بازگشت هزوارش با سرعت آهو به زبان فارسي(مینیاتور)

در اين بخش مي‌توانيد جديدترين اخبار خودرو را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, RAHVAR, Mohsen1001, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
پست: 278
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 27 اردیبهشت 1388, 6:46 pm
سپاس‌های ارسالی: 18 بار
سپاس‌های دریافتی: 902 بار

بازگشت هزوارش با سرعت آهو به زبان فارسي(مینیاتور)

پست توسط KRITER »

خبرگزاري فارس: شركت خودروسازي سايپا امروز اعلام كرد نام خودرو مينياتور را به «تيبا» تغيير داده است، تيبا هزوارش آهوست اما آيا فارسي هم هست؟

تصویر
به گزارش خبرگزاري فارس پس از بازديد مقام معظم رهبري از صنعت خودروسازي كشور در روزهاي ابتدايي سال و رهنمود ايشان براي تغيير نام مينياتور، گروه خودروسازي سايپا با اعلام فراخواني براي انتخاب نام جديد اين خودرو دعوت به عمل آورد.
بر اساس گزارش خبرنگار اقتصادي فارس در اين راستا بيش از 90 هزار نام پيشنهادي به شركت سايپا ارائه شد كه پس از بررسي در مرحله اول 26 هزار نام غير تكراري انتخاب و توسط كميته تغيير نام مينياتور مورد بررسي قرار گرفت.
در اين راستا اسامي پيشنهادي توسط كارشناسان زبان شناسي، روان‌شناسي و جامعه ‌شناسي مورد ارزيابي دقيق قرار گرفت و در مرحله دوم 15 نام و در مرحله سوم 6 نام انتخاب شد.
پس از آن بحث و بررسي براي انتخاب نام جديد مينياتور از بين شش نام انجام شد كه از بين اين اسامي انتخاب نام «تيبا» از احتمال بيشتري برخوردار بود.
نام جديد مينياتور كه امروز توسط رئيس جمهور در مراسم افتتاح شركت خوروسازي سايپا كاشان به صورت يك برچسب بر روي اين خودرو نصب شد، يك هزوارش است، هزوارش به كلمات و واژگاني در زبان پهلوي اطلاق شده است كه به خط ديگر معمولا آرامي نوشته شده و به پهلوي خوانده مي‌شد.
اگر چه تيبا به لحاظ آوايي به مينياتور نزديك است، اما آيا به راستي اين واژه يك واژه فارسي هم هست،يا آنكه بايد بازگشت هزوارش را به زبان و ادب ايراني با سرعت آهو جشن گرفت.
آنچه مسلم است به لحاظ ريشه شناسي «تيبا» فارسي نيست بلكه ريشه در زبان‌هاي سامي دارد.
با اين حال عجالتا «تيبا» بنويسيم و «آهو» بخوانيم. اگرچه هنوز نظر فرهنگستان در اين باره رسما منتشر نشده است، اما شايد در ميان زبانشناسان و گروه خبرگان سايپا از اعضاي فرهنگستان بوده باشند.
ارسال پست

بازگشت به “تازه‌ها و اخبار خودرويي”