احتمال شیوع شپش سگی در مدارس

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1862
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 23 اسفند 1388, 3:42 pm
محل اقامت: کرمان/رفسنجان
سپاس‌های ارسالی: 10774 بار
سپاس‌های دریافتی: 12387 بار
تماس:

احتمال شیوع شپش سگی در مدارس

پست توسط AGeNiS1 »

تهران امروز: در شرايطي كه مدارس تهران مشغول برگزاري امتحان آخر سال دانش‌آموزان هستند، برخي از مديران مدارس منطقه 2 با تماس با خانواده‌هاي دانش‌آموزان پيش‌دبستاني و ابتدايي نسبت به شيوع شپش در كلاس‌هاي درسي به خانواده‌ها هشدار داده‌اند و باعث غافلگيري خانواده‌هاي شمال‌شهري شده‌اند.

شيوع شپش در مناطق شمال‌شهر تهران در حالي گزارش مي‌شود كه قبلا مسئولان و كارشناسان بهداشتي كشور شيوع بيماري شپش را تنها در فصل سرد سال و مناطق جنوبي شهر محتمل مي‌دانستند.خانواده‌هاي بهت‌زده از شنيدن اين خبر وجود سگ‌هاي آپارتماني را در مناطق شمال شهر عامل اصلي شيوع نابهنگام اين بيماري مي‌دانند در حالي كه پيش از اين مسئولان وزارت بهداشت كمبود مربي بهداشت در مدارس را به‌عنوان اصلي‌ترين عامل وجود اين بيماري اعلام كرده بودند.

مدارس درگير اين بيماري معمولا غيرانتقاعي و مجهز به سيستم كنترل بهداشت در مدرسه هستند.مسئولان مدارس استفاده از شامپوي پرمترين يك درصد را به خانواده‌ها پيشنهاد كرده‌اند در حالي كه اين دانش‌آموزان به‌دليل تعلق به طبقه مرفه معمولا در شرايط محيط بهداشتي به‌طور طبيعي قرار دارند. درست به همين دليل خانواده‌ها و مدارس دنبال عامل ديگري براي شيوع اين بيماري مي‌گردند.

دكتر هومن ملوك، دامپزشك در مورد احتمال ناقل بودن سگ‌ها براي بيماري شپش مي‌گويد: البته سگ‌ها هم دچار بيماري شپش مي‌شوند و اين احتمال وجود دارد كه عامل انتقال اين بيماري باشند اما به‌عنوان يك دامپزشك كه روزانه با سگ‌هايي كه در آپارتمان‌ها نگهداري مي‌شوند، سروكار دارم تا حالا با چنين موردي برخورد نكرده‌ام چراكه صاحبان اين سگ‌ها كه معمولا متعلق به طبقه مرفه جامعه هستند كاملا متوجه بيماري‌ها و انگل‌هايي كه مي‌تواند در اين حيوان به‌وجود بيايد، هستند و مدام با مراجعه به كلينيك‌ها آنها را واكسينه مي‌كنند. بعيد به‌نظر مي‌رسد كه شيوع شپش در مناطق شمال‌شهر مربوط به سگ‌ها باشد.

اما احتمال ديگر مي‌تواند به‌خاطر مسافرت‌هاي اين خانواده‌ها به مناطق شمال و نزديك شدن آنها به جنگل‌ها و مناطقي باشد كه در آن كودهاي حيواني زياد باشد حتي پارك‌هاي بزرگ شهر تهران كه بيشتر در شمال تهران پراكندگي دارند، مي‌توانند محيط مناسبي را فراهم كنند.مادر هليا دانش‌آموز يكي از مدارس منطقه 2 چندي پيش متوجه تخم‌هاي شپش بين موهاي مدل مصري دخترش شده: «اولش باورم نمي‌شد.

فكر مي‌كردم كه اينها شوره سر است. داشتم دنبال شامپو بچه ضدشوره مي‌گشتم، مي‌دانيد كه سر بچه‌ها كمتر مثل بزرگ‌ترها شوره مي‌زند اما هرچه مي‌شستم تخم‌ شوره‌ها نمي‌رفت.

به پزشك متخصص مراجعه كردم و گفت كه اينها تخم شپش است. شپش، آن هم در مناطق بالاي شهر كه بچه‌ها در رفاه اقتصادي هستند و مدام حمام مي‌كنند و لباس‌هايشان مرتب عوض مي‌شود باوركردني نيست.»مادر هليا اطمينان دارد كه تخم‌هاي شپش از سگ‌ها به بچه‌ها منتقل شده است: «اين تنها دليل قانع‌كننده‌اي است كه آدم در اين شرايط مي‌تواند با آن خودش را آرام كند چون در برخي از خانه‌هاي اين بچه‌ها سگ نگهداري مي‌شود و به‌نظر مي‌رسد كه اين سگ‌ها عامل اصلي انتقال اين بيماري هستند.»

مادر هليا بعد از ديدن تخم‌هاي شپش به مدرسه هليا مراجعه مي‌كند و مسئولان مدرسه را در جريان مي‌گذارد و آنها را مجبور مي‌كند كه مدرسه را سم‌پاشي كنند.مسئولان مدرسه بلافاصله با معاينه موهاي دانش‌آموزان متوجه مي‌شوند كه عده ديگري از بچه‌ها هم مبتلا به شپش شده‌اند.

مادر هليا در مورد روشي كه با آن تخم‌هاي شپش از بين مي‌رود، مي‌گويد: «تميز شدن موها بعد از درگيري كار چندان ساده‌اي نيست و به هيچ‌وجه با شست‌و‌شوي ساده و شامپو حتي به‌طور روزانه هم از بين نمي‌رود. اول بايد موي بچه‌اي كه درگير شده را با شامپو معمولي شست و بعد خوب خشك كرد.

بعد از اينكه از خشك شدن مو اطمينان پيدا شده با شامپوي... روي موها زد و با شانه‌هاي دانه‌ريز به شكل مرتب و نيم ساعت مو را با همان شامپو به سمت پايين بايد شانه كنيم. اگر اين كار را به شكل درستي انجام دهيم همان يكدفعه كافي است اما شامپو كردن سر بچه تنها با اين روشي كه گفتم كارساز است.»هليا در يكي از مدارس غيرانتفاعي منطقه 2 تحصيل مي‌كند و خانواده‌اش بعد از مدتي متوجه مي‌شوند كه دخترخاله هليا هم كه در همين مدرسه مشغول تحصيل است درگير اين بيماري شده به همين دليل سم‌پاشي مدرسه دوباره توسط مسئولان انجام مي‌شود.

تاكنون بيشترين آماري كه توسط معاونت پرورشي و تربيت بدني وزارت آموزش و پرورش در مورد تعداد دانش‌آموزان اعلام شد، 107 هزار و 375 دانش‌آموز مبتلا بوده و حدود 200 ميليون تومان اعتبار براي خريد شامپوي پرمترين اختصاص يافته كه بيشتر در مناطق جنوب شهر و شهرستان‌هاي دورافتاده توزيع شده. درصد ابتلاي دختران 2.23 درصد و درصد ابتلاي پسران 0.2 درصد اعلام شده و از بين معاينه‌شدگان دانش‌آموزان استان‌هاي ايلام، چهارمحال‌وبختياري، خراسان‌رضوي و سيستان و بلوچستان و كهگيلويه و بويراحمد كرمانشاه، لرستان و هرمزگان به‌لحاظ ابتلا به شپش سر در وضعيت اضطرار قرار داشتند.

تاكنون هيچ بخشنامه‌اي در آموزش‌و‌پرورش درباره شپش در مدارس ابلاغ نشده اما در سال‌هاي گذشته فروش شامپوي پرمترين يك درصد در خيابان وحدت اسلامي، مديران هرندي، شوش و خاني‌آباد حكايت دارند.غافلگيري خانواده‌هاي شمال شهر تهران باعث افزايش فروش اين شامپو در اين مناطق شده است.
منبع:asriran.ir
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”