خاطرات عملیات کمان 99 از زبان امیر خلبان چیت فروش

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با عملیاتهاي نيروي هوايي ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 879
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 4 دی 1386, 1:32 pm
محل اقامت: سلماس
سپاس‌های ارسالی: 1256 بار
سپاس‌های دریافتی: 1592 بار

خاطرات عملیات کمان 99 از زبان امیر خلبان چیت فروش

پست توسط Hadi1001 »

به نام خدا و سلام
 تصویر 
 نیروی هواییارتش یکی از مقتدرترین ارکان دفاعی کشور است که همواره حضورش برایرزمندگان اسلام،از ارتشی و سپاهی و بسیجی مایه دلگرمی بوده است. 
 در واقع هیچعملیاتی در تاریخ دفاع مقدس سراغ نداریم که حضور نیروی ارتش در آن تاثیرچشمگیر نداشته باشد حتی عملیات هایی مانند والفجر هشت- فتح فاو- که صرفآبه نام رزمندگان سپاه در تاریخ دفاع مقدس ثبت شده است. 
 عملیات کمان99 شاید ماندگارترین و گسترده ترین عملیات این نیرو باشد و خلبانانی کهبسیاری شان در همان لاجوردی آسمان،راه آسمان را یافتند و به شهادت رسیدند. 
 امیر سرتیپ دوم خلبان حسین چیت فروش
رئیس دفتر مطالعات و تحقیقات نهاجا
درحاشیه مراسم یادوراره این عملیات 140تاریخی با خبرنگاران سخن می گفت که دشمن از بدو پیروزی انقلاب به منظور اجرای طرح تجاوز با استفاده ازموقعیت و آگاهی از اینکه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به علت تجدیدمجدد سازمان و تحولات پس از انقلاب اسلامی از آمادگی لازم برخوردار نیست وبا این تفکر که هنوز ارتش و نیروهای خودجوش نظیر بسیج و سپاه انسجام لازمرا نیافته اند مقدمات جنگ تمام عیار را بنا نهاد.
 
 بدین منظورعلاوه بر اینکه مدرن ترین سلاحهای نظامی را تحت پشتیبانی و حمایت بلوک شرقو غرب به خدمت گرفت استحکامات متعددی را در حاشیه مرزهای جمهوری اسلامیایران احداث کرد و پس از آن دست به تحرکات مرزی زد تا بهانه لازم را برایانجام تجاوز فراهم کند. 
 سرتیپ خلبانچیت فروش در تشریح ابعاد این رخداد بزرگ قرن گفت: تا آغاز جنگ رسمی جمعا336 بار تجاوز زمینی ، هوایی ، دریایی و بمب باران و موارد متعددی غارتاحشام مرزنشینان و به آتش کشیده شدن خطوط لوله های نفتی ایران توسطمزودوران بعثی به ثبت رسیده است. لذا می توان گفت هدف صدام حاکم وقت عراقبراندازی نظام جمهوری اسلامی بود که بر این اساس در ساعت 14 روز31شهریور1359 تجاوز آشکار وهمه جانبه ای را با عبور 12 لشکر مکانیزه ازمرزهای بین المللی به خاک ایران اسلامی آغاز کرد. 
  کارکناننیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز که همچون سایر بخشها به لحاظشرایطی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به وقوع پیوسته بود، دستخوشبحران نیز درراستای ساماندهی شده بودند. علی رغم محدودیت های فوق العادهگسترده متاثر از حذف اقتصادی و تحریم های نظامی بنا به دستور فرماندهی وقت2 ساعت پس از اولین تجاوز دشمن در روز 31 شهریور دو پایگاه مهم عراق یعنیشعیبه در حومه بصره و الرشید در بغداد را با حملات خلبانان غیور نیرویهوایی در هم کوبید. 
  هنوز بیش از10 ساعت از اولین موج این حملات کوبنده نگذشته بود که طرح موسوم به نبردالبرز ( کمان 99 ) در دستور کار قرار گرفت و به موجب آن با به پرواز درآمدن 200 فروند از انواع هواپیما نظیر هواپیما ره گیر و هواپیماهای سوخترسان، هواپیماهای شناسایی ، عکسبرداری ، سی 130 ، شکاری بمب افکن های اف 4و اف 5 و اف 14 ، هواپیماهای سبک و سنگین به عنوان هواپیماهای پشتیبانیکننده در آسمان سراسر پایگاههای ایران و سپس با گذشتن از 140 فروند ازهواپیماهای جنگنده شکاری پس از بمب باران مراکز نظامی و استراتژیک دشمنتقریبا همگی سالم به پایگاههای خود بازگشتند. 
 به گفتهتحلیلگران وکارشناسان داخلی و خارجی این عملیات یکی از منحصر به فرد ترینو گسترده ترین پروازهای جمعی درطول جنگهای معاصربه حساب می آید.که موجبانهدام و خارج ازرده شدن بخشی ازعظیمی از ظرفیت جنگی دشمن در بعد هوایی وحداقل برای مدتی کوتاه گردید. 
تصویر
 هنوز ناگفتههای زیادی درخصوص عملیات همیشه جاوید 140 فروندی وجود دارد که پژوهشگران ،محققان و نویسندگان ما سرگرم نگارش ابعاد عظیم این رخداد بزرگ تاریخیهستند. 
  نقش کارکنانآفندی و پدافندی نیروی هوایی تنها منحصر به تک های هوایی نیست بلکه نیرویهوایی در طول سالهای دفاع مقدس درچندین جبهه فعالیت می کرد وخدماتارزشمندی داشت که ازجمله آن می توان به حمایت از نیروهای سطحی درعملیات هاعکسبرداری هوایی وشناسایی مواضع و استحکامات دشمن ، استنتاج وتکثیر عکسهای هوایی و ارائه به فرماندهان و طراحان جنگ، سوخت رسانیهواپیماهای جنگنده، جابجایی رزمندگان واعزام نیروبه جبهه های نبرد باپرواز هواپیما بوئینگ 707 ، حمل تجهیزات و اداوات به خصوص مقدمه جبهه یادکرد. 
 وی در پاسخ بهاین سوال که چه تعداداز خلبانان شرکت کننده درعملیات 140 فروندی در اینمراسم حضور دارند ، اظهار داشت: از میان حدود 390 تن از این نام آورانی کهدر عملیات 140 فروندی حضوری فعال داشته اند 137 نفر در طول 8 سال دفاعمقدس و در روزهای پرتنش جنگ ودرعملیات های مختلف به درجه رفیع شهادت نائلشدند وبیش از 43 نفر رنج سالهای اسارت را سپری نموده اند. 
 دبیر یادوارهعملیات 140 فروندی نیروی هوایی ارتش ادامه داد: بیش از 12 تن از شرکتکنندگان در عملیات 140 فروندی به درجه جانبازی نایل شدند وتعداد 6 نفر بهرحمت ایزدی پیوستند. این سلحشوران با تمام وجود با پاسداری از شرف و کیاناین مرز و بوم قد مردانی برافروختن و از جان مایه گذاشتند. 
  او که خود ازخلبانان شرکت کننده در عملیات بی نظیر نهاجا در دوران دفاع مقدس است،میگوید: آن روز من در درجه ستوانی در کنار سایر همکارانم در گردان پروازیپایگاه یکم شکاری سرگرم انجام وظیفه بودم که به یکباره با شنیدن صدایانفجار مهیبی،سراسیمه از گردان خارج شدم.تصور اینکه خلبانان مزدورعراقی پایگاه را مورد بمباران قرار داده باشند،ابتدا برایم سخت بود امااین گستاخی صورت گرفته بود. 
 تحمل چنینجسارتی برایمان سخت بود و همه از فرماندهان پایگاه می خواستند واکنش درخور و مناسبی از خود نشان دهند که البته این خواسته زیاد به درازا نکشید وموج اول این حملات ، دو ساعت بعد از این تجاوز آغاز شد. 
 در آن زمان منبا هواپیمای کشف و شناسایی پرواز می کردم.ما به طور مستمر در کلیه اوقاتشبانه روز در منطقه عملیات حضوری فعال داشته و تمامی تحرکات و نشست وبرخاست هواپیماهای دشمن را زیر نظر داشتیم. 
 
رئیسدفتر مطالعات و تحقیقات نهاجا در خاتمه خاطر نشان کرد:جنگ تحمیلی عراقعلیه ایران اسلامی،نماد و جلوه ماندگاری از ارزش های دفاع مقدس است.تحلیلو بررسی دستاوردهای سیاسی نظامی هشت سال دفاع مقدس باید همواره مورد توجهقرار گیرد و این، قدردانی از نام و اصالت مردانی است که در راه پاسداری ازآسمان وطن،از جان عزیز خویش گذشتند و برگ زرینی به خاطرات سال های پرافتخار ایران اسلامی افزودند که برای همیشه جاودانه خواهد ماند.
 
 
  گفتگو از سید حکمت قاضی میر سعید
 
 
منبع:ماهنامه صف
 
 
  سایت عقیدتی سیاسی ارتش

 
دعا مي كنم خدا از تو بگيرد هر آنچه كه خدا را از تو مي گيرد.
ارسال پست

بازگشت به “عملیاتهاي نيروي هوايي”