دانشمندان از رموز نهفته در فوتبال پرده برداشتند

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 87
تاریخ عضویت: شنبه ۶ تیر ۱۳۸۸, ۴:۵۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 33 بار
سپاس‌های دریافتی: 123 بار

دانشمندان از رموز نهفته در فوتبال پرده برداشتند

پست توسط farshad49 »

  - تاريخچه فوتبال به انگليس قرون وسطي باز مي گردد که روستاييان مثانه باد کرده خوک را در چراگاههاي گل آلود، با لگد به سوي هم پرتاب مي کردند.   [url=http://www.irna.ir/NewsMedia/Photo/Larg_Pic/2010\5\10\img634090925234843750.jpg][img]http://www.irna.ir/NewsMedia/Photo/Smal_Pic/2010\5\10\img634090925234843750.jpg[/img][/url]     گزارش ايرنا، امروزه 22 بازيکن روي يک زمين چمن با بهره جستن از تازه ترين يافته هاي علوم مربوط به بيومکانيک، فيزيک، تغذيه، روانشناسي و ديگر اصول افزايش قوا، به رقابت با هم بر سر يک توپ گرد مي پردازند.
در اين گزارش نمونه هايي آورده شده که نشان مي دهد چگونه دانش به کمک فوتبال آمده است.
** محاسبه انگشتي: به آنهايي که مي خواهند ببينند چقدر در فوتبال مهارت دارند يا آنهايي که قصد دارند روي قهرمان جام جهاني امسال شرط بندي کنند توصيه مي شود نگاهي به انگشتان دست خود يا بازيکنان تيم محبوبشان بيندازند.
"جان منينگ" از دانشگاه ليورپول انگليس معتقد است که بين طول انگشت فوتباليست ها و توانايي آنها به عنوان يک بازيکن ارتباط وجود دارد.
منينگ با بررسي بازيکنان انگليس دريافته است که انگشت حلقه بازيکنان مطرح از طول بيشتري نسبت به انگشت اشاره آنها برخوردار است.
تئوري منينگ، منشا در ميزان ترشح هورمون تستوسترون در رحم مادر در هنگام جنيني دارد که عامل مهمي در شکل گيري قلب و طول انگشتان و خصوصيات ديگر نوزاد به شمار مي رود.
** تمارض در زمين خوردن: چطور مي توان نام زمين خوردن يک بازيکن را شيرجه گذاشت
به نظر "پل موريس" روانشناس بريتانيايي، يکي از علائم شيرجه حرکتي به نام "قوس کمان" است. حرکتي که در آن بازيکن با بازوهاي معلق در هوا، کف دست هاي باز، سينه سپر و پاهاي از زانو خميده (همانند يک کمان) روي زمين فرود مي آيد.
موريس در اين باره مي گويد: اين اتفاق در اکثر شيرجه ها رخ مي دهد، اما از نظر بيومکانيکي امکان چنين حالتي در زمين خوردن طبيعي وجود ندارد. در زمين خوردن طبيعي، بازوها به طور غير ارادي براي حفاظت از بدن در مقابل ضربه، روي زمين مي آيند و يا براي حفظ تعادل به طرفين مي روند.
** هيجان در فوتبال
آنهايي که معتقدند فوتبال مهيج ترين بازي روي زمين است زياد هم بيراه نگفته اند.
بر اساس داده هاي آماري که آزمايشگاه ملي "آلاموس" در مکزيک از سال 1888 تا 2006 جمع آوري کرده، "هيجان و غير منتظره بودن" اين رشته از چهار ورزش بزرگ ديگر يعني فوتبال آمريکايي، هاکي روي يخ، بيسبال و بسکتبال پيشي گرفته است. در اين ميان فوتبال آمريکايي قابل پيش بيني ترين رشته شناخته شده مي باشد، به طوري که هيجان آن 25 درصد کمتر از فوتبال است.
** بيماران بايد هنگام تماشاي ضربات پنالتي مراقب باشند
مراجعان به بيمارستان به دليل حملات قلبي در انگليس و ولز هنگام شکست تيم ملي انگليس در ضربات پنالتي مقابل آرژانتين در روز 30 ژوئن سال 1998 (جام جهاني فرانسه) و همچنين دو روز بعد از اين بازي 25 درصد افزايش يافت.
در جريان مسابقات جام ملت هاي 1996 اروپا نيز نرخ مرگ و مير ناشي از حملات قلبي در هلند در روزي که تيم ملي اين کشور در ضربات پنالتي مقابل فرانسه شکست خورد و حذف شد، حدود 50 درصد بالا رفت.
در هر دوي اين موارد اين افزايش چشمگير حملات قلبي فقط در بين مردان ديده شده است.
** پستي و بلندي ها
ظاهرا کشورهايي که در ارتفاعات قرار دارند وقتي در خانه بازي مي کنند، به خاطر مشکلاتي که براي حريف در هواي رقيق به وجود مي آيد، از امتياز بيشتري برخوردار هستند. اين تيم ها در خانه حريف هم با نسبت کمتري، از امتياز بيشتري برخوردارند.
مجله "بريتيش مديکال" در مقاله اي که در سال 2007 منتشر کرد پس از بررسي نتايج 100 بازي ملي 10 کشور از منطقه آمريکاي جنوبي اعلام کرد، احتمال پيروزي تيم ميزبان بين دو کشوري که در يک ارتفاع قرار دارند 53 درصد است. اما وقتي اختلاف ارتفاع به 3695+ متر مي رسد، (مثلا وقتي تيم بوليوي ميزبان تيم برزيل است) اين احتمال به 82 درصد افزايش مي يابد.
از سوي ديگر اين احتمال وقتي اختلاف ارتفاع به 3696- مي رسد، به 21 درصد کاهش مي يابيد، مثل زماني که برزيل ميزبان بوليوي است. (ارتفاع کشور برزيل هم سطح دريا است)
** باورهاي غلط
بر اساس آماري که سال 2006 در کارگاهي در دانشگاه منهيم آلمان جمع آوري شده است، سه باور غلط در مورد به ثمر رساندن گل وجود دارد.
1) هيچ گواهي مبني بر اين که بازيکناني که در بازي قبلي گل زده اند، بيش از ديگران ممکن است در بازي بعدي هم گل بزنند، وجود ندارد.
2) گلي که درست قبل از پايان نيمه اول زده مي شود، نسبت به گلي که زودتر زده شده، تاثير بيشتري روي نتيجه بازي ندارد.
3) تيم ها بلافاصله بعد از گلزني، در خوردن گل آسيب پذيرتر از زمان هاي ديگر نيستند.
** ارتباط ميزباني و هورمون
آيا امتياز ميزباني را مي توان از طريق علم زيست شناسي توضيح داد.
"سندي ولفسان" و "نيک نيو" دو تن از محققان بريتانيايي ميزان هورمون تستوسترون بازيکنان را قبل از يک بازي در خانه يعني وقتي که ميزبان بودند و يک بازي در خارج از خانه يعني وقتي که مهمان بودند و همچنين در يک جلسه تمريني اندازه گيري کردند. هورمون هاي اين افراد قبل از بازي که قرار بود در خانه انجام دهند، بسيار بالاتر گزارش شد.
افزايش اين هورمون مردانه به احساس سلطه، اعتماد به نفس و حس تهاجمي که نشان از روحيه بازيکنان براي دفاع از قلمرو خود دارد، مربوط مي شود.
** رنگ قرمز
باشگاه هاي فوتبالي که در پيراهن تيم هايشان رنگ قرمز به کار رفته است، موفق تر از رقباي ديگر هستند.
گروهي از کارشناسان دو دانشگاه دورهام و پليماوث پس از تحليل آمار به دست آمده از ليگ انگليس پس از جنگ جهاني دوم تا سال 2008 به اين نتيجه رسيدند که تيم هاي سرخ پوش مثل منچستريونايتد، ليورپول و آرسنال بيشتر به پيروزي مي رسند در حالي که تيم هايي با لباس هاي زرد يا نارنجي بدترين نتايج را کسب کرده اند.
بر اساس اين نظريه پوشيدن لباس قرمز رنگ به عنوان رنگي که در طبيعت معمولا با حس تهاجم و خودنمايي يکي است، از نظر رواني باعث تقويت روحيه بازيکنان مي شود.
** ضربه هاي چرخشي
آيا گل معروف "روبرتو کارلوس" از روي يک ضربه ايستگاهي به تيم ملي فرانسه در سال 1997 را به ياد مي آوريد، او چطور اين کار را کرد.
برخي مي گويند چون او برزيلي بود، توانست چنين شوتي بزند، اما فيزيکدان ها دست روي ترکيب نيروي مگنوس و اصل برنولي گذاشته اند.
از اين رو توپ درست بعد از ضربه با سرعت نسبتا بالايي شروع به حرکت رو به جلو مي کند و هوا به صورت نامنظمي در اطراف آن به جريان در مي آيد. وقتي سرعت توپ کمتر مي شود و به 29 تا 37 کيلومتر در ساعت مي رسد، جريان هوا روان تر شده و در نتيجه تاثير نيروي بازدارندگي آن بر روي توپ بيشتر مي شود که گاهي اين تاثير به 150 درصد مي رسد.
اين نيروي بازدارندگي جلوي حرکت مستقيم توپ را گرفته و باعث انحراف آن مي شود.
به همين دليل شوت کارلوس ابتدا به سمت ديوار دفاعي حريف رفت و سپس ناگهان به سمت دروازه تغيير جهت داد و تيم ملي فرانسه را در حيرت فرو برد.
** نوشيدني هاي الکلي
آنهايي که معتقدند خوردن نوشيدني هاي داراي الکل به برگشت و بهبود بازيکنان بعد از مسابقات کمک مي کند، سخت در اشتباهند.
گروهي از محققان در مطالعاتي که نتايج آن در مجله دانش و پزشکي ورزش به چاپ رسيده است، به تعدادي داوطلب بعد از تمرينات سخت ورزشي، آب پرتغال و به تعدادي ديگر نوشيدني هاي الکلي دادند.
اين افراد يک روز و نيم بعد و همچنين دو روز و نيم بعد دوباره مورد آزمايش قرار گرفتند اما نتايج نشان داد، قدرت عضلاني گروهي که نوشيدني هاي الکلي مصرف کرده بودند 15 تا 20 درصد کمتر از گروه ديگر بود. البته درد عضلاني آنها هم بيشتر از گروه دوم گزارش شد.
بر اساس اين گزارش، حتي استفاده اندک از نوشيدني هاي الکلي بعد از مسابقات هم رد شده است.  
فرمان دادم بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خاک سپارند تا اجزاء بدنم ذرات خاک ایران را تشکیل دهد .
کوروش بزرگ
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”