اسناد مربوط به فراماسونر بودن عبدالحسین زرین کوب

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با کتاب و فرهنگ مطالعه به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت

قفل شده
Major I
Major I
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4176 بار
تماس:

اسناد مربوط به فراماسونر بودن عبدالحسین زرین کوب

پست توسط ganjineh » چهار شنبه 27 آبان 1388, 7:28 pm

در بدو پیروزی انقلاب اسلامی، کمیته انقلاب اسلامی از منزل جعفر شریفامامی، نخست وزیر سابق و استاد اعظم فراماسونری، جستجویی به عمل آورد کهدر آن اسنادی از تشکیلات فراماسونری ایران کشف شد. این اسناد در سال 1358،دستمایه انتشار کتابی شدند به نام «فراماسون»، تالیف محمدرضا لاریجانی کهانتشارات «بهروز فروردین» آن را منتشر کرد. در لیست اعضای لژ فراماسونریشریف امامی که در این کتاب منتشر شده است، نام آقای عبدالحسین زرین کوبدیده می شود.

- مرکز اسناد انقلاب اسلامی، که متولی رسمی نگهداری و حفاظت از اسنادساواک است، در سال 1377 کتابی منتشر کرده است به نام «فراماسونرها،روتارین ها و لاینزهای ایران 1357-1333». در این کتاب، فهرست مفصل اسامیفراماسونرهای ایرانی به همراه مشخصات شغلی آنها و نام لژ يا لژهايي که عضوآن بوده اند ارائه شده است. در مقدمه این کتاب آمده است که این فهرست براساس تلفیق و ترکیب اسناد ساواک و فهرست تهیه شده توسط وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی تهیه شده است.

در صفحه 256 این کتاب، نام عبدالحسین زرین کوب به شماره ردیف 1407 دیده می شود و جالب اینجاست که ایشان نه عضو یک لژ، بلکه عضو لژهای مهر، آفتاب و صفا معرفی شده است.

نکته اینکه، در برابر نام آقای زرین کوب در این فهرست، کد دو منبع دیگریکه علاوه بر اسناد ساواک و فهرست وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، او رافراماسون معرفی کرده اند نیز دیده می شود. یکی کتاب «مکتب های فراماسونریو لیست فراماسونها»(۱) و دیگری جلد سوم کتاب «فراموشخانه و فراماسونری درایران»، تالیف اسماعیل رائین که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی منتشر شدهاست.
نام ناشر این کتاب، در كتاب «فراماسونرها،...» نیامده است. ناشر این کتاب،انتشارات وطن است كه در اسفند ماه ۱۳۵۷ آن را منتشر كرده است.
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

New Member

Re: اسناد مربوط به فراماسونر بودن عبدالحسین زرین کوب

پست توسط زیا » چهار شنبه 27 آبان 1388, 8:08 pm

قبلا هم در مورد داستانهای کوتاه گفتم که شما مطلب را کپی کردید و حالا دکتر را با این مضامین زیر سوال میبرید

شما که معنی فراماسونری را نمیدانید که چیست از شما در عجبم که در پست دیگرتان کتاب ایشان را زیر سوال بردید که حتی یک بخش از کتاب را هم نخواندید

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 5879 بار
سپاس‌های دریافتی: 12410 بار
تماس:

پست توسط Solver » چهار شنبه 27 آبان 1388, 8:13 pm

HRG,

بنده خوب مفهوم این پست را متوجه نشدم. تصویر 

آیا منظور این پست ماسون بودن دکتر زرین کوب را یک مسئله نادرست دانسته است یا مقصود نشر این بوده که ایشان در چه لژ هایی عضویت داشته اند؟

با توجه به فرهنگی بودن فراماسونر ها در ایران، خیلی طبیعی است که یک فرد فرهنگی در چند لژ فعالیت داشته باشد.

چنان که ما شاهد هستیم افراد سیاسی در انبوه لژ ها فعالیت داشتند، چرا که اساساً ماسون بودن مستقل محکوم به نابودی است.

به عنوان مثال سید جمال الدین در ده ها لژ فراماسونری عضو و فعالت بوده است. همینطور بیشتر فعالان سیاسی فراماسونری در تعداد زیادی لژ فعالیت داشته اند.

اینکه آقای زرین کوب تنها در 3 لژ فعال بوده است، بیانگر فرهنگی بودن ایشان است. و کار غیر متعارفی نیست.

اگر عضویت در چند لژ مورد تعجب نویسنده بوده است که باید گفت وی از اصول و اساس فراماسون بی اطلاع است. هر چند همانطور که گفتم من هنوز منظور نویسنده برام روشن نیست که هدفش از بیان این شرح و البته تاکیدش بر چند مسئله چه چیزی بوده است.  
Personal Site: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

New Member

پست توسط زیا » چهار شنبه 27 آبان 1388, 8:16 pm

شما حتی منبع هم نزدید تاسف میخورم
[HR]

خانوم نگار پست دیگر ایشان هم جالب است که کتاب دو قرن سکوت را زیر سوال برده اند

اما خود ایشان این کتاب را خوانده اند؟

New Member

پست توسط زیا » چهار شنبه 27 آبان 1388, 8:21 pm

جناب HRG

پستم را پاک کردید اما این مطلب را برای رییستان ارسال میکنم

در قبل که داستان کوتاه را بدون منبع فرستاده بودید گفتم به شما کاری نداشته باشد اما حالا این موضوع را با ایشان در میان میگذارم

خانوم نگار راست گفت/

New Member

پست توسط زیا » چهار شنبه 27 آبان 1388, 8:23 pm

حال ارسال بدون منبع شما عدم رعایت قوانین سایت است یا حرفهای من؟

خانوم نگار معلوم است هدفشان چیست - زیر سوال بردن دکتر وطن پرست - به آن مرحوم هم با این لحن برخورد میشود.

به جای دکتر نام کوچک ایشان را اورده اند

Major I
Major I
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4176 بار
تماس:

پست توسط ganjineh » چهار شنبه 27 آبان 1388, 8:32 pm

با سلام خدمت نگار عزیز

چند بار امدم جواب بدهم متاسفانه با ارسالهای اسپمی مواجه شدم که مجبور به حذف انها شدم ...

اینجا بخش کتاب است که طبیعتا به معرفی کتابها و احیانا نقد و بررسی انها از منظرهای مختلف صورت می گیرد و هدف اشنایی دوستان با وجود چنین کتابهایی است و ارسال مطلب در مورد کتاب و معرفی یک کتاب دلیل بر مورد تایید بودن و نبودن من نیست ...

اگر اشکالی در کتاب دیده می شود دلیل اینه که هر کس نظری داره و می تونه با دلیل و مدرک منطقی ان را رد یا تایید کند و شما هم اگر نقدی در این رابطه دارید می توانید بیاورید تا من و دیگران استفاده کنیم ...

فکر کنم همین قدر جواب کافی باشد. تصویر
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی

New Member

پست توسط زیا » چهار شنبه 27 آبان 1388, 8:37 pm

به ارسالهای من اسپم نگویید اما الان دارم نامه ای را برای رییستان مینویسم که به با سوادانی چون شما میدان داده

قفل شده

بازگشت به “کتاب و فرهنگ مطالعه”