تاریخچه ساخت و حوادثی که برای برج ایفل اتفاق افتاد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با دانش عمومي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4178 بار
تماس:

تاریخچه ساخت و حوادثی که برای برج ایفل اتفاق افتاد

پست توسط ganjineh »

برج ایفل که در زبان فرانسه La Tour Eiffel نامیده می شود، برجی فلزی استکه در فضای یک سبز عمومی (Champ de Mars) در مجاورت رود سن (Seine) درپاریس بنا شده است. ایفل مرتفع ترین بنای پاریس، در زمره مشهورتریننمادهای جهان است که امروزه از مهمترین مراکز جذب توریست به شمار می رود.نام ایفل در حقیقت برگرفته از نام گوستاو ایفل (Gustave Eiffel) طراح اینبرج باشکوه است.

اعداد و ارقام
برج ایفل با ۳۰۰ متر ارتفاعتقریبا معادل یک ساختمان ۷۰ طبقه می باشد، با انضمام یک آنتن ۲۴ متری کهدر بالای آن قرار گرفته ارتفاع کلی برج به ۳۲۴ متر - یک ساختمان ۸۱ طبقه -می رسد.

ایفل در سال ۱۸۸۹ به عنوان مرتفع ترین برج جهان بنا شد واین عنوان را تا سال ۱۹۳۰ که آسمانخراش کرایسلر (Chrysler) با ۳۱۹ مترارتفاع در شهر نیویورک ساخته شد، حفظ کرد. امروزه ایفل، در کشور فرانسه پساز برج فرستنده Allouis Longwave با ۳۵۰ متر ارتفاع، در رده دوم قراردارد، اما در شهر پاریس کماکان رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

دراین بنا ۷,۳۰۰ تن فلز به کار رفته و وزن کلی آن ۱۰,۱۰۰ تن می باشد. تعدادپله هایی که به نوک برج منتهی می شود تقریبا پس از هر بار بازسازی تغییرکرده، در ابتدا ۱,۷۱۰ پله وجود داشت، در اوایل دهه ۱۹۸۰ پس از اولینبازسازی، تعداد آنها به ۱,۹۲۰ رسید و امروز نیز ۱,۶۶۵ پله در ایفل به چشممی خورد.

بسته به دمای محیط اطراف، نوک برج ممکن است بر اثر انبساطفلزات، در قسمتی از برج که به سمت خورشید است، تا هشت سانتی متر تغییرمکان داشته باشد.

به منظور حفاظت در مقابل زنگ زدگی هر هفت سال یکبار با استفاده از ۵۰ تن رنگ، ایفل را رنگ می کنند. رنگ هایی که به کارگرفته می شود بسته به موقعیت متغیر است، در حال حاضر رنگ ایفل تقریبا قهوهای است. تاریخچه
این بنا بین سالهای ۱۸۸۷ تا ۱۸۸۹ به عنوان ورودی یکنمایشگاه بین المللی (Exposition Universelle) که به مناسبت یکصدمینسالگرد انقلاب فرانسه برگزار می شد، در مختصات جغرافیایی ۴۸°۵۱′۲۹″N و۲°۱۷′۴۰″E ساخته شد. ایفل در روز ۳۱ ماه مارس سال ۱۸۸۹ افتتاح شد و از ۶ماه مه همان سال در معرض بازدید عمومی قرار گرفت.

سیصد کارگر بااستفاده از تعداد سه میلیون و پانصد میخ پرچ، ۱۸,۰۳۸ قطعه فلز ساختمانی رابه هم متصل کردند. عملیات ساخت چنین بنایی بدون شک با خطرات بسیاری همراهبود، زیرا بر خلاف آسمان خراش های عادی، این برج روباز و بدون طبقات میانیبنا شده و عملا به جز دو طبقه که در پایین آن قرار دارد، چیز دیگری به چشمنمی خورد.

به دلیل دقت و احتیاط فراوانی که در ساخت بنا به منظورحفظ جان کارگران به عمل آمد، ساخت این برج عظیم تنها یک نفر تلفات داشت،آنهم در زمان نصب آسانسوری که توسط شرکت Otis، بزرگترین شرکت سازندهآسانسور در جهان، انجام شد.

از ابتدای قرن بیستم، تاسال ۱۹۰۹ که درمجاورت ضلع جنوبی ایفل یک مرکز رادیویی دائمی ساخته شد، از ایفل به عنوانفرستنده رادیویی استفاده می شد. از سال ۱۹۵۷ این برج جهت ارسال رادیو وتلویزیون FM استفاده می شود.

ایفل دو رستوران به نام های Altitude95 در طبقه اول (۹۵ متر بالاتر از سطح دریا) و Jules Verne که یک رستورانفرانسوی بسیار گران قیمت مجهز به آسانسور خصوصی است، قرار دارد.

تصویر زمین از بالای برج ایفل
رخدادها
در سال ۱۹۳۰ با اتمام آسمانخراش Chrysler در نیویورک، ایفل عنوان مرتفع ترین برج جهان را از دست داد.

بینسالهای ۱۹۲۵ تا ۱۹۳۴ تابلو های تبلیغاتی شرکت سیتروئن (Citroën)، به عنوانمرتفع ترین بیل بوردهای جهان، زینت بخش سه وجه برج بودند.

در سوم ژانویه سال ۱۹۵۶ قسمت بالای برج طعمه حریق شد.

در سال ۱۹۵۹ آنتن رادیویی فعلی به بالای برج افزوده گشت.

درسال ۲۰۰۰ نورافکن های پر قدرت در برج نصب شد و از آن تاریخ تا کنون هر شبنمایشی از نورهای رنگارنگ برج، برفراز آسمان شهر پاریس اجرا می گردد.

در ۲۸ نوامبر سال ۲۰۰۲ شمار بازدید کنندگان ایفل به ۲۰۰ میلیون نفر رسید.

درساعت ۷:۲۰ بعدازظهر روز ۲۲ ژوئیه سال ۲۰۰۳، در اتاق تجهیزات فرستندهرادیویی ایفل، آتش سوزی رخ داد و فرو نشاندن آتش ۴۵ دقیقه به طول انجامید.خوشبختانه این واقعه تلفات جانی به دنبال نداشت.

۷۲ نام
نام ۷۲تن از دانشمندان و مهندسین فرانسوی که در راه اندازی و ساخت این پروژههمکاری داشته اند، بر روی برج حک شده است. روی این حکاکی در اوایل قرنبیستم با رنگ پوشانده شد. در سال ۱۹۸۶ مجددا شرکتی به نام (SNTE(d'Exploitation de la Tour Eiffel Société Nouvelle به بازسازی این حکاکیپرداخت. شرکت مذکور طی قراردادی با مقامات شهر پاریس مسئولیت اداره ونگهداری ایفل را عهده دار شده است.
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “دانش عمومی”