سوداگري تبليغاتي از نوع آنفلوآنزايي!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1885
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 23 مهر 1388, 6:31 pm
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 2859 بار

سوداگري تبليغاتي از نوع آنفلوآنزايي!

پست توسط misam5526 »

به نظر مي‌رسد از زمان پاندمي بيماري آنفلوآنزاي نوع «آ» در جهان، به دنبال توصيه‌هاي مكرر مسوولان و متخصصان بهداشتي براي رعايت موارد بهداشتي و تاكيد بر پيشگيري از بروز اين بيماري، سوداگران سلامت با سوءاستفاده از جو ناآرام ايجاد شده ميان مردم و با ترفندهاي تبليغاتي و رواني، كالاي خود را با هزينه‌هاي گزاف در معرض ديد بازار مصرف قرار مي‌دهند.

به دنبال همه‌گيري آنفلوآنزاي نوع «آ» در جهان و نگراني‌هاي ايجاد شده از اين بيماري، سوءاستفاده از احساسات مردم به ابزاري براي سوداگران سلامت تبديل شده و اين سودجويان با القاي موثر بودن كالاي خود در پيشگيري از آنفلوآنزاي خوکي، باورهاي تازه‌اي براي مردم ساخته و بي‌واهمه بر سر جان و مال آنها معامله و درآمدزايي مي‌كنند.

تبليغات ضد آنفلوآنزايي در ابتدا از تاثير واكسن آنفلوآنزاي فصلي بر آنفلوآنزاي خوكي، ماسك‌هاي ضد آنفلوآنزايي و حتي ادعاي توليد واكسن آنفلوآنزاي «آ» و ... آغاز شد و با افزايش موارد بروز و مرگ و مير اين بيماري، امروز كم كم شكل تازه‌تري به خود گرفته؛ به طوري كه تبليغاتي مبني بر صابون، ژل و ماسك ضد آنفلوآنزا، شكل تازه‌اي به فعاليت سوداگران عرصه سلامت داده است، سوداگراني كه تا ديروز با وعده‌هاي واهي درمان اعتياد، بلندي قد، جواني بدون عمل جراحي و ... سودهاي كلاني به جيب زده‌اند.

در مواردي نيز بسياري از افراد با مشاهده آگهي مربوط به ارائه واكسن آنفلوانزا تصور مي‌كنند اين واكسن مربوط به آنفلوانزاي نوع «آ» است و براي خريد آن دو تا سه برابر قيمت واقعي را پرداخت مي‌كنند؛ در حالي‌ كه واكسن نوع آ هنوز به بازار نيامده و منظور از اين واكسن همان واكسن مربوط به آنفلوانزاي فصلي بوده كه هيچ تاثيري هم در جلوگيري از ابتلا به آنفلوآنزا نوع «آ» ندارد.

نمونه ديگر اين تبليغات دروغين، تبليغ واكسن آنفلوآنزا نوع «آ» همزمان با حج تمتع در عربستان است. اين تبليغات و سوءاستفاده از جو بوجود آمده در شرايطي است كه به گفته وزير بهداشت تزريق واكسن آنفلوآنزاي «آ» براي حجاج در زمان حضور در عربستان تاثيري در جلوگيري از بروز بيماري در آنها ندارد؛ چرا كه واكسن پس از گذشت دو هفته از زمان تزريق تاثير خود را نشان مي‌دهد.

همزمان با همه‌گيري آنفلوآنزاي نوع «آ» در حالي بر شدت تبليغات ضد آنفلوآنزايي افزوده مي‌شود كه پايگاه اطلاع‌رساني آنفلوانزاي نوع «آ» وزارت بهداشت نيز با درج جمله «مواظب سودجويان باشيد» نسبت به اين تبليغات هشدار داده است و معاون سلامت اين وزارتخانه نيز تقلبي بودن واكسن آنفلوانزاي نوع آ كه ادعاي فروش آن در كشور شايع شده را گوشزد كرده است.

از طرف ديگر، مسوولان بهداشتي كشور بارها طي مصاحبه‌هاي مختلف با رسانه‌ها اعلام كرده‌اند كه براي خريد اين نوع واكسن از كشوري مطمئن و مورد تاييد سازمان جهاني بهداشت اقدام شده و اولين محموله آن پس از ورود به كشور تنها كفاف افراد در معرض خطر شامل بيماران خاص، كودكان، افراد بالاي 65 سال و پرسنل بهداشتي - درماني بيمارستان‌ها را مي‌دهد.

سوداگران عرصه سلامت در حالي به فعاليت خود ادامه مي‌دهند كه «سلامت» به عنوان گرانبهاترين كالا همواره مورد توجه دولتمردان و سياستگذاران سراسر جهان قرار داشته و سالانه بودجه‌هاي كلاني به آن اختصاص مي‌يابد. از طرف ديگر مسوولان و متخصصان بهداشتي كشور همواره تاكيد داشته‌اند كه رعايت نكات ساده بهداشتي مهم‌ترين اصل در پيشگيري از بروز آنفلوآنزا نوع «آ» است و حتي استفاده از ماسك و تزريق واكسن آنفلوآنزاي فصلي نيز تاثيري در جلوگيري از بروز آنفلوآنزاي نوع «آ» ندارد.

دكتر مسعود مرداني، عضو كميته كشوري آنفلوآنزا نيز اين تبليغات ضد آنفلوآنزايي را فاقد هر گونه اساس علمي مي‌خواند و شستشوي مكرر دست با آب و صابون را بهترين راهكار براي پيشگيري از بروز آنفلوآنزاي «آ» ‌عنوان كرده و به ايسنا مي‌گويد: در صورت نبود آب و صابون، ژل‌هاي حاوي الكل براي ضدعفوني كردن دست‌ها توصيه مي‌شود.

دكتر مرداني هرگونه تبليغ ضد آنفلوآنزايي را بي‌اساس مي‌داند و مي‌گويد: حتي هيچ تفاوتي ميان ماسك‌هاي جراحي و N95 در زمينه پيشگيري از اين نوع آنفلوآنزا وجود ندارد.

در خاتمه بايد گفت؛ در شرايطي كه هر روز بر شمار مبتلايان و قربانيان ويروس آنفلوآنزاي «آ» در سراسر جهان از جمله ايران افزوده مي‌شود، نبود ضوابط تبليغاتي صحيح مي‌تواند انتخاب جامعه را با مشكل مواجه كرده و حتي دچار اشتباه كند. بنابراين بهتر است تبليغات سلامت به عنوان گرانبهاترين كالا، به تاييد مراجع مربوطه برسند که اين امر بي‌ترديد در حوزه فعاليت‌هاي وزارت بهداشت است.
[img]http://www.beiragh.com/images/1006.jpg[/img]
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”