تصوير عروس دريايي فضايي

در اين بخش مي‌توانيد تصاوير مرتبط با فضا و نجوم را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22091 بار

تصوير عروس دريايي فضايي

پست توسط sinaset » چهار شنبه 25 فروردین 1389, 3:02 pm

  ارسال كرد
تصوير عروس دريايي فضايي
جام جم آنلاين: مجموعه اي عجيب از 30 تصوير جديد تلسکوپ هابل سيستمي سياره اي را در هنگام شکل گيري نشان مي دهد که در ميان آنها تصويري به چشم مي خورد که اخترشناسان آن را "عروس دريايي فضايي" مي نامند.  تصویر
   ساختار عجيب کيهاني توسط امواج شديد ناشي از وزش بادهايي از ذرات که از برخورد دو ستاره عظيم در نزديکي اين پديده ناشي مي شوند به وجود مي آيد. ذرات اين بادها از غبارهاي ديسک‌هاي سياره اي در سحابي اوريون که در حال تشکيل يک سيستم سياره اي جديد هستند ايجاد شده است.

سحابي اوريون به دليل سطح بالاي ستاره سازي به عنوان يکي از بزرگترين زادگاه هاي ستارگان شناخته مي شود. خورشيد زمين قبل از اينکه در موقعيت کنوني قرار بگيرد از ابرهاي غبار و گاز فشرده مشابه به آنچه در اين سحابي وجود دارد شکل گرفته است.

در اين سحابي ستاره هاي تازه متولد شده از ميان ترکيبي از گازها و غبارها به وجود مي آيند و ديسک‌هاي سياره اي اطراف آنها را فرا مي گيرند، مرکز اين ديسک چرخان بوده و با ايجاد حرارت به تدريج ستاره اي جديد را به وجود مي آورد، بقاياي ماده اي که از اين فرايند به جا مي مانند ديگر ذرات را به خود جذب کرده و به شکل توده در مي آيند.

بر اساس گزارش ام اس ان بي سي، اين سحابي که با چشم غيرمسلح نيز قابل رصد است براي اولين بار در قرن 17 توسط نيکولاس کلود فابري شناسايي شد. اوريون با فاصله اي هزار و 500 سال نوري از زمين نزديکترين زادگاه ستارگان به زمين به شمار مي رود. اخترشناسان اعلام کردند مجموعه جديد تصاوير هابل به آنها در درک بهتر فرايند تشکيل سيستمهاي سياره اي کمک فراواني خواهد کرد.
   شده از :jamejamonline. 
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.

ارسال پست

بازگشت به “گالري تصاوير نجوم”