ايران براي طراحي يك "سپر دفاع موشكي " برنامه‌ريزي مي‌كند

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با دستاوردها و اخبار نيروي هوايي ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 1606
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 5 آذر 1387, 1:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 18344 بار
سپاس‌های دریافتی: 12308 بار

ايران براي طراحي يك "سپر دفاع موشكي " برنامه‌ريزي مي‌كند

پست توسط shola »

   ايران براي طراحي يك "سپر دفاع موشكي " برنامه‌ريزي مي‌كند

  
 تصویر 
 

  هماهنگ كننده قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبياء با بيان اينكه براي ايجاد سيستمي جهت شناسايي و مقابله با تهديدات موشك‌هاي بالستيك در حال برنامه‌ريزي و طراحي هستيم، گفت: هرچند راه آساني پيش رو نداريم اما بي توجه به اين مسئله نيز نخواهيم بود. 


20بهمن ماه سالروز عمليات مهم والفجر 8 است. عملياتي كه جدا از روايت مجدد حماسه‌ها و ايثارگري مردان خدايي روح الله (ره)، بايد ابتكارات پدافندي آنرا مورد توجه و تفسير قرار داد.


سردار محمد حسن منصوريان معاون هماهنگ كننده قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبياء يكي از فرماندهان حاضر در اين عمليات مهم است كه در گفتگو با خبرنگار دفاعي خبرگزاري فارس، به بيان گوشه‌هايي از دستاوردهاي اين عمليات مهم دفاع مقدس پرداخت.


هرچند سخن از آن دوران بود، ولي نمي‌شد به دستاوردهاي فعلي و آخرين اقدامات قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء نپرداخت. مصاحبه با سرداري كه اكنون در قرارگاه پدافند هوايي آجا خدمت مي‌كند، با دلايل استقلال اين مركز آغاز شد.


وي با بيان اينكه دلائل زيادي را مي‌توان براي استقلال قرارگاه پدافند هوايي خاتم ذكر كرد، گفت: مهمترين دليل آن است كه امروز برتري هوايي در جنگ‌ها عامل تعيين‌كننده‌اي به شمار مي‌رود و هر كس در جنگ برتري هوايي داشته باشد، مي‌تواند خود را برنده جنگ بداند.


منصوريان با يادآوري اينكه عامل مهم و تاثيرگذار در جنگهاي امروزي، تفوق در هوا و فضا است، افزود: توجه به اين مسئله، در دكترين دشمنان ما قرار دارد. در جنگ اول و دوم عراق نيز اشغالگران در طي چند هفته، توان دفاعي اين كشور را با استفاده از ابزارهاي تهاجم هوايي نابود كردند و عمليات زميني نيز يك تير خلاص بود.


زمان طلايي اصابت به هدف و خروج از منطقه را مد نظر داريم


به اعتقاد اين فرمانده عالي‌رتبه نيروهاي مسلح، در جنگ‌هاي آينده نيز تهاجم هوايي از بخش‌هاي تفكيك‌ناپذير است؛ نوع تهاجمات بسيار گسترده شده و تسليحات متنوعي مثل انواع هواپيماهاي بمب‌افكن سبك و سنگين، دورايستا، فرماندهي و كنترل، ‌پهپاد، در كنار موشك‌هاي كروز و بالستيك به كار گرفته‌ مي شود كه هر كدام شيوه هاي مقابله خاص خود را دارد.


منصوريان بر همين اساس پدافند زمين پايه را يك اصل براي افزايش توان دفاعي جمهوري اسلامي ايران دانست و خاطرنشان كرد: مي دانيم كه آنها رشد قابل توجهي در بخش هوايي داشته‌اند، لذا پدافند هوايي از منظر مسئولان ارشد سياسي و نظامي كشورمان جايگاه ويژه‌اي داشته و در برنامه پنجم و چهار توسعه نيز به آن توجه خاصي شده كه يكي از گام‌هاي اوليه، تشكيل قرارگاه مستقل پدافند هوايي است.


اين فرمانده دوران دفاع مقدس با اشاره به عمليات مهم والفجر 8 گفت: در آن دوران آموختيم كه بايد با تاكتيك و تكنيك‌هاي متنوع، با تكنولوژي مدرن دشمن مقابله كنيم. در عمليات والفجر 8 نيز ضربه قاطعي به دشمن زديم كه با همين ابتكارات خلق شده بود.


معاون هماهنگ كننده قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبياء با اشاره به اينكه ما با متحرك‌سازي تيم‌هاي پدافندي خود همچون هاگ، توانستيم ضربه محكمي را به عراق بزنيم، اضافه كرد: هم اكنون نيز از همه عوامل موثر در پدافند استفاده مي‌كنيم و از دفاع عامل و غيرعامل نيز بهره خواهيم گرفت.


وي افزود: اكنون نيز مي دانيم كه دفاع ثابت محكوم به شكست است، لذا با طراحي و پياده سازي دفاع متحرك و سيال، كه انواع تجهيزات را در خود جاي داده، كاري كرده‌ايم كه با غنيمت شمردن زمان طلايي اصابت به هدف و خروج از منطقه (كه بسيار كم است) با ضربه زدن به آن هدف، از منطقه خارج ‌شويم.


حلقه حفاظتي اماكن هسته‌اي چند لايه و مبتكرانه است


از سردار منصوريان در خصوص نحوه هماهنگي ميان يگانهاي مختلف پدافندي نيروهاي مسلح سوال كرديم كه وي در پاسخ به اين پرسش فارس گفت: هم اكنون هماهنگي بسيار خوبي بين يگان‌هاي قرارگاه پدافند هوايي با نيروهاي هوافضاي سپاه وجود دارد و ماموريت‌ها نيز تقسيم شده است.


وي در خصوص صيانت از مراكز هسته‌اي نيز گفت: براي حفاظت از مراكز هسته‌اي همچون تهران، اصفهان و ديگر مراكز حساس و حياتي نيز تدابير خاصي در نظر گرفته‌ايم و سعي داريم با دادن عمق لازم به دفاع، كاري كنيم كه از قبل از رسيدن به هدف، ‌دشمن با حلقه‌هاي مختلف مقاومت روبرو شده و اهداف و پلان ذهني خلبان‌ها و طراحان آنها را مختل كنيم.


منصوريان يادآور شد: بايد كاري كنيم كه حملات دشمن، تاثير لازم را بر مناطق مورد نظر نداشته باشد.


 
 تصویر 
 

 ‌دانيم پشتيباني كشورهاي صاحب تكنولوژي در زمان بحران قطعا نامطمئن است 


"با موشك‌هاي كروز چه كنيم؟ ". سردار منصوريان استراتژي دفاعي نيروهاي مسلح در اين زمينه را چند لايه و متنوع ذكر كرده و مي افزايد: موشك‌هاي كروز به عنوان يك تهديد رو به رشد مطرح است؛ يعني دشمنان در حال توسعه هميشگي آن هستند. اما با طراحي تاكتيك‌هاي ابتكاري در كنار مطالعه نحوه استفاده دشمن از اين تسليحات در جنگ هاي اخير و نيز ساخت سامانه‌هاي مختلف مانند توپخانه‌هاي با قدرت نواخت بالا و دقت زياد، تلاش داريم كروزها را خنثي كنيم. البته يگان‌هاي تخصصي نيز در اين زمينه تشكيل شده است.


رزمايش مدافعان آسمان ولايت 2، يكي از مهمترين رزمايش هاي نيروهاي مسلح بوده است كه نشان داد هماهنگي و توانايي بسيار خوبي در بخش هاي پدافندي شكل گرفته است. معاون هماهنگ كننده قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبياء با بيان اين جملات افزود: در رزمايش‌ اخير نقاط قوت و ضعف‌مان را مشخص كرديم. ما با تمرين دفاع چند لايه، يگان‌هاي واكنش سريع را هم به صحنه آورديم و پايداري در دوران جنگ الكترونيك و اختلالات مختلف را تمرين كرديم.


معاون قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبياء در عين حال گفت: مي‌دانيم كه پشتيباني كشورهاي صاحب تكنولوژي در زمان بحران قطعا نامطمئن خواهد بود و پشتيباني لازم را از تجهيزاتي كه به ما داده‌اند، نخواهند داشت. لذا علاوه بر اينكه خود را به تكنولوژي روز دنيا و در اختيار گرفتن سامانه‌هاي روز، مجهز مي‌كنيم ولي در عين حال به آنها متكي نبوده و تلاش داريم به اصطلاح، خود را سوار بر اين سامانه‌ها كنيم.


استفاده از سامانه‌هاي متنوع پدافندي ساخت داخل گسترش مي يابد


استفاده از سيستم هاي پدافندي ساخت داخل همچون شاهين، از جمله مواردي بود كه سردار منصوريان به آن اشاره كرد و گفت: ما در صدد گسترش ميزان استفاده از اين سامانه‌ها هستيم. هرچند ممكن است عده‌اي گمان كنند اين سامانه‌ها همان تجهيزات خارجي است كه با نام ايراني توليد مي شود، در حاليكه سيستم هاي توليد كشورمان تحول كاملي نسبت به انواع مشابه خارجي پيدا كرده و بسيار پيشرفته‌تر و كارآمدتر است.


وي خاطرنشان كرد: طراحي و ساخت رادارهاي كشف اهداف با سطح مقطع بسيار پايين و نيز سامانه‌هاي متنوع پدافند، از جمله اقدامات اخير در كشور است كه در كنار رادارهاي معروفي چون كاستا و نبو، به كمك ما مي‌آيند.


سردار منصوريان افزود: ما به خاطر نوع سرزمين پهناور ايران، به سيستم‌هاي متنوع و متعدد نيازمند هستيم اما براي استفاده از تجهيزات غير بومي نيز با ايجاد تغييراتي، ضمن آنكه كارآيي آنها را ارتقا داده و دشمن را غافلگير مي‌كنيم،‌ پشتيباني در مواقع بحراني را هم تضمين خواهيم كرد.


سوال پاياني درباره چشم‌انداز آينده سامانه‌ها و تاكتيك‌هاي جمهوري اسلامي ايران در برابر تهديدات بود. سردار منصوريان در خصوص اين سوال فارس گفت: ما دفع كامل هرگونه حملات هوايي و فضايي عليه ايران را مدنظر قرار داده ايم.


وي در خصوص طراحي و ساخت سيستم هايي كه عمدتا "سپر دفاع موشكي " ناميده مي‌شود، در ايران گفت: ما با توجه به نوع توانمنديهاي دشمنان، براي مقابله با تهديدات موشك‌هاي بالستيك نيز در حال برنامه‌ريزي و طراحي هستيم. اين موشك ها از جو خارج مي شوند و شناسايي و مقابله با آنها نيازمند پيچيدگي هاي بسيار خاصي است. عليرغم آنكه اين موشك‌ها نقطه زن نيستند اما به علت قدرت تخريب و برخي ديگر از ويژگي‌هاي آن، براي مقابله با اين موشك ها نيز در حال برنامه‌ريزي هستيم. هرچند راه آساني پيش رو نداريم اما بي توجه به اين مسئله نيز نخواهيم بود.

فارس  
منم مرگ، مادر تو، منم که دوباره تو را از نو میزایم.
Captain I
Captain I
پست: 820
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 18 مرداد 1386, 11:58 pm
سپاس‌های ارسالی: 4147 بار
سپاس‌های دریافتی: 2180 بار

Re: ايران براي طراحي يك "سپر دفاع موشكي " برنامه‌ريزي مي‌كند

پست توسط حسن2568 »

سلام
باخواندن اين خبر ميخام چيزي بگم كه هيچ ربطي به موضوع تاپيك نداره اما موضوعي هست كه بارها برام تكرار شده اميدوارم كه دوشتان ايراد نگيرند.
درحقيقت شايد بتوان گفت به نوعي حس ششم
بارها شده كه درنظر خودم اينطور احساس كردم كه مثلا به زودي سلاح يا ابزاري با فلان كاربرد در ايران ساخته و رونمائي ميشود و بعد از يكي دو ماه يا كمي بيشتر اين حس غريب به واقعيت تبديل شده نميدانم چرا و مدركي هم ندارم كه ثابت كنم مدتي قبل از رونمائي برخي محصولات نظامي - هسته اي- و ساير موارد علمي حس غريبي اين واقعه را برام آشكار ميكند .براي نمونه همين سيستم پدافندي كه در باره ساخت و رونمائي از پدافند جديدي در حد اس 300 در آينده نزديك وسپر موشكي ايراني از حدود يكي ماه پيش رونمائي از پدافندي با برد 250 و ارتفاع هدف گيري 70 تا 75 كيلومتر در ذهن من بود كه امروز اين خبر
forum-f176/s300-t61109.html#p261740
منتشر شد . خلاصه اينكه نميدانم چرا مدت چند ماهه كه در باره اين بحث تبديل اورانيم 238 به 235 و همچنين چند مساله ديگه در ايران حس خاصي دارم
forum-f60/topic-t65060.html
از اينكه به تاپيك ربطي نداشت منو ببخشيد . من فقط دارم معتقد ميشم كه حس ششم دارم :-(
باآزمايش hla وثبت نام در پايگاه پيوند مغز استخوان كشور در بيمارستان شريعتي شانس زندگي را در بيماران سرطان خون و... افزايش دهيد [External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 533
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 15 آذر 1388, 1:35 pm
سپاس‌های ارسالی: 809 بار
سپاس‌های دریافتی: 2689 بار

Re: ايران براي طراحي يك "سپر دفاع موشكي " برنامه‌ريزي مي‌كند

پست توسط shadow.of.death »

حسن جان!
در مورد سایر مواردی که حس ششم شما به درستی خبر داده باید دقت کنید که نوآوری ما به معنی کپی برداری از یه محصولیه که قبلاً ساخته شده!! (یا خیلی شبیه اون)

ولی حسن جان این قضیه اورانیومه روسیه 40 ساله داره روش کار میکنه! و در تمام دنیا فقط روسیس که داره مثل شما به این ایده فکر میکنه!!
ولی فعلاً بعد از این 30-40 سال هنوز عملیاتی نشده تبدیل اورانیوم 238 به طور کامل!!

بعید که نه! غیر ممکنه ایران یهو بیاد بگه منم ساختم!! (گفتم که فقط یک نیروگاه در دنیا هست که روی این مسئله تحقیق میکنه اونم در روسیه)
اینم اضافه کنم که روسیه داره روی تبدیل اورانیوم 238 به اورانیوم 239 کار میکنه! وگرنه تبدیل 238 به 235 کاملاً غیرممکنه.
به جای آنکه به تاریکی لعنت بفرستی ، یک شمع روشن کن.
[External Link Removed for Guests]
Captain I
Captain I
پست: 820
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 18 مرداد 1386, 11:58 pm
سپاس‌های ارسالی: 4147 بار
سپاس‌های دریافتی: 2180 بار

Re: ايران براي طراحي يك "سپر دفاع موشكي " برنامه‌ريزي مي‌كند

پست توسط حسن2568 »

 .of. , در مورد اول يك مثال عرض ميكنم
سال81 اوائل بهار بود و من كه در يك شركت مواد غذائي كار ميكردم غروب خسته از سركار به خانه آمدم و بعد از چاي وكمي غذا رفتم سركوچه كه (اين قسمت را وقت خواندن سانسوركنيد)يك سيگار بكشم.يك خودرو ژيان توجه منو به خود جلب كرد تو اين فكر بودم كه چطور ژيان در هيچ شرايطي چپ نميشه. ناخودآگاه طرحي در ذهنم پديد آمد كه با قرار دادن سه قطعه آهن ربا به صورت دايره وار با تعيين جهتهاي منفي و مثبت نسبت به آهنرباي چهارم در وسط كه به يك شفط وصل ميشه ميتونيم يك دينام را به حركت درآورده و بدون نياز به مصرف سوخت و تنها با استفاده از انرژي مغناطيسي برق توليد كنيم (خدا ميدونه تا حالا خيلي فكر كردم كه اين ايده و طرح چه ربطي به ژيان داشت اما متوجه نشدم .فقط يك لحظه بود)در روزهاي بعد اين ايده را مرور ميكردم و قصد داشتم پيگيري كنم اما دو ماه بعد توي اخبار نوجواني از استان سمنان را معرفي كردند كه همين ايده را به صورت يك اختراع ثبت ملي كرده بود. و بعدها متوجه شدم كه از اين روش در دستگاههاي سانتريفيوژ هم استفاده ميشود.
در مورد اورانيم هم شايد با ليزر...
باآزمايش hla وثبت نام در پايگاه پيوند مغز استخوان كشور در بيمارستان شريعتي شانس زندگي را در بيماران سرطان خون و... افزايش دهيد [External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 458
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 28 مهر 1388, 7:03 pm
سپاس‌های ارسالی: 350 بار
سپاس‌های دریافتی: 1547 بار

ميقانی: به ملت برای حفاظت از آسمان کشور اطمينان می‌دهيم

پست توسط iran12345 »

 ميقانی: به ملت برای حفاظت از آسمان کشور اطمينان می‌دهيم  ملت عزيز ايران اطمينان مي‌دهيم که فرزندان شما در قرارگاه پدافند هوايي و در کنار ديگر نيروها در آمادگي کامل براي حفاظت از آسمان کشور قرار دارند و اين توانايي را نيز روز به روز ارتقاء خواهيم داد. : فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبياء(ص) تصريح کرد: به ملت عزيز ايران اطمينان مي‌دهيم که فرزندان شما در قرارگاه پدافند هوايي و در کنار ديگر نيروها در آمادگي کامل براي حفاظت از آسمان کشور قرار دارند و اين توانايي را نيز روز به روز ارتقاء خواهيم داد.

امير سرتيپ خلبان دکتر احمد ميقاني، امروز در مراسم تجليل از حماسه‌سازان عمليات غرورآفرين والفجر 8 که در مرکز همايش‌هاي کوثر سازمان عقيدتي سياسي ارتش برگزار شد؛ با بيان اينکه ‌انقلاب اسلامي با شعار نه شرقي، نه غربي، مدل حکومتي اردوگاه شرق و غرب را در جهان به چالش کشيد، اظهار داشت: همين امر مشخص مي‌کرد که آنها با اين انقلاب کنار نخواهند آمد چرا که انقلاب ما پرچمدار مبارزه با ظلم و دفاع از مستضعفين عالم است.

امير ميقاني ادامه داد: به همين دليل بود که آنها پس از شکست در اجراي توطئه‌ها و نقشه‌هاي خود، جنگ 8 ساله را بر کشور تحميل کردند، جنگي که در آن تمام دنياي کفر و استکبار در مقابل ملت موحدي قرار گرفت که تحت زعامت رهبري فرزانه و حکيم دست به انقلاب زده بودند.

وي با اشاره به دلاورمردي‌هاي ارتش و سپاه و همچنين حمايت‌هاي مردمي در ايام دفاع مقدس، خاطرنشان کرد: دشمنان پس از فتح خرمشهر بود که يک توان مضاعف را براي تقويت ارتش رژيم بعثي به کار گرفتند، از جمله مي‌توان به انواع جنگنده‌ها، موشک‌ها و تجهيزاتي اشاره کرد که آنها در اختيار صدام قرار دادند.

فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبياء (ص) همچنين با اشاره به عمليات افتخار‌آفرين والفجر 8 تصريح کرد: پدافند هوايي براي دفاع از منطقه عمليات، تحرک و جابجايي سامانه‌ها خصوصا سامانه موشکي هاگ با حداقل امکانات و نيز رعايت پدافند غيرعامل و فريب دشمن را انجام داد.

اين فرمانده دوران دفاع مقدس اضافه کرد: پدافند هوايي در شرايطي که مقابله با جنگده‌‌هاي مدرن دشمن کار چندان راحتي نبود براي دفاع از منطقه عمليات، آتشبارهاي هاگ را در سطح وسيعي به کار گرفت.

وي افزود: در اين عمليات طي 24 ساعت توانستيم دو سامانه موشکي ‌هاگ را جابجا کرده و دو سامانه ديگر را آماده عمليات نگه داريم و با شليک 80 موشک هاگ، 50 هواپيماي دشمن مورد هدف قرار گرفت.

فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبياء (ص) همچنين با بيان اينکه ديگر سامانه‌هاي ما خصوصا سامانه ضدهوايي اسکاي‌گارد نيز توانستند در همان روز اول 4 جنگده دشمن را ساقط کنند، تصريح کرد: پس از عمليات والفجر 8 بود که موضوع تقويت پدافند هوايي با سرعت بيشتري در دستور کار قرار گرفت.

ميقاني با تاکيد بر حفظ آمادگي نيروهاي مسلح در هر زمان، خاطرنشان کرد: تاريخ نشان داده است هر موقع نيروهاي مسلح ما آماده نبودند، کشور مورد تعرض قرار گرفت و اين آمادگي نيز بايد ابتدا در سطح نيروي انساني موحد و متخصص و نيز سامانه‌هاي مدرن برقرار شود.

وي تاکيد کرد: در اين آمادگي بايد هميشه تکيه‌گاه اصلي ما به خداي متعال باشد.

ميقاني در پايان ياد شهيدان نيروي هوايي ارتش از جمله شهيد سرلشگر منصور ستاري، فرمانده اسبق اين نيرو را به عنوان يکي از ستارگان پرفروغ پدافند هوايي کشور گرامي داشت.

همچنين در اين مراسم امير سرتيپ خلبان بازنشسته بقايي، فرمانده اسبق نيروي هوايي به بيان خاطراتي از جنگ تحميلي و عمليات والفجر8 پرداخت و در پايان از حماسه‌سازان عمليات افتخارآفرين والفجر 8، پيشکسوتان و کارکنان برتر پدافند هوايي کشور، با اهدا لوح يادبود و هدايايي تقدير به عمل آمد.      [External Link Removed for Guests] 
[HIGHLIGHT=#9bbb59][HIGHLIGHT=#f79646][HIGHLIGHT=#9bbb59]تصویرچو ایران نباشد تن من مباد بدین بوم و بر زنده یک تن مبادتصویر   
 
[HIGHLIGHT=#f79646][HIGHLIGHT=#f79646][HIGHLIGHT=#9bbb59]تصویرهمه روی یکسر، به جنگ آوریم جهان بر بداندیش تنگ آوریمتصویر
تصویرهمه سر به سر تن به کشتن دهیم به از آنکه کشور به دشمن دهیمتصویر
تصویراگر کُشت خواهد تو را روزگار، چه نیکو تر از مرگ در کارزارتصویر
 
  
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 837
تاریخ عضویت: شنبه 19 اردیبهشت 1388, 6:10 pm
سپاس‌های ارسالی: 231 بار
سپاس‌های دریافتی: 1917 بار

Re: ايران براي طراحي يك "سپر دفاع موشكي " برنامه‌ريزي مي‌كند

پست توسط میهن پرست »

ببخشید من الان تایپیکا رو میخوندم دیروز گفته شد به زودی سامانه ای قویتر از اس300 رونمایی میشه.بعد امروز گفتن داریم برای ساخت یک سپر دفاع ضد موشکی برنامه ریزی میکنیم.فقط میخواستم بگم خدایی ناکرده این دوتا خبر با هم رابطه ای ندارن که چون بین برنامه ریزی برای ساخت تا رونمایی خیلی فاصله است دار حد حداقل 5 سال :-o
شاید سالهای سال باشد که اتش امپراطوری پارس خاکستر شده باشد.اما روزی فرا خواهد رسید که ز خاکستر ها ققنوس برخیزد و ان هنگام اتش سالهای سال سکوت مردم ایران زبانه خواهد کشید و بار دیگر مردمی از سرزمین پارس از شرق تا چین واز غرب تا دروازه های روم حکمرانی میکنند و تمام دشمنان این مرز وبوم در اتش قهر ایران خواهند سوخت.ان روز نزدیک است...
Captain I
Captain I
پست: 820
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 18 مرداد 1386, 11:58 pm
سپاس‌های ارسالی: 4147 بار
سپاس‌های دریافتی: 2180 بار

Re: ايران براي طراحي يك "سپر دفاع موشكي " برنامه‌ريزي مي‌كند

پست توسط حسن2568 »

   , طرح سپر موشكي يك مجموعه شامل تسليحات مختلف است و موشك مذكور هم بخشي از آن است كه با تسليحات ديگر در يك چينش مناسب ميتواند بخشي از سپر موشكي باشد
باآزمايش hla وثبت نام در پايگاه پيوند مغز استخوان كشور در بيمارستان شريعتي شانس زندگي را در بيماران سرطان خون و... افزايش دهيد [External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “دستاوردها و اخبار نيروي هوايي”