محرومیت چلسی، تهدید یا فرصت؟

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 831
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 اسفند 1386, 2:38 am
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 185 بار

محرومیت چلسی، تهدید یا فرصت؟

پست توسط bahmanwolf »

اتهام اصلی تیم چلسی وسوسه نوجوانان برای پیوستن به اکادمی باشگاه است. آیا این اثرگذاری بر روی بازیکنان کم سن و سال کاری اخلاقی است؟
سرقت استعدادها

همیشه به آبی های لندن این ایراد وارد بود که با خرید بازیکنان مسن، به سازندگی نسل جوان کمتر بها می دهند. با آمدن آبراموویچ و هزینه های گزاف برای خرید بازیکنان بزرگ، این حمله از سمت مخالفان بیشتر حس شد تا اینکه با روی کار آمدن پیتر کنیون بعنوان مدیر اجرایی بازنشسته ها (لقب قدیمی چلسی) که با حقوقی بالا از منچستریونایتد آورده شد، مالک چلسی نشان داد که می خواهد با استفاده از تجارب کنیون که در یونایتد اندوخته بود، تحول بزرگی را در سیاست های کلان باشگاه اجرا کند. یکی از استراتژی های نوین آبی ها جستجو و خریداری استعدادهای کم سن وسال در کشورهای دیگر بود. تزریق این نیروهای جوان به آکادمی باشگاه دقیقا همان روشی است که یونایتد و آرسنال انجام داده و بسیار موفق بودند، چه از نظر پرورش بازیکن برای آینده و چه سرمایه گذاری بر روی این نیروها و فروش آتی آنها به منظور کسب درآمد برای باشگاه. در این رهگذر گاه آبی ها برای بدست آوردن بازیکن جوانی مجبور به اعمال روش های وسوسه آمیز مالی می شدند که یکی از مشهورترین این حوادث، ماجرای "یان اوبی میکل" در سال 2006 بود که جنجال بسیاری در رسانه ها بوجود آورد و دست آخر رای دادگاه عالی ورزش و فیفا به زیان چلسی اعلام شد. در این حکایت میکل جوان که در یک باشگاه نروژی بازی می کرد با منچستریونایتد قرارداد می بندد و سپس از طریق واسطه چلسی وسوسه شده و قرارداد خود را با شیاطین یکطرفه لغو کرده و با چلسی پیمان می بندد! دادگاه به نفع سرخ های اولدترافورد رای می دهد و چلسی مجبور می شود تا مبلغ 10 میلیون پوند بعنوان غرامت به یونایتد بپردازد. اکنون نیز همین داستان برای بدست آوردن "کاکوتا" 18 ساله از تیم لن فرانسه رخ داد که باعث واکنش شدید فیفا شده است. اتهام اصلی تیم چلسی وسوسه نوجوانان برای پیوستن به اکادمی باشگاه است. آیا این اثرگذاری بر روی بازیکنان کم سن و سال کاری اخلاقی است؟

تهدیدها

با وجود اعلام "متیو ریب" منشی دادگاه عالی ورزش که ممکن است حکم محرومیت تیم چلسی تا سه ماه به تعویق بیافتد، پیامدهای زیادی برای فوتبال اروپا بویژه لیگ برتر انگلستان متصور است. نخستین مسئله ترس ایجاد شده از این حکم است که باعث می شود باشگاه های فعال در زمینه پرورش استعدادهای جوان با احتیاط بیشتری به انتخاب و قرارداد بستن با آنها برخورد کنند. در حالیکه خبر می رسد منچستریونایتد نیز بخاطر وسوسه "پل پوگبا" بازیکن نوجوان لوهاور فرانسه تحت بازجویی مقامات فیفا و دادگاه عالی ورزش قرار دارد و ممکن است به سرنوشت چلسی دچار شود، باشگاه های بزرگ اروپایی به تکاپو افتاده اند تا خود را از هرگونه خطر احتمالی مبرا کنند. تهدید دیگری که خود چلسی را عذاب خواهد داد عدم انتقال بازیکن تا سال 2011 است که به معنای نخریدن بازیکن تا دو فصل است و برای تیمی با میانگین سنی بالا که دایم در خطر مصدومیت و افول کیفیت بازیکنانش قرار دارد، این یک فاجعه است، تا جاییکه علاوه بر به خطر افتادن ادعای قهرمانی آبی ها، با گذشت زمان حتی ممکن است با قویتر شدن رقبا، از BIG4 نیز خارج شوند. اما در سطح قاره ای زیان بزرگ به فوتبال انگلستان وارد می شود که باید یکی از بهترین تیم های خود در لیگ قهرمانان را تضعیف شده ببیند.

فرصت ها

اما فرصت طلایی که محرومیت احتمالی چلسی یا تیم های دیگر در اختیار رقیبان می گذارد، ما را به یاد محرومیت 5 ساله تیم های انگلیسی از رقابت های اروپایی می اندازد که باعث جلو افتادن رقبا بویژه فوتبال ایتالیا در دهه 80 و 90 شد. نکته مثبت این رخداد آن است که نظارت نهادهای مسئول بر روی نقل و انتقالات فوتبال بیشتر خواهد شد و جلوی هرج و مرج بیشتر و اعمال فشار باشگاه های زورمدار به تیم های کوچکتر گرفته می شود. در آخر ذکر این مسئله ضروریست که یافتن، پرورش و بارور کردن استعدادهای جوان بسیار نیکوست و قابل احترام ولی هیچگاه نباید "هدف وسیله را توجیه کند"
تصویر
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”