نکات عجیب درباره دستگاه گوارش

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4178 بار
تماس:

نکات عجیب درباره دستگاه گوارش

پست توسط ganjineh »

 تصویر  


بدنانسان بسیار شگفت انگیز و پیچیده است و در میان دستگاههای مختلف بدن ،دستگاه گوارش قسمتهای عجیب و نا شناخته ای دارد که آشنایی با آنها خالی ازلطف نیست.

مهر: یک مجله معتبر علمی در سلسله گزارشاتی به نام "۲۰چیزی که درباره آن نمی دانید" به معرفی مسائل عجیبی درباره موضوعات مختلفعلمی پرداخته است که شاید کمتر کسی شنیده باشد. به منظور جذابیت موضوع،خبرگزاری مهر قصد دارد از این پس شنبه ها یکی از گزارشات را با ذکر ۱۰نکته معرفی کند.

۱- مجرای معده ای روده ای بدن لوله ای به طول ۳۰ فوت (۱۴۴/۹ متر) است.۲-روده کوچک در سطح میکروسکوپی محتوی پیچهای بسیار زیادی به مساحت ۲ هزار و۷۰۰ فوت مربع (۲۵۰ هزار و ۸۳۹ متر مربع) است. این مساحت می تواند یک زمینتنیس را پوشش دهد.۳- دستگاه گوارش برای هضم یک غذای کامل مثل شام شب عید به حدود ۷۲ ساعت زمان نیاز دارد.۴-بخش اعظم هورمون سروتونین که به شدت بر روی خلق و خو اثر می گذارد بر خلافتصور از دستگاه عصبی تولید نمی شود، بلکه محل ترکیب آن در دستگاه گوارشاست.۵- معده توانایی هضم تقریبا تمام چیزها حتی استخوان،آدامس و تکه های فلز را دارد و این کار را با اسید کلریدریکی که تولید میکند انجام می دهد اما نمی تواند برخی از انواع پلاستیک مثل پلاستیکهای بهکار رفته در اسباب بازیهای کودکان را هضم کند. بنابراین این پلاستیکها درنهایت به روده می رسند و در عمل دفع از بدن خارج می شوند.۶-تریپتوفان آمینو اسیدی است که در بوقلمون یافت می شود و در اغلب موارد بهعنوان ماده ای برای خواب آلودگی پس از خوردن گوشت این پرنده معرفی می شود.این درحالی است که پروتئینهایی که در گوشت بوقلمون هستند بیشتر اینآمینواسید را خنثی می کنند.۷- کالریهای بدن شما به راحتی در مدت فرایند گوارش غذا می سوزند و ۵ تا ۱۵ درصد از انرژی مورد نیاز بدن را تامین می کنند.۸-آب، آنزیمها، نمکهای پایه، مخاط و صفرا در حدود دو گالن مایعی که واردروده بزرگ می شوند را تولید می کنند. این درحالی است که تنها 6 قاشق سوپخوری از این دو گالن مایع از بدن خارج می شود.۹- بدون توانایی اعجاب آور قولون در بازیابی سیالات بدن، حیوانات نمی توانند روی خشکی زندگی کنند.۱۰-بلندترین صدای باد گلوی انسان رکورد ۱/۱۰۷ دسی بل را به ثبت رسانده است.این صدا معادل صدایی است که یک اره برقی به طول ۹۱ سانتیمتر تولید می کند.این صدای بسیار بلند باد گلو را پل هان اهل لندن در سپتامبر ۲۰۰۸ تولیدکرد.


سه نقطه
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”