ارزش بي‌ارزش موشكهاي زمين به زمين

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي زمين به زمين به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا, abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 4114
تاریخ عضویت: سه شنبه 11 بهمن 1384, 6:16 pm
سپاس‌های ارسالی: 4500 بار
سپاس‌های دریافتی: 4323 بار
تماس:

ارزش بي‌ارزش موشكهاي زمين به زمين

پست توسط Reza6662 » دو شنبه 2 آذر 1388, 10:22 am

  زمین به زمین با برد بیش از 1000 کیلومتر که با کلاهک جنگی متعارف (یعنی TNT یا انواع مشابه آن) مسلح شده اند، فاقد هرگونه ارزش استراتژیک هستند. برای مثال رژیم صدام در همان آغاز حمله سراسری به ایران در سال 1359، دارای انبوهی از موشکهای زمین به زمین از نوع اسکاد-بی و فراگ-7 بود. شهرهای مختلف مرزی ایران نظیر بهبهان، اندیمشک، دزفول، اهواز و . . . به طور دائم آماج موشکهای زمین به زمین عراق بودند؛ اما اين حملات موشكي، نتیجه ای جز کشتار غیرنظامیان بی گناه عاید عراق نكرد. در بهمن ماه سال 1366 که رژیم عراق با موشکهای اسکاد-سی كه خود آنها را الحسين مي‌ناميد، حملات خود به شهرهای دورتری نظیر تهران، شیراز، اصفهان، تبریز را آغاز نمود، بازهم سیل موشکهای بی پایان عراق، تنها به مناطق مسکونی اصابت می نمودند و حتا یک مورد از اصابت این موشکها به مراکز مهم نظامی، سیاسی و صنعتی گزارش نشده است. نتیجه اینکه توان نظامی ایران بدون تغییر باقی ماند و تغییر استراتژیکی در جنگ حاصل نگردید و در نهایت با فشار ایالات متحده و هدف قرار هواپیمای مسافربری ایرباس در خلیج فارس بود که جمهوری اسلامی، تصمیم گرفت راه قدس را از کربلا عبور ندهد و قطعنامه 598 شورای امنیت را جهت پایان بخشیدن به جنگ ویرانگر 8 ساله قبول نماید.  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  دياگرام كاركرد موشك صدام « الحسين » كه گمان مي‌رود كپي همان Scud C روسي باشد  

در سال 1990، برابر مرداد 1369، یکصد هزار سرباز عراقی با همراهی حدود 2000 دستگاه تانک و دهها فروند شکاری بمب افکن، کشور کویت را در عرض تنها 5 ساعت به اشغال خود درآوردند. نیروهای ائتلاف ضدعراق به سرعت تشکیل شدند و جنگ هوایی در زمستان 1369، برابر 17 ژانویه 1991 با حملهء بمب افکن های نامرئی F-117 به سایتهای موشکهای ضدهوایی سام در بغداد آغاز گردید. صدام که در این مقطع از زمانی دارای 7500 دستگاه تانک، 714 فروند هواپیمای جنگی پیشرفته و به روز، و حدود 550 هزار نفر سرباز تعلیم دیده بود، تنها توانست 40 روز بمباران هوایی را طاقت بیاورد؛ اما در این مدت سعی نمود با شلیک انبوه موشکهای اسکاد با برد حدود 550 کیلومتر، شهرهایی چون ریاض، منامه و ظهران، کشورهای متبوع را تحت فشار روانی قرار دهد. به دنبال آن، حدود 40 موشک اسکاد عراقی به شهرهای مهم اسرائیل از جمله تل آویو شلیک شدند که هیچکدام از این موشک پرانی ها، نتیجه ای جز ته کشیدن موشکهای زمین به زمین و عزم جامعهء جهانی جهت کنترل تسلیحاتی رژیم صدام را به دنبال نداشت.  تصویر  سامانهء دفاع ضدموشکی پیشرفته Arrow-2 ساخت اسرائیل در پایگاه هوایی Palmachim (پالماخيم)  

باید توجه داشت که موشکهایی زمین به زمین بدون سامانهء هدایت پذیری ماهواره ای نظیر GPS یا GLONASS فاقد ارزش عملیاتی هستند و با خطایی در حدود 2000 متر در 1000 کیلومتر مسافت پرواز، هیچگونه ارزشی در ایراد خسارت یا از کار انداختن مراکز مهم طرف مقابل ایفا نمی کنند. به عکس هواپیماهای بمب افکن، با توانایی بسیار دقیقی که در رهاسازی بمب ها دارند، نقش بسیار مهمی در از کار انداختن و انهدام مراکز دشمن به انجام می رسانند. برای مثال به نقش نیروی هوایی ایران در انهدام 48 هواپیمای جنگی صدام در پایگاههای هوایی سه گانهء موسوم به الولید یا H3 توجه فرمائید که با شلیک موشکهایی نظیر اسکاد یا شهاب3، تقریبن هیچ گونه موفقیتی بدست نمی آمد.  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  18 ژانويه 1991 (دومين روز جنگ خليج فارس)
سامانهء ضدموشکی پاتریوت نصب شده در پايگاه هفتم نيروي هوايي سلطنتي عربستان (سلطان عبدالعزيز در حومه ظهران) در جریان جنگ سال 1991 خلیج فارس (آزادسازي كويت) كه شب قبل يعني 17 ژانويه توانسته بود موشك اسكاد عراقي را هدف قرار داده و نابود سازد.
  

اما کشورهایی چون هند و پاکستان و یا کره شمالی، عمدتن به منظور استفاده از کلاهک غیرمتعارف یا هسته ای به ساخت و استفاده از موشکهای زمین به زمین روی آورده اند. هرچند که هر دو کشور، در سالهای اخیر سخت به دنبال نوسازی ناوگان هواپیماهای جنگنده و خریداری محصولات پیشرفته و جدید هستند و می دانند موشکی با خطای 2000 متر و دارای کلاهک متعارف، کارایی چندانی در انهدام دقیق مراکز دشمن نمی تواند ایفا کند. به جز اینها، با ورود به خدمت سامانه های بسیار دقیق و پیشرفته ضدموشکي S-500 ، Patriot PAC3 و Arrow-3، موشکهای زمین به زمین به پایان خط خود رسیده اند.  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   آمريكايي، بقاياي يك موشك زمين به زمين اسكاد را بررسي مي‌كنند (جنگ 1991 خليج فارس)  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   ضدموشك پاتريوت PAC3 نصب شده در نزديكي شهر كويت (4 فوريه 2003)  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   بازرسان تسليحاتي سازمان ملل در حال نابودسازي يك فروند موشك  

لينكها:
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 756
تاریخ عضویت: سه شنبه 10 دی 1387, 10:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 559 بار
سپاس‌های دریافتی: 3796 بار

Re: ارزش بي‌ارزش موشكهاي زمين به زمين

پست توسط Morteza313 » دو شنبه 2 آذر 1388, 11:52 am

اولین شرط برای قبول صحت یک مطلب و حتی قبول اینکه اون مطلب علمیه اینه که مطلب بدور از پیش زمینه ها و اغراض سیاسی نوشته بشه ،

شخص انچه رو که میبینه از فیلتر برداشتهای شخصی و ذهنیش رد نکنه ،

من در مورد این مطلب می تونم بحث کنم ولی فقط چند سوال می پرسم

1- اگر موشکهای بالستیک متعارف ارزش استراتژیک ندارند چرا در دوران رامسفلد یک برنامه عظیم برای تسلیح موشکهای نچندادن دقیق ترایدنت به کلاهک های متعارف برنامه ریزی شد؟
2- اگر این موشکها واقعا کاربردی نیستند چرا در روسیه طرحهایی مثل SS-21 با بودجه های کلان پیگیری میشند و در مقابل طرح سپر موشکی به طور موثر از استقرار این موشکها سخن به میان میاد؟
3- شما می دونید دایره خطای یک موشک نودونگ بدون تصحیح پایانی مسیر چقدره؟ شما می دونید شعاع این انفجار چقدره؟ یه نگاهی به شعاع تخریب اولین موشک بالستیک عملیاتی جهان بندازید:

تصویر


3-اگر سیستمهای ضد موشک بالستیک اینقدر تاثیر گذارند چرا ایالات متحده همزمان حداقل 5 روش متفاوت رو برای درگیری با موشکهای بالستیک دنبال میکنه؟
4- اگر پاتریوت با ارو کارآمد بودند چرا سایت صحرای نقب برای هشدار زود هنگام و تخلیه سکنه مناطق اشغالی تاسیس میشد؟
5-...


اقا رضا تصویر شما معلومات خوبی دارید ، ارزش حرفهاتون رو با نوشته های احساسی پائین نیارید، اینطوری همه ما می تونیم از در کنار هم بودن چیزهای بسیاری یاد بگیریم.

پ.ن: این حرف امام که راه قدس از کربلا می گذرد برای بر گردوندن سپاه لبنان زده شد و حالت تنبیهی داره ، یعنی اول به مشکلات خودمون و صدام برسیم.
ان الارض یرثها عبادی الصالحون ......

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 169
تاریخ عضویت: پنج شنبه 24 بهمن 1387, 1:33 am
سپاس‌های ارسالی: 1586 بار
سپاس‌های دریافتی: 1194 بار
تماس:

Re: ارزش بي‌ارزش موشكهاي زمين به زمين

پست توسط mahdimk » دو شنبه 2 آذر 1388, 3:45 pm

زمان جنگ یکی از همین موشکها نزدیکی منزل ما اصابت کرد تا شعاع 500متری هرچی خونه بود خراب کرد لحظه انفجار موشک خوب یادمه بعید میدونم این موشک در دسته بی ارزشها قرار بگیره (حداقل من که از نزدیک دیدم؟؟ )


پیوست :

اقا رضا تصویرشما معلومات خوبی دارید ، ارزش حرفهاتون رو با نوشته های احساسی پائیننیارید، اینطوری همه ما می تونیم از در کنار هم بودن چیزهای بسیاری یادبگیریم.

پ.ن: این حرف امام که راه قدس از کربلا می گذرد برای برگردوندن سپاه لبنان زده شد و حالت تنبیهی داره ، یعنی اول به مشکلاتخودمون و صدام برسیم.


من هم موافقم
.

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21364 بار

Re: ارزش بي‌ارزش موشكهاي زمين به زمين

پست توسط SAMAN » دو شنبه 2 آذر 1388, 4:04 pm

با سپاس از بیانات دوستان تصویر

بنده لازم دانستم که چند نکته در مورد سیستم های هدایت موشک ها عرض کنم.

قبل از هرچیز بنده هم با این موافقم که موشک های بالستیک را   دست کم گرفت! ولی همانگونه که داشتن موشک های بالستیک نوعی قدرت محسوب میشود مواجه با خطر موشک های بالستیک دشمن نیز جـــــــــــــدی است

چون دشمن ما اسرائیل مجهز به موشک های بالستیک نیز هست.


پس این بحث 2 طرفه هست. نه موشک های بالستیک را باید دست کم گرفت و نه عملکرد سیستم های ضد موشکی را زیر سوال برد.

موشک ها از نظر هدایت به چندین دسته تقسیم میشودند:

1- موشک ها با تنظیم اولیه : مثل موشک های سطح به سطح مانند فراگ در این نوع هدایت اطلاعات مربوط به هدف از قبل به موشک داده میشود و موشک پس از طی مسر ( فاز ها) بههدف برخورد خواهد کرد.

2- موشک ها با هدایت امواج رادویی مادر command control (هدایت از ایستگاه مادر به امواج راویی)

نمونه این موشک ها را می تواند به موشک های SAR اشاره کرد. در این نوع هدایت زمانی که هدف ثابت نیست, هدف توسط یک رادار تعقیب می شود و اطلاعات مربوط به کامپیوتر داده میشود و در این بین رادار دیگری موشک به به سمت هدف هدایت میکند و اطلاعات مربوط به موشک را به همان کامپیوتر منتقل میکند این اطلاعات با هم مقایسه میشوند و کامپیوتر مسیر موشک را برای اصابت به هدف محاسبه میکند و اطلاعات محاسبه شده به موشک داده می شود.

3- موشک هایی که به طور اتوماتیک به سمت هدف هدایت می شوند homing : مثل موشک های حرارت یاب سام 7 یا موشک هوا به هوای فونیکس و اگزوست و ...

4- هدایت موشک با امواج راداری یا beam rider : موشک های بالستیک از این نوع هدایت استفاده میکنند. در این نوع هدایت هدف در معرض تشعشع امواج رادار قرار میگیرد و موشک داخل این شعاع های تشعشع شده به سمت هدف می رود.

موشک های کروز یا هر موشک دیگری که سرعتی پایینتر از سرعت صوت داشته باشد به راحتی توسط رادار های تعقیب کننده و توپ های ضد هوایی اتوماتیک قابل رهگیری هست. اما:

نکته آخر تنها راه مقابله با موشک های بالستیک استفاده از سیستم های موشکی ضد موشک هست. ولا غیر دلیل یآن سرعت بالای موشک ها و ارتفاع بسیار بالا ی آنهاست.(بالای جو)
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 196
تاریخ عضویت: سه شنبه 29 تیر 1389, 12:53 pm
سپاس‌های ارسالی: 540 بار
سپاس‌های دریافتی: 1670 بار

Re: ارزش بي‌ارزش موشكهاي زمين به زمين

پست توسط hf22 » جمعه 25 شهریور 1390, 1:57 pm

آقا من هم موافقم موشک زمین به زمین یک سلاح مرگباره به شرط داشتن دقت بالا که این یعنی مجهز بودن به سامانه های ردیابی مثل gps به نظر من خطر استفاده از موشک بالستیک توسط آمریکا در برابر دشمناش از بمب افکنهاش بسیار بیشتره اگر دست به شلیک چند موشک ترایدنت مجهز به چند کلاهک متعارف بزنه البته اگر بخواد به متعارف تغییر بده اونوقت برای ما هم دردسر بزرگی خواهد بود خدا کنه فعلا روی بمب افکن تمرکز کنن که اگر روزی به استفاده از موشک بالستیک رو بیاره کار دفاع سخت میشه خیلی خیلی سخت خودشون هم تو دفاع بالستیک صد در صد ایمن نیستن یادتون باشه دروازه بان اگه خوب کار کنه ولی یک بار اشتباه کنه دیگه تمامه.
کسی که در تاریکی زندگی کند نیاز به نور را درک نخواهد کرد!

ارسال پست

بازگشت به “موشکهاي زمين به زمين”