من از کانادا متنفرم !!!!!!!!!!( خودت قضاوت کن)

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 556
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 5 آذر 1385, 12:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 1602 بار
سپاس‌های دریافتی: 3486 بار

Re: من از کانادا متنفرم !!!!!!!!!!( خودت قضاوت کن)

پست توسط HASAN BARATY »


مشاوره براي مهاجرت به خارج در کنار خيابان!

آژانس‌ها مسافرتي غيرمجاز براي کلاهبرداري از جوانان به ويژه مشتاقان به مهاجرت به خارج از کشور تاکتيک خود را براي اخاذي و کسب درآمد تغيير داده‌اند....

تصویر
در ماه‌هاي گذشته آژانس‌ها مسافرتي غيرمجاز براي کلاهبرداري از جوانان به ويژه مشتاقان به مهاجرت به خارج از کشور تاکتيک خود را براي اخاذي و کسب درآمد تغيير داده‌اند و به صورت نامحسوس، شماره ارتباطي عناصر خود را در قالب تراکت‌هاي تبليغاتي با عنوان «مشاور مهاجرت» به کشورهاي خارجي در اختيار علاقه‌مندان قرار مي‌دهند و يا در اماکني از شهر توزيع مي‌کنند.

«مشاوره براي مهاجرت به کانادا»! شايد شما هم در ماه‌هاي گذشته اين نوع تبليغات را در برگه‌هاي کوچک تبليغاتي و يا درسايت‌هاي اينترنتي مشاهده کرده‌ايد؛ تبليغاتي که محور اصلي آن مهاجرت به خارج از کشور به ويژه کشورهاي کانادا، استراليا و ايتاليا است. در ماه‌هاي گذشته همزمان با فصل تعطيلات و فارغ شدن دانشجويان از تحصيل، مباحثي پيرامون مشاوره و روش‌هاي مهاجرت به خارج از کشور در سايت‌ها و وبلاگ‌هاي اينترنتي مطرح مي‌شود. اين در حالي است که به موازات انتشار اين مطالب، تراکت‌ها و بروشورهايي هم در سطح گسترده‌اي توزيع شده است.
به نظر مي‌رسد اين بار کلاهبرداران، روياي زندگي، کار و ادامه تحصيل در سرزميني ديگر در بين جوانان به ويژه فارغ‌التحصيلان دانشگاهي را دستمايه سوء‌ استفاده و اخاذي قرار داده‌اند و با توسل به شگردهاي مختلف و به ظاهر قانوني به دنبال مهيا کردن بازار خوبي براي کلاهبرداري هستند.

مشاوره خياباني براي مهاجرت!
خبرنگار«جوان»، براي کسب اطلاعات بيشتر از پشت پرده تبليغات مشاوره مهاجرت، با تنها شماره مندرج در تراکت تبليغاتي«يک شماره همراه» تماس گرفت و با هويتي مستعار متقاضي مهاجرت به کانادا شد. در ابتداي اين تماس، شخصي از پشت خط به عنوان مشاور با خبرنگار وارد بحث و گفت‌و‌گو شد و اقدام به گرفتن مشخصات کرد.
در مرحله بعد زماني که خبرنگار درخواست مراجعه و ملاقات حضوري براي کسب اطلاعات بيشتر از چگونگي مهاجرات به کانادا را به مشاور اعلام کرد، اين شخص با بيان اينکه جاي ثابتي براي ديدار حضوري ندارد، در پاسخ به خبرنگار گفت: زماني را مشخص مي‌کنم تا همديگر را در پارک و يا جاي خاصي ببينيم و فرم‌هاي ارزيابي را در اختيار شما قرار دهم (فرم‌هاي ارزيابي به فرم‌هايي گفته مي‌شود که متقاضي مهاجرت بايد شرايط تحصيلي، شغلي، نوع مدرک و زمان درخواست مهاجرت را درآن اعلام کند). جالب اينجاست که اين مشاورنما، در ازاي ارائه فرم‌هاي ارزيابي مبلغ 50 هزار تومان درخواست کرد!

اينکه تعدادي از افراد آشنا به مقررات مهاجرت، تحت عنوان مشاور، مقررات و قوانين مهاجرت و شيوه اقدام را به ديگران منتقل کنند، ممکن است ايرادي نداشته باشد، اما موضوعي که اين روزها در پوشش مشاور خودنمايي مي‌کند، در بستر فعاليت غيرقانوني تعريف مي‌شود و ‌متأسفانه به‌رغم آ‌نکه غيرواقعي بودن اين تبليغات بديهي است، اما بسياري ازجوانان هنوز به اين افراد مراجعه مي‌کنند!

واکاوي يک پرونده واقعي
اما درباره فعاليت غيرقانوني مشاوران مهاجرات، سرهنگ احمد ابراهيمي‌ مشاور انتظامي، ضمن تأييد فعاليت شياداني که بدون داشتن هيچگونه مجوزي و تحت پوشش نام مشاور مهاجرت مشغول کلاهبرداري ازمتقاضيان مهاجرت کانادا هستند، به «جوان»، مي‌گويد: اين افراد که در بيشتر موارد وابسته به آژانس‌هاي غيرمجاز هستند، براي قراردادن فرم‌هايي تحت عنوان فرم‌هاي ارزيابي به شخص متقاضي، مبالغ مختلفي دريافت مي‌کنند که اين مبالغ از10 تا 50 هزار تومان است.

به گفته ابراهيمي، اين افراد براي اينکه شخص متقاضي براي گرفتن فرم‌ها تشويق شود، مبالغ کمي ‌را دريافت مي‌کنند، اما از طريق همين مبالغ اندک در زمان کوتاهي براي خود درآمد هنگفتي به جيب مي‌زنند. اين کارشناس انتظامي‌ براي درک بهتر اين موضوع و شگرد کلاهبرداري به تشريح يکي از پرونده‌هاي اين نوع از کلاهبرداري‌ها مي‌پردازد.
بنابر اظهارات وي، در يکي از پرونده‌ها شخص کلاهبردار از 100 نفر خواسته بود تا درزمان‌هاي مشخص به يک مکان خاص مراجعه کنند تا تنها نسبت به دريافت فرم‌هاي مهاجرت اقدام کنند. اما نه تنها در فرم‌هاي ارزيابي حتي نامي ‌از اين شخص به عنوان نماينده متقاضي ثبت نشده بود، بلکه از اين طريق توانسته بود تعداد زيادي ازجوانان را جذب و از آنها کلاهبرداري کند. به تصريح ابراهيمي، ارائه مشاوره مهاجرت به کانادا توسط افرادي که صلاحيت قانوني را ندارند، مورد تأييد مرجع قانوني نيست و هر گونه فعاليت در اين حوزه پيگرد قانوني دارد.

نظارت و کنترلي که مبهم است!
اينکه شخصي بدون هيچ ضابطه از بيش از 100 نفراخاذي کند، موضوعي است که نمي‌توان به راحتي از کنار آن گذشت. در حال حاضر از يک طرف نظارت و كنترل برفعاليت آژانس‌هاي مسافرتي و نحوه عملكرد آنها مبهم به نظر مي‌رسد و از سوي ديگر برخورد قاطع و بازدارنده‌اي با عناصرکلاهبردار و اشخاصي که از مردم اخاذي مي‌کند، صورت نمي‌گيرد. آيا زمان آن فرا نرسيده که طرح جامع و مشخصي براي ضابطه‌مند شدن اينگونه از فعاليت‌ها تهيه و تدوين شود؟تصویرتصویر
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”