فوائد استنشاق (شستشوی بینی)

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4178 بار
تماس:

فوائد استنشاق (شستشوی بینی)

پست توسط ganjineh »

 تصویر  

استنشاق(شستشوي بيني) از مقدمات نماز است. شخص رسول گرامي (ص) هميشه هنگام وضوگرفتن آب در داخل بيني (استنشاق) مي نمودند و مكررا اين امر مستحبي را بهمسلمين توصيه مي كردند. نظافت خشيوم (مجراي تنفس بيني) يكي از مستحبات وضوگرفتن و نماز است. و همان طور كه مي دانيد ميكروب ها با تنفس از راه بينيوارد بدن انسان مي شوند و بيني مانند صافي عمل مي كند؛ يعني پيچ و خمها وموهاي داخل بيني و مخاط مرطوب مانع ورود ميكروب به داخل بدن مي شوند، پسلازم مي آيد كه انسان هميشه اين عضو از صورت را كه در حقيقت راه تنفسي استبوسيله شستشو با آب سرد پاكيزه نگاه دارد تا لانه كثافت و ميكروب هانگردد. دكتر تومانيانس در كتاب خود مي نويسد: در غضروفهاي بيني گاهي كرميتوليد مي شود كه سبب سر درد فوق العاده شديدي مي شود و كمي بينايي چشمايجاد مي كند، براي دفع اين كرم بهترين وسيله شستشوي بيني با آب سرد است.
چندتن از موثقين و معتمدين تحصيل كرده ايراني در يكي از سفرهاي خود به اروپادر مطب پزشكي مشهوري حاضر شده و مشاهده مي نمايند كه پزشك جمجمه انساني راتشريح مي نمايد و پس از بررسي بسيار به اين نتيجه مي رسد كه علت مرگ صاحبجمجمه چيزي نيست، جز اينكه در آخرين حفره هاي بيني و در جوف مخاط اوكرمهاي بسيار ريز و كوچك وجود داشته است كه همانها موجب مرگ آن شخص شدهاست. روزي دكتر مزبور كرمها را براي آزمايش روي صفحه شيشه اي قرار مي دهدتا با ميكروسكوپ آنها را مشاهده نمايد. از قضا چند قطره آب سرد روي كرم هامي ريزد و طولي نمي كشد كه كرم ها كه چند روزي بود در هواي عادي زندگي ميكردند، مي ميرند و بر پزشك معلوم مي شود كه داروي مرگ كرمهاي مخاط، چيزيجز آب سرد نيست.

درباره انعكاسات اعصاب سمپاتيك سالها بود كهاطلاعات مبسوطي كشف كرده بودند، ولي اخيرا يكي از پزشكان بزرگ فرانسه،دكتر پول ژيه، رئيس سابق كلينيك دانشگاه ليون، كشف هاي عجيبي درباره اعصابسمپاتيك كرده است. او مي گويد: امراض بسياري مانند ضعف اعصاب، قانقاريا درنوك انگشتان، امراض عصبي، ترك هاي پوست، بي خوابي، ماليخوليا، هيستري، دردسينه، دردهاي روماتيسمي، سردردهاي سخت يا فلج و غيره ممكن است بر اثراعصاب سمپاتيك بوجود آيد. اكنون دكتر ژيه پس از سالها تحقيق طريقه معالجهاين امراض را يافته و سالهاست كه از آن استفاده مي كند. اساس معالجات اوعبارت از اين است كه بزرگترين نوك مركز عصبي سمپاتيك كه با محيط خارج تماسدارد، در ميان سوراخهاي بيني واقع است و ترتيب معالجه آن چنين است كه دوميله باريك را كه سر آنها گرد است داخل دو سوراخ بيني بيمار مي كنند.بيمار ابتدا احساس ناراحتي مي كند، اما پس از چند ثانيه نتيجه مطلوب انجاممي گيرد؛ زيرا دكتر در ميان مخاط بيني مريض سر عصب سمپاتيك را يافته وميله را به آن تماس مي دهد. بيمار دفعتا مقدار زيادي هوا استنشاق كردهچشمانش پر از اشك مي شود، چهره اش سرخ مي گردد و گاهي عطسه مي زند ولي عملديگر تمام شده و بيمار شفا يافته است.
با اين طريق دكتر ژيه بسياري ازمبتلايان به امراض عصبي را معالجه كرده كه واقعا تعجب آور است و رمز كاراو در تحريك نوك عصب سمپاتيك در بيني است كه اسلام براي اين تحريك استنشاقآب خنك را تجويز كرده است.
وقتي كه شما استنشاق مي كنيد و با بيني خود،آب را بالا مي كشيد، فورا بر روي عصب سمپاتيك شنا اثر كرده و به جهت آنسوزش و اشك چشم و سرخي چهره را در خود احساس مي كنيد، علاوه بر اينها سردردهايي كه بر اثر هواي ناسالم و خستگي به وجود مي آيد را از بين مي برد واين كاري است كه يك نمازگزار واقعي هر روز چند بار هنگام وضو گرفتن انجاممي دهد.

سواي آنچه گذشت استنشاق با آب سرد فوائد ديگري نيز دارد كه از جمله آنها اين است كه :
استنشاقنماز گزار را از مبتلا شدن به امراضي چون سل و آسم و امراض ريوي و زكام،مصون داشته و تعادل عصبي حالت نشاط، تعادل و فرح در نهاد آدمي ايجاد مينمايد.منبع : فوائد طبي نماز مؤلف : گودرز نجفي
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”