سیمولاتور های جدید برای آموزش خلبانان

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با شبيه سازهاي پرواز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21366 بار

سیمولاتور های جدید برای آموزش خلبانان

پست توسط SAMAN »

   های جدید برای آموزش  

تصویر اولین سمولاتور پرواز

[External Link Removed for Guests]

  ها به هرجایی که تصور کنید راه یافته اند.از مهمترین استفاده های این کامپیوتر ها میتوان آموزش خلبانی را نام برد. حالا دیگر میتوان به خلبانان در خارج از هواپیما وبر روی زمین آموزش داد که اینها همه به کمک سیمولاتور های کامپیوتری انجام مشود.   ها و به عبارت دیگر شبیه ساز های کامپیوتری از مهمترین زمینه های رقابت کمپانیهای بزرگ کامپیوتر سازی می باشند.فعالیت عمده این کمپانی ها شامل زمینه های زیر است:

1- توسعه سیستم های جدید تقلید پرواز هواپیما در کلاس درس توسط تصاویری که توسط کامپیوترها بازسازی می شوند. دراینجا معلم و خلبان داخل سیمولاتور شده و با منظره ایی کاملا" مشابه داخل کابین هواپیماهای واقعی مواجه میشوند ولی شیشه های جلوی کابین تلویزیون هستند که کامپیوتر مناظر را به طور زنده نشان میدهد.

2- برای واقعی تر جلوه نشان دادن سیمولاتور ها آنها را به صورت مدول هایی متحرک ساخته اند به این ترتیب که در زیر مدول یک سری پمپ های هیدرولیک, اتاق سمولاتور را به حرکت درآورده و به طوری که شخص احساس مکند که داخل یک هواپیمای واقعی هست.

سیمولاتور ها توسط یک سری کابل به کامپیوتر متصل بوده و توسط آنها کنترل میشوند. یک از مدرنترین و مجهز ترین این سیستم ها توسط Flight Safety International در حال ساخت و توسعه هست که در سال 1984 به اتمام میرسد.

در اینجا صفحه جلوی یک لامپ کاتدی رنگی و به بزرگی شیشه های جلوی کابین قرار دارد که نسبت به تماس حساس (همون تاچ اسکرین) می باشند.
 تصویر از سیمولاتورهای جت فالکون

[External Link Removed for Guests]
 
معمولا سیمولاتور ها را طوری می سازند که بتوان مدول های آنها را تعویض نمود. یکی از انواع جالب سیمولاتور های پرواز در ساوانای ایالات متحده در حال سرویس بوده و از سیستم های کامپیوتری Perkin Elmer با پراسسور 32 بیتی استفاده میکند.از کامپیوتر مشابهی برای سمولاتور پرواز هواپیمای Citation 3 (ساخت کمپانی سسنا) استفاده شده است.
 طرحی ساده از یک مدول متحرک

  [External Link Removed for Guests] 
سیستم های جدید کامپوتری یاد شده با توانایی های یاد شده در بالا در کمپانی Flight Safety از کامپیوتر آپل apple برای مرحله توسعه سیمولاتور های خود استفاده میکند.
در ایجا اطلاعات تصویری موجود بر روی دیسک های لیزری به کامپیوتر انتقال یافته و تصاویر لازم ساخته میشوند.
در بعضی سمیولاتور ها از یک تلویزیون استاندارد سونی که بر روی آن صفحه ایی حساس به تماس کشیده شده, به عنوان صفحه نمایش استفاده می کند. به این ترتیب تصویری از کلید ها و عقربه ها بر روی صفحه تلویزیون نمایش داده میشود که با لمس آن میتوان سیمولاتور ها را مانند یک هواپیما کنترل کرد.
برنامه های ظریف و پیچیده ایی که به کامپیوتر های سیمولاتور داده میشود باعث میگردد که سیمولاتور درست مثل یک هواپیمات عمل کرده و بر حسب موقعیت , عکس العمل های لازم را ایجاد نماید. به هر حال رقابتی که در ساخت و عرضه سیمولاتور های پرواز ایجاد شده است باعث گردیده سیمولاتور های کاملتر و ارزان تری ساخته شوند و اکنون نیز تکامل این سیستم ها ادامه دارد.

ماخذ: هفته نامه هواپیمایی و تکنولوژی فضا

Aviation Week & Space Technology
Octobr 1983

چاپ شده در ماهنامه علم الکترونیک , ویژنامه پاییز 1363

برداشت مطلب بدون ذکر نام سایت http://www.centralclubs.com به هیچ عنوان مجاز نیست. در آینده, مطلب توسط کلمات کلیدی در وب جستجو خواهد شد.


در آخر پیشنهاد میکنم این بخش و بخشهای الکترونیک هواپیمایی و موتورهای هوایی (همه) با همین عناوین به انجمن مدرسه هوانوردی انتقال پیدا کنند. تصویر موقعیت کنونی انجمن مدرسته هوانوردی و دیگر مباحث هوانورد با هم عوض شود. تصویر
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!
ارسال پست

بازگشت به “شبيه سازهاي پرواز”