ترک وعده غذایی ناهار

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 416
تاریخ عضویت: شنبه 4 فروردین 1386, 9:43 am
سپاس‌های ارسالی: 284 بار
سپاس‌های دریافتی: 488 بار

ترک وعده غذایی ناهار

پست توسط saeed_hz »

  از توصیه‌های مشترک دینی و طبی، ترک وعده غذایی ناهار است که گوشه ای از فواید حکیمانه و نحوه اجرای آن به شرح ذیل است : 
  از ورود به اصل موضوع متذکر می‌گرددکه پیش نیاز اجرای موفق توصیه فوق الذکر دو شرط مهم است که در صورت عدمرعایت، عمل به این توصیه، فایده چندانی نخواهد داشت. 
  اساسی حذف وعده ناهار، صرف صبحانه ایمقوی در ابتدای روز (حدود 2 ساعت بعد از طلوع آفتاب) به منظور ذخیره انرژیکافی تا وعده غذایی شام، 
وشرط مٌکمّل، صرف شام هنگام غروب آفتاب (ساعات اولیه شب) می باشد. رعایتشرط اول باعث بی‌میلی فرد به غذا در میانه روز و میلِ به صرفِ غذا درهنگام غروب آفتاب است. با اجرای شرط مکمل، یعنی صرف شام در ساعات اولیهشب، اعضای اصلی دخیل در هضم (مغز و سلسله عصبی،کبد، قلب و معده ) برای هضمغذا وارد عمل می شوند و ظرف حدود 3 ساعت یعنی تا اواسط شب و پیش از ساعتخواب غذا را هضم کرده، پس از انجام وظیفه به استراحت و تجدید قوامی‌پردازند.  مقابل، شخصی که عادت به صبحانهنداشته یا صبحانه کم قوّت میل می کند طبعاً به هنگام ظهر برای تأمین نیرویفعالیت روزانه نیازمند غذای مفصلی میگرددک ه با صرف آن معمولاً تا اواسطشب اشتهائی به میل غذا نخواهد داشت. این امر باضافه شرایط خاص اجتماعی ازقبیل ساعات کاری و تحصیلی اعضای خانواده، همچنین اهمیت زیاد وعده غذاییشام از نظر کمّی وکیفی نزد غالب خانواده های ایرانی باعث می شود شام اواسطشب به بعد میل گردد که سنگینی معده به همراه خستگی ناشی از فعالیت های روزمره وعوامل دیگر دست به دست هم داده، اندک زمانی بعد خواب را میهمان چشمها می گردانند. 
  افت شدید هوشیاری مغز لحظاتی پس ازخواب و در پی آن کاهش کمیّت وکیفیّت فعالیت دیگر عضوهای مسؤول هضم غذا،امکان فرماندهی و مدیریت مطلوب مراحل چندگانه هضم از مغز سلب می شود. بیتحرکی هنگام خواب نیز مزید بر این نقیصه شده و هضم مواد غذائی درون معدهبصورت ناقص انجام می شود و نتیجتاً در دراز مدت فرد را مستعد انواعبیماریهای گوارشی از قبیل یبوست، سرطان معده و روده می گرداند. حلقه لطمهبر دستگاه گوارش وقتی تکمیل میگردد که فردی با این عادت غلط بخواهد دراثنای استراحت شبانه با آمیزش جنسی حجم قابل توجهی از نیروی خود را مستهلکنماید. 
  ذکر است که این عادت غلط یعنی صرفدیر وقت شام به همراه عادات اشتباه دیگر نظیر نجویدن کامل طعام، مصرف بیشاز اندازه مواد غذایی دارای طبع سرد، علاقه به میل چای و غذای داغ، نوشیدنمایعات بین غذا، صرف چای بعد از غذا، مصرف نوشابه های گازدار باعث شده کهـ طبق اعلام مراجع رسمی کشور ـ 80 % مر گ های ناشی از انواع سرطان درایران، مرگ بر اثر سرطان معده باشد. 
 
 
 
 
 [External Link Removed for Guests]
 
 هیچ چیز واقعا خراب نیست ، حتی ساعتی كه از كار افتاده است ، دو بار در روز زمان را درست نشان می دهد ...توماس ادیسون 
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”