تاریخچه لپ‌تاپ

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث کامپيوتر به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1885
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 23 مهر 1388, 6:31 pm
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 2859 بار

تاریخچه لپ‌تاپ

پست توسط misam5526 »

لپ‌تاپ Osborne1 جد بزرگوار لپ‌تاپ‌های امروزی

اولین نسخه تجاری و در دسترس از رایانه‌های همراه Osborne1 نام داشت که در سال 1981 به تولید رسید و از سیستم‌عامل CP/M روی آن استفاده می‌شد. این جناب پدربزرگ نسبت به لپ‌تاپ‌های امروزی سنگین و حجیم تشریف داشت و فقط دارای یک نمایشگر کوچولوی 5 اینچی بود اما با اين حال تاثیری انقلابی در صنعت رایانه ایفا کرد. کاربران حرفه‌ای برای اولین‌بار توانستند رایانه و اطلاعات شخصی خود را در همه جا به همراه داشته باشند.هرچند پيش از این محصول، زیراکس مدعی تولید رایانه همراه بود اما در واقع این دستگاه اولین رایانه‌ای قابل حمل بود و امکان بردن آن حتی به داخل هواپیما نیز وجود داشت. این دستگاه از باتری سود نمی‌برد و برای استفاده باید از اتصالات برق استفاده می‌شد.


یک سال تا دومین رایانه همراه


در سال 1982 شرکت Kaypro رایانه همراه خود را موسوم به KayproII معرفی کرد. این محصول نیز مانند Osborne از سیستم‌عامل CP/M استفاده می‌کرد و برای رقابت با آن ارايه شد. از تفاوت‌های اصلی این مدل با Osborne1 می‌توان به نمایشگر 9 اینچی آن -که دو برابر نمایشگر رقیب بود- و درایو فلاپی با ظرفیتی دو برابر مدل‌های پیشین اشاره کرد.


بر مبنای استاندارد نانوشته‌ای که در زمان ارايه Osborne1 ایجاد شد این محصول نیز به همراه مجموعه‌ای از برنامه‌های کاربردی ارايه شد.


1985 سالی برای تغییر


در سال 1985 محصول جدیدي با نام Bondwell2 عرضه شد که هرچند از سیستم‌عامل CP/M استفاده می‌کرد اما مدل تکامل یافته یک رایانه همراه در دوره خود بود. این محصول دارای یک پردازنده Z-80 بود که در فرکانس 4 مگاهرتز فعالیت می‌کرد.این سرعت شاید در حال حاضر مضحک به نظر ‌آید اما در زمان خود بسياري از کاربران آرزوی داشتن چنین پردازنده‌ای را داشتند. این دستگاه دارای 64 کیلوبایت حافظه RAM بود و از یک فلاپی درایو داخلی نیز بهره می‌برد.


روی این محصول یک نمایشگر با وضوح 80 در 25 کاراکتر به كار مي‌رفت که به وسیله یک محور به دستگاه متصل می‌شد و اولین مدل با این نوع طراحی بود که امروزه نیز روی لپ‌تاپ‌ها استفاده می‌شود.
یادداشت های بازدید کنند گان
[img]http://www.beiragh.com/images/1006.jpg[/img]
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد کامپيوتر”