فواید زایمان طبیعی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

Senior Poster
Senior Poster
پست: 739
تاریخ عضویت: چهارشنبه 3 تیر 1388, 2:26 am
سپاس‌های ارسالی: 326 بار
سپاس‌های دریافتی: 1085 بار

Re: فواید زایمان طبیعی

پست توسط HITMAN_KU »

میلاد گرامی حرف من اشتباه نیست(حرف چندین پزشکه).حرف شما هم ضمنا صحیح است البته باید اینو اضافه کنم که ژنتیک اعراب بسیار قوی بوده و اینان به طور ژنتیکی هیکلی هستن (خانومهای گیلانی برای نمونه به طور ژنتیکی گوشتین)همون زن عرب منطقه شما اگه بیحجاب زندگی میکرد.بسیار قویتر میشد
Major II
Major II
پست: 169
تاریخ عضویت: شنبه 10 فروردین 1387, 1:52 pm
سپاس‌های ارسالی: 34 بار
سپاس‌های دریافتی: 376 بار

Re: فواید زایمان طبیعی

پست توسط sky_pesar »

با سلام جهت استحضار دوستان :
زايمان طبيعي،‌مهجور در ميان ترس و درد
جام جم آنلاين: البته دوره زايمان‌هاي در خانه با حضور ماماي تجربي و مراقب آل بودن و دزديدن نوزاد و... گذشته، اما اين دوره هم دوره خوبي به نظر نمي‌رسد وقتي كه بيشتر زايمان‌هاي كشور را نه ضرورت بلكه ترس و تشويق كاذب، زايمان سزارين تشكيل مي‌دهد.
بر اساس اعلام رسمي وزارت بهداشت، 40درصد زايمان‌هاي كشور را زايمان سزارين تشكيل مي‌دهد كه اين آمار در سراسر كشور متفاوت است. مثلا در گيلان به 80 درصد آمار زايمان‌ها و در سيستان و بلوچستان به 5 درصد زايمان‌ها محدود مي‌شود.
آمار 40 درصدي سزارين وقتي زياد به نظر مي‌رسد كه اين آمار در سطح استانداردش بايد به حدود 10 درصد آمار زايمان‌هاي يك كشور برسد.

مهراندخت نكاوند، عضو هيات علمي دانشگاه در خصوص افزايش سزارين‌ها در كشور و كم شدن استقبال از زايمان طبيعي به «جام‌جم» مي‌گويد: درد زايمان طبيعي از شديدترين درد‌ها محسوب مي‌شود كه در زايمان اول ممكن است حدود 15 ساعت و در زايمان‌هاي بعدي 9 تا 10 ساعت طول بكشد و تحمل و ترس از اين درد يكي از عوامل كاهش زايمان‌هاي طبيعي محسوب مي‌شود.

او به كمبود پرسنل، مدت زمان به نسبت طولاني كنترل وضعيت مادر و محدوديت حضور همراه در اتاق زايمان اشاره و اظهار مي‌كند: راه‌هايي براي كاهش درد زايمان طبيعي نظير بي‌حسي‌هاي نخاعي وجود دارد، اما در دنيا به اين نتيجه رسيده‌اند كه زايمان طبيعي بايد بدون دخالت خارجي انجام شود.اين عضو هيات علمي دانشگاه به توجه مراكز درماني دنيا به زايمان ايمن اشاره مي‌كند و معتقد است: آموزش‌هاي دوران بارداري، تمرينات ورزشي خاص و تمرينات تنفسي مي‌تواند به كاهش و تحمل درد زايمان كمك كند.

سزارين، دردسر كمتر پزشك‌

افزايش سزارين هم به علت طرفداري پزشكان و هم طرفداري مردم است.

دكتر نسرين مقامي، متخصص زنان علت طرفداري اكثر بيماران را ترس از زايمان طبيعي و درد ناشي از آن مي‌داند و مي‌گويد: ما هم بايد مانند كشورهاي ديگر امكاناتي را در اتاق زايمان فراهم كنيم تا خاطره خوبي كه از زايمان طبيعي براي بيمار مي‌ماند عاملي باشد براي توجه و استقبال از آن.

وي به حضور همسر زن باردار در اتاق زايمان اشاره مي‌كند: البته فراهم كردن اين امكانات سخت نيست و فقط بايد محيط را طوري براي بيمار ايجاد كنيم كه كادر زايمان را غمخوار خود بداند و اتاق زايمان با حضور همراهان نزديك زن باردار فضاي خوبي داشته باشد.

وي مي‌افزايد:‌دليل طرفداري پزشكان از سزارين به خاطر قابل پيش‌بيني بودن آن، اورژانسي نشدن بيمار و در واقع دغدغه پزشك است.

مقامي ادامه مي‌دهد: علت ديگر شايد دلايل مادي باشد. به هر حال بايد بپذيريم كه همواره مسائل مادي قسمتي از مشكلات است و دليل خيلي كارها به آن برمي‌گردد و با وجود اين كه زايمان طبيعي دردسر بيشتري براي پزشك دارد، سود مادي كمتري براي وي حاصل مي‌كند.

عوارض‌

روزهاي بستري در سزارين بيشتر، احتمال خونريزي بعد از زايمان، مدت زماني كه فرد به روال زندگي عادي برمي‌گردد، عفونت‌هاي حين و بعد از زايمان، عوارض و بيماري‌هاي زنان و ‌دردهاي لگني بعد از آن نيز بيشتر است.

نكاوند مي‌گويد: مادران معمولا بعد از زايمان طبيعي خيلي سريع به وضعيت عادي برمي‌گردند و رابطه بين مادر و نوزاد در ساعات اوليه تولد كه اهميت زيادي دارد، در زايمان طبيعي خيلي زود شكل مي‌گيرد.

اين عضو هيات علمي دانشگاه معتقد است با آموزش صحيح زنان باردار و خانواده‌ها مي‌توان ترس از زايمان طبيعي را كاهش داد.

لينك خبر : [External Link Removed for Guests]
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

Re: فواید زایمان طبیعی

پست توسط Dr.Akhavan »

دوستان- بهتر است بحث را زیاد ادامه ندید
در کل بگویم - هر دخالت جراحی باید شرایط خودش را داشته باشد - یعنی اندیکاسیونی داشته باشد که پزشک مجبور به دخالت جراحی شود
سزارین هم یک نوع عمل جراحی است که برای نجان جان کودک و مادر صورت می گیرد
متاسفانه در ایران بیشتر به خاطر راحتی مادر ( و نه کودک ) سزارین انجام میشه و نوعی مد شده است. البته شیر ندادن مادرها به کودکان هم داشت مد میشد ( به خاطر اینکه زیبایی جسمی خانمها عوض نشه ) که خوشبختانه ب هوشیاری وزارت بهداشت و ایجاد تبلیغات وسیع جهت بالابردن اگاهی های مردم - این کار دیگه کمتر کسی انجام میده و مادران فرزندانشان را شیر می دهند.

عوارض سزارین به مراتب بیشتر است تا زایمان طبیعی - ولی ما از حقیقت همچنان دوریم و خرافات و حرفهای مردم عامه بیشتر برایمان اهمیت دارد
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”