۱۰ روش افزایش طول عمر لپ تاپ ها

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث کامپيوتر به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 533
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 15 آذر 1388, 1:35 pm
سپاس‌های ارسالی: 809 بار
سپاس‌های دریافتی: 2689 بار

۱۰ روش افزایش طول عمر لپ تاپ ها

پست توسط shadow.of.death »

بسيارى از افرادى كه داراى رايانه شخصى قابل حمل هستند، به طور صحيح از آن استفاده نمى كنند و نحوه برخورد صحيح با لپ تاپ را نمى دانند. به همين دليل با خرابى هاى زودرس، كاهش عمر مفيد و كاهش سرعت مواجه مى شوند. در اين مقاله قصد داريم تا عادت هاى اشتباه افراد در استفاده و نگه دارى ازلپ تاپ ها را بيان كنيم و راه حل هايى پيشنهاد كنيم تا با افزايش سطح آگاهى و عملكرد لپ تاپ ها، طول عمر آن ها را بالاتر ببريم.
۱- بيشتر لپ تاپ هاى موجود، داراى سيستم عامل هاى اصلى هستند.
لپ تاپ هايى كه داراى سيستم عامل ماكروسافت ويندوز هستند شماره سريالى اختصاصى دارند كه فقط مى توان همين لپ تاپ را با آن ثبت قانونى كرد. اين شماره سريال در پشت بدنه هك شده است. اين شماره سريال ۲۵ رقمى را به همراه شماره سريال لپ تاپ، سرى ساخت، مدل طراحى و تمامى شماره هايى را كه به نظرتان مهم هستند را در جايى يادداشت كنيد تا در صورت مخدوش شدن شماره ها، آن ها را از دست ندهيد.
۲- سعى كنيد ازنرم افزارهاى رجيستر شده و اصل استفاده كنيد. با صرف هزينه اى بيشتر سلامت لپ تاپ خود را به تضمين كنيد. همان طور كه مى دانيد در ايران به طور كامل قانون كپى رايت رعايت نمى شود و بيشتر نرم افزارهاى موجود قفل شكسته اند و كارايى حقيقى خود را ندارند و احتمال صدمه زدن به سيستم عامل شما را دارند. اين گونه نرم افزارهاى قفل شكسته تمامى امكانات حقيقى نرم افزار را ندارند و يا اگر هم داشته باشند به طور ناقص كار مى كنند چون بيشترنرم افزارها با ثبت قانونى تمامى امكانات خود را در اختيار كاربران قرار مى دهند.
۳- نرم افزارهاى خود را بروز نگه داريد.
با بروزرسانى مداوم نرم افزارهاى سيستم خود، هم از امكاناتى بيشتر كه نسخه جديدتر ارائه مى كنند، بهره مند مى شويد و هم حفره هاى امنيتى را بر طرف مى سازيد. اين كار باعث افزايش امنيت سيستم عامل و پايدارى بيشتر مى شود.
۴- از نصب نرم افزارهاى گوناگون و مشابه و غير ضرورى جدا خود دارى كنيد. اين كار فقط باعث اشغال كردن فضا، كاهش سرعت سيستم و كاهش پايدارى سيستم مى شود و البته فشار زياد بر روى هسته لپ تاپ. در زمانى كه در اينترنت در حال جست و جو هستيد ممكن است با پيام هايى مبتنى بر نصب نرم افزارهايى مواجه شويد كه توصيه مى شود از دريافت و نصب آن ها خوددارى كنيد. مگر آنكه از وبسايتى مطمئن و با اعتبار پيامى دريافت كنيد.
۵- نرم افزارهاى بهبود سازى زيادى براى برگرداندن تنظيمات رجيسترى به حالت اوليه و پاكسازى فايل هاى بى مصرف هستند.يكى از آن ها را نصب كنيد و البته با اجراى مداوم آن (هفتگى) سلامت سيستم عامل خود را تضمين كنيد.
۶- هارد ديسك تنها دستگاه مكانيكى داخلى رايانه ها مى باشد و امكان بروز اشكال براى آن ها به نسبت بسيار ببيشتر است.
خرابى هايى مانند بدسكتور، پراكندگى داده ها و. با استفاده از نرم افزارهاى مختلف يا خود سيستم عامل هر ماه يكبار هاردديسك خود را Defragment كنيد تا از پراكندگى داده ها جلوگيرى كنيد و هم سرعت سيستم را بالا ببريد و هم طول عمر هاردديسك را افزايش دهيد.
۷- اگر از لپ تاپ خود هميشه استفاده مى كنيد، هيچ گاه آن را در طول روز زياد روشن خاموش نكنيد. با روشن شدن لپ تاپ برق اوليه اى كه وارد لپ تاپ مى شود، در دراز مدت باعث صدمه زدن به اجزاى رايانه مى شود. پس توصيه مى شود كه آن را موقتا به حالت Sleep يا Hibernate در بياوريد و پس از اتمام كار در طول روز حتما به سيستم استراحت داده و آن را خاموش كنيد.
۸- از زياد باز و بسته كردن درب لپ تاپ خوددارى كنيد. اگر عادت داريد از لپ تاپ خود مداوم استفاده كنيد، سعى كنيد درب آن را باز و بسته نكنيد چون در دراز مدت به درب و صفحه نمايش صدمه مى زند. آن را در جايى مطمئن و به دور از اشياى نوك تيز قرار دهيد و صفحه را در مدتى كه استفاده نمى كنيد خاموش كنيد.
۹- نور صفحه را در حالت هاى مختلف، درست تنظيم كنيد. به هنگامى كه باترى به برق وصل نيست، نور را كمتر از حد ميانگين و هنگامى كه لپ تاپ را به برق وصل كرده ايد كمى بيشتر از حد ميانگين قرار دهيد.توصيه مى شود هيچ گاه نور را تا آخرين درجه زياد نكنيد چون هم باعث خستگى چشم و هم باعث كمتر شدن شفافيت LCD طى مدتى مى شود.
۱۰- با پاك كننده هاى مخصوصى كه فقط براى صفحه هاى LCD هستند، نمايشگر لپ تاپ را تميز كنيد و از دستمال هاى نرم و بدون پرز استفاده كنيد. اين كار را هر دو يا سه روز يكبار حتما انجام دهيد و عمر و شفافيت نمايشگر خود را بالا ببريد. اما قبل از پاك كردن، سعى كنيد گرد و غبار را از روى صفحه پاك كنيد و سپس از مواد شوينده استفاده كنيد.
همچنين تحقيقات نشان داده است گرد و غبارى كه بر روى صفحه نمايشگر وجود دارد، باعث سر درد و در دراز مدت، سرطان هاى مختلفى را براى انسان به وجود مى آورد. پس حتما پاك سازى نمايشگر را دائما با مواد شوينده مخصوص تكرار كنيد.
به جای آنکه به تاریکی لعنت بفرستی ، یک شمع روشن کن.
[External Link Removed for Guests]
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 4347
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 23 اسفند 1384, 1:14 pm
محل اقامت: کرج پلاک 43!
سپاس‌های ارسالی: 6689 بار
سپاس‌های دریافتی: 12079 بار
تماس:

Re: ۱۰ روش افزایش طول عمر لپ تاپ ها

پست توسط Mohammad 1985 »

لطفا منبع نوشته های حوتون رو هم بزارید !
مورد بعدی : اینها همش کاربردی نیست ! نوسینده صداش از جای گرم در میومده ! کجا توی ایران کاربران می تونن مثلا چندصد دلار هزینه برای یه برنامه مثل تری دی مکس یا فتوشاپ بدن؟
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد کامپيوتر”