آخوندک؛ عملیات سرنوشت ساز

در اين بخش مي‌توانيد در مورد سلاح و ادوات جنگي دريايي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Novice Poster
Novice Poster
پست: 52
تاریخ عضویت: دو شنبه 4 آبان 1388, 8:27 pm
سپاس‌های ارسالی: 14 بار
سپاس‌های دریافتی: 73 بار

آخوندک؛ عملیات سرنوشت ساز

پست توسط R@ha » شنبه 12 دی 1388, 6:06 pm

[FONT=Times New Roman]عملیات اخوندک بزرگترین عملیات دریایی امریکا پس از جنگ جهانی دوم است که طی ان نیروی دریایی ایران وامریکا درگیر شده و در نتیجه صدمات فراوانی به طرف ایرانی وارد امد. پروفسور سیمونز استاد دانشکده نیروی دریایی امریکا و رییس دپارتمان تاریخ این دانشکده و نویسنده کتاب مشهور تصمیم در دریا این عملیات را یکی از پنج عملیات بزرگ تاریخ نیروی دریایی امریکا و نشان دهنده برتری مطلق امریکا در دریا میداند.( از جمله چهار عملیات دیگر نبرد بزرگ میدوی را میتوان نام برد که زاپن را بیچاره کرد. در مورد ان هم مینویسم) 
[FONT=Times New Roman]این عملیات در اواخر جنگ ایران و عراق در برهه ای از ان دوران که به جنگ نفتکش ها معروف است رخ داد و از پیامدهای بسیار مهم ان خسارات فراوان به طرف ایرانی، اسیب به وجهه سیاسی ایران و در نتیجه قبول اتش بس توسط ایران است.برای درک بهتر اوضاع منطقه و چرایی این عملیات مهیب نگاهی به تحرکات ایران و امریکا در خلیج فارس پیش از اخوندک میکنیم: 

[FONT=Times New Roman]عملیات اراده جدی: 
[FONT=Times New Roman]گفتیم که در اواخر جنگ ایران و عراق جنگ نفتکش ها دامن سایر کشورهای منطقه را نیز گرفته بود و صادرات نفت این کشورها تحت تاثیر درگیری در خلیج فارس قرار داشت. در این وانفسای ناامنی دولت کویت دست به اقدام جالبی برای تامین امنیت خود زد و ان اینکه دولت کویت رسما از دولت امریکا درخواست کرد تا با استقرار در منطقه امنیت نفتکش های کویتی را تامین کند. پرزیدنت ریگان این درخواست را پذیرفت و نفتکش های کویتی با نام امریکایی دوباره به ثبت رسیدند و با پرچم امریکا در حمایت ناوهای امریکایی در خلیج فارس حرکت کردند. جالب است بدانید در همان اولین روز این عملیات نفتکش بریجتون با یک مین دریایی برخورد کرد و اسیب دید که باعث اقدامات بعدی امریکاییها( فرصت برجسته) شد.عملیات اراده جدی تا پنج ماه پس از پایان جنگ ادامه داشت. 
[FONT=Times New Roman]عملیات فرصت برجسته: 
[FONT=Times New Roman]گفتیم که در نخستین روز عملیات اراده جدی نفتکش کویتی امریکایی بریجتون با مین دریایی برخورد کرد. متخصصان نیروی دریایی امریکا پس از بررسی شواهد تقریبا مطمئن بودند کار ایرانی هاست ولی خب مدارک و شواهد محکمی برای اثبات ان نداشتند. پس بلافاصله مخفیانه دست به کار شده و طرح عملیات فرصت برجسته را ریختند تا از خسارات بیشتر جلوگیری شده و نیروهای مین گذار ایرانی را نیز دستگیر کنند.  
[FONT=Times New Roman]
برای این عملیات بهترین و باانگیزه ترین خلبانان هلیکوپتر نیرو دریایی امریکا برای پرواز در تاریکی مطلق در ارتفاع بسیار پایین برفراز خلیج فارس و فرود در تاریکی بر کشتی ها و سکوهای شناور در میان دریا به همراه بهترین تکاوران نیروی دریایی (همان
SEAL معروف) گزینش شدند و تازه این بهترین ها دوره فشرده ولی کاملی را برای کسب امادگی برای شرکت در این عملیات دیدند. این گروه به سرعت اماده عملیات شد که این خود آمادگی بالای انها برای درگیری به این مهمی را میرساند.( مراحل اموزش این نیروها بسیار جالب و دقیق برنامه ریزی شده و خیلی عالی انجام شد.متنی در رابطه با چگونگی این اموزش ها دارم ولی طولانی و به زبان انگلیسی است و حوصله ترجمه اش را هم ندارم.اگر خواستید متن انگلیسی را هم بعدا میگذارم).این گروه عملیات خود را از سکوهای شناور انجام میداد در این سکوها هلیکوپتر های توپدار قایق های گشتی و تکاوران سیل مستقر بودند و هر سکو را یک فرمانده سیل فرماندهی میکرد. کار انها گشتزنی و تامین امنیت خلیج فارس و مهمتر از همه زیرنظر گرفتن کامل تحرکات نیروهای ایرانی به صورت کاملا مخفیانه بود. خلبانان نیز شبانه با فرمان Search & Kill (جستجو و نابود کن) به گشتزنی پرداخته و درحالیکه به تجهیزات دید در شب مجهز بودند کاملا مخفیانه و در تاریکی مطلق در ارتفاع بسیار پایین از سطح اب نیروهای ایرانی را زیر نظر داشتند (گفته میشود این هلیکوپترها نسبتا کم صدا بوده است!).بالاخره فرصت برجسته به دست امد.یکی از هلیکوپترهای مسلح در گشت شبانه خود متوجه کشتی ایران ارج شد که برای مصارف مین گذاری تغییرکاربری داده شده بود.امریکاییها متوجه شدند ایران ارج چند مین در دریا رها کرد انها هم معطل نکرده اقدام به تیراندازی کردند.بلافاصله تکاوران نیروهای ویزه وارد کشتی شده و ان را تصرف کردند.در این درگیری 5 ایرانی کشته و 26 نفر اسیر و زخمی شده و به همراه سایر خدمه به اسارت نیروهای امریکایی درامدند .نیروهای ویزه امریکا مقادیر زیادی مین دریایی و تجهیزات نظامی و جاسوسی از این کشتی به دست اوردند و پس از جمع اوری این تجهیزات و اسرا روز بعد این کشتی را در ابهای بین المللی غرق کردند. علاوه بر خسارتی که به نیروی دریایی ایران خورد از نظر سیاسی نیز فرصت برجسته به اعتبار ایران لطمه فراوانی زد مخصوصا که اندکی قبل از ان رییس جمهور وقت ایران اعلام کرده بود ایران هرگز اقدام به مین گذاری در خلیج فارس نکرده و نمیکند و ادعاهای امریکا تماما دروغ است. در عملیات فرصت برجسته عکس این اظهارات اثبات شد و در زمان خودش جنجال بسیاری در محافل خبری دنیا به پا کرد. این عملیات تا حدود یکسال پس از پایان جنگ از سکوی شناور هرکولس ادامه داشت.
 

[FONT=Times New Roman]

 

[FONT=Times New Roman]
<o:p>[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 

[FONT=Times New Roman]

 

[FONT=Times New Roman]
<o:p>[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]</o:p>
 

[FONT=Times New Roman]
<o:p>[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]</o:p>
 

[FONT=Times New Roman]
دستگیری کروی ایران ارج وتصرف کشتی مین گذار
 


[FONT=Times New Roman]کمانگیر چابک: 
[FONT=Times New Roman]
این عملیات تنها سه روز پس از مورد اصابت قرار گرفتن نفتکش کویتی_امریکایی سی آیل سیتی توسط موشک کرم ابریشم از جزیره فاو انجام شد. این کشتی در ان زمان در ابهای کویت بود و ناخدای امریکایی ان و برخی دیگر از خدمه به شدت مجروح شدند. امریکایی ها بلافاصله شروع به طراحی عملیات انتقام جویانه کردند که سه روز بعد با شرکت کشتی های جنگی هول( USS Hoel )، لفت ویچ ( USS Leftwich )، کید( USS Kidd ) و جان یانگ انجام شد. این کشتی ها با پوشش هوایی دو تامکت و یک هلیکوپتر هاوک به دو سکوی نفتی ایرانی در میدان نفتی رشادت( رستم سابق) حمله کردند. بیست دقیقه پیش از حمله نیروهای امریکایی به نیروهای ایرانی مستقر در سکو هشدار دادند که این سکوها را تخلیه کنند. با اینکه امریکایی ها پاسخی دریافت نکردند خروج فوری نیروهای ایرانی نشان میداد که پیغام را بخوبی دریافت کرده اند. این دو سکوی مجهز به رادار و تجهیزات جاسوسی البته در ان زمان نفت تولید نمیکرد و به عنوان مرکز کنترل و فرماندهی جنگ دریایی استفاده میشد همچنین امریکا مدعی بود ایران از انها برای تدارک حمله قایق های جنگی به کشتی های غیر مسلح و باری استفاده میکند. گفتنی است شکایت ایران و امریکا علیه یکدیگر به دیوان دادگستری بین المللی در رابطه با کمانگیر چابک راه به جایی نبرد.
 

[FONT=Times New Roman]و اما عملیات اخوندک پایان بخش درگیری ها: 

[FONT=Times New Roman]شاید امریکایی ها انتظار داشتند درگیری ها با این اقدامات پایان یابد اما عملا تنش در منطقه بسیار افزایش پیدا کرد. مشخص بود ایران کمانگیرچابک را بی پاسخ نمیگذارد و امریکایی ها نیز کاملا هشیار بودند.تا اینکه ناوچه موشک انداز ساموئل رابرتز در حین عملیات حفاظتی اراده جدی به یک مین دریایی برخورد کرد و به شدت اسیب دید. خدمه با تلاش فراوان ناو را از غرق شدن نجات داده و بدون تلفات در نهایت به دوبی رساندند.این ناو چندماه بعد به خدمت بازگشت. 
[FONT=Times New Roman]متخصصان نیروی دریایی امریکا اقدام به جستجوی منطقه کرده و مین های دیگری نیز یافتند.انها با بررسی شماره سریال مین ها و انطباق ان با مین های کشف شده از کشتی مین گذار ایران ارج دریافتند که مین های ایرانی عامل اسیب به ساموئل رابرتز بوده است. این موضوع خشم امریکاییها را برانگیخت. کاخ سفید به نیروی دریایی ماموریت داد این بار عملیات انتقام جویانه ای طراحی کنند که صدمات غیرقابل جبران به ایران بزند تا امنیت امریکاییها در خلیج فارس برای همیشه تامین شود. دریادار ویلیام کرو مشاور امنیت ملی ریگان و فرمانده نیروهای امریکا در منطقه که دریادار زیرک و قاطعی بود و شناخت خوبی هم از نیروهای ایرانی داشت چنین عملیاتی طراحی کرد. او مصرانه خواهان درگیری کشتی های جنگی ایران و امریکا بود و توانست با اصرار فراوان ریگان را که دنبال راه حل های مسالمت امیز بود راضی به جنگ دریایی کند. او عملیات را بسیار زیرکانه به گونه ای طراحی کرد که کشتی های جنگی ایرانی را درگیر جنگ کرده و نابود کند تا بدینوسیله به نیروی دریایی ایران اسیب جدی بزند( شبیه عملیات مروارید؟). گفته میشود هدف اصلی او نابودی ناوچه مدرن سبلان بود که تا ان زمان خیلی امریکاییها را ناراحت کرده بود. 
[FONT=Times New Roman]
این عملیات اخوندک نام گرفت. در این نبرد ناو هواپیمابر انترپرایز پوشش هوایی منطقه را تامین مینمود.امریکایی ها با دوگروه حمله کردند: یک گروه شامل ناوشکن های مریل USS Merill و مک کورمیک USS McCormick به همراه یک واحد ابی خاکی به سکوی نفتی ساسان حمله کرده و ان را نابود کردند.به ایرانی های روی سکو فرصت تسلیم شدن داده شد که انها قبول نکرده و در نتیجه همگی کشته شدند.گروه دیگر شامل یک ناو موشک انداز و دو ناوچه به سکوی سیری حمله کرده و ان را نابود کردند.
 


[FONT=Times New Roman]در این زمان قایق های تندروی ایرانی اقدام به دفاع کردند. هواپیمای اینترودر به خلبانی سروان جیمز انگلر که از انترپرایز برخاسته بود با بمب به انها حمله کرده و تعدادی را نابود کرده بقیه ناچار به گریز به ابوموسی شدند.البته ایرانی ها هم احمق نبودند و همان اول سبلان را وارد کار نکردند بجای ان جوشن قایق توپ دار کلاس کمان وارد نبرد شد ولی مورد حمله ناووین رایت و سیمپسون با موشک های استاندارد و هارپون قرار گرفت. در نهایت وین رایت جوشن را غرق نمود. 

[FONT=Times New Roman]در این هنگام دو فانتوم ایرانی نیز وارد نبرد شدند. یکی از انها زمانیکه متوجه قفل رادار وین رایت روی خودش شد از منطقه گریخت ولی دومی با پرواز در ارتفاع پایین قصد حمله داشت که مورد اصابت موشکهای سام ناو ویت رایت قرار گرفت. وین رایت این فانتوم را سرنگون  

[FONT=Times New Roman]نبرد با ورود ناوچه سهند مدرن ترین ناوچه ایران ادامه پیدا کرد. سهند به قصد حمله به سکوهای نفتی امارات حرکت کرد که مورد حمله هواپیمای اینترودر که در منطقه گشت میزد قرار گرفت. این ناوچه به هواپیمای اینترودر شلیک کرد که به هدف نخورد در مقابل اینترودر به خلبانی همان انگلر انتقام جو با چهار بمب هدایت شونده لیزری و یک هارپون به این حمله پاسخ گفت که تمامی انها به هدف اصابت کرد. سهند اتش گرفته و غرق شد. 

[FONT=Times New Roman]در این هنگام سرانجام ناوچه سبلان نیز وارد معرکه شد و خواست تا هواپیمای انگلر را که خسارات زیادی به ایران زده بود ساقط کند.این امر میسر نشد و به جای ان انگلر با بمب های هدایت شونده لیزری اش سبلان را مورد اصابت قرار داد.از ناوچه های دیگر نیز به سبلان شلیک شد.سبلان به شدت اسیب دید و نیمه غرق شد انگلر به راحتی میتوانست سبلان را نیز غرق کند که در این لحظه سرنوشت ساز از واشنگتن دستور رسید نبرد را تمام کنید! انگلر با خشم برگشت وسبلان نجات یافت.یدک کشها بعدا ان را به بندرعباس برده و پس از ماه ها تعمیر دوباره به اب انداختند. در این روز همچنین ایران جزیره فاو را نیز از دست داد. 
[FONT=Times New Roman]جیمز انگلر خلبان اینترودر به خاطر این عملیات برترین نشان لیاقت پرواز را دریافت نمود. 
[FONT=Times New Roman]گفتنی است یک هلیکوپترامریکایی نیز در جریان این عملیات سقوط کرد.پس از بررسی لاشه ان امریکاییها اعلام کردند هلیکوپتر مورد اصابت ایرانی ها قرار نگرفته بوده است.  
[FONT=Times New Roman]ادامه تصاویر در پست های  

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 4112
تاریخ عضویت: سه شنبه 11 بهمن 1384, 6:16 pm
سپاس‌های ارسالی: 4495 بار
سپاس‌های دریافتی: 4317 بار
تماس:

Re: آخوندک؛ عملیات سرنوشت ساز

پست توسط Reza6662 » یک شنبه 13 دی 1388, 11:58 am

  Praying   [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   این زمان قایق های تندروی ایرانی اقدام به دفاع کردند. هواپیمای اینترودر به خلبانی سروان جیمز انگلر که از انترپرایز برخاسته بود با بمب به انها حمله کرده و تعدادی را نابود کرده بقیه ناچار به گریز به ابوموسی  
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   ها با پوشش هوایی دو تامکت و یک هلیکوپتر هاوک به دو سکوی نفتی ایرانی در میدان نفتی رشادت( رستم سابق) حمله  
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   با ورود ناوچه سهند مدرن ترین ناوچه ایران ادامه پیدا کرد. سهند به قصد حمله به سکوهای نفتی امارات حرکت کرد که مورد حمله هواپیمای اینترودر که در منطقه گشت میزد قرار گرفت. این ناوچه به هواپیمای اینترودر شلیک کرد که به هدف نخورد در مقابل اینترودر به خلبانی همان انگلر انتقام جو با چهار بمب هدایت شونده لیزری و یک هارپون به این حمله پاسخ گفت که تمامی انها به هدف اصابت کرد. سهند اتش گرفته و غرق شد. 

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 447
تاریخ عضویت: چهار شنبه 18 بهمن 1385, 8:16 pm
سپاس‌های ارسالی: 2025 بار
سپاس‌های دریافتی: 1292 بار

Re: آخوندک؛ عملیات سرنوشت ساز

پست توسط ramin11 » یک شنبه 13 دی 1388, 1:26 pm

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ناو رزمي ايالات متحده در نزديكي سكوي نفتي ايران ،نظاره گر سوختن آن

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهار شنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14946 بار

Re: آخوندک؛ عملیات سرنوشت ساز

پست توسط Shahryar » یک شنبه 13 دی 1388, 4:48 pm

  عمليات كمانگير چابك  

 تصویر 


 destroyer USS John Young در حال گلوله باران سكوي نفتي ايران// 19 اكتبر 1987 

 [FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  
 [FONT=Times New Roman]تصویر  
 [FONT=Times New Roman]  
 [FONT=Times New Roman]  


 تصویر 

  نفتي ديگري از ايران در  

 تصویر 

 تصویر 

  از كلاس Spruance در كنار سكوي آتش گرفته ايران 


 تصویر 
  دريائي آمريكا در حال ورود ناو ايران  
  September  


 تصویر 

  اجر در تصرف نيروهاي  
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 4338
تاریخ عضویت: سه شنبه 23 اسفند 1384, 1:14 pm
محل اقامت: کرج پلاک 43!
سپاس‌های ارسالی: 6683 بار
سپاس‌های دریافتی: 12078 بار
تماس:

Re: آخوندک؛ عملیات سرنوشت ساز

پست توسط Mohammad 1985 » دو شنبه 14 دی 1388, 11:37 am

راجع به ناوچه های کلاس سهند اطلاعاتی دارید ؟
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 1189
تاریخ عضویت: دو شنبه 1 خرداد 1385, 2:58 am
سپاس‌های ارسالی: 16928 بار
سپاس‌های دریافتی: 4257 بار

Re: آخوندک؛ عملیات سرنوشت ساز

پست توسط Fariborz » پنج شنبه 17 دی 1388, 1:44 am

Mohammad 1985 نوشته شده:راجع به ناوچه های کلاس سهند اطلاعاتی دارید ؟


محمد جان در تاپيک زير اطلاعات نسبتأ کاملی از ناوشکن يا به عبارت صحيحتر « ناو محافظ » سهند که از کلاس شناورهای الوند ( ALVAND ( VOSPER Mk 5 ميباشند درج شده .اميدوارم تا حدی کمک کند . تصویر

موفق باشی تصویر


http://www.centralclubs.com/forum-f84/topic-t7553.html#p33229

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1450
تاریخ عضویت: چهار شنبه 26 اسفند 1388, 11:17 am
سپاس‌های ارسالی: 8663 بار
سپاس‌های دریافتی: 13227 بار

Re: آخوندک؛ عملیات سرنوشت ساز

پست توسط Java » یک شنبه 29 دی 1392, 10:20 pm

R@ha نوشته شده:
[FONT=Times New Roman]او عملیات را بسیار زیرکانه به گونه ای طراحی کرد که کشتی های جنگی ایرانی را درگیر جنگ کرده و نابود کند تا بدینوسیله به نیروی دریایی ایران اسیب جدی بزند( شبیه عملیات مروارید؟). گفته میشود هدف اصلی او نابودی ناوچه مدرن سبلان بود که تا ان زمان خیلی امریکاییها را ناراحت کرده بود.  [FONT=Times New Roman]
 

من هم در این مورد شنیدم!!! کسی دقیقا" میدونه سبلان چه رفتارهایی رو انجام می داد که باعث عصبانیت آمریکایی ها شده بود؟؟؟

[FONT=Times New Roman]در این هنگام دو فانتوم ایرانی نیز وارد نبرد شدند. یکی از انها زمانیکه متوجه قفل رادار وین رایت روی خودش شد از منطقه گریخت ولی دومی با پرواز در ارتفاع پایین قصد حمله داشت که مورد اصابت موشکهای سام ناو ویت رایت قرار گرفت. وین رایت این فانتوم را سرنگون کرد. 
[FONT=Times New Roman]
 
[FONT=Times New Roman]کسی هست که بتونه این مطلب رو تایید کنه؟؟؟ تا جایی که میدونیم تنها فانتوم داریوش خاک نگار مورد اصابت قرار گرفت... هرچند این هواپیما علارغم صدمات, موفق به فرود در پایگاه بندر عباس شد. 

[FONT=Times New Roman]گفتنی است یک هلیکوپترامریکایی نیز در جریان این عملیات سقوط کرد.پس از بررسی لاشه ان امریکاییها اعلام کردند هلیکوپتر مورد اصابت ایرانی ها قرار نگرفته بوده است.  
[FONT=Times New Roman]
 
[FONT=Times New Roman]خوب این هلی کوپتر دقیقا" مورد اصابت قرار گرفت!توسط موشک دوش پرتاب شلیک شده از طرف یکی از پرسنل جوشن در آخرین دقایق و پیش از غرق شدن... جا داشت آمریکایی ها صادق تر باشن!
 
تا در طلب گوهر کانی کانی      تا در هوس لقمهٔ نانی نانی

این نکتهٔ رمز اگر بدانی دانی     هر چیزی که در جستن آنی آنی


https://www.instagram.com/javad.molaiee/

Junior Poster
Junior Poster
پست: 117
تاریخ عضویت: جمعه 22 دی 1385, 2:12 pm
سپاس‌های ارسالی: 108 بار
سپاس‌های دریافتی: 197 بار

Re: آخوندک؛ عملیات سرنوشت ساز

پست توسط ali2914 » دو شنبه 30 دی 1392, 12:26 am

واقعیت اصلی اینه که اونچه که در این نبرد اتفاق افتاد بیش از اینکه مربوط به ضعف نیروی دریایی ایران یا قوت نیروی دریایی آمریکا باشه به دلیل استفاده ایران از تسلیحات آمریکایی بود .اونها به راحتی با کدهای ECM رادار ناوهای ایران را از کار انداختن و در شرایطی که تمامی تسلیحات روی سبلان و سهند دارای هدایت راداری بودند. اینترودر هواپیمای بسیار ضعیف و کندیه با مانور پذیری بسیار پایین اما بدون مشکل با بمبهای هدایت لیزری به ناوهای ما حمله کرد . بمبهایی که خودشون امکان مانور را از هواپیما می گیرن و اونو کاملا در تیر رس سیستمهای پدافندی قرار می دن . اگه ناوهای ما حتی دارای توپهای ضد هوایی نواخت بالای معمولی بودن هم می تونستن از خودشون دفاع کنند.
نکته ای که به نظرم می رسه یه جمله از ماهاتیر محمد نخست وزیر سابق مالزی هست که گفت کشورهای مسلمان تنها زمانی می تونن نیرومند بشن که از سلاح ساخت خودشون استفاده کنند.

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1635
تاریخ عضویت: پنج شنبه 4 مرداد 1386, 11:53 pm
سپاس‌های ارسالی: 8087 بار
سپاس‌های دریافتی: 3729 بار

Re: آخوندک؛ عملیات سرنوشت ساز

پست توسط KH.I.A.2500 » دو شنبه 30 دی 1392, 7:21 am

سلام به همگی

در این رابطه مستندی از شبکه 1 پخش شد که به تشریح چگونگی درگیری ها با امریکا پرداخته بود. فکر کنم اسمش «تقابل» بود. توصیه می کنم آن مستند را پیدا کرده و تماشا کنید.

امریکایی ها یادشان رفته بگویند که شب پیش از برخورد بریجتون با مین، عملیات مین روبی را انجام داده بودند.

خوب این هلی کوپتر دقیقا" مورد اصابت قرار گرفت!توسط موشک دوش پرتاب شلیک شده از طرف یکی از پرسنل جوشن در آخرین دقایق و پیش از غرق شدن... جا داشت آمریکایی ها صادق تر باشن!

غیر از این بالگر که منهدم شد و امریکا انهدام آن توسط ایران را انکار می کند، یک بالگرد دیگر نیز به وسیله یک فروند موشک دوش پرتاب استینگر منهدم شد. ماجرا از این قرار است که بالگردهای امریکایی شبانه به قایق های تندروی ایرانی که در حال استراحت بودند حمله می کنند و پس از انهدام 2 یا 3 قایق، یک بالگرد امریکایی با استینگر منهدم می شود. مثل آن یکی، امریکا صدای این را هم در نمی آورد.

[FONT=Times New Roman]
هواپیمای اینترودر به خلبانی سروان جیمز انگلر که از انترپرایز برخاسته بود با بمب به انها حمله کرده و تعدادی را نابود کرده
.
.
 
[FONT=Times New Roman] اینترودر به خلبانی همان انگلر انتقام جو با چهار بمب هدایت شونده لیزری و یک هارپون به این حمله پاسخ گفت که تمامی انها به هدف اصابت کرد.
.
.
 

[FONT=Times New Roman]در این هنگام سرانجام ناوچه سبلان نیز وارد معرکه شد و خواست تا هواپیمای انگلر را که خسارات زیادی به ایران زده بود ساقط کند.این امر میسر نشد و به جای ان انگلر با بمب های هدایت شونده لیزری اش سبلان را مورد اصابت قرار داد.از ناوچه های دیگر نیز به سبلان شلیک شد.سبلان به شدت اسیب دید و نیمه غرق شد انگلر به راحتی میتوانست سبلان را نیز غرق کند که در این لحظه سرنوشت ساز از واشنگتن دستور رسید نبرد را تمام کنید! انگلر با خشم برگشت وسبلان نجات یافت


خالی بندی در حد...
باور من این است که پس از آن همه بمب و موشک که از آن هواپیما شلیک شد، انگلر دیگر سلاحی نداشته وگرنه دریغ نمی کرد! الکی سناریوی هالیوودی برای خودشان ساخته اند تصویر


پس از این که سکوی سیری و آن یکی سکو منهدم شدند قایق های تندرو به قصد حمله به سکویی در امارات عازم می شوند و به آن سکو آسیب می زنند و هواپیمای امریکایی هم چند قایق ما را منهدم می کند ولی در این متنی که در بالا نوشته شده امریکایی ها چیزی در مورد آسیبی که به سکوی اماراتی(تحت حمایت امریکا) رسید ننوشته اند و فقط از شیرین کاری هواپیمای اینترودر خودشان نوشته اند.
ایران اغلب پاسخ امریکا را با حمله به سکوهای نفتی و نفتکش ها نشان می داد. امریکا برای تأمین امنیت نفتکش های کشورهای عربی به منطقه آمده بود. چیزی که روشن است، امنیت آن ها تأمین نشد.

توصیه می کنم متن زیر را هم بخوانید یا اگر همه آن را نمی خواهید بخوانید، دست کم قسمت های پررنگ شده را بخوانید:


روایت فرمانده سابق ناوشکن ˈسبلانˈ از رویارویی ناوهای ایرانی و آمریکایی

تهران- فرمانده سابق ناوچه حماسه ساز پیکان در سال 59 و ناوشکن سبلان در سال 67 ، حمله ناوهای آمریکایی به ناوشکن های سهند، سبلان و ناوچه موشک انداز جوشن نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در اواخر جنگ تحمیلی را اقدامی تروریستی توصیف کرد.
روایت فرمانده سابق ناوشکن ˈسبلانˈ از رویارویی ناوهای ایرانی و آمریکایی
امیر دریادار عبدالله معنوی در گفت وگو با خبرنگار حوزه دفاعی ایرنا با گرامیداشت شهدای هشت سال دفاع مقدس بویژه شهدای نیروی دریایی، این اقدام نظامیان آمریکایی را همچنین یک رویارویی نابرابر برشمرد.

دریادار معنوی با بیان اینکه درگیری نیروی دریایی با استکبار جهانی فقط به روز 29 فروردین سال 67 اختصاص نداشت، گفت: از زمانی که انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران به پیروزی رسید ما با یک دشمن اصلی بالقوه روبرو شدیم که این دشمنی در 29 فروردین سال 67 و در رویارویی با نیروهای ایرانی به فعل در آمد.

وی با اشاره به جایگاه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و بویژه در دوران هشت سال دفاع مقدس، افزود:نیروی دریایی در ابتدای جنگ تحمیلی توانست دو کار عمده ˈ استقرار نیروهای تکاور و تفنگدار در مقابل رژیم بعثی در پایگاه نیروی دریایی در خرمشهر ˈ و ˈ انهدام نیروی دریایی دشمنˈ که یکی از نیروهای مدرن در منطقه بود را طی گذشت چند ماه پس از آغاز جنگ تحمیلی در هفتم آذر 59 انجام دهد.** نظامیان رژیم بعث آغازگر جنگ نفتکش ها بودند

فرمانده سابق ناوشکن سبلان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در ادامه با بیان این که جنگ نفتکش ها را نظامیان رژیم سرنگون شده عراق آغاز کردند، خاطرنشان کرد: این اقدام با تمامی اصول و قوانین بین المللی مغایرت داشت.

دریادار معنوی گفت: نظامیان رژیم بعثی عراق در دوران جنگ تحمیلی با کمک آمریکا و آواکسهای آنها اطلاعات مربوط به منطقه را جمع آوری و به اهداف غیرنظامی حمله می کردند به طوری که جنگنده های عراقی بارها بدون دریافت اخطاری از فضای بالای ناوهای آمریکایی می گذشتند و به کشتیهای نفتی عبوری در خلیج فارس حمله می کردند.

وی توضیح داد: به دلیل آن که اخطارهای صادر شده توسط ناوهای مستقر در منطقه ، اخطارهایی بین المللی هستند، می توان این اخطارها را شنید، همانطور که یک هواپیما از فاصله دور که در آسمان ظاهر می شد اینها اخطار می دادند و هواپیما باید خود و مقصدش را معرفی می کرد اما چنین چیزی برای جنگنده های عراقی که از بالای سر ناوهای اینها می گذشت و نفتکشها را مورد حمله قرار می دادند، وجود نداشت.


فرمانده سابق ناوشکن حماسه ساز سبلان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در ادامه خاطرنشان کرد: بدین ترتیب مشخص بود که حضور ناوهای جنگی آمریکایی در منطقه برای برقراری امنیت نبوده و نیست.

دریادار معنوی گفت: کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا تصور می کردند که با خروج مستشاران نظامی غربی و بویژه آمریکایی که وظیفه تعمیر، نگهداری و هدایت ناوشکنهای نیروی دریایی ایران را بر عهده داشتند و همچنین با آغاز جنگ تحمیلی، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نمی تواند روی پای خود بایستد و به فعالیتهای خود ادامه دهد.

وی افزود: چنین نیرویی که وارد یک معرکه می شود و طی چند ماه یک نیروی دریایی مدرن را در منطقه مضمحل و بعد نقشی برای حفظ امنیت در منطقه استراتژیکی خلیج فارس ایفا می کند، مورد قبول سردمداران غربی قرار نمی گیرد.

وی اضافه کرد: غربیها معتقد بودند که بجز آنها، کشوری چون ایران نمی تواند مسئولیت حفظ امنیت یک منطقه عملیاتی را بر عهده بگیرد، اما این تفکر آنها خیلی ثقیل و غیر قابل باور بود به دلیل آن که نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران توانست در سطح خلیج فارس و دریای عمان به طور مداوم حضور یابد.

دریادار معنوی خاطرنشان کرد: این درحالی است که نیروی دریایی ایران به لحاظ تجهیزات و تعداد قابل مقایسه با آمریکا نیست اما موضوع در این مساله نهفته است که چنین نیروی دریایی توانست هشت سال دوام بیاورد و در این مدت ثابت کرد که یک نیروی دریایی است که خودش را شناخته و می تواند در تمامی زمینه های فنی، نیروی انسانی و عملیاتی رشد کند.

فرمانده سابق ناوشکن سبلان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت که این نیرو توانست پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی کند و ثابت کرد که در منطقه عملیاتی تمامی توان خودش را به خرج داد تا یگانهایش را عملیاتی و سیستم هایش را هم بهینه کند.

امیر دریادار معنوی خاطرنشان کرد: در هشت سال جنگ خانمانسوز رژیم بعث عراق که با حمایت غرب به ما تحمیل شد، تجارب بسیار زیادی در بخشهای مختلف از جمله تسلیحاتی به دست آوردیم و هر ساله نیز این تجارب افزایش می یابد و سیستمهای ما نیز بهتر و بهینه شد.

وی گفت: این یک نیروی دریایی با چنین توانی که نه تنها توانسته است یک نیروی دریایی مدرن را در منطقه از بین ببرد، بلکه در خلیج فارس مستقر شده و جلوی تمامی کشتیهای عبوری از جمله آمریکا می ایستد و آنها را مورد بازرسی قرار می دهد برای نیروهای فرامنطقه ای حاضر در منطقه خلیج فارس خوشایند نبود.

وی، افزود: این مساله برای غرب بیانگر این واقعیت بود که نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به رغم آن که کوچک و در مقایسه با نیروی دریایی آمریکا از تسلیحات چندانی برخوردار نیست اما نیرویی توانمند و قدرتمند می باشد که متکی بر نیروهای با ایمان خود است که این امتیاز را نمی تواند در هر جایی مشاهده کرد.

دریادار معنوی در ادامه با اشاره به رویارویی نظامیان آمریکایی با ناوشکنهای سهند، سبلان و ناوچه موشک انداز جوشن یاد آور شد: آمریکا تصور نمی کرد که در روز 29 فروردین این نیروی انسانی که به خودش آمده، تقویت شده و پرورش یافته است و تبدیل به یک نیروی رزمنده شده، بیاید و جلوی آنها بایستد.** حمله به ناوشکن سبلان همزمان با روز ارتش انجام شد

وی در تشریح زمان حمله نظامیان آمریکایی به ناوشکن سبلان در سال 67 گفت: روز 29 فروردین سال 1367 روز اول ماه رمضان و همزمان با روز ارتش که در این روزی افق دید چشمی تا دو کیلومتر بیشتر نبود این حمله صورت گرفت.

به گفته دریادار معنوی نظامیان آمریکایی پیش از حمله به ناوشکن سبلان به سکوهای نفتی ایران در منطقه خلیج فارس حمله کرده بودند و ناوچه جوشن را نیز که در حال گشت زنی در دریا بود محاصره و مورد حمله قرار دادند.

دریادار معنوی با یادآوری رشادت جان برکفان نیروی دریایی در جریان رویارویی با نظامیان آمریکایی در اواخر جنگ تحمیلی ، گفت: هنگامی که نیروهای آمریکایی از فرمانده ناوچه جوشن و نیروهای آنها خواستند تا این شناور را ترک کنند، فرمانده ناوچه به نیروهای آمریکایی گفت که اینجا خلیج فارس است و این شما هستید که در منطقه زیادی هستید و بدین ترتیب در برابر نیروهای آمریکایی مقاومت کردند که در نهایت این ناوچه توسط نیروهای آمریکایی غرق شد.** نیروهای ایرانی تا آخرین نفس مقاومت کردند

فرمانده سابق ناوشکن سبلان در ادامه بیان خاطرات خود از روز رویارویی نظامیان آمریکایی با شناورهای ایرانی در منطقه خلیج فارس گفت: هنگامی که یک ناوچه عراقی از سوی نیروهای ایرانی تعقیب می شد، نیروهای این ناوچه به دریا می پریدند و حتی مشابه چنین حادثه ای برای نیروهای آمریکایی پیش آمد اما نیروهای جان برکف نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران ناوچه جوشن در رویارویی با ناوهای آمریکایی، تا آخرین نفس مقاومت کردند و برخی از آنها در درجه رفیع شهادت نایل شدند.** چگونگی حمله ناوهای آمریکایی به ناوشکنهای سهند و سبلان

امیر دریادار معنوی درادامه به حمله ناوهای آمریکایی به ناوشکنهای سهند و سبلان در سال 67 اشاره کرد و گفت: ناوشکن سهند در ماموریتی که در منطقه خلیج فارس داشت از سوی ناوهای آمریکایی محاصره شد و مورد حمله آنها قرار گرفت.

وی با بیان این که ناوشکن سبلان نیز در کنار جزیره لارک در کنار قشم قرار داشت که با هواپیمای آمریکایی درگیر شد ، افزود: آمریکاییها بدون دادن هرگونه اخطاری و یا اعلان جنگی با تمامی تجهیزاتشان وارد یک جنگ نابرابر شدند.

به گفته دریادار معنوی ، کاری را که آمریکاییها انجام دادند کاری صرفا تروریستی بود زیرا تا بتوانیم اقدامی کنیم، آنها ما را محاصره کردند و موشکها و راکتهایشان را به سوی شناوری که در کنار یک جزیره پهلو گرفته بود ، پرتاب کردند و لذا زمینه ای فراهم نشد که بتوانید با آنها مقابله بکنیم.وی با بیان این که آمریکاییها یک جنگ نابرابری را آغاز کردند که در حقیقت یک عمل تروریستی دولتی آمریکا علیه نیروی دریایی کشوری بود که در منطقه خلیج فارس و آن هم در آبهای ساحلی خود داشت اعمال حاکمیت می کرد ، افزود: اگر در هر کجای جهان کشوری هواپیماهای خود را علیه منطقه هوایی و سرزمینی کشور دیگری بکار گیرد، این اقدام به طور یقین محکوم می شد اما در این رویارویی چنین اتفاق نیفتاد.
** ایران به دنبال برقراری امنیت است نه انجام اقدامات تروریستی

امیر دریادار معنوی اظهارداشت : اگر ما هم همانند آمریکا به دنبال انجام چنین علمیاتی بدون اخطار علیه این کشور بودیم، در بکار گیری آن مشکلی نداشتیم اما ایران از ابتدای پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و در دوران جنگ تحمیلی، به دنبال برقراری امنیت بود نه انجام اقدامات تروریستی .

وی در خصوص دلیل انجام چنین اقدام تروریستی از سوی آمریکا، گفت: چنین اقدام تروریستی از سوی آمریکا آن هم همزمان با روز ارتش جمهوری اسلامی ایران، ترس و واهمه بیش از اندازه آنها از ایران بود.

وی افزود: زمانی آمریکاییها فکر می کردند که نیروی دریایی ایران طی یکی دوسال مضمحل می شود اما این متوجه شدند که این نیرو یک نیروی دریایی ساده و معمولی نیست و نه تنها مضمحل نشد بلکه روی پای خود ایستاد و نیروی دریایی مدرن رژیم بعث عراق را از بین برد و کشتیهای عبوری در خلیج فارس را نیز مورد بازرسی و کنترل قرار می داد و اعمال حاکمیت می کرد.

فرمانده سابق ناوشکن سبلان در طی سالهای 1367 خاطرنشان کرد: زمانی این حمله انجام شد که ایران هشت سال درگیر یک جنگ تحمیلی خانمانسوز و نابرابر بود، جنگی که توان بسیاری را از این کشور گرفته بود .

امیر دریادار معنوی با بیان این که غرب به این باور که ایران توانایی اعمال حاکمیت بر خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان را دارد، در چنین زمانی بود که نظامیان آمریکایی به ناوهای ایرانی در منطقه خلیج فارس حمله کردند.** جان برکفان نیروی دریایی در زمان درگیری از تواناییهای آمریکا آگاه بودند

فرمانده سابق ناوشکن سبلان در ادامه این نکته را نیز یاد آور شد که در زمان رویارویی نظامیان آمریکایی با ناوشکنها و ناوچه جوشن، تمام پرسنل ناوها و ناوچه ایرانی می دانستند که آمریکاییها چه توان و تجهیزاتی دارند.

معنوی خاطرنشان کرد: در ناوشکن سبلان افرادی را داشتیم که در جریان درگیریها مجروح شده بودند اما از شناور خارج نشدند، خم به ابرو نیاوردند و تا آخرین لحظه و در هنگامی که هر لحظه امکان انفجار این شناور بود ، ایستادگی کردند و از غرق شدن آن جلوگیری کردند.

** ناوشکن سبلان یکی از ناوشکنهای مجهز نیروی دریایی ارتش است

امیردریادار معنوی، گفت: با رشادتهای کارکنان ناوشکن سبلان این شناور که به دنبال بمباران لیزری هواپیماهای آمریکایی متحمل خسارت سنگینی شده بود، حفظ شد و امروز با تجهیز آن به آخرین فناوریهای نوین روز به یکی از ناوشکنهای مجهز و تاثیر گذار در نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است.

امیر دریادار معنوی با بیان این که این ناوشکن هم اینک با آمادگی و توان بالا در پهنه های آبی در اقصی نقاط جهان از جمله در باب المندب، دریای عمان و خلیج عدم در حال تردد است ، گفت: حضور این ناوشکن که صدمات زیادی را در رویارویی با استکبار جهانی متحمل شده بود، قدرت نظامی، طراحی و فنی متخصصان ایرانی را به اثبات رساند که برای غربیها باور کردنی نیست.

وی افزود: این اتفاقی که افتاد موجب شد تا متخصصان متعهد ایرانی تلاش بیشتری کنند و نه تنها این ناوشکن را دوباره بازسازی کردند بلکه نوع بهینه شده این ناوشکن را که ˈ جماران ˈ است را ساختند.

سیام **1478
انتهای پیام /*

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
  
*  *
*  جز ايران نباشد مرا نام ياد *   * * * *    * * *   *  که يزدان مرا زين سبب کام داد *  * *   

Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 68
تاریخ عضویت: جمعه 27 اردیبهشت 1392, 9:04 am
محل اقامت: کویر
سپاس‌های ارسالی: 539 بار
سپاس‌های دریافتی: 442 بار

Re: آخوندک؛ عملیات سرنوشت ساز

پست توسط sailor » سه شنبه 1 بهمن 1392, 9:31 pm

Java نوشته شده:
R@ha نوشته شده:
او عملیات را بسیار زیرکانه به گونه ای طراحی کرد که کشتی های جنگی ایرانی را درگیر جنگ کرده و نابود کند تا بدینوسیله به نیروی دریایی ایران اسیب جدی بزند( شبیه عملیات مروارید؟). گفته میشود هدف اصلی او نابودی ناوچه مدرن سبلان بود که تا ان زمان خیلی امریکاییها را ناراحت کرده بود.

من هم در این مورد شنیدم!!! کسی دقیقا" میدونه سبلان چه رفتارهایی رو انجام می داد که باعث عصبانیت آمریکایی ها شده بود؟؟؟واحدهای الوند کلاس کمان کلاس و تکاوران کلاه سبز دریایی در عملیات مقابله به مثل شرکت فعال داشتند و این چیزی نبود که از چشم ناوگان دیگر کشورها پنهان بماند انتخاب سبلان به این دلیل بود که از چند روز قبل درون خلیج فارس گشت میزد و امریکایی ها از موضوع کاملا اطلاع داشتند

Java نوشته شده:
R@ha نوشته شده:

در این هنگام دو فانتوم ایرانی نیز وارد نبرد شدند. یکی از انها زمانیکه متوجه قفل رادار وین رایت روی خودش شد از منطقه گریخت ولی دومی با پرواز در ارتفاع پایین قصد حمله داشت که مورد اصابت موشکهای سام ناو ویت رایت قرار گرفت. وین رایت این فانتوم را سرنگون کرد.

کسی هست که بتونه این مطلب رو تایید کنه؟؟؟ تا جایی که میدونیم تنها فانتوم داریوش خاک نگار مورد اصابت قرار گرفت... هرچند این هواپیما علارغم صدمات, موفق به فرود در پایگاه بندر عباس شد.


در مورد صحت مطالب داریوش خاک نگار مناقشه وجود دارد حالا که دست آن مرحوم از دنیا کوتاه شده باید قضاوت را به عهده خواننده گذاشت ولی درباره فانتوم ایرانی ساقط شده میتوان حرف زد خوشبختانه این روزها با انفجار اطلاعات در فضای مجازی و دانسته های خوب کاربران ایرانی از عملکرد نیروی هوایی ارتش همگان می دانند که چنین ادعایی به هیچ وجه صحت ندارد چرا که اگر واقعیت داشت دوستان حتما نوع فانتوم و اسم خلبانان شهید یا زنده مانده را به خوبی می دانستند
کاپتن جیمز چندلر فرمانده ناوگروه چارلی و کاپتن ناو وین رایت متولد آرکانزاس احتمالا با جان وین بازیگر معروف نسبت فامیلی داشته تصویر

Java نوشته شده:
R@ha نوشته شده:
گفتنی است یک هلیکوپترامریکایی نیز در جریان این عملیات سقوط کرد.پس از بررسی لاشه ان امریکاییها اعلام کردند هلیکوپتر مورد اصابت ایرانی ها قرار نگرفته بوده است.
خوب این هلی کوپتر دقیقا" مورد اصابت قرار گرفت!توسط موشک دوش پرتاب شلیک شده از طرف یکی از پرسنل جوشن در آخرین دقایق و پیش از غرق شدن... جا داشت آمریکایی ها صادق تر باشن!


یکی از اهداف مهم عملیات به رخ کشاندن قدر قدرتی ارتش امریکا به جهانیان و خصوصا ایران بوده در این مورد صداقت جای خودش را به سیاست داده است برای کشوری که با تمام قدرت موجود در خلیج فارس یک نبرد نا برابر را آغاز میکند قبول این یک مورد هم سخت است توجه داشته باشید که سبلان جوشن و سهند به مصاف چه ناوگانی رفتند بیش از 13 فروند انواع ناو به همراه اینترپرایز و بالای 90 فروند انواع جنگنده و بالگرد که از قبل طرح یک عمیات کاملا موفق را برنامه ریزی کرده بودند لذا قبول اصابت یک بالگرد رزمی و مسلح از سوی امریکا به معنی شکست هیمنه و خدشه به اعتبار نظامی آن کشور می باشد اگر از این زاویه به موضوع نگاه کنیم کمی روشن تر خواهیم شد.


KH.I.A.2500 نوشته شده:
امیر دریادار معنوی خاطرنشان کرد: در هشت سال جنگ خانمانسوز رژیم بعث عراق که با حمایت غرب به ما تحمیل شد،


لطفا حمایت و بی قید و شرط بلوک شرق و در راس آن اتحاد جماهیر شوروی فراموش نشود که از ارتش صدام طی جنگ با ایران تا روز آخر پشتیبانی کامل کردند.

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1450
تاریخ عضویت: چهار شنبه 26 اسفند 1388, 11:17 am
سپاس‌های ارسالی: 8663 بار
سپاس‌های دریافتی: 13227 بار

Re: آخوندک؛ عملیات سرنوشت ساز

پست توسط Java » چهار شنبه 2 بهمن 1392, 9:14 pm

ضمن تشکر فراوان از دوست گرامی جناب sailor... وجود ایشان در این سایت خودش نعمتی است که امیدوارم دیگر دوستان قدرشان را بیشتر بدانند و البته ایشان هم مار را از نوشته هایشان و البته از خاطراتشان محروم نکنند...

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]
 
  [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]
 
  [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]تعدادی از شناورهای آمریکایی که در عملیات آخوندک شرکت داشتند...   [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]
 
  [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]USS Bagley (FF-1069), a    [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]
 
  [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma][لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]
 
  [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]Guided missile destroyer USS Lynde McCormick (DDG 8)   [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]
 
  [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma][لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]
 
  [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]   [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]
 
  [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma][لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]
 
  [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]Destroyer USS Merrill (DD-976)   [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]
 
  [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma][لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]
 
  [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]Amphibious transport dock USS Trenton (LPD 14)   [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]
 
  [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma][لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]
 
  [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]USS Wainwright (CG 28), a guided missile    [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]
 
  [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma][لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]
 
  [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]USS Simpson (FFG 56), a guided missile    [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]
 
  [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma][لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]
 
  [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]USS O'Brien (DD 975), a    [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]
 
  [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma][لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]
 
  [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]USS Joseph Strauss (DDG 16), a guided missile    [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]
 
  [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma][لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]
 
  [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]USS Jack Williams (FFG 24), a guided missile    [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]
 
  [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma][لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]
 
  [FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma]
 
 
تا در طلب گوهر کانی کانی      تا در هوس لقمهٔ نانی نانی

این نکتهٔ رمز اگر بدانی دانی     هر چیزی که در جستن آنی آنی


https://www.instagram.com/javad.molaiee/

New Member
پست: 1
تاریخ عضویت: چهار شنبه 28 بهمن 1394, 5:33 pm
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 8 بار

Re: آخوندک؛ عملیات سرنوشت ساز

پست توسط Nakhoda_BMR » چهار شنبه 28 بهمن 1394, 6:39 pm

با درود به روان پاک همه سربازان ایران در تاریخ و آرزوی سربلندی ایشان در امروز و آینده
من پسر مرحوم ناخدا یکم بیژن مداح راد هستم
تمام زندگی من پر بوده است از خاطراتی که در خلوت خانه با پدر در خصوص روزهای نبرد و خدمت ایشان در نیروی دریایی ارتش شاهنشاهی و سپس ارتش جمهوری اسلامی ایران داشتند ، ایشان کم حرف و من پیگیر.
یک عزیزی به نام سیلور یا همان ملوان خودمان روی تاپیک عملیات آخوندک سوالی را مطرح فرموده بودند در سال 92 ، من جوابش را با گوشت و پوست و استخوان می دانم و در حین تایپ این کلمات می گریم و می نویسم.
سوال این بود : "مگر سبلان چه کرده بود که اینقدر آمریکاییها دنبال نابودی آن بودند؟!"

اگر خاطر عزیزان باشد یا متون عملیات را در سایت خوانده باشند امیر معنوی فرمانده وقت در زمان اصابت بمب لیزری به ناوشکن همیشه قهرمان سبلان بودند ، ان شاء الله که هستند و سرحال ، ایشان در زمان درگیری با آمریکا تنها یک ماه بود که به این سمت نایل گشته بودند در پنج سال قبل از آن ایشان فرمانده دوم ناوشکن بودند و پدر من فرمانده ناوشکن سبلان بودند که بدلیل کثرت عملیات نظامی و سرآمدن وقت ترفیع برای گذراندن دوره دافوس به تهران منتقل گشتند و آقای معنوی به سمت فرماندهی ناو برگزیده شدند ، آنقدر نفتکش از عراق زده بودند که به بابا آتیلا می گفتند ، آنقدر در عین سردرگمی اسکورتهای آمریکایی عراقی زدند و ایرانی ها رو سالم اسکورت کردند و به مقصد رساندند که کفر آمریکا و صدام و ... در آمده بود ، یکبار نوار کاست ارتباطات رادیویی که بین سبلان و آمریکایی ها برقرار شده بود رو در جمع فرماندهان نیرو ، جانشین وقت نیروی دریایی ناخدا کاشانی برای نحوه مماشات و بکرسی نشاندن خواسته ها مطابق اصول نظامی بروز و علمی بدون درگیری فیزیکی برای آموزش به ایشان پخش کرده بودند ، یکبار هم باب پیشنهاد داده بودند ناوشکن را پر از مهمات C4 کنند و به کمر ناو هواپیمابر آمریکایی در وسط تنگه بزنند که مورد قبول قرار نگرفته بود ایشان بعد از اعلام این پیشنهاد و در روزی که قرار بود جواب بگیرند با ماها جوری خداحافظی کردند که ما بدانیم ایشان دیگر باز نمی گردند، بابا اینا یه تیم شکست ناپذیر در نیرو بودند که در منطقه یکم دریایی بندر عباس و کل نیروی دریایی به دلاوری مشهور بودند این تیم کل پرسنل سبلان بود ولی هسته مرکزی آن ، بابا (فرمانده)، معنوی (جانشین)، شهید فریبرز فاضل (افسر توپخانه)، کاووس لطیفی(افسر موتورخانه) و عندالله (افسر تدارکات) رو من عمو می گفتم و می شناسم، البته اینها همه دریاداران این مملکت شدند بعدا ، ولی خوب برای من عمو هستند و خواهند بود بخدا وقتی سبلان از بندر می کند بره دریا تمام بندر براش دعا می کردند و من اینو با پوست و گوشت و استخوان لمس کردم ، خاطرات خیلی زیاد است و از حوصله این مقال خارج است اما اگر کسی به آرشیو های صدا و سیما دسترسی دارد در سال 1373 یا 1374 زمانی که بابا رییس دایره طرح و برنامه نیرو دریایی در جهارراه قصر تهران بود یک مصاحبه ای در برنامه ارتش با ایشان شد که از عملیاتی که برای تحقیر آمریکایی ها به اسم "عمه ریگان" نامگذاری کرده بودند گفتند که خوب همون برای جری کردن آمریکایی ها و پی سبلان و گرفتن کافی بود و این یک سند تاریخی ثبتی است و می توانید از صدا و سیما مطالبه فرمایید در ضمن اگر من به خودم اجازه دادم از قول پدر بنویسم ، ایشان در 1393/12/16 دار فانی را وداع گفتند و به خیل همرزمان شهیدشان پیوستند. برای اثبات ادعا هایم شاید یک پستی با نام "توقف کشتی پر از مهمات چینی" در سایت فارس نیوز کفایت بکند. به هر روی پدر خاطره هایی با سبلان نازنینش داشت که لحظه دریافت خبر خسارت خوردن سبلان آنقدر برایش تکاندهنده بود که من حال و روز ایشان را در 39 سالی که سایه ایشان بالای سرم بود چنان پریشان و نالان ندیدم ، از جناب معنوی عذر می خواهم چند بار با صدای بلند به ایشان پرخاش کردند و به سمت تلفن دویدند دیگر از آن پس در خانه ما در تهران سوراخ موش گران بود و ما فراری ، بماند ، دلیل انزجار از سبلان اینها بود دلیل انزجار از سبلان زدن موشک اگزوست با تیربار بود جوری که فرانسویهایی که موشک رو با سوپراتانداردش داده بودند عراق گفتند این موشک فقط با ضد موشکهای خفن روسی قابل زدنه و ایران حتما داره ، بابا اینا هم گفتند پس چی که داریم که تو اون اوضاع بی سلاحی و تحریم همه جانبه کم نیاورده باشند. بابا های ما اینجوریا جنگیدن تا ما چه کنیم خدا داند. راستی عکس بابا و سبلان رو با هم روی سنگ مزارش گذاشتیم ، چون هیچ کلمه ای رو در دنیا بیشتر از اون دوست نداشت . در پناه حق.

ارسال پست

بازگشت به “ادوات دريايي”