عمر اشباح ایرانی می گذرد اما با توجه به نبرد نامتقارن تعریف شده برای این پرنده ها و ارتقای شدید توانمندی های اشباح ، فانتوم های نهاجا را می توان جنگنده هایی تاثیر گذار ارزیابی نمود اما به هر تقدیر نهاجا باید به فکر جایگزینی شایسته برای ستون فقرات خود باشد.
ان الارض یرثها عبادی الصالحون ......
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 1606
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 5 آذر 1387, 1:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 18344 بار
سپاس‌های دریافتی: 12308 بار

Re: شبح مرگ ( بهسازي فانتومهاي نيروي هوايي )

پست توسط shola »

با تشکر از مرتضی عزیز بابت بررسی جالب شان فقط به عنوان یه سوال ایا اشباح نهاجا توانایی حمل موشک های خانواده kh را دارند ؟ ایا تجهیز اشباح به موشک های ضدکشتی یا ضد رادار قدرتمندی نظیر kh-31 صرفه و امکان اجرایی دارد (در صورتی که su-24 نهاجا این توانایی رابایستی دارا باشند)؟
منم مرگ، مادر تو، منم که دوباره تو را از نو میزایم.
ارسال پست

بازگشت به “دستاوردها و اخبار نيروي هوايي”