شبح مرگ ( بهسازي فانتومهاي نيروي هوايي )

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با دستاوردها و اخبار نيروي هوايي ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 756
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 10 دی 1387, 10:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 559 بار
سپاس‌های دریافتی: 3796 بار

شبح مرگ ( بهسازي فانتومهاي نيروي هوايي )

پست توسط Morteza313 »

  بسم الله الذي خلق النور من النور  
  شبح مرگ   
   

 [External Link Removed for Guests] 

مقدمه:
حماسه های گفته و نا گفته نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران چه در اغازین سالهای استقلال، چه در دوران سخت جنگ تحمیلی و چه در دوران سازندگی این نیرو را به نمادی از همت و عزت تبدیل کرده است. 30 سال پیش هنگامی که با اخراج مستشاران خارجی به نگاه محافل فنی پایه های قدرت پوشالین نیروی هوایی ارتش شاهنشاهی فرو ریخت کمتر اندیشه ای به ادامه حیات این نیرو دل بسته بود، غافل از انکه در این سالها بذر عظیم ترین و اصیل ترین پایه قدرت نهاجا کاشته شد . ایمان و خود باوری در نهاجا نشان داد که که چگونه معادلات پیچیده با یک ذکر ساده در هم میشکنند و این به گواه اقتدار امروز این نیرو افسانه نیست. و انچه از نظر می گذرد قطره ایست از دریای عزت و توانمندی این نیرو.


شبح در ایران :

چهل سال پس از ورود مکدانلد داگلاس F-4E/D فانتوم به نیروی هوایی ارتش ایران شبح پیر هنوز هم به عنوان ستون فقرات و اسب کاری نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران محسوب می گردد ؛ در بدو ورود اشباح وظیفه نگهبانی از اسمان ایران ( یا شاید بهتر است بگوییم اسمان منافع ایالات متحده ) را برعهده داشتند ، بعد ها به دلیل وقایعی که بیانگر عدم توانایی فانتوم در رهگیری جنگنده ها ی پیشرفته شرقی بود ، وظیفه حراست از اسمان ایران بر عهده جنگنده های پر توان تر F-14A تامکت نهاده شد، در طی دوران جنگ اشباح نهاجا توانایی خود را در حملات موثر هوا پایه اثبات نمودند ، پس از 40 سال هم اکنون نیز اشباح نهاجا ستون فقرات توان حملات هوا پایه این نیرو محسوب می گردند ، هر چند 40 سال پیش اشباح بمب افکنهایی مدرن محسوب می گردیدند اما قطعا برای انجام ماموریتهای پیچیده در جنگهای نوین توانمندی های نمونه های تحویلی فانتوم به نیروی هوایی کافی نیست، اشباح نهاجا نیز مانند تمام فانتوم های در حال خدمت در 11 کشور جهان دوره های ارتقایی سنگینی را برای حفظ توانمندی های موثر خود پشت سر گذاشته اند ، با توجه به راهبرد نهاجا در تعریف جنگهای نا همتراز و تاکید بر وارد نمودن حداکثر ضربه ممکن بر دشمن به وسیله توان هوا پایه طبیعتا گسترده ترین و مهم ترین این حوزه ها ، حوزه های مربوط به توانایی های هوا به زمین اشباح ایرانیست ، هر چند ارتقا های مهمی نیز در حوزه های رادار و اویونیک و توانمندی های هوا به هوا اعمال گردیده است اما این مقاله صرفا به ارتقا های صورت پذیرفته در حوزه توانمندی های هوا به زمین اشباح ایرانی می پردازد. هر چند گستره تسلیحاتی امروز اشباح نهاجا بسیار گسترده است ، اما این گستره وسیع تسلیحاتی برای دستیابی به توانمندی های معینی سازمان یافته اند. در ادامه به بررسی مفاهیم تهاجمی جدید اضافه شده به اشباح نهاجا می پردازیم .

توانایی حملات هوایی دقیق در هر گونه شرایط محیطی:

توانایی حملات دقیق فانتوم های تحویلی به نیروی هوایی ایران تا پایان جنگ تحمیلی محدود بود به استفاده از موشکهای هوا به سطح AGM-65 Maveric برای تعداد محدودی از فانتومهای گونه E و بمبهای هدایت پذیر لیزری برای فانتوم D های نهاجا . به دلیل اسیب پذیری بسیار اشباح در هنگام استفاده از بمبهای هدایت لیزری در دوران جنگ تحمیلی علی رغم نیاز شدید استفاده شایسته از این نوع سلاح مقدر نگردید ، موشکهای ماوریک نیز علی رغم استفاده مستمر در دوران جنگ تحمیلی به دلایلی چون کمبود پرسنل اموزش دیده ، کمبود جنگنده های دارای قابلیت استفاده از این موشکها و نگرانی همیشگی از تعداد موشکهای عملیاتی انچنان که باید توانایی تعیین کننده ای محسوب نمی گردیدند ، و این در حالی بود که توانایی استفاده از سلاحهای فوق فقط در روز و شرایط اب و هوایی مساعد امکان پذیر بود ، امروزه توانایی حملات هوا به زمین دقیق در هر ساعت از شبانه روز یکی از توانایی های جدایی نا پذیر جنگنده های نسل سوم به بعد محسوب می گرددد . اشباح نهاجا نیز در دوران سازندگی نیروی هوایی با استفاده از سلاحهای بومی به قابلیت حملات هوایی دقیق در هر ساعت از شبانه روز و در هر نوع شرایط جوی دست یافته اند .
حملات دقیق اشباح نهاجا در شرایط نا مساعد جوی به و سیله بمبها و موشکهای هدایت اپتیکال صورت می پذیرد ، هدایت اپتیکال علاوه بر انکه دقت بالایی را برای حمله در شرایط نا مساعد جوی به ارمغان می اوردن قابلیت درگیری با اهداف متحرک ، همچون ناوهای سنگین جنگی را نیز فراهم می سازد قابلیتی که بمبهای ارزان قیمت هدایت اینرسیک همچون JDAM از ان بی بهره اند . فانتومهای ایرانی پس از بروز رسانی قابلیت استفاده از دو نوع بمب و دونوع موشک هوا به زمین هدایت دقیق را دارا می باشند.
بمب هدایت شونده قدر را می توان اولین جنگ افزار هدایت پذیر ساخت داخل مورد استفاده در فانتومهای نهاجا دانست.GBU-67 قدر یک بمب هدایت اپتیکال با وزن 1000 پوند است که به عنوان جنگ افزار هدایت دقیق میان وزن جنگنده بمب افکنهای نهاجا به کار گرفته می شود. به گفته برخی منابع این بمب یک کپی تولید داخل از بمب هدایت اپتیکال GBU-8 ساخت ایالات متحده می باشد که بنا بر شایعاتی در قرار داد ایران کنترا تعدادی از کیتهای این سامانه به نهاجا تحویل گردیده بود . با این وجود یک پارچه بودن تمامی نمونه های نمایش داده شده و همچنین نمایش سامانه های هدایتی پیشرفته در سایر سلاحهای اپتیکال نهاجا احتمال ارتقای گسترده این سلاح را تقویت می نماید.برد سرشی قدر در صورت کپی برداری این سلاح از GBU-8 ایالات متحده بین 8 تا 10 کیلومتر تخمین زده می شود و احتمالا با استفاده از بسته های هدایت فروسرخ نمایش داده شده در بمب هدایت اپتیکال قاصد توانایی حملات دقیق به اهداف مستحکم سازی شده ثابت یا متحرک را در تمام شرایط جوی و هر ساعتی از شبانه روز دارا خواهد بود.

[External Link Removed for Guests]

-بمب هدایت اپتیکال 1000 پوندی قدر

78 GBU- قاصد نیز سلاح سنگین نهاجا برای حملات هدایت دقیق در هر شرایط اب و هوایی و در هر ساعتی از شبانه روز است ، قاصد یک بمب 2000 پوندی با هدایت تصویر بردار فروسرخ است که به سبب سطوح برا زای بزرگتر احتمالا برد سرشی بیشتری نیز نسبت به قدر دارد. برد سرشی این بمب از سوی منابع نهاجا حدود 50 کیلومتر اعلام گردید و این سلاح در رزمایش میلاد نور ولایت توانست با موفقیت اهدافی در 40 کیلومتر سکوی پرتاب را منهدم سازد. برخی نیز معتقدند که قاصد یکی کپی از بمب GBU-15 ایالت متحده است ، و در واقع شباهتهای فراوانی بین این دوسلاح وجود دارد ، اما دقت در جزئیات این سلاح حکایت از یک نمونه بزرگتر از قدر دارد که از مفهوم هدایت به وسیله کانارد برای مانور پذیری بیشتر و دستیابی بهتر به هدف استفاده می نماید ، هر فانتوم نهاجا احتمالا می تواند حداکثر 3 تیر بمب قاصد را در ان واحد حمل نماید.

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]

-سامانه تصویر برداری فروسرخ بمب قاصد

در کنار دو بمب فوق اشباح نهاجا از خانواده موشکهای زوبین نیز برای حملات دقیق در شرایط نا مساعد جوی استفاده می نمایند ، زوبین 1 یک موشک هدایت اپتیکال است که از ترکیب بدنه بمب قدر با ترکیب بالهای میانی دلتا شکل و بالچه های کنترلی صلیبی شکل استفاده می نماید. تا کنون هیچ گونه اطلاعاتی در مورد برد یا وزن سر جنگی این موشک افشا نگردیده است اما حدسیات اولیه نا ظران از یک سرجنگی سنگین و بردی حدودا 15 کیلومتری حکایت دارد ، همچنین تصاویر منتشر شده از ازمایش یک نگارش از موشک زوبین با بالهای ذوزنقه ای شکل حکایت دارد. هر چند این موشک از لحاظ ظاهر شباهت انکار نا پذیری با زوبین 1 دارد اما احتمالا از یک پیشران جدید با بردی بیشتر بهره می برد. با توجه به استفاده از مفاهیم بمب قدر در این موشکها احتمالا خانواده موشکهای زوبین بیش از انکه مانند موشکهای AGM-65 ماوریک برای شکار اهدافی چون تانکها و خودرو های زرهی طراحی شده باشند برای انهدام اهداف سنگین در تهاجم های ضربتر طراحی شده اند ، این نقش تاکتیکی را در سری موشکهای KH-29 ساخت روسیه می توان مشاهده نمود ، چنین موشکهایی با حمل سرهای جنگی سنگین 300 تا 500 کیلو گرمی و بردی بین 10 تا 20 کیلومتر در واقع جایگزین بمبهای هدایت شونده سبک 500 پوندی می باشند ، البته به توجه به قدرت تخریب یکسان این نوع موشکها نسبت به بمبهای هدایت شونده سبک وزن از مزیتهایی چون انرژی جنبشی و نفوذ بیشتر و
پرتاب ایمن تر برخوردارند.

[External Link Removed for Guests]

-موشك زوبين 1

[External Link Removed for Guests]

پرتاب موشک زوبین 2 از فانتوم نهاجا
همچنین رسانه های گروهی ایران در هنگام اجرای رزمایش ضربت ذروالفقار خبر از تولید موشکهای ماوریک در داخل کشور دادند اما هنوز اطلاع موثقی از مشخصات ماوریک های ایرانی منتشر نگردیده است .
شاید جالب ترین نکته در بررسی نیروی هوایی ارتش پر زرق و برق شاهنشاهی ایران ضعف مفرط و یا به عبارتی حذف کامل اموزشهای بومی در این نیرو بود ، حذف اموزشها در نیروی هوایی که از پیشرفته ترین جنگنده های زمان بهره می برد نمادی اشکار از وابسته سازی این نیرو توسط اربابانش بود ، عدم وجود امکانات اموزشی که پیش از انقلاب توان تفکر و ابتکار را از نیرو سلب می کرد در دوران جنگ تحمیلی نیز مشکلات عدیده ای را برای نهاجا به وجود اورد اما با ابتکار و درایت فرندان ملت این مشکلات نیز به سرعت حل شد. نمود بارزی از این تلاشها را می توان در حوزه اموزش تسلیحات هدایت دقیق در نهاجا دید . علاوه بر طراحی و ساخت بمبها و موشکهای هدایت تلوزیونی جهاد خودکفایی نهاجا اقدام به طراحی و ساخت غلاف اموزشی هوابرد موشکهای هدایت تلوزیونی بر پایه موشک ماوریک نموده است ، در این پروژه که راشد نامگذاری شد ، یک واحد پردازش و ذخیره اطلاعات جایگزین سرجنگی و موتور موشک گردید تا در حین اموزش تمامی اطلاعات را در خود ثبت و ذخیره سازد ، این اطلاعات در پایگاه مادر قابل بازیابی بوده و کمک شایانی به رفع نواقص و بررسی کیفیت تمرینها می نماید.

[External Link Removed for Guests]

- TGM-65 راشد ، به حذف بالچه های کنترلی توجه کنید!

توانایی حملات بسیار دقیق :

علاوه بر توانایی حملات دقیق ، پاره ای اوقات ، حمله به اهداف کوچک و با تحرک بالا و همچنین اهداف سخت سازی شده ، دقتی فراتر از حد متعارف را می طلبد ، یک بمب هدایت اپتیکال یا هدایت اینرسیک به طور معمول دارای دایره خطای چند متریست که این خطا برای یک سنگر بتونی کوچک اما سخت تقریبا غیر قابل قبول است ،برای دستیابی به دقتی در حدود یک یا دو متر لازم است تا برخی محدودیتها همچون توانایی حمله در هرگونه شرایط اب و هوایی نادیده گرفته شود ، هرچند مفهوم حملات دقیق به حملات بسیار دقیق شباهت های فراوانی دارد لیکن این تفاوتهای جزئی اما مهم بررسی جداگانه این دو مفهوم را می طلبد.
امروزه مفهوم حملات بسیار دقیق هوایی با سلاحهای هدایت لیزری هوا پایه اجین شده است، در نها جا نیز خانواده موشکهای هدایت لیزری ستار وظیفه حملات با دقت چند سانتی متر را به اهداف کوچک و مستحکم بر عهده دارند .
پیش از ساخت غلافهای علامت گذار لیزری در نهاجا تنها فانتومهای مدل D قابلیت استفاده از بمبهای 2000 پوندی هدایت لیزری را دارا بودند ، غلافهای علامت گذار لیزری امریکایی Zot box هرچند فانتوم دی های نهاجا را قادر به حمل سلاحهای هدایت دقیق می ساخت اما به دلیل ایجاد وابستگی شدید و در موارد خاص نیاز به دو فروند هوا پیمای علامت گذار و مهاجم دردسر های فراوانی را برای اشباح در هنگام تهاجم به اهداف محافظت شده به وجود می اورد ، برای رفع این معضل و ایجاد امکان استفاده از سلاحهای هدایت لیزری در تمامی نگارش های فانتوم ، جهاد خودکفایی نهاجا اقدام به طراحی و ساخت غلافهای علامت گذار لیزری نمود و امروزه با استفاده از این غلافهای علامت گذار تمامی گونه های E/D اشباح نهاجا توانایی استفاده از سلاحهای هدایت لیزری را دارا می باشند.

[External Link Removed for Guests]


- تصویری منحصر به فرد از پرتاب موشک هدایت لیزری ستار توسط فانتوم نهاجا ، به غلاف زیر دماغه توجه کنید!

موشک ستار 1 به عنوان نخستین سلاح هدایت لیزری نهاجا در نگاه اول یک کپی بهینه ساری شده از موشک ماوریک با بسته هدایت لیزری می نماید ، هر چند تا کنون این فرض تایید نشده است با توجه به مبانی قابل استنباط از ظاهر موشک می توان این سلاح را یک موشک متعارف تهاجم هوا به زمین با بردی حدودا 20 تا 30 کیلومتر و یک سر جنگی متعارف 25 تا 40 کیلوگرمی دانست ، ستار 1 احتمالا در نقش پشتیبانی نزدیک هوایی و تهاجم به اهداف سبک زمینی مورد استفاده خواهد گرفت.

[External Link Removed for Guests]

- پروژه عصر 67 موشک ستار 3

ستار 2 عضو گمشده خانواده ستار است ، هر چند گمان می رود موشک نمایش داده شده در تصویری معروف از شلیک یک موشک هوا به زمین هدایت لیزری متعلق به ستار 2 باشد اما این گمانه زنی ها تا کنون به تایید نرسیده اند ، در این تصویر نکته قابل تامل استفاده از یک پیشران جدید و بهینه سازی ایرو دینامیک موشک برای دستیابی به سرعتهای بالاست که هر دو مورد احتمال افزایش برد موشک را تقویت می نمایند ، نکته قابل توجه دیگر در این عکس نمایش یک غلاف چند منظوره علامت گذار لیزری جدید است که با توجه به نیم کره عقبی ان توانایی علامت گذاری برای بمبهای هدایت لیزری را نیز خواهد داشت ، ظاهر این غلاف با غلافی که در سال 81 در یکی از نمایشگاهای نهاجا به نمایش در امد تفاوتهایی اساسی دارد ، این غلاف به طور مشخص یک غلاف علامت گذار چند منظوره است که احتمالا توانایی علامت گذاری اهداف در شب را نیز دارا می باشد.
ستار 3 اخرین عضو معرفی شده خانواده موشکهای ستار، موشکی با برد کم اما یک سر جنگی بسیار سنگین است که نقشی مانند موشکهای سری KH-29 در سازمان رزم نهاجا بر عهده دارد ، برد این موشک بین 10 تا 15 کیلومتر تخمین زده می شود در حالی که این موشک یک سر جنگی 500 پوندی را حمل می نماید. به نظر می رسد این موشک در واقع برای در گیری با هداف سنگین و مستحکم استراتژیک مانند ساختمانها ، پل ها ، پناهگاه ها ، و استحکامات زمینی در نظر گرفته شده است و نه برای درگیری با یگانهای مقدم صحنه نبرد مانند تانکها ، یا ادوات زرهی.


ادامه دارد .....
ان الارض یرثها عبادی الصالحون ......
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 756
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 10 دی 1387, 10:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 559 بار
سپاس‌های دریافتی: 3796 بار

Re: شبح مرگ ( بهسازي فانتومهاي نيروي هوايي )

پست توسط Morteza313 »

بياد مردان مردي كه به جسم سرد پرنده هاي اهنين روحي گرم دميدند ،‌

روح شرف و مردانگي ،‌روح غيرت و ازادگي ،

و به ياد او كه هرچند از ديده برفت اما از دل نرود تا اين اسمان باقيست

به ياد امير سرتيپ خلبان شهيد حسين لشگري :razz:
ان الارض یرثها عبادی الصالحون ......
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21366 بار

Re: شبح مرگ ( بهسازي فانتومهاي نيروي هوايي )

پست توسط SAMAN »

با تشکر از جناب Morteza 313 ,

تصویری از موشک ستار

 [External Link Removed for Guests] به نظر من امروز هر چه ایران دارد مدیون خرید های همان ارتش شاهنشاهی هست. امروز اگر ایران ایران است مدیون رشادت های همان خلبانان ایرانی هست که با پول همین کشور و به دستور همون شاهنشاه به امریکا رفته اند و دوره دیده اند. نباید این مسائل رو نادیده گرفت.


مطالبی که تا کنون خواندیم نقش اف-4 به عنوان بمب افکن بود. منتظر ارسال مطالب در مورد موشک های هوا به هوای ساخت نیروی هوایی ایران هستیم. سایر تسلیحات ساخته شده برای دیگر جنگنده های نهاجا رو اگر ممکنه معرفی کنید. تصویر

متشکرم تصویر تصویر
آخرین ويرايش توسط 1 on SAMAN, ويرايش شده در 0.
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1297
تاریخ عضویت: شنبه 15 تیر 1387, 10:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 1856 بار
سپاس‌های دریافتی: 3545 بار

Re: شبح مرگ ( بهسازي فانتومهاي نيروي هوايي )

پست توسط sand_fighter »

منبع رو محبت کنید قرار بدید
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 1101
تاریخ عضویت: چهارشنبه 7 مرداد 1388, 7:42 pm
محل اقامت: خانه همیشه سبزم!!!
سپاس‌های ارسالی: 1410 بار
سپاس‌های دریافتی: 4783 بار
تماس:

Re: شبح مرگ ( بهسازي فانتومهاي نيروي هوايي )

پست توسط Parsa84 »

با سپاس فراوان جناب مرتضی بابت مقاله امیدوار کننده شما :-)
ولی سوالی که همیشه مطرح بوده و هست اینه که ایا این بهسازی ها در ایونیک و ایجاد قابلیت های جدید در فانتوم ها تنها محدود به یک یا تعداد کمی از پرنده ها (باقی مانده کیت های مک فارلین)و صرفا برای ایجاد فضاسازی روانی صورت میگیره یا کلیه (تقریبا 70 فانتوم) نیروی هوایی رو شامل حال شده!!?
اگر جواب بنده رو با منبع معتبر ذکر کنید بسیار سپاسگزار خواهم بود :razz:
[External Link Removed for Guests]

  شور و عشق و شاديم را از خدايم هديه دارم**** هرچه هستم هرچه باشم چشمه ام پاکم زلالم 
تصویر
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 756
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 10 دی 1387, 10:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 559 بار
سپاس‌های دریافتی: 3796 بار

Re: شبح مرگ ( بهسازي فانتومهاي نيروي هوايي )

پست توسط Morteza313 »

به نظر من امروز هر چه ایران دارد مدیون خرید های همانارتش شاهنشاهی هست. امروز اگر ایران ایران است مدیون رشادت های همانخلبانان ایرانی هست که با پول همین کشور و به دستور همون شاهنشاه بهامریکا رفته اند و دوره دیده اند. نباید این مسائل رو نادیده گرفت.سامان عزيز تصویر تصویر

اونچه داريم بجز شرف و ايمانمون حاصل چيز ديگه اي نيست ،

‌اين خاك جزئي از اسمونه ،‌اما تاريخ نشون داده وقتي حكم رانان نا لايق بر اريكه قدرتش تكيه ميزنن ،‌خفت مي تونه به سراغ ما هم بياد ،‌

روزگاري ( شهريور1320 ) با ورود اجنبي به دستور فرماندهان خودي ،‌از سر ترس ،‌از سر ضعف و از سر وابستگي بززرگترين ارتش قاره كهن ظرف دو روز از هم پاشيد ،‌سربازانش رو روانه ي بيابان كردند تا با نگاههاي سرزنش اميز مادران و كودكان تحقير بشن ،‌ خواستند خاكمون رو زير چكمه اجنبي بي ابرو كنند { ابروي ما به چيزهاي بزرگتري بود } ، اذوغه ها مون رو به يقماي سربازانشون بردند تا رقم كودكاني كه اخرين با در اغوش مادران گريانشون دست و پا ميزنن ،‌پدراني كه اجساد فرزندانشون رو دفن مي كنن و جانهايي كه در اثر گرسنگي گرفته ميشه به بيش از عدد 300000 تجاوز كنه ،‌

اون روز ارتشهاي بدوي قبايل غرب افريقا با تير و كمان و نيزه ،‌ارتش تا بن دندان مسلح دول محور رو به انچان افتضاحي واداشتند كه مجبور به استفاده از سلاحهاي شيميايي شدند كاري كه در ماركت گاردن و نرماندي نشد!

اين زرق و برق بدون جوهري كه ما سي سال پيش بدست اورديم ،‌در صورت بروز حادثه فقط سند عمق حقارتمون ميشد ،‌

باور كن دوست عزيزم.


مطالبی که تا کنون خواندیمنقش اف-4 به عنوان بمب افکن بود. منتظر ارسال مطالب در مورد موشک های هوابه هوای ساخت نیروی هوایی ایران هستیم.البته ارتقا ها در اين حوزه ها نيز بسيار چشمگيره ، اما همونطورز كه در ابتدا عرض كردم اين مقاله صرفا نيم نگاهي به توانايي تهاجمي افشا شده اشباحه ،

هنوز نكته هاي مهمي از قابليتهاي تهاجمي اشباح مونده كه بنده به شخصه فكر مي كنم بعد از قريب به سه ماه جناب چرخلويي رو به حرف مياره 1تصویرمنبع رو محبت کنید قرار بدید


اين مقاله رو به نحوي ديگه و با ادبياتي ديگه تقريبا يك سال پيش نوشتم ،‌ اونچه كه تقديم حضورتون شده ،‌ گرداوري بنده از اطلاعات موجود و به استناد عكسها و مدارك معتبه و براي اولين بار در انجمن متخصصان مقيم مركز ارائه ميشه .منبع رو محبت کنید قرار بدید
ولی سوالی که همیشه مطرح بوده و هست اینه که ایا این بهسازی ها در ایونیکو ایجاد قابلیت های جدید در فانتوم ها تنها محدود به یک یا تعداد کمی ازپرنده ها (باقی مانده کیت های مک فارلین)و صرفا برای ایجاد فضاسازی روانیصورت میگیره یا کلیه (تقریبا 70 فانتوم) نیروی هوایی رو شامل حال شده!!


نكته ي اول ،‌ هر سلاحي كه با نام فارسي دراين مقاله اومده ساخت متخصصين همين خاكه و تقزيبان ميشه گفت هيچ ربطي به مك فارلين نداره (‌ توضيح ماجراي GBU-8 فعلا از حوصله خارجه اما توضيح داره پس اشتباه نكنيد ).

نكته ي دوم ، چرا فضا سازي باشه وقتي نام و نشاني از ارتقاي فانتومها در هيچ خبرگزاري يا سخنراني ديده نميشه؟ فضا سازي يعني تبليغات براي القاي چيزي كه واقعيت نداره ،‌ اين گمانه زني شما از بنيان رده چون در اين مورد بنيان ادعاي شما يعني تبليغات وجود نداره ،‌و اگر كسي مثل من بخواد همچين مقاله اي بنويسه بايد حداقل 1 ماه در موردش تحقيق كنه ،

نكته ي سوم ‌،ساختن يك موشك ،‌يك سلاح ،‌ بچه بازي نيست ،‌ شما وقتي وارد يك كاخونه خصوصي ساده ميشيد اگر محصولي درش قراره توليد بشه ايم محصول قبلش پروپزالش مياد بيرون و يك بند مهم پروپزال پيشبيني اينده اونه ،‌ اگر قرار بود فضا سازي باشه ‌مي مدن چند قطعه از يك موشك حساس تر مثل فونيكس رو ميزاشتند رو ميز و تو يه مصاحبه تبليغاتي سنگين مي گفتن ساختيم !

و نكته چهارم اينه كه : نكته اينجاست كه براي اونچه تا اينجا ذكر شد تقريبا ميشه گفت پرنده تغييري نميكنه ،‌بلكه فقط سلاح روش نصب ميشه ‌، اما به نظر من اين ارتقا ها به يك باره انجام نميشه بلكه در خلال چكهلاي تعميراتي و يا اور هاي پرنده اعمال ميشه.
ان الارض یرثها عبادی الصالحون ......
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 100
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 1 بهمن 1385, 11:30 pm
سپاس‌های ارسالی: 568 بار
سپاس‌های دریافتی: 297 بار

Re: شبح مرگ ( بهسازي فانتومهاي نيروي هوايي )

پست توسط tondar »

با تشکر از مقاله مرتضی جان ، خدمت ایشان عرض شود که بنده هیچکدام از عکسهایتان را نمیتوانم مشاهده کنم . لطفا از سایتی آپلود نمایید تا برای همه قابل مشاهده باشد .
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 1606
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 5 آذر 1387, 1:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 18344 بار
سپاس‌های دریافتی: 12308 بار

Re: شبح مرگ ( بهسازي فانتومهاي نيروي هوايي )

پست توسط shola »

با تشکر از Morteza313 عزیز بابت مطالب مفید ارایه شده این هم یک گزارش تصویر از مراحل ازمایش بمب 2000 پوندی (900 کیلوگرمی) قاصد

[External Link Removed for Guests]
منم مرگ، مادر تو، منم که دوباره تو را از نو میزایم.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 756
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 10 دی 1387, 10:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 559 بار
سپاس‌های دریافتی: 3796 بار

Re: شبح مرگ ( بهسازي فانتومهاي نيروي هوايي )

پست توسط Morteza313 »

در مورد فانتومها در نيروي هوايي خيلي جالبه كه به خاطرات قهرمانان جنگمون رجوع كنيم،

البته اگه زحمات محمد عزيز نبود هيچ مو قع دستمون به اين منابع اطلاعاتي ارزشمند نمي رسيد :

forum-f178/topic-t43268.html

جالبه شهيد سرافراز ،‌سزلشگر خلبان عباس دوران نقل ميكنند كه در جنگ ما موقعي كه به ماموريت مي رفتيم حتي بايد حساب كاليبر ها مون رو هم ميكرديم ،‌حالا چه طوره كه يه عده ميگن ما كمبود ماوريك نداشتيم؟

همين شهيد سر افراز در خاطراتشون به قلم خودشون ميگن كه اولين باري كه ليدر ميشن به دليل مهارتشون در AGM بوده و به اين دليل ليدر ميشن كه پايگاه خلبان ورزيده نداشته ،‌و اولين وينگشون هم به همين دليل از دست ميره ،

جدا اين براي من سواله ،‌و سواله خيلي مهميه ،

ادمهايي كه ميخوان با تحرف واقعيات جنگ ،‌رشادت خلبانهاي مارو ،‌شهداي ما رو به حساب تجهيزاتشون بنويسن ،‌ و اينطور از ارزش زحمات شهداي ما كم مي كنن

واقعا

واقعا چه بوي از شرافت بردن؟

ايا نديديم نمونه هايي از شرافت رو در قرار دادهاي ننگيني مثل قرار داد مونتاژ اف-16 ها در ايران ؟ زماني كه قرار شد مساحت اين كارخونه و فضاي امنيتي اطراف اون ،‌داخل كشور ما روي ناموس ما ،‌خاك ايالات متحده قلمداد شه ؟ وقتي فهميديم قيمت هر فالكن 5% بيشتر از خريد درمياد ؟ وقتي فهميديم ادوات مهندسي بايد به ايالات متحده عودت داده بشه؟ وقتي بهمون گفتن 95% پرسنل جزء هم بايد خارجي باشن؟

شاه پرست ها خيلي وقته براي اين ملت مردن ،‌مردن وقتي ملت ما بهمن 57 توي صورتشون اب دهان انداخت و اين دروغهاي ذليلانه نميتونه زندشون كنه ،‌بهتره عزتشون رو در زباله داني تاريخ حفظ كنند نه اينجا.
قسمت دوم مقاله فردا ارسال ميشه.
ان الارض یرثها عبادی الصالحون ......
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 36
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 28 اسفند 1386, 7:48 am
محل اقامت: United States
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 75 بار
تماس:

Re: شبح مرگ ( بهسازي فانتومهاي نيروي هوايي )

پست توسط catsoo »

?Jenab Capitan II, farghe beine Sattar III ba Assre-67 chieh?

Motshaker!
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 406
تاریخ عضویت: شنبه 28 اردیبهشت 1387, 9:45 am
محل اقامت: بندر گامبرون
سپاس‌های ارسالی: 1083 بار
سپاس‌های دریافتی: 3502 بار
تماس:

Re: شبح مرگ ( بهسازي فانتومهاي نيروي هوايي )

پست توسط Beni_TOMCAT »

با تمام علاقه ای که به وطنمون ایران ونیروی هوایی زخم خورده وقدیمیش دارم باید بگم این نیرو دیگه اون قدرت دوران جنگم نیست.
اگرم که ۳۰۰ فروند رو همون جوری که شما میگین می ساختن الان در تولید جنگنده انقدر مشکل نداشتیم و عقب افتاده نبودیم که اسرائیل کوچک ۷ میلیونی بیاد ایران بزرگ و کهن ۷۰ میلیونی رو هر روز تهدید کنه.
یا حق!
به یاد ابراهیم منصفی (رامی) و ناصر عبداللهی

تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 406
تاریخ عضویت: شنبه 28 اردیبهشت 1387, 9:45 am
محل اقامت: بندر گامبرون
سپاس‌های ارسالی: 1083 بار
سپاس‌های دریافتی: 3502 بار
تماس:

Re: شبح مرگ ( بهسازي فانتومهاي نيروي هوايي )

پست توسط Beni_TOMCAT »

با تمام علاقه ای که به وطنمون ایران ونیروی هوایی زخم خورده وقدیمیش دارم باید بگم این نیرو دیگه اون قدرت دوران جنگم نیست.
اگرم که ۳۰۰ فروند رو همون جوری که شما میگین می ساختن الان در تولید جنگنده انقدر مشکل نداشتیم و عقب افتاده نبودیم که اسرائیل کوچک ۷ میلیونی بیاد ایران بزرگ و کهن ۷۰ میلیونی رو هر روز تهدید کنه.
یا حق!
به یاد ابراهیم منصفی (رامی) و ناصر عبداللهی

تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر
ارسال پست

بازگشت به “دستاوردها و اخبار نيروي هوايي”