آموزش لهجه آبادانی...!

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 3096 بار
سپاس‌های دریافتی: 11996 بار

Re: آموزش لهجه آبادانی...!

پست توسط Mil@d »

این لهجه آبادانی اتفاقا خیلی شباهت های زیادی به لهجه ی شیرازی ها هم داره.

در واژگان شاید ولی در نحوه بیان خیلی فرق دارند!موقعی متوجه میشی که یک آبادانی را همراه با یک شیرازی ببینی و همزمان حرفاشونو گوش کنیتصویر
خیلی از لغات به لهجه لری نزدیک هستند.

دلیلش را ادامه میگم!

یک معرفی کوتاه از ابادان !

آبادان جنوب غربی ترین شهر ایران و در مجاورت کشور عراق و محصور بین دو رودخانه اروند وبهمنشیر و کاملا جزیره است!جمعیت شهر 220 هزار نفرو توابع حومه اش نیز 70 هزار نفر که روی هم میشه 290 هزار نفر! البته جمعیت آبادان 70 میلیونه با حومه! عربها بهش عبادان هم میگن!خود ما هم میگم آبودان!زبان مردم فارسی و عربی است!2-3 متر زمین را بکنی به آب میرسی! میانگین دما 26 است ولی گاهی ماکس آن به دلیلی نزدیک به مدار راس السرطان به 60 هم رسیده!میگن هرکی روی این مدار باشه سرطان میگیره! خرما و ماهی و اجناس خارجی ته لنجی شامل انواع کالا ها و خوراکیها سوغاتی اش است! پیش شماره 0631! محله مایه دار ها هشتصدی های بریم است! که بسیار سرسبز و زیباست! دارای 10 دانشگاه و دانشکده در رشته های مهندسی نفت و مکانیک و کامپیوتر و مامایی و پرستاری و کشتی سازی و...است!دانشگاه معروف سنعت نفت قدمتی طولانی داره و اکثر وزاری نفت فارغ التحصیل همین جا بوده اند!سینما تاج یکی از بزرگترین سالن های سینمایی ایران است! یک حوزه علمیه هم داره! تا دلتون بخواد حسینیه داریم! و هر پنجشبنه هم ملت میرن سید عباس دخیل میبندن!

یک سری توضیحات لهجه ای هم لازمه!

لهجه حدودا 100 ساله آبادانی لهجه ای مرکب از مهاجرت انگلیسی ها و هندی ها و رنگونی ها و لرهای بختیاری و بوشهری ها و عرب های منطقه جهت اشتغال در پالایشگاه آبادان است! اگر اشتراکاتی میبینید به همین دلیل است!
-------------------------------------------------------------------

آموزش مکالمه آبادانی چپی که قبلا گفتم و اینجا تکرار میشه!

مواد لازم: دو عدد آدم چپی فهم! دو عدد زبون دراز! و مقداری ذکاوت!
طرزتهیه: ابتدا شرایط را می سنجیم که در چه موقعیتی هستیم!همه نگاههای جمع حاضر به طرف دهن شما دوخته شده که چی میگویید و همه از شدت فضولی دارن میترکن! چیکار باید کرد!همه کلمات رو در هم ریخته و معمولا جای حرف اول ودوم واژه را جابجا کنید!
برای مثال مکالمه چپی میلاد وبهروز:
بهروز:الو سلام میلاد کجایی زود بیا منتظریم!
میلاد:لسام ممد رشایط رخابه! ناج تو ست سینت(سلام محمد شرایط خرابه!جان تو ردیف(ست) نیست)
بهروز:ها لبه! پ ایطور! لیاخی سینته!چبه ها لتس گو شدن(ها بله! پس اینطور! بچه ها لتس گو(رفتنی) شدن)
میلاد:راچکم!ربو من 10 مین دیگه فالور میشم (چاکرم!برو من 10مین(دقیقه)دیگه فالور میشم (follwer= هر کاری شما کردی همونو میکنم)
بهروز:سباط لقی سته!(بساط قلیان ردیفه)
میلاد:سینته ناج ممد! تو رتکم(جان محمد نیست!تو ترکم)
بهروز:ما لتس گو تو نخلس( ما میریم نخلستون)
میلاد:راکی سینته! ربو(کاری نیست! برو)
--------------------------------------------------------------

مکالمه آبادانی معمولی میلاد و بهروز!

بهروز:الوووووووو! سِلام میلاد!برنامه فردا چیه؟
میلاد:تو باز مونه کله سحر از خواب پروندی؟مگه نمیگومت تا حالا تو عمرُم 6 صبح ندیدُم!
بهروز: جان میلاد اساسی شرمنده! نماز صبح داشتُم میخوندم گفتُم تو هم بلند شی بخونی!
میلاد:بابا 2 ساعت پیش خوندیم رفت! این روزا اذانه دارن دیر میگن ها!
بهروز:خو جان میلاد بی خیال!جنسا رسیدن؟
میلاد:والا زنگ بزن قاسم چاقو کش و عباس یک پا و اسی چپ ممنوع! مو آمارشو ندارُم!
بهروز:ووووووووووی میلاد!گرفتنمون! مامورا اومدن !یا خداااااااااااااااااا!
میلاد:چی؟ چی شد بهروز! یا سید عباس ایستگاه 12!مونم فر کنُم برُم تا اینجا هم لو نرفته!

---------------------------------

لینکهای زیر دانلود صوتی مکالمه خیالی بین من وبهروز است ک جهت ملموس تر شدن این تاپیک با گوشیم ضبط کردم!! با فرمت AMR موبایلی!! هم میتونید بریزید رو موبایلتون گوش کنید و هم از طریق نرم افزار quick time در کامپیوتر!

[External Link Removed for Guests]

بی  
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
محل اقامت: خانه
سپاس‌های ارسالی: 636 بار
سپاس‌های دریافتی: 561 بار

پست توسط kandoo »

سلام

یه زبونه چپیهِ دیگه هم هست، مثله :
بچه‌ها = اَچه یه با

کار = آراکا

گفتگو =اُفتِ یه گو و .......

تصویر
New Member

آموزش لهجه آبادانی...!

پست توسط pouya9 »

تو رو خدا اگه ممكنه بيشتر توضيح بدين
خواهش ميكنم اگه ميشه تمام كلماتي كه بيشتر استفاده ميشن رو بگيد
تصویر
Captain
Captain
محل اقامت: شیراز
سپاس‌های ارسالی: 22364 بار
سپاس‌های دریافتی: 5559 بار

پست توسط Present »

Mil@d, جون اجازه میدی یک نمره بهت بدم ؟
ببخشید ! ببخشید ! 2 تا
اولیش برای مطلبت:
20
دومیش برای حفاظت اطلاعاتت :
5
علت نمره دومی :
بابا یک عمر زحمت بچه های ابادان رو در این 100 سال گذشته برای درهم صحبت کردن داری به باد فنا بدی هر چند که با این چند جمله نمیشه این لهجه رو یاد گرفت ولی باید فکر زبون اختراعی جدیدی باشیم .
من عمه ها و پدر خدا بیامرز و ... یک عمر جلوم این طوری صحبت کردند تازه میفهمم که چی می گند ولی نمی تونم صحبت کنم بعد داری یک شبه این زبونو تو اینترنت نشر میدی
هر کی می خواد این لهجه رو یاد بگیره باید حداقل 10 سالی بیاد ابادان تا بچه های ابادان یادش بدن(یک بازار گرمی از طرف بچه های بوشهر)
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
محل اقامت: خانه
سپاس‌های ارسالی: 636 بار
سپاس‌های دریافتی: 561 بار

پست توسط kandoo »

یک پیشنهاد:

میلاد ،میتونی‌ یه متن رو به زبان چپی یا مطربی اینجا بنویسی و بعد ما اون رو برای خنده رمز گشایی کنیم ؟؟ :o3
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 29119 بار
سپاس‌های دریافتی: 21531 بار
تماس:

پست توسط sokuteasemuni »

Mil@d نوشته شده:

زاپاست پِنچِره آآموو...!
Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 3096 بار
سپاس‌های دریافتی: 11996 بار

پست توسط Mil@d »

تو رو خدا اگه ممكنه بيشتر توضيح بدين
خواهش ميكنم اگه ميشه تمام كلماتي كه بيشتر استفاده ميشن رو بگيد

وا!!!
دیگه توضیح از این بیشتر!! به سید عباس ایستگاه 12 من دائره المعارف لهجه آبادانی نیستم! همینا هم از اینور اونور جمع کردم!
بابا یک عمر زحمت بچه های ابادان رو در این 100 سال گذشته برای درهم صحبت کردن داری به باد فنا بدی

به فنا نمیره اخوی!!! عمرا کسی کد های اطلاعاتی و رمزی صحبتهای مارو بتونه بشکنهتصویر
قرار نیست همه چه را اینجا رو کنیم که!تصویر اصل کاری هاش موندن!
میلاد ،میتونی‌ یه متن رو به زبان چپی یا مطربی اینجا بنویسی و بعد ما اون رو برای خنده رمز گشایی کنیم ؟؟

ناج نکدو لفعن نهگ نهگوم! زبار لاحوم بوخ شه!سباطی راه نبدازم اوور لاخی نبدی!
زاپاست پِنچِره آآموو...!

از بس جنس چینی وارد میکنین عامووووووو! زرت و زرت پنجر میشن! هعییییی! مو دیگه از اینا نمیخروم! تا حالا 1 تومان پیاده مون کرده! پاتوقمون هم شده آپاراتی سر کوچه! یک روز هم خودم باید بروم پنجری خودمه بگیره!

تصویر
  بی  
New Member
سپاس‌های دریافتی: 2 بار

پست توسط alive_dead »

سلام به بر و بچه های با معرفت ابادان . من تازه با این سایت اشنا شدم و این طی جستجو های زیاد در سایتهای مختلف برا پیدا کردن مطالبی در مورد ابادانه چون من دارم ر وی پایان نامه ای کار میکنم که در مورد گویش ابادانیه .مطالب شما رو خوندم جالب بود اگه باز هم مطلب د ررابطه با کلمات و یا اصطلاحات ابادانی دارید لطفا برام بفرستید . در ضمن اگه کسی رو سراغ دارید از قدیمیا که ابادانی اصیل رو صحبت میکنه و قبول میکنه صداشو ضبط کنم رو بهم معرفی کنید.
در ضمن بچه ها دیگه نگید لهجه ابادانی ، بگید گویش ابادانی یعنی ی پله بالاتر از لهجه و اینو علم زبانشتاسی که رشتمه میگه تصویر
New Member
سپاس‌های دریافتی: 2 بار

پست توسط alive_dead »

سلام به بر و بچه های با معرفت ابادان . من تازه با این سایت اشنا شدم و این طی جستجو های زیاد در سایتهای مختلف برا پیدا کردن مطالبی در مورد ابادانه چون من دارم ر وی پایان نامه ای کار میکنم که در مورد گویش ابادانیه .مطالب شما رو خوندم جالب بود اگه باز هم مطلب د ررابطه با کلمات و یا اصطلاحات ابادانی دارید لطفا برام بفرستید . در ضمن اگه کسی رو سراغ دارید از قدیمیا که ابادانی اصیل رو صحبت میکنه و قبول میکنه صداشو ضبط کنم رو بهم معرفی کنید.
در ضمن بچه ها دیگه نگید لهجه ابادانی ، بگید گویش ابادانی یعنی ی پله بالاتر از لهجه و اینو علم زبانشتاسی که رشتمه میگه تصویر
Captain II
Captain II
محل اقامت: Iran
سپاس‌های ارسالی: 5189 بار
سپاس‌های دریافتی: 8625 بار

پست توسط A3eman »

اصلا زبان آبادان زبان چپکیه
مثال:
بریم بازار=ربیم زابار
اسمت چیه=ماست یچه
بچه کجایی=چبه جکایی
دوست دارم=سودت رادم
و...
Captain
Captain
محل اقامت: شیراز
سپاس‌های ارسالی: 22364 بار
سپاس‌های دریافتی: 5559 بار

پست توسط Present »

, این لهجه که شما گفتی فقط مخصوص آبادان نیست و در اکثر نقاط جنوب کاربرد داره لهجه آبادانی اصیل چیز دیگه است که بعضا اشاره شده
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)
Captain II
Captain II
محل اقامت: Iran
سپاس‌های ارسالی: 5189 بار
سپاس‌های دریافتی: 8625 بار

پست توسط A3eman »

Present نوشته شده:  , این لهجه که شما گفتی فقط مخصوص آبادان نیست و در اکثر نقاط جنوب کاربرد داره لهجه آبادانی اصیل چیز دیگه است که بعضا اشاره شده

من چیزی رو دارم میگم که الان کاربرد داره
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”