عینک برای چشم های ورزشکاران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4178 بار
تماس:

عینک برای چشم های ورزشکاران

پست توسط ganjineh »

سالیان متمادی است که متخصصان شرکت های ساخت عدسی طبی درحال مطالعه بررویعدسی طبی برای عینک های ورزشی هستند. کم نیستند ورزشکارانی که برای دیدبهتر نیاز به عینک طبی داشته و البته این نیاز در هنگام انجام ورزش هایینظیر: تنیس، فوتبال، گلف، بسکتبال، والیبال و... که ورزشکار نیازمند دقتکافی در بینایی است بیشتر احساس می شود.
یکی دیگر از موارد استفاده از عینک های ورزشی، اثر خنثی کنندگی این گونهعینک ها نسبت به نور آفتاب و باد است. لازم به توضیح است که با مطالعاتجدید در زمینه رفتاری و نوع اتلاف انرژی در ورزشکاران، پژوهشگران به ایننتیجه رسیده اند که مشکلات ناشی از ضعف در بینایی و یا مزاحمت نورآفتاب وهمچنین سوزش چشم در اثر وزش باد، ناشی از انجام ورزش هایی که با سرعت سر وکار دارند، موجب اتلاف ۲۵ درصد از انرژی در ورزشکاران و همچنین به همخوردن تمرکز دراین گونه افراد می شود.
بالا بودن تحرکات بدنی و افزایش فشار روحی برای انجام ورزش از عواملیهستند که موجب فشار دوچندان برروی چشم ها شده و حساسیت آنها را به عواملیمثل: باد، آفتاب و گرد و غبار بالا می برد و اسباب رنجش ورزشکاران و به همخوردن تمرکز در آنان می شود. لازم به یادآوری است که اهمیت تمرکز در ورزشبر هیچ ورزشکاری پوشیده نیست.
همان گونه که کفش نامناسب و یا یک وسیله ناکارآمد ورزشی موجب خستگی وفرسایشی برروی جسم و روان ورزشکار می شود، نبود دید مناسب و رفع مزاحمت ازعواملی چون باد، آفتاب، گرد و غبار نیز در ارتباط با چشم هم این چنین است.
حفاظت از چشم برای ورزشکاران باید به صورت امری کاملاً عادی مراعات شود،به طوری که قصور در آن جایز نیست. به همین دلیل با این مقدمه، لزوماستفاده از عینک ورزشی را برای ورزشکاران حرفه ای و تازه کار، امری کاملاًضروری و منطقی است.
مشکل حل نشده درمورد عینک های ورزشی که تا چندسال پیش نیز پابرجا بود،مسئله طبی کردن این گونه عینک ها بود، که در این میان ورزشکاران معمولاًاز لنزهای تماسی و عده معدودی نیز برای رفع نقص در بینایی شان متوسل بهجراحی های نامناسب شده و عواقب بعدی آن را برای همیشه با خود همراه نمودند.
امروزه با تحقیقات همه جانبه متخصصان علم اپتیک در کشور آلمان این امرمحقق گردید و این محصول جدید از سال ۲۰۰۱ میلادی در سراسر آلمان قابلارائه شد.
نخستین شرکتی که اختراع و ساخت این نوع از عدسی ها را با صورتی کاملاًاستاندارد عرضه نمود، شرکت ساخت عدسی عینک r+h (آر-ها) بود. استاندارد ازاین نظر که شرکت های دیگر نیز شبیه به این نوع عدسی را در برنامه تولیدخود آوردند، ولی هیچ کدام اقبال شرکت مذکور را به دست نیاورده و استفادهاز این نوع عدسی ها برروی عینک موجب ناراحتی وسردرد برای مصرف کنندگان میشد. شاید شاهد این مسئله درمیان برخی از نزدیکان خود بوده باشیم که از ایننوع عدسی های شبهه طبی- ورزشی استفاده نموده اند و به دلیل ناراحتی دراستفاده، از ادامه استفاده آن منصرف شده اند.
نکته تکنیکال و قابل توجه در عدسی های اسپرت استاندارد، استفاده کاملاًراحت در این گونه عدسی ها است. که با داشتن انحنای قابل توجه به نسبت عدسیهای معمولی عینک، هیچ گونه شکست و حالت منشوری در دید به وجود نیاورده وفرد مصرف کننده از همه نقاط عدسی عینک خود قادر به داشتن دید کامل است.
برخی تکنولوژی های جدیدتر در عرصه اپتیک مانند عدسی عینک r+h با بهره گیریاز دانش فنی ساخت این گونه از عدسی ها، قادر به رفع عیب منشوری دراین گونهاز عدسی هاست، به گونه ای که شما از پشت عدسی اسپرت، با وجود انحنا در آن،تصاویر را کاملاً طبیعی و بدون قوس دیده و این امر موجب می شود تا اشیا درجای واقعی خود مشاهده شود. حالا می توانید تصور کنید که این امر در موردورزش هایی که با توپ و هدف سر و کار دارد، تا چه اندازه حائز اهمیت است.
سعید بنکدار تهرانی
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”