كبد ماهي غني‌ترين منبع ويتامين D است

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1885
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 23 مهر 1388, 6:31 pm
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 2859 بار

كبد ماهي غني‌ترين منبع ويتامين D است

پست توسط misam5526 »

يک کارشناس تغذيه و رژيم درماني گفت: افرادي که درمحيطهاي کم نور مانند زيرزمين و جاهايي نظير آن مشغول فعاليت هستند و کمتردر معرض نورخورشيد قرار مي‌گيرند بايد از مکملهاي ويتامين D استفاده کنند.علياشرف رشيدي در گفت وگو با ایسنا، اظهار داشت: نياز روزانه زنان و مردان بهويتامين D به طور روزانه 400 واحد بين‌المللي است و در بانوان باردار500واحد بين‌المللي تجويز مي‌شود.

وي با اشاره به محلول در چربي بودناين ويتامين، تصريح کرد: کمبود اين ويتامين در کودکان به راشيتيسم و دربزرگسالان به استرومالاسي مي‌انجامد، زيرا اين ويتامين در استخوان سازي وجذب کلسيم از اهميت بسزايي برخوردار است و بيشتر آن در بدن ساخته مي‌شود.

رشيديافزود: بدن انسان براي ساخت اين ويتامين بايد حداقل نيم ساعت در روز درمعرض تابش آفتاب قرار گيرد، زيرا در پوست انسان ترکيبي وجود دارد که وقتيخورشيد به آن مي‌تابد دچار تغييرات شيميايي شده و در نهايت در کليه به شکلفعال ويتامين D تبديل مي‌شود، لذا قرار گرفتن در معرض نور آفتاب مخصوصابراي رشد کودکان بسيار مهم است.

وي، شير و روغن کبد ماهي را ازمنابع عمده ويتامين D عنوان کرد و گفت: در حالي که کبد ماهي از غني‌ترينمنابع تامين ويتامين D است، اما متاسفانه در فرهنگ تغذيه‌اي ما به ارزشغذايي آن توجه نشده و دور انداخته مي‌شود.

اين کارشناس تغذيه ورژيم درماني در خاتمه اظهار داشت: علاوه بر گروهي که ياد شد، بيماران دچارنارساييهاي مزمن کليوي نيز بايد از مکمل اين ويتامين استفاده کنند، زيراهمانگونه که گفته شد شکل فعال شده اين ويتامين در کليه ساخته مي‌شود.
[img]http://www.beiragh.com/images/1006.jpg[/img]
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”