آشنايي با جنگنده برتری هوایی دوربرد سوخو-27

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هواپيماهاي نظامي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14946 بار

چگونه سوخو-27 برترین جنگنده قرن بیستم شد؟

پست توسط Shahryar »

 چگونه سوخو-27 برترین جنگنده قرن بیستم شد؟
 
 مصاحبه با میخائیل سیمونف طراح Su-27 

 تصویر 


میخائیل سیمونوف، طراح جنگنده Su-27 و Su-30، در مدت 50 سال گذشته از جمله مطرح ترین طراحان هواپیما بوده است. امسال او هشتادمین سالگرد تولد خود را جشن میگیرد. Su-27 او که همانند AK-47 کالاشنیکف مشهور و خوشنام میباشد نه تنها به عنوان بهترین جنگنده قرن 20ام معرفی شده بلکه باعث گردیده تا میلیاردها دلار به اقتصاد روسیه کمک شود.
.... اتمام طراحی جت جنگنده ما با تاخیر مواجه شده بود در حالیکه F-15 آمریکائ ها عملیاتی بود و جنگنده هنوز در مرحله طراحی به سر میبرد. T-10 نمونه آزمایشی از طرح آینده Su-27 بود و اولین پرواز خود را در May 20, 1977 به انجام رساند. اما علی رغم تمام سعی و کوشش مهندسین و طراحان کمپانی سوخوی ، این بدتر از نمونه آمریکایی خود بود! و این خبر بدی برای ما میتوانست باشد. نیاز به کار بیشتری بر روی هواپیما احساس میشد ، از برنامه زمان بندی عقب افتاده بودیم. ..... این یک افتضاح بود...باید هواپیما را از نو طراحی میکردم.

 تصویر 

 دو تن از برترین طراحان نظامی روسیه، سیمونف و کالاشنیکف

Photo: Sukhoi Company (JSC); Dmitriy Korotaev, Epsilon
 


هر کسی که حداقل یک بار Su-27 را در یک نمایش هوائی و یا از تلویزیون دیده باشد نمیتواند از خود سوال نکند که چرا چنین ماشین فوق العاده ای ساخته شده؟ در زمانیکه Su-27 طراحی شد، ما در پیمان ورشو بودیم و در روبروی خود دشمنی به نام NATO وجود داشت. ما باید هواپیمائی تولید میکردیم که از F-14, F-15, F-16 , F-18 برتر بود. در صنایع هوائی کشورمان ، ما به نام دفتر طراحی سوخوی شناخته میشویم که دارای تعداد زیادی از کارخانجات پیمانکار است. به عنوان مثال رادارهای ما با نام NII1و KB2تولید میشود . ما موتور طراحی نمی کنیم و موتور به عهده دفتر طراحی Lyulka است. ما هر یک بر روی یک چیز متمرکز هستیم. چنین تقسیم بندی علمی باعث توسعه بهتر یک هواپیما می شود.
برای داشتن بهترین جنگنده که بتواند بهترین جنگنده های دشمن را شکست دهد ما باید بهترین موتور دنیا را داشته باشیم، بهترین رادار، بهترین موشک و هر چیزی که بهترین باشد را باید داشته باشیم. در حین کار بر روی Su-27 ما متوجه شدیم که دارای هواپیمای خوبی هستیم که دارای توانائیهای F-15 است و در نبرد نزدیک هوائی شانس هر دو در پیروزی یکی است. ما پی بردیم که برای بدست آوردن یک پیروزی قاطع هوائی در برابر دشمن ، جنگنده طراحی شده ما نباید بیشتر مانور پذیرتر باشد ، بلکه باید بسیار بیشتر مانورپذیرتر از دشمن باشد و این در یک چیز معنی میدهد: نرخ شعاع گردش به سمت دشمن.
پیروزی در یک نبرد هوائی با هواپیمائیست که قبل از حریف خود گردش کند. ما تصمیم گرفتیم تا اگر بتوانیم هواپیمائی طراحی کنیم که دو برابر حریف نرخ شعاع گردش داشته باشد آن را supermaneuverability بنامیم. Supermaneuverability به هواپیمائی میگویند که بتواند به سمت حریف خود در هر موقعیتی در فضا با حداقل نرخ 2 برابر گردش دشمن بچرخد.
- چگونه یک جنگنده با قابیلت supermaneuverability قادر خواهد بود تا خود را از دید رادار دشمن پنهان کند؟

- مرتبه نخست که خلبان آلارم هشدار ردیابی توسط رادار دشمن را دریافت کند، اولین کاری که باید انجام دهد این است که به حالت عمودی درآید و به صورت عمودیرواز کند. در حالیکه او به حالت عمودی در حال پرواز و کم کردن سرعت است، آهسته آهسته از صفحه رادار دشمن (که قابلیت داپلر را دارد) محو خواهد شد، اگرچه دشمن احمق نیست و با مانور پیچ به سمت ما خواهد آمد. اکنون سرعت جنگنده ما به صفر یا نزدیک آن رسیده و تمام رادارهای داپلر فقط اهداف متحرک را میتوانند شناسائی کنند و اکنون زمانیست که هواپیمای ما از صفحه رادار دشمن محو شده است . خلبان دشمن از طریق دید چشمی میتواند ما را در دید خود داشته باشد اما نمیتواند موشک هدایت راداری (فعال یا نیمه فعال) را شلیک کند . چرا؟ خیلی ساده است چون جستجوگر موشک دشمن قادر نیست تا هدف را ردیابی کند. تصویر  تصویرتصویر 


- در طراحی هواپیماهی جدید قاعدتا شما نیازمند طراحی آویونیک جدید میباشید. در طراحی هواپیماهای supermaneuverable چه اقداماتی در این مورد صورت گرفت؟

- عموم مردم ، الکترونیک روسیه را کم اهمیت جلوه میدهند. اما من عقیده دیگری دارم. ما از طراحان رادارمان آنچه را که میخواهیم و مورد نیاز ماست دریافت میکنم. ما میگوئیم چه میخواهیم و آنها هم تحویل میدهند. اگر وزن رادار F-15 بالغ بر 244 کیلوگرم است، رادار آنالوگ ما وزن به مراتب بیشتری دارد، اما این موضوع ما را نگران نمی کند. هدف ما این است تا اهداف در فاصله بیشتری شناسائی شوند. همان چیزی که به آن سیستم شناسائی و ردیابی اپتیکی گفته میشود. ما تصمیم گرفتیم تا به هواپیمای شناسائی استراتژیک SR-71 حیله ای بزنیم. تصمیم گرفتیم تا جنگنده های Su-27 و Su-30 در هنگامه رهگیری SR-71 آمریکا که از سمت نروژ پرواز میکردند از بکاربردن رادارهای خود ممانعت کرده و به سیستم شناسائی اپتیکی خود اعتماد کنند. هنگامیکه SR-71 و جنگنده های ما در موقیت حرکت مخالف هم قرار میگرفتند ما قادر به ردیابی SR-71 در فاصله بسیار دوری بودیم و این در حالیست که هنوز امریکائیها به فضای ما تجاوز نکرده بودند اما ما مدتها انها را ردیابی کرده بودیم. در حالیکه سابق بر این SR-71 به فضای ما در حالی تجاوز میکرد که جنگنده های ما در هوا بودند. بنا براین شما نمیتوانید بگوئید که الکترونیک ما افتضاح است بلکه ما دقیقا بر اساس اطلاعاتی که از هواپیماهای دشمن داریم نیازهای خود را برآورده میسازیم.


 تصویر چگونه عربها به سوخوی کمک کردند؟

سیمونوف بر این اصرار دارد که پرسترویکا باعث شد تا Su-27 بهترین بهترین ها شود. فقدان منابع مالی در دهه 90 باعث شد تا کمپانی سوخوی از روی ناچاری و درماندگی محصول خود را به بیرون از کشور به نمایش بگذارد و اولین جائیکه در نظر گرفته شد امارات متحده عربی بود.
سیمونوف: درآن زمان فرمانده نیروی هوائی امارات کلنل خالد بود، وی شخصیتی انعطاف نابذیر داشت. پس از اینکه وی نگاهی به Su-27 انداخت و پروازی با ان انجام داد گفت: ..... بد نیست.. اما میتواند در نقش یک نابود کننده هم ظاهر شد؟ اما باید دانست که این 2 چیز کاملا مستقل از هم میباشد. اول آنکه جنگنده شما در نقش رهگیری هوائی ظاهر شود و دیگر آنکه در نقش نابود کننده اهداف دریائی و زمینی ظاهر گردد. این میتوانست پایان مذاکرات ما باشد اما در عوض سیمونوف به عربها پیشنهاد جدید داد: اگر شما میخواهید تا این جنگنده اهداف را در فاصله 100 کیلومتری نابود کند.. باشه... ما برای شما طراحی میکنیم.. اگر شما میخواهید .. ما انجام میدهیم.. ، بنا بر این Su-27 تبدیل به یک جنگنده چند منظوره گشت هرچند که عربها آن را خریداری نکردند. کلنل خالد تاکید کرد که آمریکائیها هرگز اجازه چنین خریدی به ما نخواهند داد.
- غالبا گفته میشود که Su-27 و Su-30 بهترین هستند اما آنها هرگز در یک نبرد حقیقی شرکت نداشتند، چگونه میتوان این ادعا را اثبات کرد؟
- سیمونوف با لبخند پاسخ میدهد: خوب، البته این یک راز است. نمایش تجهیزات ما یک تبلیغ ساده نیود. بلکه یک مقایسه با دیگر رقبا بود. مقاییسه با میراژهائی که در اختیار امارات بود این برتری را به خوبی نشان میداد.
- چگونه این مقایسه انجام شد؟
- دو نفر از بهترین خلبانان اماراتی سوار بر هر دو نوع جنگنده شدند هم میراژ و هم سوخوی، تمام اسناد و مدارک پرواز کلاسه بندی و آنالیز گردیده است. تصویر 

بهترین جت جنگنده قرن بیستم

Su-30MKI برای یک منظور طراحی شد: جت جنگنده شکست ناپذیر. در اوایل دهه 90 خلبانان Su-27 برای یک تمرین هوائی با F-15 دعوت شدند. قاعده نبرد این بود که خلبانان روسی میبایست بتوانند تا در عقب هواپیمای دیگر قرار گیرند و پس از آن با F-15 جایشان را عوض کنند. در یک نبرد حقیقی هوائی، این موقعیتی است که به راحتی میتوان یک موشک را مستقیم به سمت هدف شلیک کرد. در هر دو سناریو سوخوها فاتح شدند ! به گفته ژنرال Aleksandr Harchevsky ، فرمانده مرکز آموزش نیروی هوائی Lipetsk که در تمرین شرکت داشت، سوخو-27 به دلیل قابلیت مانور بالا و نسبت کشش به وزن عالی فاتح هر دو سناریو بود.
هنگامیکه آمریکا ئی ها متوجه شدند که هند از نمونه ای جدیدتری از سوخوی به نام Su-30 بهره میبرد بر آن شدند تا ملاقات نزدیکی در آمریکا با آن داشته باشند. آمریکائیها تصمیم گرفتند تا در تمرین هوائیشان از نمونه بهتری از F-15 استفاده کنند. نتیجه 6:4 به نفع Su-30 تمام شد! هرچند هندیها به جای Su-30MKI، از نمونه معمولی Su-30که فاقد رادار جدید و گشتاور بردار رانش بود استفاده کردند. دفعه بعد که آمریکائیها به هند آمدند با خود نمونه بهتری از F-16 را به همراه داشتند.
F-16 کوچکتر و سبکتر از Su-30بود و منطق حکم میکرد که F-16 میبایست به دلیل مانور بهتر در داگ فایت فاتح باشد اما همه چیز خلاف واقع بود. این بار از Su-30MKI استفاده شد و نتیجه غیر قابل اعتراض بود. این بار هم سوخوی سربلند بیرون آمد. *(جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به تاپیک چگونه اولين F-22 آمريكا مورد هدف قرار گرفت؟ مراجعه نمائید)


Supersonic برای رئیس جمهورها

در یک نمایشگاه هوائی، در حالیکه مردم به تماشای نمایش هوائی هواپیماهای تجاری مشغول بودند، سیمونوف رو به روزنامه نگاران کرد و گفت: جت های جنگنده هیچ چیزی نیستند! آینده ما اینجاست! ...در دفترش ، من متوجه شدم که منظور او چیست. در دفتر کار او مدلی بود با نام KR-860 (بالهای روسیه) که برای حمل 1000 مسافر طراحی شده بود! سیمونوف با نا امیدی میگوید: آنها از ساختن چنین ماشینی هراس دارند هرچند ما کارخانجاتی داریم که قابلیت ساخت چنین پروژه ای را داشته باشد. این برای اولین بار نیست که ساخت هواپیماهای عظیم با چالش مواجه میشود اگر چه همه ابزارهای لازم برای تولید آماده است : تائید دولت، سرمایه، کارخانجات آماده به کار. تولید An-124 برای پاسخ گوئی به نیاز بین المللی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی صورت گرفت.
سیمونوف اضافه میکند: من هرروز از تلویزیون میبینم که چگونه مقامات بلند پایه کشور از یک استان به استان دیگر سفر میکنند. آما انها سوار بر هواپیماهای Subsonic هستند که زمان زیادی برای سفر از آنها گرفته میشود. مقدار زیادی از زمان در این راه به هدر میرود. نام هواپیمای supersonic سیمونف، پس از تولید آن اعلام خواهد شد. یکی از سه مدل روی میز سیمونف، هواپیمائی با قابلیت حمل 40 مسافر و سرعت 2 برابر سرعت صوت بود. هواپیمای دوم با قابلیت حمل 12 مسافر اما سرعت بیشتر و هواپیمای سوم باز هم سریعتر اما این یکی هنوز از اسرار است.
کمپانی سوخوی در هر دو طرح نظامی و غیر نظانی سرآمد خواهد بود
در نمایشگاه MAKS 2009, در آگوست، نیروی هوائی روسیه 48 فروند Su-35 خریداری کرد . همچنین نیروی هوائی هند خواهان خرید 50 فروند Su-30MKI بیشتر میباشد در حالیکه 105 فروند از این مدل را دارا میباشد. CEO سوخوی، پوگوسیان با طرح جاه طلبانه سوخوی سوپرجت خود قصد دارد تا 1000 فروند از آن را در دل آسمان جای دهد. تصویر 

 سیمونف در میانسالی منابع:

28 اکتبر 2009 .telegraph.co.uk

 2 جولای 2002 VayuSena 

هرگونه برداشت و استفاده از این مطلب منوط به ذکر منبع و نام نویسنده می باشد
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14946 بار

Re: چگونه سوخو-27 برترین جنگنده قرن بیستم شد؟

پست توسط Shahryar »

  فلایت/ دسامبر      [External Link Removed for Guests] 
   از KR-860 (بالهای روسیه)   رویای سیمونف به حقیقت میپیوندد؟  تصویر  تصویر  تصویر  تصویر  تصویر 
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21366 بار

Re: چگونه سوخو-27 برترین جنگنده قرن بیستم شد؟

پست توسط SAMAN »

سلام تصویر

به نظر بنده که اف-15 و سوخوی 27 هر دو از لحاظ مشخصات فنی در یک حد هستند.هر چند در یک سری مشخصات اختلافات جزئی هست اما در کل قابل چشم پوشی هست. اما نکته مهمی که وجود دارد از لحاظ آویونیک و سیستم های تسلیحاتی هوا به هوا و مخصوصا" از لحاظ ساختار آیرودینامیکی بین این دو جنگنده اختلاف هست.
به هر حال روس ها سیستم بردار رانش را برای جنگنده هایشان طراحی کرده اند و همین عامل برتری هواپیماهایشان شده است. و نکته دوم نوع موشک های هوا به هوای آنهاست. به عنوان مثالگونه هایی از موشک های R-27 وجود دارد که بردشان بیش از 100 کیلومتر است. در حالی که موشک های آمرام امریکایی برد کمتری دارند.

اما از لحاظ رادار آن هم رادار های اولیه سوخوی 27 ( ژوک 27)بردشان در حدود 130 کیلومتر بود. و خود روس ها هم می دانستند که این رادار رادار مناسبی نیست بنابراین درصدد ارتقا و بهبود بر آمدند و در نهایت سری های دیگر ژوک را ساختند. به عنوان مثال در مورد رادار های سوخوی 30 واقعا" حرفی برای گفتن نیست چون بردی در حدود 190 تا 200 کیلومتر دارند.

بنده در ابتدا سعی کردم از اف-15 دفاع کنم اما دو دوتا 4 تا کردم و فهمیدم خیر, شدنی نیست!

تصویر تصویر
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14946 بار

Re: چگونه سوخو-27 برترین جنگنده قرن بیستم شد؟

پست توسط Shahryar »

  زیادی درباره این جنگنده و مقایسه آن با F-15 نوشته شده که همگی نشاندهنده آن است که در داگفایت سوخو-27 رقیبی برتر است. در همین مطلب امده که در تمرینی که سوخو-27 در اوایل دهه 90 با F-15 داشت موفق شد از تمام زوایا از F-15 عکس برداری کند (فیلم آن در اینترنت موجود است). ولی رقیب آمریکائی در این امر موفق نبود. سوخو-27 در نظرسنجی قدیمی ترین مجله هوانوردی دنیا (فلایت) به عنوان بهترین جنگنده قرن بیستم شناخته شد در حالیکه به غیر از یکی دو نبرد هوائی در جنگ اتیوپی که در آن هم برنده بود برخلاف رقبای غربی خود کارنامه مشخصی در نبردهای حقیقی هوائی ندارد. بنده هم از طرفداران سرسخت F-15 هستم ولی واقعیت گاهی مطابق انچه که ما میخواهیم نیست.

به این مطلب هم رجوع کنید: خلبان آمریکائی: در مواجهه با سوخو-27 فقط eject کنید!  
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1646
تاریخ عضویت: چهارشنبه 8 مهر 1388, 11:15 pm
سپاس‌های ارسالی: 14912 بار
سپاس‌های دریافتی: 14993 بار

Re: چگونه سوخو-27 برترین جنگنده قرن بیستم شد؟

پست توسط oweiys »

  صعود به زمان ؛ نرخ صعود سوخو 27 خط پایینی است که نسبت به زمان از اف 15 هم کمتر می باشد ، اما نبود اف 16 و 18 سوال

برانگیز است؟!

 [External Link Removed for Guests]
__________________________________

السلام عليك يا علي ابن موسي الرضا المرتضي (ع)
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14946 بار

Re: چگونه سوخو-27 برترین جنگنده قرن بیستم شد؟

پست توسط Shahryar »

Motimann نوشته شده:هيچ بقالی نميگه ماست من ترش است.
چگونه ميشود هواپيمايی که تاکنون در هيچ نبرد رسمی شرکت نداشته برترین جنگنده قرن بیستم شود؟
برترین جنگنده قرن بیستم روسيه شوروی برپايه کارايی در جنگهای واقعی و نه ياوه سرايی سازندگان و مجلات، جنگنده موفق ميگ 21 است که در جنگهای ويتنام، اعراب و اسرائيل، هند و پاکستان، ايران و عراق، ... کارايی خود را با سرنگونی صدها فروند F-14, F-5, F-4, Mirage 3, F-100 و ... در عمل ثابت نموده است و به دليل موفق بودن +14000 فروند از آن در روسيه، چين، هند و چکسلواکی توليد شد. جالب اينکه توليد آن در روسيه تا 1985 يعنی تا زمان پايان ساخت مدل پس از آن يعنی ميگ 23 ادامه يافت!


دوست گرامي ،

جواب سوالات شما در اين تاپيك مي باشد:
سوخوی-27 در ردیف بهترین جنگنده های قرن 20-ام قرار گرفت.

ضمن اينكه ميگ-21 نه تنها در زمان صلح امار سقوط تاسف برانگيزي دارد (از جمله نيروي هوائي هند) ، بلكه در اكثر نبردهاي هوائي تلفات سنگيني را متحمل شده است، ضمن اينكه برد كم و توان كم حمل مهمات نيز به اين مورد بايد اضافه شود. خلبان شريفي راد با سرنگوني چندين فروند از آنها به يكي از تكخالهاي نيروي هوائي ايران مبدل شد. نكته ديگر انكه، پارامترهاي مختلفي در اين نظر سنجي دخيل بوده و در اخر اين نظر سنجي نه توسط روسيه بلكه توسط قديميترين نشريه هوانردي جهان انجام پذيرفته بود.
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14946 بار

Re: چگونه سوخو-27 برترین جنگنده قرن بیستم شد؟

پست توسط Shahryar »

Mohammad 1985 نوشته شده:البته سوخو 27 رقیب سرسختی مثل یوروفایتر هم داره که واقعا اگر از نظر قدرت مانور از سوخو بیشتر نباشه کمتر هم نیست ! اندک پیروزی های هوایی سوخو 27 هم در برابر میگ 29 بوده در اتیوپی اگه اشتباه نکنم !


اين مقاله در مورد برترين هواپيماها و جنگنده هاي قرن 20ام است نه 21 !
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 1102
تاریخ عضویت: جمعه 31 فروردین 1386, 6:10 pm
محل اقامت: ارومیه
سپاس‌های ارسالی: 12684 بار
سپاس‌های دریافتی: 11776 بار
تماس:

Re: آشنايي با جنگنده برتری هوایی دوربرد سوخو-27

پست توسط kayvan6079 »

[External Link Removed for Guests]


[External Link Removed for Guests]


[External Link Removed for Guests]
حقيقت را بدانيد تا رها شويد؛ دانش قدرت است! زيرا به شما اجازه تصميم گيري آگاهانه بر اساس حقايق هستي را مي دهد، نه بر اساس باورهاي گاها اشتباه شما!
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14946 بار

آشنایی با جنگنده چند منظوره تک سرنشینه Su-27SKM

پست توسط Shahryar »

 آشنایی با جنگنده چند منظوره تک سرنشینه Su-27SKM  
[External Link Removed for Guests]


  چند منظوره Su-27SKM نمونه ای مشتق شده از جنگنده پرتوان Su-27 میباشد. هدف از طراحی Su-27SKM، انهدام اهداف هوایی، زمینی و دریایی با مهمات هدایت شونده یا غیر هدایت شونده و تحت هرگونه شرایط جوی در روز و یا شب میباشد. از جمله بارزترین خصوصیات Su-27SKM میتوان به موارد ذیل اشاره داشت:

- سیستم کنترل آتش بهبود یافته با افزایش قابلیتهای هوا به سطح
- سیستم مدیریت کاکپیت پیشرفته
- واحد ناوبری و ارتباطی پیشرفته
- افزایش قابلیتهای واحد ECM
- واحد تسلیحاتی توسعه یافته با قابلیت های هوا به هوا و هوا به زمین با 10 مقر حمل سلاح بیرونی
- سیستم سوختگیری در حال پرواز


وظیفه سیستم کنترل آتش جنگنده Su-27SKM، شناسایی، رهگیری و اصابت به هدف علیه اهداف هوایی و زمینی تحت هر شرایط جوی در شب و یا روز است. سیستم کنترل آتش Su-27SKM شامل دو زیر مجموعه اصلی میباشد، اولین زیر سیستم برای سلاح های هوا به هوا و دومین زیر سیستم برای سلاح های هوا به سطح میباشد. سیستم کنترل آتش Su-27SKM در مقایسه با سیستم کنترل آتش Su-27SK طیف گسترده تری از تسلیحات از جمله RVV-AE موشک های هوا به هوا برد متوسط (Active Radar Homing) با جستجوگر فعال و سلاح های هوا به زمین هدایت شونده دقیق را کنترل مینماید. نقطه اتکاء سیستم مدیریت کاکپیت، دو نمایشگر چند منظوره رنگی LCD، پنل نمایشگر چند منظوره رنگی با دگمه های فشاری و نمایشگر سربالا میباشد. این نمایشگرها کلیه اطلاعات مورد نیاز دیجیتالی و بصری تعیین هدف، اطلاعات پروازی و ناوبری از جمله اطلاعات وضعیت سیستم های هواپیما را به نمایش میگذارند.


 [External Link Removed for Guests] 

ماموریت و وظایف رادار جنگنده چند منظوره Su-27SKM در درگیری های هوا به هوا به شرح ذیل است:

- جستجو برای اهداف هوایی
- شناسایی اهداف
- حمله به اهداف هوایی با موشک های برد متوسط و کوتاه با سیستم های هدایتی شونده متفاوت
- جستجو، قفل کردن و رهگیری اهداف هوایی در محدوده دید خلبان برای داگ فایت


ماموریت و وظایف رادار جنگنده چند منظوره Su-27SKM در درگیری های هوا به هوا به شرح دیل است:

- موقعیت یابی اهداف سطحی بزرگ تحت هرگونه شرایط جوی
- جمع آوری اطلاعات تعیین اهداف سطحی برای موشک ضد کشتی Kh-31A


سیستم اپتیکی OLS، ترکیبی از سیستم رهگیری و جستجوی مادون قرمز IRST و سیستم بردیاب/ هدف یاب لیزری میباشد. این سیستم نه تنها برای رهگیری از طریق IR برای اهداف هوایی طراحی شده بلکه میتوان از آن برای روشن سازی اهداف زمینی/ دریایی در محدوده برد لیزر و تابش لیزر برای هدایت موشک های نیمه هدایت شونده لیزری استفاده کرد. سیستم تعیین هدف نصب شده بر روی کلاه خلبان، هنگامیکه خلبان سر خود را به محدوده ایکه انتظار میرود هر هدفی در آن شناسایی شود را به کلاهک جستجوگر موشک منتقل مینماید. واحد تسلیحات Su-27SKM شامل به یک توپ اتوماتیک کنون 30 میلیمتری GSh-301 تک لول، موشک، راکت و بمب در 10 مقر خارجی زیر بدنه میباشد.

واحد تسلیحاتی هوا به هوا شامل موشک های برد متوسط حرارتی R-27 از نوع ، R-27T1 و R-27ET1، موشک های نیمه فعال راداری R-27R1, R-27ER1، موشک های فعال راداری برد متوسط RVV-AE و موشک های برد کوتاه حرارتی R-73E میباشد. Su-27SKM مجهز به طیف وسیعی از تسلیحات هوایت شونده و غیر هدایت شونده علیه اهداف زمینی/ سطحی میباشد:

- Kh-31A موشک فعال راداری ضد کشتی پر سرعت
- Kh-31P موشک ضد رادار برد متوسط پسیو
- Kh-29T, Kh-29TE موشک های هدایت شونده تلویزیونی
- Kh-29L موشک برد کوتاه هدایت لیزری
- بمب های KAB-500Kr, KAB-500-OD, و یا یک بمب KAB-1500Kr هدایت تلویزیونی

بمب های غیر هدایت شونده شامل بمب های 500، 250 و 100 کیلوگرمی، بمب های خوشه ای، بمب های آتش زا و راکت های S-8، S-13، S-25-OFM میباشد.


منبع: KNAAPO  
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 28
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 13 دی 1390, 11:11 pm
سپاس‌های ارسالی: 60 بار
سپاس‌های دریافتی: 23 بار

Re: آشنایی با جنگنده چند منظوره تک سرنشینه Su-27SKM

پست توسط peyro »

عجب چیزیه ای کاش ایران از اینا بخره
اف 15 در برابرش سوسکه
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21366 بار

Re: آشنایی با جنگنده چند منظوره تک سرنشینه Su-27SKM

پست توسط SAMAN »

درود و با تشکر تصویر

این جنگنده رادار پالس داپلر مسنجم فازترون ژوک N001 ( شبیه به رادار اسلوت بک میگ-29 ) را بکار می برد که قابلیت های TWS و Look down/ shoot down را دارد. علاوه بر رادار این جنگنده سیستم OLS را با برد 80 تا 100 کیلومتر دارد. این سیستم می تواند توسط رادار بکار گرفته شود و یا اینکه مستقلا" و در جهت حملات خاموش با موشک های مادون قرمز استفاده شود.OLS می تواند برای توپ جنگنده نیز استفاه شود که دقتی بیشتر از حالت هدفگیری راداری را فراهم می سازد.

رادار این جنگنده به طور گسترده می تواند با رادار یک تنی زاسلن میگ 31 مقایسه شود.این رادار بردی 200 کیلومتر بر علیه بمب افکن هایی با سطح مقطع راداری 16 متر مربع دارد.


پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!
Junior Poster
Junior Poster
پست: 153
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 20 شهریور 1390, 9:01 am
سپاس‌های ارسالی: 69 بار
سپاس‌های دریافتی: 377 بار

Re: آشنایی با جنگنده چند منظوره تک سرنشینه Su-27SKM

پست توسط azarakhsh45 »

طبق مقایسه انجام شده بین اف15 و سوحو 27 مشخص شد که سوخو27 در نبرد وهوایی از اف15 قوی تره و در حمله به اهداف سطحی اف 15 قوی تر میباشد
ارسال پست

بازگشت به “هواپيماهاي نظامي”