سفر اردوغان به ایران سیاست غرب را به چالش کشید

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1885
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 23 مهر 1388, 6:31 pm
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 2859 بار

سفر اردوغان به ایران سیاست غرب را به چالش کشید

پست توسط misam5526 »

واشنگتن تایمز می نویسد : سفر اردوغان به ایران در حالی انجام می شود که آمریکا و سایر کشورهای غربی در حال آماده کردن مقدمات سخت تر کردن فشارها بر تهران در صورت امتناع مقامات ایرانی از ارسال اورانیوم خود به روسیه برای تبدیل به سوخت هستند.
اردوغان را در این سفر یک هیئت 200 نفره از مقامات عالی رتبه ترکیه همراهی می کنند که 18 نفر از آنها را اعضای کابینه به همراه وزیر امور خارجه ، مقامات منابع طبیعی و انرژی و مبادلات خارجی تشکیل می دهند و از همین رو می توان گفت یک هیئت عالی رتبه از سازمان آتلانتیک شمالی ( ناتو ) به ایران سفر کرده که این در نوع خود کم نظیر است.

واشنگتن تایمز در ادامه به مصاحبه اردوغان با گاردین و اینکه وی در این مصاحبه ایران و "محمود احمدی نژاد" رئیس جمهوری کشورمان را دوست ترکیه خوانده بود اشاره می کند.

این روزنامه در ادامه می نویسد : سفر اردوغان به تهران بدون شک بر مناسبات ترکیه با اسرائیل نیز تاثیر می گذارد و این در حالی است که در یک ماه اخیر تل آویو و آنکارا روابط پرتنشی را پشت سر گذاشته اند. سفر اردوغان به ایران در حالی است که به غیر از "خاویر سولانا" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در سالهای اخیر افراد زیادی از مقامات اروپایی به ایران سفر نکرده اند.

این سفر می تواند ترکیه را به یکی از بزرگترین شرکای تجاری ایران تبدیل کند و این در حالی است که کشورهای اروپایی به دلیل تحریم های موجود روابط تجاری چندان زیادی با تهران ندارند.

حجم مبادلات تجاری ایران و ترکیه هم اکنون سالانه 10 میلیارد دلار است و اردوغان نسبت به افزایش آن تا میران 20 میلیارد دلار تا سال 2011 وعده داده ؛ علاوه بر آن ایران هم اکنون پس از روسیه بزرگترین تامین کننده گاز طبیعی ترکیه محسوب می شود و اردوغان در سفر به تهران به دنبال عقد قرار دادهای جدید خواهد بود و این اقدام در واقع به چالش کشیدن سیاست های غرب در قبال ایران است.
[img]http://www.beiragh.com/images/1006.jpg[/img]
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”