از امير خلبان فرج‌الله براتپور تجلیل مي‌شود

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با دستاوردها و اخبار نيروي هوايي ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
پست: 2646
تاریخ عضویت: چهارشنبه 9 خرداد 1386, 7:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 22547 بار
سپاس‌های دریافتی: 14742 بار

از امير خلبان فرج‌الله براتپور تجلیل مي‌شود

پست توسط Shahbaz »

 تصویر
 سومين همايش تجليل از اسطوره‌هاي ارتش جمهوري اسلامي ايران با محوريت تجليل و قدرداني از امير خلبان فرج‌الله براتپور، فرمانده دسته پروازي عمليات حمله به اچ 3 و ديگر قهرمانان اين عمليات غرورآفرين برگزار مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي ارتش جمهوري اسلامي ايران، در اين همايش كه سه شنبه هفته آينده (24 شهريور ماه) به همت معاونت فرهنگي و روابط عمومي سازمان عقيدتي سياسي ارتش و با حضور خلبانان شركت كننده در اين عمليات و جمعي از خانواده هاي معظم شهدا و ايثارگران نيروي هوايي ارتش برگزار خواهدشد، تني چند از شخصيتهاي كشوري و لشكري سخنراني مي‌كنند.
در عمليات غرورآفرين حمله به اچ 3، ده فروند فانتوم (هواپيماي اف 4) نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران در سكوت كامل راديويي از پايگاه شهيد نوژه همدان به پرواز درآمده و به سوي درياچه اروميه حركت كردند. هواپيماها در ارتفاع پست با دو فروند هواپيماي سوخت رسان 747 برخورد و بعد از سوختگيري، از نوار مرزي تركيه وارد عراق شده و در آن جا پش از سوختگيري از دو فروند هواپيماي سوخت رسان ديگر به سمت سه پايگاه هوايي رژيم بعث در الوليد رفته، آنجا را كاملا بمباران كرده و از همان مسير و در سلامتي كامل به پايگاه هوايي شهيد نوژه همدان بازگشتند.
مي توان عمليات حمله به اچ 3 را يكي از بزرگ ترين و قاطع ترين عمليات هاي هوايي جهان قلمداد كرد چراكه خلبانان تيزپرواز نيروي هوايي ارتش توانستند با حدود 5 ساعت پرواز، چهار بار سوختگيري هوايي و طي مسافتي بالغ بر 1000 كيلومتر و در سكوت مطلق راديويي، حماسه اي خلق كنند كه هيچ يك ازكارشناسان غربي تصور آن را هم نمي كردند.
سه روز پس از اين عمليات بزرگ، در تاريخ 18/1/1360 بدون هيچ تشريفاتي، كليه خلبانان شركت كننده در اين عمليات به حضور حضرت امام خميني (ره) رفتند. نور شادي و رضايتمندي در چهره امام (ره) به وضوح مشاهده مي شد به طوري كه يكي از نزديكان حضرت امام گفت: تا به حال ايشان را به اين خوشحالي نديده بودند.
در اين ديدار بنيانگذار فقيد جمهوري اسلامي ايران خطاب به خلبانان قهرمان شركت كننده در عمليات حمله به اچ 3 فرمودند: "من اگر از دعا چيزي بالاتر مي داشتم، آن را به آقايان (خلبانان) هديه مي كردم ".
سومين همايش تجليل از اسطوره هاي ارتش جمهوري اسلامي ايران در تالار همايش‌هاي كوثر سازمان عقيدتي سياسي ارتش از ساعت 17:30 بعدازظهر برگزار مي شود.
 [External Link Removed for Guests]      [External Link Removed for Guests] 


فارس


عمليات متهورانه H3
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif][FONT=times new roman,times]     [FONT=Times New Roman,serif]   [FONT=Times New Roman,serif]    امام خمینی (ره ) :
اگر بند بند استخوان هایمان را جدا سازند ، اگر سرمان را بالای دار برند ، اگر زنده زنده در شعله های آتش مان بسوزانند ، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگان مان به اسارت و غارت برند ، هرگز امان نامه ی کفر و شرک را امضا نمی کنیم .  
           
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 879
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 4 دی 1386, 1:32 pm
محل اقامت: سلماس
سپاس‌های ارسالی: 1256 بار
سپاس‌های دریافتی: 1592 بار

Re: از امير خلبان فرج‌الله براتپور تجلیل مي‌شود

پست توسط Hadi1001 »

حمله به اچ 3 شاهکار عملیات های هوایی جهان


سومین همایش تجلیل از اسطوره های ارتش جمهوری اسلامی ایران با محوریت تجلیل و قدردانی از امیر سرتیپ دوم خلبان فرج الله براتپور، فرمانده دسته پروازی عملیات حمله به اچ 3 و دیگر قهرمانان این عملیات غرورآفرین برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی ارتش جمهوری اسلامی ایران، در این همایش که سه شنبه 24 شهریور ماه به همت معاونت فرهنگی و روابط عمومی سازمان عقیدتی سیاسی ارتش و با حضور خلبانان شرکت کننده در این عملیات و جمعی از خانواده های معظم شهدا و ایثارگران نیروی هوایی ارتش برگزار خواهدشد، تنی چند از شخصیتهای کشوری و لشگری سخنرانی می کنند.
در 31 شهریور سال 1359 عراق با یورشی ناجوانمردانه به خاک مقدس ایران، جنگی ناخواسته را که شاید مدت ها در فکر آن بود آغاز کرد. جنگی که ما ایرانیان خواستار آن نبودیم.
جنگ آغاز شده بود و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، در یکم مهر ماه سال 1359 و تنها یک روز بعد از شروع جنگ، ضربه ای کاری به نیروی هوایی عراق وارد آورد که طی آن 140 فروند از شکاری بمب افکن های نیروی هوایی در عملیاتی به نام "کمان 99" اکثر پایگاه های هوایی عراق را بجز پایگاه الولید، بمباران کرده بودند.
چند ماهی از جنگ می گذشت. در این هنگام دولت بعثی عراق در باتلاقی گرفتار شده بود که هرگز فکر نمی کرد روزی در آن گرفتار شود. نیروی هوایی ایران که صدام حسین در شامگاه 31 شهریور 59 دم از نابودی کامل آن می زد، دست به کارهای بزرگی می زد و با بمباران روزانه مناطق نظامی، خواب را از چشمان بعثیون گرفته بود. در این شرایط که عراقی ها به ضعف نیروی هوایی خود در برابر نیروی هوایی قدرتمند ما رسیده بودند، طبق معمول همیشه دست به دامن همپیمانان خود شدند و آنها نیز با نشان دادن چراغ سبز، خواسته های آنان را برآورده می کردند. یکی از این خواسته ها تقویت نیروی هوایی عراق بود که بر این اساس کشور فرانسه قراردادی با عراق منعقد کرد که بر طبق آن، جنگنده های پیش رفته میراژ را تحویل آنها بدهد.
در این زمان، شهر آبادان از سه طرف در محاصره بود و نیروی های زمینی عراق می توانستند با پشتیبانی هوایی به هدف اصلی خود که همانا اشغال آبادان بود، برسند. در همین هنگام عراقی ها که هنوز خاطره حمله 140 فروندی روز اول جنگ را فراموش نکرده بودند، به این فکر افتادند که شاید در آستانه این عملیات پایگاه های هوایی آنها مورد هدف عقابان تیز پرواز نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی قرار گیرد. لذا تصمیم گرفتند که کلیه هواپیماهای اصلی خود را به نقطه ای منتقل کنند که هیچ اسکادران از جان گذشته ایرانی نتواند به آن جا برسد و آن را هدف قرار دهد. پس با هماهنگی ها لازم، در تاریخ 21 دی سال 1359 عراق بخشی از هواپیماهای عملیاتی خود را به مجموعه پایگاه های الولید در غرب عراق و در نزدیکی مرز اردن انتقال داد. این پایگاه خود به یک پایگاه اصلی و دو پایگاه فرعی تقسیم می شود که به آن "اچ 3" می گفتند و از پدافند قدرتمندی نیز برخوردار بود. در همین زمان صدام حسین با ظاهر شدن در صفحه تلویزیون عراق نطقی کرد که قسمتی از آن به این شکل بود :
- من دیوار آتش دارم و ایران به هیچ وجه نمی تواند به خاک ما نفوذ عمقی کند.

طرح عملیات
10 فروند فانتوم ( 8 فروند اصلی و 2 فروند رزرو ) مسلح، در شرایط کامل حفاظتی از پایگاه شهید نوژه همدان به پرواز در می آیند و به سوی دریاچه ارومیه پرواز می کنند. هواپیماها آن جا در ارتفاع پست با دو فروند تانکر سوخت رسان برخورد می کنند، بعد از سوختگیری، از نوار مرزی ترکیه وارد عراق شده و در آن جا با دو تانکر که از مسیر بین المللی خارج شده اند، برخورد می کنند و بعد از سوخت گیری مجدد به سمت پایگاه های الولید رفته آن جا را بمباران کرده و از همین مسیر باز می گردند.
این طرح به صورت کاملا سری پی گیری می شد و قرار بر این شد که این عملیات در سحرگاه روز پانزدهم فروردین ماه انجام شود. نکته مهم در این طراحی این عملیات، سبک بودن جنگنده ها و برق آسا بودن حمله بود
روزموعود
سرانجام روز موعود فرا رسید. در ساعت یک بامداد روز 15 فروردین ماه سال 1360 خلبانان منتخب، بدون اطلاع قبلی، به پست فرماندهی فرا خوانده شدند و بی درنگ جلسه توجیهی انجام شد و کلیه موارد و چگونگی انجام این عملیات برای کلیه خلبانان تشریح شد و قرار بر این شد که فانتوم ها به دودسته 4 فروندی تقسیم شوند. لیدر یکی از دسته ها سرهنگ براتپور و لیدر دسته دیگر سرتیپ (سرهنگ آن زمان) "فرهادپور" بودند. در پایان جلسه توجیهی، از سوی لیدر دسته پروازی اعلام شد احتمال شهادت در این عملیات بالاست پس هر کدام از خلبانان به هر دلیلی آمادگی ندارند اعلام کنند تا نفر جایگزین در لیست اصلی قرار گیرد، همه اعلام آمادگی کردند. پس از انجام فرضیه نماز و با روشن شدن هوا، عملیات آغاز شد.

شرح عملیات
این عملیات به قدری دقیق پیش بینی شده بود که از شب قبل هواپیماهای هر گروه پروازی نیز مشخص شده بودند. بعد از اعلام شماره هواپیماها از سوی گردان نگهداری، خلبانان یکی پس از دیگری در کابین جای گرفتند و این درحالی بود که خود پرسنل گردان نگهداری هم از جزئیات این عملیات خبر نداشتند.
بدین ترتیب 10 فروند هواپیمای اف 4 در سکوت کامل رادیویی به پرواز درآمدند. در طول انجام این عملیات، تنها دوبار سکوت رادیویی شکست. یکی هنگام پرواز که هر هواپیما بعد از بلند شدن از روی باند شماره خود را اعلام می کردند و بار دیگر بعد از پایان عملیات سوختگیری، رمزی را اعلام می کردند. بعد از پرواز فانتوم ها، مسیر خود را به سمت دریاچه ارومیه پیش گرفتند و درحالی که هوا ابری بود، در ارتفاع پست با دو فروند تانکر سوخت رسان 747 برخورد کردند و اولین مرحله سوختگیری با موفقیت کامل بعد از گذشت 20 دقیقه انجام شد. سپس فانتوم ها به سمت مرز پرواز کردند.
در همین زمان دو فروند اف 5 از پایگاه هوایی تبریز به سمت پالایشگاه کرکوک به پرواز درآمدند و دریک حمله موفق، این پالایشگاه را بمباران کردند.
در این هنگام فانتوم ها در نزدیکی مرز قرار داشتند و در ساعت 58/7 صبح با رسیدن به نقطه صفر مرزی، به دو دسته 4 فروندی تقسیم شدند و 2 فروند رزرو نیز بازگشتند. ( جمعا 8 فروند، 6 فانتوم ئی و 2 فانتوم دی وارد عراق شدند ). در همین زمان به فرمانده پدافند عراق اطلاع می دهند که تعدادی هواپیمای ناشناس در نوار مرزی ترکیه مشاهده شده اند که او اظهار می کند هواپیماها متعلق به ترکیه است.
فانتوم ها به صورت فرمیشن 4 تایی با فاصله 500 پا از یکدیگر، در ارتفاع پایین از شهر مرزی زاخو گذشتند و وارد خاک عراق شدند. در این هنگام ارتفاع خود را به پایین ترین سطح ممکن رسانده و به مسیر خود برروی نوار مرزی ترکیه ادامه دادند.
در منتهی الیه شمال غرب عراق فانتوم ها در فاصله 90 مایلی هدف، با دوفروند تانکر سوخت رسان 707 که به تعبیری از فرودگاه لارناکا قبرس و به تعبیری از فرودگاهی در ترکیه برخواسته بودند و با خارج شدن از خطوط بین المللی، خود را به آن جا رسانده بودند، برخورد می کنند و در ارتفاع 20000 پایی از آنها سوختگیری می کنند و دوباره ارتفاع خود را کم و در حدود 30 متری زمین پرواز می کنند و به طرف نخستین نشانه زمینی به پیش می روند که در این لحظه به نقل از خود سرتیپ براتپور (لیدر عملیات) دستگاه های ناوبری جنگنده ای شان از کار می افتد و وقتی موقعیتی که دستگاه ها نشان می دهند با نقشه مقایسه می کند نشان دهنده موقعیت واقعی نبود که ایشان با کابین عقب که افسر کنترل رادار بودند صحبت می کند و می گوید :
سرتیپ براتپور : ظاهرا دستگاه ناوبری من ایراد دارد می توانی بگویی که دستگاه شما کجا را نشان می دهد؟
خلبان کابین عقب : (با خون سردی می گوید) تل آویو.
سرتیپ براتپور: پس برویم آن جا را بزنیم!
خلبان کابین عقب : (با لهجه شیرازی) ها بریم!
به هر صورت پس از گذشتن از آخرین نشانه زمینی، سرتیپ براتپور راه اصلی را پیدا می کند و با علامت او، از هر دسته 4 فروندی فانتوم ها، یک فروند جدا می شود و گروه سوم را تشکیل می دهد. در همین حین یکی از خلبانان یک موضع پدافندی که در نقشه اولیه پیش بینی نشده بود را می بیند و به دلیل این که مبادا در مسیر برگشت مزاحم شود به آن حمله و آن را نابود می کند.

هواپیماها به هدف می رسند
گروه اول به فرماندهی سرتیپ فرهادپور در ساعت 45/8 به پایگاه اول حمله می کند.
گروه دو در ساعت 50/8 به پایگاه دوم حمله می کند.
گروه سوم به فرماندهی سرتیپ براتپور به سمت پایگاه سوم (اصلی ) حمله می کند در حالی که هنوز گروه سوم به پایگاه اصلی نرسیده بودند، دو گروه دیگر کار خود را تمام کرده بودند زیرا آنها فاصله کم تری نسبت به این پایگاه داشتند. دود ناشی از انفجار هواپیماها و انبارها، تمامی فضا را پر کرده بود و پدافند و موشک های زمین به هوای دشمن از هر طرف برای سرنگونی فانتوم ها شلیک می کردند. سرتیپ براتپور با دیدن این اوضاع، تصمیم می گیرد بجای این که از مسیر از پیش تعیین شده به پایگاه سوم حمله کند، با گردشی به سمت راست از سمت مخالف به آنها حمله ور شود که بدین ترتیب موفق به غافلگیری آنها می شود.
پایگاه دشمن از استتار خیلی خوبی برخواردار بود، به شکلی که حتی رنگ سقف آشیانه ها نیز به رنگ زمین بودند و روی ادوات نیز به خوبی پوشانده شده بود. هنگامی که گروه سوم به فرماندهی سرتیپ براتپور به روی پایگاه می رسند، عراقی ها که فکر نمی کردند خلبانان ایرانی جسارت و توانایی لازم جهت حمله به آن جا را داشته باشند، کاملا غافلگیر شدند. آنها که مشغول کارهای زومره بودند ابتدا تصور کردند که هواپیمای خودشان است که به سمت آنها می آید، همچنین به دلیل تغییر سمتی که داده شده بود لوله های توپ های ضدهوایی آنها نیز سمت مخالف را نشانه گرفته بود و به اصطلاح دیوار آتش آنها در سمت دیگری بود. فانتوم ها با رسیدن به بالای پایگاه، شیرجه رفته و تمامی بمب های خود را رها می کنند و پایگاه را به جهنمی از آتش تبدلیل می کنند به طوری که در بعضی از نقاط به دلیل ارتفاع کم فانتوم ها، زبانه آتش به ارتفاع هواپیماها نیز می رسید.
تمامی بمب ها بر روی هواپیماها و آشیانه ها با دقت فرو ریخته شد و تقریبا تمام اهداف از پیش تعیین شده را نابود کردند، سپس با گردشی به سمت مخالف، فانتوم ها از محل دور می شوند. در این مرحله یکی از هواپیماها به خلبانی سرتیپ خلبان شهید "محمود خضرایی" آسیب می بیند که سریعا خود را از معرکه دور می کند. در همین برگشت، سرتیپ براتپور بر روی جاده بین المللی عراق – اردن متوجه یک تریلی حامل محموله نظامی می شود که گویا از بندر عقبه در خاک اردن بارگیری کرده و به عراق وارد شده بود. بی درنگ با هواپیما به سمت تریلی شیرجه می رود و با مسلسل هواپیما آن را هدف قرار داده و منفجر می کند. سپس بلافصله ارتفاع را کم کرده و پس از تماس با فرکانس قراردای با تانکرهای سوخت رسان، به سوی آنها پرواز می کنند.

در این لحظه تانکر های سوخت رسان در همان منطقه (قسمت غربی خاک عراق) در ارتفاع پایین و خارج از دید رادار دشمن در حال گشت زنی و منتظر فانتوم ها بودند تا مرحله سوم سوخت گیری انجام شود. سرتیپ براتپور برای یک لحظه متوجه سوخت هواپیمای خود می شود و می بیند که به حداقل خود رسیده و تانکرها را نیز نمی بیند و این به دلیل آن بود که در راه بازگشت برای انهدام تریلی اقدام کرده بود. از طرفی برای این که سکوت رادیویی را نیز نشکند و دشمن را متوجه خود و دیگر هواپیماها نکند، با توکل بر خداوند مسیری که قرار بود هواپیماهای جنگنده از آن جا به تانکرها برسند را درپیش می گیرد و به راه خود ادامه می دهد تا این که سرانجام از راه دور یکی از تانکرهای سوخت رسان را می بیند. در این لحظه سوخت هواپیما به حداقل خود رسیده بود و ایشان برای این که مبادا تانکرها را گم کند، چشم از آنها بر نمی دارد. سرانجام با کمک خداوند تمامی فانتوم ها به محل سوختگیری رسیده و با خون سردی و احتیاط سوختگیری می کنند. پس از این که کار سوختگیری به پایان رسید و تمامی شکاری ها سوختگیری کردند، تانکرها بلافاصله وارد خاک ترکیه شدند و از مسیر بین المللی آنکارا – تهران به ایران بازگشتند.
هواپیماهای فانتوم نیز از قسمت شمالی عراق، بر روی نوار مرزی و از همان راه اولیه با تمام سرعت، به سمت وطن بازگشتند.

تعقیب همه جانبه از سوی دشمن
دشمن لحظاتی بعد از این ضربه مهلک، بی درنگ تعداد زیادی هواپیمای شکاری رهگیر خود را به پرواز در می آورد تا شاید بتواند فانتوم های ایرانی را رهگیری و سرنگون کند و به هرترتیبی که شده اجازه بازگشت به هواپیماهای فانتوم ندهد. سرتیپ براتپور نقل می کند که خود دو دسته چند فرودندی را دیدند و خوشبختانه آنها نتوانستند هواپیماهای ما را رهگیری کنند.
درحالی که هواپیماهای فانتوم به مرز نزدیک می شدند، هواپیماهای اف 5 و اف 14 خودی در حوالی مرز به انتظار آنها بودند و منتظر تماس فانتوم ها بودند تا به کمک آنها بشتابند. با نزدیک شدن فانتوم ها به مرز، حمله هوایی دیگری در مرزهای مشترک انجام شد تا فانتوم ها بتوانند به راحتی وارد خاک ایران شوند.

عقابان بازگشتند
خوشبختانه فانتوم ها توانستند خود را به مرز رسانده و همه در محل مقرر سوختگیری چهارم را انجام دهند و تلاش عراقی ها برای سرنگونی آنها نیز بی نتیجه ماند.
فانتوم ها بعد از سوختگیری، همگی به پایگاه شهید نوژه همدان برگشتند. پرسنل نگهداری که در آخرین لحظات بازگشت فانتوم ها، از موضوع حمله با اطلاع شده بودند، با هیجان درباره چگونگی این عملیات سخن می گفتند و چون چیزی درباره جزئیات آن نمی دانستند، به سراغ جانشین فرمانده پایگاه رفته و نگرانی خود را در مورد سلامتی گروه پروازی ابراز می داشتند. پرسنل پایگاه که از عملیات شجاعانه خلبانان مبهوت مانده بودند، بی صبرانه در انتظار بازگشت همه خلبانان دقیقه شماری می کردند. سرانجام چرخ های اولین گروه فانتوم ها باند فرودگاه را لمس می کند و پرسنل گردان پرواز و نگهداری، با چشمانی اشکبار که حاکی از دیدار دوباره خلبانان بود و با فریاد الله اکبر و قربانی کردن گوسفند، به استقبال آنها می روند.
پرواز نتیجه داده بود. خلبانان شجاع بعد از چهار ساعت و چهل دقیقه پرواز با سرعت بالا و طی مسافت 1000 کیلومتر با چهار نوبت سوختگیری در مسیر رفت و برگشت، موفق شده بودند غیرممکن را ممکن کنند و ضربه مهلکی به پیکر نیروی هوایی عراق وارد آورند.

نتایج عملیات
بعد از عملیات مشخص شد که خسارت ها، بیشتر از پیش بینی ها بود:
- 48 فروند هواپیماهای شکاری – بمب افکن (شامل میگ 21 – میگ 23 – سوخو 20 – سوخو 22 – توپولف 16 و میراژ ) منهدم و یا آسیب جدی دیده است.
- 3 آشیانه بزرگ هواپیما، 2 دستگاه رادار و چندین پناهگاه بتونی هواپیما، به طور کلی تخریب شده است.
بعد از این عملیات غرورآفرین، فرمانده پدافند هوایی عراق از سوی صدام برکنار شد. نامبرده بعدا اعدام شد ولی منابع عراقی خبر خودکشی او را اعلام کردند.
این عملیات تاثیر بسزایی در روحیه رزمندگان اسلام داشت، به طوری که چند ماه بعد عملیات موفق "ثامن الائمه" انجام شد و در پی آن نیز عملیات موفق "طریق القدس" و "بیت المقدس" با موفقیت کامل و بازهم با پشتیبانی مناسب نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، انجام شد.

دیدار با امام
سه روز پس از این عملیات، در تاریخ 18/1/1360 بدون هیچ تشریفاتی، کلیه خلبانان شرکت کننده در این عملیات به حضور حضرت امام خمینی (ره) رفتند.
نور شادی و رضایتمندی در چهره امام (ره) به وضوح مشاهده می شد به طوری که یکی از نزدیکان امام گفتند: "تا به حال ایشان را به این خوشحالی ندیده بودند."
پس از موفقیت کامل در این عملیات، سیمای جمهوری اسلامی نیز برای اولین بار سرود خلبانان را پخش کرد تا بدین شکل تقدیری کوچک از این دلاوران شود.

تیزپروازنی که بعدها آسمانی شدند
در اینجا یاد می کنیم از عقابانی که در این عملیات شرکت داشتند و بعدها به درجه رفیع شهادت نائل آمدند:

سرلشکر خلبان شهید "حسین خلعتبری مکرم"
سرتیپ خلبان شهید "محمود خضرایی"
سرگرد خلبان شهید "علی خسروی"
سرگرد خلبان شهید "عبدالله رضایی"
سرگرد خلبان شهید "پورسرابی"

پایانی موفقیت آمیز
با توجه به این که در طول دفاع مقدس، آمریکائی ها حتی قطعات یدکی هواپیماهایی را که خودشان ساخته بودند در اختیار ما قرار نمی دادند، می توان عملیات حمله به اچ 3 را یکی از بزرگ ترین و قاطع ترین عملیات هوایی جهان قلمداد کرد که خلبانان شجاع ما توانستند با چیزی حدود 5 ساعت پرواز، چهار بار سوختگیری هوایی و طی مسافتی بالغ بر 1000 کیلومتر در سکوت مطلق هوایی، حماسه ای خلق کنند که نه تنها سردمداران عراق و همپیمانانش، بلکه هیچ یک ازکارشناسان غربی هم فکر آن را نمی کردند.

سایت ارتش
دعا مي كنم خدا از تو بگيرد هر آنچه كه خدا را از تو مي گيرد.
Moderator
Moderator
پست: 2646
تاریخ عضویت: چهارشنبه 9 خرداد 1386, 7:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 22547 بار
سپاس‌های دریافتی: 14742 بار

Re: از امير خلبان فرج‌الله براتپور تجلیل مي‌شود

پست توسط Shahbaz »

 تصویر
 
   
 مراسم تجليل از امير خلبان براتپور برگزار شد 


مراسم تجليل از امير خلبان بازنشسته براتپور و خلبانان حاضر در عمليات افتخارآفرين H3 با حضور فرماندهان عاليرتبه ارتش برگزار شد.
سومين هماش بزرگداشت اسطوره‌هاي ارتش جمهوري اسلامي ايران به منظور تجليل از خدمات شايسته امير خلبان بازنشسته براتپور يكي از طراحان و فرماندهان عمليات افتخارآفرين حمله به H3 و جمعي از خلبانان حاضر در اين عمليات عصر امروز سه شنبه با حضور فرماندهان عاليرتبه ارتش و نايب رئيس اول مجلس شوراي اسلامي در مركز همايش‌هاي كوثر سازمان عقيدتي سياسي ارتش برگزار شد.
عمليات حمله به H3 كه به عنوان يكي از بزرگترين عمليات هوايي جنگ‌هاي جهان در فروردين ماه سال 60 از سوي نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران عليه رژيم بعث عراق انجام شد به عنوان نقطه عطفي در تاريخ 8 سال دفاع مقدس به شمار مي‌رود كه طي آن 54 فروند از انواع شكاري بمب‌افكن‌هاي نيروي هوايي توانستند با انجام چندين ساعت پرواز در سكوت راديويي اهداف خود را در دورترين نقاط كشور عراق مورد هدف قرار داده و برگ زريني بر تاريخ پر افتخار نيروي هوايي اضافه كنند.
امير خلبان براتپور در اين عمليات فرماندهي يكي از دسته‌هاي پروازي مهم حاضر در حمله به H3 را برعهده داشت.
امير سيد عبدالرحيم موسوي جانشين فرمانده كل ارتش، امير سيد حسام هاشمي رئيس حفاظت عمومي دفتر فرماندهي كل قوا، امير خلبان پرديس فرمانده اسبق نيروي هوايي، امير خلبان شاه صفي فرمانده فعلي نيروي هوايي، اميرخلبان ميقاني فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبياء، امير دريادار سياري فرمانده نيروي دريايي ارتش، امير پوردستان فرمانده نيروي زميني، امير دريادار كوچكي فرمانده سابق نيروي دريايي و حجت‌الاسلام ابوترابي نماينده مردم تهران و نايب رئيس اول مجلس و همچنين كريم عابدي نماينده مردم طبس در مجلس شوراي اسلامي از جمله حاضران در اين همايش بودند.
نمايش گوشه‌اي از افتخارات نيروي هوايي و همچنين بيان خاطرات امير خلبان براتپور از عمليات H3 از جمله برنامه‌هاي سومين همايش تقدير از اسطوره‌هاي ارتش بود.فارس
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif][FONT=times new roman,times]     [FONT=Times New Roman,serif]   [FONT=Times New Roman,serif]    امام خمینی (ره ) :
اگر بند بند استخوان هایمان را جدا سازند ، اگر سرمان را بالای دار برند ، اگر زنده زنده در شعله های آتش مان بسوزانند ، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگان مان به اسارت و غارت برند ، هرگز امان نامه ی کفر و شرک را امضا نمی کنیم .  
           
Novice Poster
Novice Poster
پست: 81
تاریخ عضویت: دوشنبه 13 شهریور 1385, 2:48 pm
سپاس‌های ارسالی: 445 بار
سپاس‌های دریافتی: 39 بار

Re: از امير خلبان فرج‌الله براتپور تجلیل مي‌شود

پست توسط mikaeil »

بوترابي ضمن گراميداشت ياد و خاطره شهيد خضرايي از خلبانان نيروي هوايي ارتش كه در عمليات حمله به H3 حضور داشت، گفت: اين شهيد بزرگوار با اينكه در اين عمليات آسيب ديده بود اما توانست هواپيماي خود را در سوريه :-O بنشاند و افتخار ديگري براي نيروي هوايي ارتش بيافريند.
[External Link Removed for Guests]

من که تاحالا اینو نشنیده بودم شما چطور؟ :?
>هر دم چو تاک بار درختي نمي کنيم // چون سرو بسته ايم به دل بار خويش را
>>>> عشق من ايران اسلامي <<<<
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2732
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 5 مرداد 1385, 10:34 pm
سپاس‌های ارسالی: 12804 بار
سپاس‌های دریافتی: 4580 بار

Re: از امير خلبان فرج‌الله براتپور تجلیل مي‌شود

پست توسط كيارش »

تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر

تصویر
 [FONT=lucida grande, tahoma, verdana, arial, sans-serif]  این خسته به شمشیر تو تقدیر نبود,    
  [FONT=lucida grande, tahoma, verdana, arial, sans-serif]ور نه هیچ از دل بی‌رحم تو تقصیر    
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14946 بار

Re: از امير خلبان فرج‌الله براتپور تجلیل مي‌شود

پست توسط Shahryar »

 تصویر 

سایت ارتش
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 879
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 4 دی 1386, 1:32 pm
محل اقامت: سلماس
سپاس‌های ارسالی: 1256 بار
سپاس‌های دریافتی: 1592 بار

Re: از امير خلبان فرج‌الله براتپور تجلیل مي‌شود

پست توسط Hadi1001 »

به نام خدا

با حضور نایب رئیس مجلس شورای اسلامی؛ سومین همایش تجلیل از اسطوره های ارتش برگزار شد

سومين همایش تجلیل از اسطوره‌هاي ارتش جمهوري اسلامي ايران به منظور تجليل از حماسه آفرینی امير سرتیپ دوم خلبان فرج الله براتپور، فرمانده دسته پروازی عمليات غرورآفرين حمله به اچ 3 و جمعي از خلبانان شرکت کننده در اين عمليات عصر روز سه شنبه با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی فرد، نايب رئيس اول مجلس شوراي اسلامي و جمعی فرماندهان عاليرتبه ارتش در محل مرکز همايش‌هاي كوثر سازمان عقيدتي سياسي ارتش برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی ارتش جمهوری اسلامی ایران، حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد در این همایش ضمن تقدير و تشكر از برگزاركنندگان اين مراسم‌ با بيان اينكه اميدواريم اينگونه برنامه‌ها در آينده نيز تداوم داشته باشد، به نقش‌آفريني نيروي هوايي ارتش در جنگ تحميلي اشاره و خاطرنشان كرد: اين نيرو توانست با انجام عمليات‌هاي اقتدارآفرين، وفاداري خود را به ملت و نظام اسلامي نشان دهد درحالي كه شاهد بوديم دنيا در اين جنگ با تمام توان در كنار دشمن ما ايستاده بود.

نايب رئيس اول مجلس با اشاره به عمليات افتخار‌آفرين حمله به اچ 3، آن را يكي از شاهكارهاي جنگ هوايي دانست و تاكيد كرد:‌ اين عمليات كاملاً علمي و با پشتوانه دقيق فني و نظامي صورت گرفت و موفقيت‌آميز بودن آن دليلي بر اين سخن است؛ البته نشانگر شجاعت، هوشمندي، اقتدار و از خودگذشتگي افسران متعهد نيروي هوايي ارتش نيز هست.

ابوترابي ضمن گراميداشت ياد و خاطره شهيد خضرايي از خلبانان نيروي هوايي ارتش كه در عمليات حمله به اچ 3 حضور داشت، گفت: اين شهيد بزرگوار با اينكه در اين عمليات آسيب ديده بود اما توانست هواپيماي خود را به سلامت بنشاند و افتخار ديگري براي نيروي هوايي ارتش بيافريند.

وي اقتدار و پيشرفت امروز كشورمان را مديون آموزه‌هاي اسلام و فرماندهي صالح حضرت امام(ره) در گذشته و مقام معظم رهبري در امروز دانست و خاطر نشان كرد: هيچگاه حمله نظامي كه يكي از تهديدات استكبار جهانی عليه كشورمان بوده عملي نمي‌شود مگر آنكه سيلي محكمي از نظام جمهوري اسلامي ايران بخورند كه اين عزت و اقتدار مديون مجاهدت‌ها و تلاش‌هاي نيروهاي نظامي ما است.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي در پايان تصريح كرد: برگزاری همایش تجلیل از اسطوره های ارتش موجب مي‌شود تا مردم چنين الگوهاي ارزشمندي را در جامعه بشناسند و با آنها بیشتر آشنا شوند.

پيش از سخنان نایب رئیس مجلس، حجت‌الاسلام والمسلمين سید محمدرضا واحدي، معاون فرهنگي و روابط عمومي ارتش جمهوری اسلامی ایران به سابقه‌ آشنايي خود با امير براتپور اشاره كرد و افزود: به بركت تربيت‌هاي حضرت امام خميني (ره)، اينگونه رادمردان در نيروهاي مسلح كم نيستند و با وجود این قهرمانان حماسه هایی بی نظیر در سالهای دفاع مقدس رقم خورد.

وي در ادامه با اشاره به عمليات غرور آفرین حمله به اچ 3 گفت: اين عمليات دوست و دشمن را مبهوت كرد و برگ زريني را بر تاريخ پر افتخار نيروي هوايي ارتش افزود.

نمايش فیلم خاطراتی از امير براتپور درباره عمليات حمله به اچ 3 و تشریح این عملیات از جمله برنامه‌هاي سومين همايش تجلیل از اسطوره‌هاي ارتش بود.

در ادامه اين مراسم با اهداي لوح یادبود به امير سرتيپ دوم خلبان فرج‌الله براتپور به صورت ويژه از این اسطوره نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تجليل به عمل آمد و دقایقی همه حضار به افتخار او از جای برخاستند.

همچنين در این همایش از خانواده های معظم شهيد سرلشگرخلبان جواد فكوري، شهيد سرلشگر خلبان محمود خضرايي، شهید سرلشگر خلبان مصطفي اردستاني، شهید سرلشگر خلبان آذرفر، شهید سرلشگر خلبان هاشم آل‌آقا، شهید سرلشگر خلبان محمد ابراهيم توكلي، شهید سرلشگر خلبان مرتضي فرجي، شهید سرلشگر خلبان حميد قضاآلي، شهید سرلشگر خلبان حسن حسين‌زاده، شهید سرلشگر خلبان جهانگير انقطاع، شهید سر‌لشگر خلبان اصغر هاشميان، شهید سرلشگر خلبان شهيد حسين لشگري و مرحوم سرهنگ خلبان محمود اسكندري تجليل شد.

بنابراین گزارش در ادامه این مراسم باشکوه دیگر خلبانان شجاع و افتخارآفرین شرکت کننده درعملیات حمله به اچ 3 از جمله امیر سرتيپ خلبان منوچهر طوسي، امیر سرتيپ خلبان محمدحسين نيكوكار ، امیر سرتيپ دوم خلبان ناصر كاظمي، امیر سرتيپ دوم خلبان ابراهيم‌پور، امیر سرتيپ دوم خلبان كاوه كوهپايه، امیر سرتيپ دوم خلبان منوچهر روانگر، سرهنگ خلبان اصغر باقري، سرهنگ خلبان محمد جوانمردي، سرهنگ خلبان احمد سليماني، سرهنگ خلبان سيدشفيع حسين‌پور و سرهنگ خلبان احمد سليماني مورد تجليل قرار گرفتند.

گفتنی است، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد علی آل هاشم، رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، امير سرتیپ دکتر سيد عبدالرحيم موسوي، جانشين فرمانده كل ارتش، امير سرتیپ سيد حسام هاشمي ،رئيس حفاظت عمومي دفتر فرماندهي معظم كل قوا، امیر سرتیپ آراسته، جانشین گروه مشاورین نظامی فرمانده معظم کل قوا، امير سرتیپ پوردستان، فرمانده نيروي زميني ارتش، امير سرتیپ خلبان ميقاني، فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبياء (ص)، امير سرتیپ خلبان شاه صفي، فرمانده نيروي هوايي ارتش، امير دريادار حبیب الله سياري، فرمانده نيروي دريايي ارتش، امير سرتیپ خلبان پرديس، فرمانده اسبق نيروي هوايي ارتش، امير دريادار سجاد كوچكي، فرمانده سابق نيروي دريايي ارتش و مهندس كريم عابدي نماينده مردم طبس در مجلس شوراي اسلامي از جمله حاضران در اين همايش بودند.

عمليات حمله به اچ 3 كه به عنوان يكي از بزرگترين عمليات هوايي جهان در فروردين ماه سال 60 از سوي نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران عليه رژيم بعثی انجام شد، به عنوان نقطه عطفي در تاريخ 8 سال دفاع مقدس به شمار مي‌رود كه طي آن 10 فروند هواپیمای اف 4 نيروي هوايي ارتش توانستند با انجام چندين ساعت پرواز در سكوت کامل راديويي سه پایگاه هوایی دشمن در دورترين نقاط دسترسی را مورد هدف قرار داده و برگ زريني بر تاريخ پر افتخار نيروي هوايي ارتش اضافه كنند

سایت ارتش
دعا مي كنم خدا از تو بگيرد هر آنچه كه خدا را از تو مي گيرد.
New Member
پست: 9
تاریخ عضویت: شنبه 2 خرداد 1388, 3:59 pm
سپاس‌های ارسالی: 18 بار
سپاس‌های دریافتی: 16 بار

Re: از امير خلبان فرج‌الله براتپور تجلیل مي‌شود

پست توسط ariana110 »

mikaeil نوشته شده:بوترابي ضمن گراميداشت ياد و خاطره شهيد خضرايي از خلبانان نيروي هوايي ارتش كه در عمليات حمله به H3 حضور داشت، گفت: اين شهيد بزرگوار با اينكه در اين عمليات آسيب ديده بود اما توانست هواپيماي خود را در سوريه :-O بنشاند و افتخار ديگري براي نيروي هوايي ارتش بيافريند.
[External Link Removed for Guests]

من که تاحالا اینو نشنیده بودم شما چطور؟ :?

اي بابا چطور نشنيده بودي...؟نكنه خيال كردي مثل فيلم حمله به اچ 3 توي جاده نشونده بوده هواپيمارو؟تصویر
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1453
تاریخ عضویت: چهارشنبه 26 اسفند 1388, 11:17 am
سپاس‌های ارسالی: 8690 بار
سپاس‌های دریافتی: 13237 بار

Re: از امير خلبان فرج‌الله براتپور تجلیل مي‌شود

پست توسط Java »

تصویر

تصویر
تا در طلب گوهر کانی کانی      تا در هوس لقمهٔ نانی نانی

این نکتهٔ رمز اگر بدانی دانی     هر چیزی که در جستن آنی آنی


https://www.instagram.com/javad.molaiee/
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 20
تاریخ عضویت: شنبه 4 خرداد 1392, 9:01 pm
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 65 بار

Re: از امير خلبان فرج‌الله براتپور تجلیل مي‌شود

پست توسط strike eagle »

درود به شرفت تیمسار
Captain I
Captain I
پست: 1190
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 23 دی 1386, 11:13 pm
سپاس‌های ارسالی: 1244 بار
سپاس‌های دریافتی: 9774 بار

Re: از امير خلبان فرج‌الله براتپور تجلیل مي‌شود

پست توسط mpo »

ariana110 نوشته شده:
mikaeil نوشته شده:بوترابي ضمن گراميداشت ياد و خاطره شهيد خضرايي از خلبانان نيروي هوايي ارتش كه در عمليات حمله به H3 حضور داشت، گفت: اين شهيد بزرگوار با اينكه در اين عمليات آسيب ديده بود اما توانست هواپيماي خود را در سوريه :-O بنشاند و افتخار ديگري براي نيروي هوايي ارتش بيافريند.
[External Link Removed for Guests]

من که تاحالا اینو نشنیده بودم شما چطور؟ :?

اي بابا چطور نشنيده بودي...؟نكنه خيال كردي مثل فيلم حمله به اچ 3 توي جاده نشونده بوده هواپيمارو؟تصویر


در فرودگاه دیرالزور در شرق سوریه فرود اومده
در مورد فیلم حمله به اچ 3
زمان تولید این فیلم هم صدام رییس جمهور عراق بود ... هم حافظ اسد رییس جمهور سوریه بود و هم ما کلی اسیر توی زندانهای عراق داشتیم
انتظار نداشتین که بیان و بگن توی سوریه نشستیم (حتی اسم امیر برات پور هم توی فیلم عوض شده بود)
Major II
Major II
پست: 61
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 اسفند 1388, 3:34 pm
سپاس‌های ارسالی: 18 بار
سپاس‌های دریافتی: 157 بار

Re: از امير خلبان فرج‌الله براتپور تجلیل مي‌شود

پست توسط 172shop »

ariana110 نوشته شده:
mikaeil نوشته شده:بوترابي ضمن گراميداشت ياد و خاطره شهيد خضرايي از خلبانان نيروي هوايي ارتش كه در عمليات حمله به H3 حضور داشت، گفت: اين شهيد بزرگوار با اينكه در اين عمليات آسيب ديده بود اما توانست هواپيماي خود را در سوريه :-O بنشاند و افتخار ديگري براي نيروي هوايي ارتش بيافريند.
[External Link Removed for Guests]

من که تاحالا اینو نشنیده بودم شما چطور؟ :?

اي بابا چطور نشنيده بودي...؟نكنه خيال كردي مثل فيلم حمله به اچ 3 توي جاده نشونده بوده هواپيمارو؟تصویر

این رو هیچکی نشنیده بود حتی سایت های خارجی هم مطابق فیلم روایت میکردن تا اینکه امیر شمخانی تو شبکه یک برای اولین بار اصل ماجرا رو توضیح داد و گفت از طبقه بندی خارج شده
ارسال پست

بازگشت به “دستاوردها و اخبار نيروي هوايي”