جزئيات ضيافت شام ايران در نيويورک از زبان ديپلمات امريکايي

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 87
تاریخ عضویت: شنبه 6 تیر 1388, 4:54 pm
سپاس‌های ارسالی: 33 بار
سپاس‌های دریافتی: 123 بار

جزئيات ضيافت شام ايران در نيويورک از زبان ديپلمات امريکايي

پست توسط farshad49 »

بيروت - النهار نوشت: در مراسم شام به ميزباني ايران در نيويورک که نماينده چين، امريکا و فرانسه در شوراي امنيت،هماهنگ کننده امور سياسي انگليس و همچنين نمايندگان لبنان، ترکيه، برزيل ،اتريش وژاپن در سازمان ملل حضور داشتند،"منوچهر متکي"بر حق ايران در استفاده از انرژي هسته اي تاکيدکرد.
به گزارش ايرنا از بيروت، روزنامه النهار چاپ لبنان امروز شنبه با بررسي اين موضوع نوشت: مسؤولان امريکايي که روز جمعه در اين مهماني شام که در مقر اقامت نماينده ايران در سازمان ملل برگزار شد،شرکت کرده بودند، از عدم موفقيت خود در تغيير موضع ايران نسبت به برنامه هسته اي اين کشور خبر دادند.
در اين مراسم نماينده امريکا طرف چپ متکي و نماينده چين طرف راست متکي نشسته بودند و "سوزان رايس" نماينده دائم امريکا در سازمان ملل به خاطر انجام برخي از کارهاي ضروري در اين مراسم شرکت نکرده بود.
اين روزنامه افزود: نمايندگان کشورهاي غربي نسبت به برنامه هسته اي ايران به خاطر عدم پاسخ ايران به خواسته هاي آژانس بين المللي هسته اي ابراز نگراني کردند که متکي در پاسخ بر پايبندي ايران به قوانين اين آژانس تأکيد کرد.
النهار به نقل از يک ديپلمات امريکايي تأکيد کرد: مراسم شام بسيار خوب بود و اعضاي شوراي امنيت با هدف دادن فرصتي دوباره به ايران، اين دعوت را پذيرفتند.
اين روزنامه لبناني تصريح کرد: "اليخاندرو ولف" کاردار امريکا در سازمان ملل با متکي در خصوص سه امريکايي بازداشت شده به خصوص "روبرت ليفنسون" افسرسابق دفتر تحقيقات فدرالي گفت وگو کرد.
اين سه 9 ماه قبل به دليل ورود غير قانوني به خاک ايران از سوي نيروهاي امنيتي دستگير شدند.
فرمان دادم بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خاک سپارند تا اجزاء بدنم ذرات خاک ایران را تشکیل دهد .
کوروش بزرگ
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1928
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 24 فروردین 1389, 9:01 pm
محل اقامت: IRAN
سپاس‌های ارسالی: 2143 بار
سپاس‌های دریافتی: 7627 بار
تماس:

Re: جزئيات ضيافت شام ايران در نيويورک از زبان ديپلمات امريکا

پست توسط HORLIKAN »

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ضمن تشریح جزئیاتی از مراسم ضیافت شام وزیر امور خارجه در نیویورک، این جلسه را بسیار خوب توصیف کرد.

رامین مهمانپرست درباره ضیافت شام منوچهر متکی در حاشیه اجلاس بازنگری معاهده ان پی تی در نیویورک گفت: این اجلاس مورد توجه کشورهای زیادی بود و جمهوری اسلامی ایران نیز با توجه به پیشنهادها و راهکارهایی که بعد از اجلاس خلع سلاح در تهران داشت، جمع بندی کاملا راهبردی‌ای را در اجلاس نیویورک عرضه کرد.

وی با اشاره به حضور ایران در بالاترین سطح و توجه ویژه رسانه ها و مقامات کشورهای مختلف به مواضع کشورمان در این اجلاس افزود: فکر می کنیم بعد از اجلاس تهران حرکت لازم در زمینه تحقق اهداف مورد نظر همه دولت های مستقل و ملت هایی که به طور جدی در پی جهانی عاری از سلاح هسته ای هستند و احساس می کنند برای پیشرفت کشورشان باید به دانش پیشرفته روز مجهز باشند، آغاز شده است.

مهمانپرست با بیان اینکه ادامه این حرکت در اجلاس نیویورک به وقوع پیوست گفت: دولت امریکا در اجلاس نیویورک مسائل حاشیه ای را مطرح و سعی کرد به شکلی حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران را تحت الشعاع قرار دهد و حتی در هنگام سخنرانی آقای احمدی نژاد سعی کردند جلسه را ترک کنند تا نشان از اهمیت ندادن کشورها به مواضع ایران باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اقدام امریکا و هشت کشور دیگر در ترک محل اجلاس به هنگام سخنرانی رئیس جمهور را اقدامی غیردیپلماتیک دانست و افزود: با این حال کاملا عکس هدف امریکایی ها رخ داد و 183 کشور از صحبت های رئیس جمهوری اسلامی ایران استقبال کردند و به علامت تایید مواضع عرضه شده، وی را تشویق کردند.

مهمانپرست گفت: بحث های کارشناسی که روی پیشنهادها و راهکارها صورت گرفت، نشان دهنده این بود که برای رساندن حرف کشورهای مستقل و غیرمتعهد به گوش مردم دنیا و در سازمان های بین المللی، توفیق خوبی داشته ایم.

وی برگزاری نشست های حاشیه ای در این گونه اجلاس ها را امری معمول بیان کرد و افزود: ابتکاری که در این سفر صورت گرفت این بود که مواضع هسته ای کشورمان و آخرین پیشنهادها و راهکارها برای مبادله سوخت در بین اعضای دائم و غیردائم شورای امنیت مطرح شد.

مهمانپرست گفت: فکر می کنیم مراسم ضیافت شام که به صورت شام کاری در فضایی برگزار شد که اجازه می داد نظرهایمان را تشریح کنیم، جلسه خیلی خوبی بود.

وی افزود: این گونه اطلاع رسانی ها هم اهداف ما را برای طرف های مقابل روشن‌تر، و هم منطق قوی ما را ثابت می کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: کشورهای غربی و آنهایی که به سلاح هسته ای دسترسی دارند و می خواهند این انحصار را برای خودشان حفظ کنند از مواضع ما رویگردان هستند زیرا نمی توانند منطقی در برابر منطق قوی جمهوری اسلامی ایران ارائه کنند.

مهمانپرست مراسم ضیافت شام، دیدار با بان کی مون و جلسه با اعضای غیرمتعهدها را بسیار خوب توصیف کرد و افزود: در دیدار متکی و دبیرکل سازمان ملل متحد، نظرهای ایران درباره ان پی تی و موضوعات بین المللی دیگر مطرح شد که آقای بان کی مون در این جلسه سه مرتبه از حضور جمهوری اسلامی ایران در بالاترین سطح، تشکر کرد و راهکارهای مطرح شده را سازنده و موثر دانست.

وی با بیان اینکه در جلسه دیدار آقای متکی با غیرمتعهدها،‌ بار دیگر نظرهای ایران به تایید همه اعضای غیرمتعهد رسید گفت: فکر می کنم از فضاهایی که به وجود می آید تا بتوانیم مواضع کشورمان را به اطلاع افکار عمومی و مردم دنیا برسانیم باید استفاده کنیم زیرا این فرصت خوبی است.

مهمانپرست درباره ترکیب ضیافت شام آقای متکی در نیویورک افزود: از همه سفرای کشورهای عضو دائم و غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل دعوت شده بود تا در جلسه کاری برای بحث و تبادل نظر درخصوص معاهده ان پی تی، تشریح وضع هسته ای و آخرین پیشنهادهای مبادله سوخت، حضور یابند که همه این کشورها حضور یافتند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: البته برخی کشورها به علت اینکه در زمان برگزاری مراسم ضیافت شام، سفیر دائم شان در نیویورک نبود و برنامه دیگری داشتند، در سطح معاوننشان شرکت کردند اما اکثر اعضا در سطح سفرای دائم شان حضور داشتند.
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________ 
 
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”