**** خانم ها بخوانند ****:::::: رژيم هاي لاغري ::::::

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت مواد غذايي به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت, رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

**** خانم ها بخوانند ****:::::: رژيم هاي لاغري ::::::

پست توسط Dr.Akhavan » دو شنبه 9 مرداد 1385, 2:11 am

  چاقي ران را از بين ببريم؟ اين سوال بسياري از افراد، چه لاغر و چه چاق است كه؛

آيا مي توان چربي قسمت خاصي از بدن را كاهش داد؟


پاسخ خيراست. شما نمي توانيد با رژيم لاغري، تصميم بگيريد كه قسمت خاصي از بدنتان را لاغر كنيد. هر رژيمي را كه رعايت كنيد يا هر نوع ورزشي را كه انجام دهيد، اين بدن شما است كه تصميم مي گيرد چربي كدام قسمت از بدن را بسوزاند. حتي با ورزش هم ، فقط عضلات اندام خاصي از بدن پرورش مي يابد ولي چربي آن منطقه نمي سوزد.اما چگونه چربي اضافي ران ها را از بين ببريم؟

براي اين كار هيچ دارو و هيچ رژيم خاصي موثر نيست. پس راه حل چيست؟

هر يك از ما داراي ساختار بدني خاصي هستيم و در اثر اضافه شدن وزن، چربي در مناطق خاصي از بدن ما انباشته مي شود و تنها راه تغيير حجم چربي در يك منطقه خاص مثل ران ها، تغيير عادات غذايي است. با رعايت يك « رژيم لاغري اصولي و علمي» چربي بدن مي سوزد . اين رژيم لاغري، يك رژيم كلي براي تمام بدن است نه فقط براي يك قسمت از آن. اگر چربي در منطقه ران جمع شده باشد با اجراي رژيم لاغري به مرور ران ها متناسب مي شوند. ولي انجام اين امر در يك شب امكان پذير نيست. پس فردي كه رژيم لاغري مي گيرد، بايد صبر و حوصله فراواني داشته باشد. يك رژيم متعادل ومناسب رژيمي است كه مقادير بالايي ميوه و سبزي و كربوهيدرات هاي پيچيده داشته باشد و مقدار چربي آن كم باشد و نياز پروتئين بدن را تامين كند.

تنها راه غير رژيمي بر طرف كردن چربي ران، ليپوساكشن ( برداشتن چربي اضافي بدن با عمل جراحي) است كه علاوه بر مشكلات و هزينه فراوان، اثرش بسيار موقتي است و با پرخوري، ران ها مجدداً به حالت اوليه باز مي گردند.

در مورد ورزش هم بايد عرض كنم كه هيچ نوع ورزش خاصي وجود ندارد كه چربي منطقه خاصي از بدن را از بين ببرد، بلكه عضلات آن قسمت را قوي مي كند.چرا ران هاي من چاق مي شوند؟

در زنان، چربي در اندام هاي تحتاني بدن ذخيره مي شود تا اندام هاي تناسلي را در برابر ضربات محافظت كند. پس از يائسگي، تراكم چربي در قسمت هاي بالاي بدن و كمر بيشتر شده و بدن حالت مردانه مي گيرد.

خصوصيات ژنيتيكي افراد بر محل ذخيره چربي اضافي بدن موثر است. براي مثال اگر خانم هاي خانواده ما در قسمت ران چاق مي شوند، ما نيز در معرض چاقي ران هستيم، درست همانطور كه خصوصيات اسكلتي را از خانواده به ارث مي بريم.

حتي اگر ژن چاقي ران در ما وجود داشته باشد، ولي خود چربي را كه به ارث نمي بريم! يعني بايستي با دريافت كافي و مناسب مواد غذايي و انجام فعايت بدني ، از بروز چاقي و تجمع چربي اضافي در بدن جلوگيري كنيم.دليل اصلي چاق شدن ران ها چيست؟


دليل اصلي چاق شدن ران، شكم و هر جاي ديگر بدن، نحوه غذا خوردن ما است. به خاطر داشته باشيد با پرخوري و عدم فعاليت بدني، مواد غذايي اضافي به صورت چربي در بدن ما انباشته مي شوند و دچار چاقي و اضافه وزن مي شويم. پس تنها راه خلاص شدن از اين چربي ها اضافي، تغيير عادات غذايي غلط و كمتر خوردن است، مخصوصاً مصرف كمتر چربي . به اين صورت كه چربي هاي اشباع مثل روغن نباتي جامد، كره و چربي گوشت را به مقدار خيلي كم مصرف كنيد. از خوردن غذاهاي پرچرب و سرخ شده مثل انواع ساندويچ هاي سوسيس و كالباس سس دار، پيتزا ( مقدار زيادي پنير پيتزا دارد) خودداري كنيد.

همچنين از خوردن تنقلات و مواد غذايي كه داراي انرژي بالا و مواد مغذي كم هستند ، پرهيز كنيد. در عوض در برنامه غذايي روزانه خود از انواع ميوه ها و سبزي ها به مقدار فراوان ، لبنيات كم چرب و مقادير كافي نان، برنج ، غلات، حبوبات، تخم مرغ و گوشت ( اگر مرغ و ماهي باشد خيلي بهتر است) استفاده كنيد.

علاوه بر رعايت غذايي، بايستي به طور منظم و مداوم فعاليت بدني داشته باشيد. به طور مثال روزي نيم تا يك ساعت پياده روي كنيد. يا اينكه در يك كلاس ورزشي ثبت نام كرده و يا خودتان در منزل به تنهايي يا همراه با برنامه هاي ورزشي راديو و تلويزيون نرمش كنيد.چگونه از شر اين چربي ها خلاص شويم؟

يك شروع خوب براي اين كار، دقت در ميزان مصرف چربي ها و قندهاست. خيلي از افراد بر اين عقيده اند كه ما خيلي كم چربي مصرف مي كنيم ولي حقيقت امر اين است كه بدون اينكه خودشان احساس كنند، خيلي بيشتر از نيازشان چربي مصرف مي كنند. چون بسياري از چربي هاي دريافتي ما در غذا مخفي است و ما متوجه نمي شويم كه مقدار زيادي چربي مصرف كرده ايم.

مثلاً سس موجود در ساندويچ حداقل 8 گرم چربي دارد يا يك مشت بادام زميني 26 گرم چربي دارد و يا يك فنجان شير معمولي 7 گرم چربي دارد. پس ما چربي را مصرف مي كنيم بدون آنكه خودمان متوجه شويم.

ولي منظور ما اين نيست كه شير و بادام زميني را كه داراي فوايد زيادي هستند، مصرف نكنيد. بلكه بايستي به مقدار كافي و لازم از اين دو ماده غذايي و ساير خوراكي ها دريافت كنيد. به اين صورت كه اگر در معرض چاقي هستيد از لبنيات كم چربي ( حداقل 3 ليوان در روز) و نيز آجيل به مقدار حساب شده استفاده كنيد.

و در نهايت؛

براي آنكه اندامي متناسب داشته باشيم، هميشه بايد مراقب آنچه كه مي خوريم باشيم و به طور منظم ورزش ونرمش كنيم.پس بطور خلاصه مي توان گفت:

1) اجراي يك رژيم متعادل

2) انجام تمرينات ورزشي ملايم

3) داشتن صبر و حوصله فراوان،

به شما كمك مي كند كه ران هاي خوش فرم و متناسبي داشته باشيد.
منبع: مطالب برگرفته از سايت annecolin
آخرین ويرايش توسط 1 on Dr.Akhavan, ويرايش شده در 0.

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan » دو شنبه 9 مرداد 1385, 9:19 pm

 كاهش وزن سريع با رژيم هاي لاغري نا متعادل
قسمت  رژيم هاي غذايي غني از پروتئين متداول كه نامناسب و نامتعادل مي باشند، شامل موارد زير است :

الف: رژيم Banting

در اين برنامه ي غذايي، مصرف آب و مايعات محدود شده و روزانه يك كيلو گوشت كم چربي و لخم و صد گرم سبزيجات توصيه مي شود.

ب: Cooley- KUR يا بخور تا لاغر شوي

در اين روش لاغري، مواد مجاز عبارت است از گوشت، تخم مرغ، غذاهاي تهيه شده از سبزيجات مختلف، شير كم چربي، آب ميوه و يك برش كوچك نان سبوس دار، ولي استفاده از قند و شكر و فراورده هاي آردي به طور كامل منع شده است.

ج: رژيم ابداعيGaylord Hauser

مواد غذايي توصيه شده ي رژيم ابداعي، عبارت است از گوشت، شير تازه ي غني شده با پودر شير بدون چربي، سالاد، ميوه و روزانه بين 3-1 عدد تخم مرغ. علاوه بر مواد نام برده شده، افزودن جوانه ي گندم، مخمر آبجو، ماست و ملاس سياه تهيه شده از نيشكر جهت تقويت، تاكيد مي شود، اما به طور كلي مصرف فراورده هاي آردي، شكر و قند منع شده است.

د:Hollywood – KUR

دراين برنامه ي رژيم لاغري، امكان كاهش 6 تا 7 كيلو از وزن بدن در مدت 18 روز نويد داده شده است، به شرطي كه در طول ادامه ي رژيم فقط از تخم مرغ، گوشت بدون چربي، سبزيجات خام و به ندرت يك برش نان تست استفاده شود.

هـ : رژيم تخم مرغ

روزانه 6-2 عدد تخم مرغ( سه روز در هفته)، فقط يك برش نان به علاوه گوشت، سبزيجات و ميوه جات ميل مي شود.

و: رژيم ماهي

دو روز پي در پي در ناهار و شام نيم كيلو ماهي ( يعني روزانه يك كيلو ماهي )، به علاوه مقدار كمي ميوه و آب ميوه توصيه شده است و بقيه ي ايام هفته مي بايست از يك رژيم كم كالري، كم چربي و كم كربوهيدرات استفاده شود.

به طوري كه ملاحظه مي شود تمام رژيم هاي پر پروتئيني نام برده شده و صدها رژيم لاغري با ساز و كار مشابه كه اسمي از آنها آورده نشده است، با وجود اثرات سريع كاهش وزن و عدم احساس گرسنگي در كساني كه رژيم مي گيرند، به علت نامتعادل بودن آنها از يك طرف و افزايش يا كاهش شديد سطح تركيبات مختلف خون و مايعات و بافت هاي بدن از طرف ديگر، ايجاد خطرات شديد و عارضه هاي جبران ناپذيري مي كنند؛ در نتيجه به هيچ وجه به طور روتين و بلند مدت توصيه نمي شوند. خصوصاً اينكه به كارگيري چنين روش تغذيه اي براي افرادي كه زمينه اي ارثي و يا اكتسابي بيماري هاي كليوي، قلبي، عروقي و كبدي دارند، حتي براي مدت محدودي ممكن است مرگ آفرين و معلوليت زا باشد. از طرف ديگر وزني كه به سرعت كاهش پيدا كرده، دوباره در مدت كوتاهي حتي بيشتر از قبل افزايش پيدا خواهد كرد، آن هم باعوارض جديد!

مواد غذايي كه به طور نامتعادل و نسنجيده در اين برنامه ها وجود دارند، چه تاثيراتي بر بدن فرد مي گذارند؟

1- گوشت هايي كه به مقدار فراوان و بدون محدوديت، مصرف مي شوند، علاوه بر تركيبات سمي كه در روند چرخه هاي متابوليكي عادي خود به وجود مي آورند، سرشار از چربي و ملكول هاي پورين بوده كه عامل ايجاد اسيد اوريك و زمينه ساز نقرس و سنگ هاي اورات در كليه ها مي باشند؛ به ويژه به علت عدم وجود مواد قندي لازم و كافي و افزايش تركيبات كتوني، دفع اسيد اوريك از طريق كليه ها نيز محدود و مهار مي شود.

2- مصرف زياد چربي ، چه به صورت كره، روغن و خامه و چه به صورت تركيبات گوشت، تخم مرغ، شير، ماست و پنير پرچربي عامل افزايش بيش از حد سطح چربي خون، چه به صورت كلسترول و چه به صورت تري گليسيريد شده و باعث تصلب شرايين، فشار خون، بيماري هاي قلبي- عروقي، كليوي و حتي پانكراس مي شوند كه به طور ثانويه نيز ممكن است زمينه ي ابتلا به بيماري قند ايجاد شود.

3- عدم تعادل و تناسب در تامين مواد مغذي مورد نياز بدن، همچنين كاهش مصرف شديد فيبرهاي محلول و نامحلول كه مي بايست به طور روزمره جهت فعاليت طبيعي دستگاه هاي بدن در جيره غذايي روزانه گنجانده شوند، باعث افزايش اختلالات گوارشي به صورت يبوست هاي طولاني مدت و عدم تامين ويتامين هاي محلول در آب و املاح حياتي و غيره مي شوند.

بايد توجه شما را به اين موضوع مهم جلب كنم كه رژيم غذايي مناسب براي كاهش وزن رژيمي است كه به موازات از بين بردن چربي هاي اضافي بدن، باعث به هم خوردن تعادل بين سايرمواد مغذي مورد نياز ميلياردها سلول بدن و يا كمبود آنها نشود.

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan » جمعه 13 مرداد 1385, 2:49 am

 كاهش وزن سريع با رژيم هاي لاغري نامتعادل
قسمت  
از جمله برنامه هاي غذايي به كار برده شده جهت كاهش سريع وزن، روش دكتراتكينز(Atkinse) مي باشد كه به علت عدم احساس گرسنگي و كاهش سريع وزن بدن، بسيار مورد توجه و استقبال افراد عجول و كم حوصله بوده و بدون توجه به پيامدهاي زيان بار آن به طور گسترده اي مورد استفاده قرار داده شده و مي شود. در اين برنامه ي غذايي با حذف كامل يا كاهش شديد مواد حاوي قندهاي ساده و مركب و گنجاندن فراوان پروتئين ها و چربي ها، از يك طرف به علت امكان خوردن غذا به مقدار دلخواه و از طرف ديگر به علت عدم احساس گرسنگي ناشي از تجمع مواد كتوني يا ستوني رضايت افراد رژيم گيرنده جلب مي شود. تاثير تركيبات كتوني بر ايجاد بي اشتهايي و بي ميلي، در روند ادامه ي رژيم پر پروتئين و چربي به قدري چشمگير مي باشد كه پس از مدتي رژيم گيرندگان خودبخود مقدار غذاي خود را تا حد ايجاد سير منفي انرژي دريافتي كاهش مي دهند. انجام اين رژيم لاغري در پنج مرحله پي در پي به صورت زير توصيه شده است:مرحله ي اول رژيم دكتر اتكينز


مرحله ي اول عبارت است از: حذف كامل مواد قندي ساده و مركب (كربوهيدرات ها) به هر شكل و صورتي از برنامه ي غذايي روزانه - مصرف بدون محدوديت تخم مرغ و انواع گوشت هاي قرمز و سفيد - بهره گيري از خامه، كره، روغن نباتي يا حيواني و مايونز تا حد ظرفيت و اشتهاي رژيم گيرندگان. در اين مرحله از رژيم، فقط به مقدار بسيار محدودي از سالادي كه حاوي كاهو، خيار، كرفس، تربچه و پياز با سس (حاوي مقدار زيادي روغن) باشد، استفاده مي شود.مرحله ي دوم

در مرحله ي دوم نيز مثل مرحله اول، مصرف بدون محدوديت گوشت ها و روغن ها وهمچنين تخم مرغ مجاز بوده و فقط بين 8-5 گرم كربوهيدرات يا قند و چند پره ي گردو و مقدار بسيار محدود و ناچيزي گوجه فرنگي ميل مي شود.مرحله ي سوم

در اين زمان علاوه بر مواد غذايي مراحل قبلي، مقدار يك دوم تا دو سوم ليوان سبزيجاتي مانند كدوي سبز، انواع كلم هاي مختلف، لويباي سبز، فلفل دلمه اي، بادمجان، اسفناج و گوجه فرنگي به صورت مخلوط يا جداگانه اضافه مي شود و از مواد غذايي حاوي كربوهيدرات مثل نان، سيب زميني، ماكاروني و برنج به قدري اجازه داده مي شود كه جمع كل كربوهيدرات دريافتي از 16-10 گرم تجاوز نكند ( يك كف دست نان به طور تقريبي 15 گرم كربو هيدرات دارد).مرحله ي چهارم

در اين مرحله مقدار كربوهيدرات يا قندهاي ساده و مركب را تا حد 30-20 گرم در روز افزايش داده و از اين جهت علاوه بر مواد گوشتي و پروتئيني و چربي ها رژيم گيرندگان مي توانند دو روز در هفته مقدارمحدودي انواع توت، طالبي و گريپ فورت مصرف كنند.مرحله پنجم

در مرحله ي آخر، ضمن ادامه ي تاكيد بر مصرف بدون محدوديت مواد چربي و پروتئيني مانند انواع گوشت ها، تخم مرغ، كره، خامه و سس مايونز، كربوهيدرات دريافتي را تا حد 25 تا 30 گرم افزايش مي دهند. بدين ترتيب امكان مصرف يك برش نان يا چند قاشق برنج در طول روز فراهم مي شود.

اگرچه با اجراي دقيق و كامل اين رژيم لاغري، امكان كاهش وزني به مقدار 10- 8 كيلوگرم در كوتاه مدت ميسر مي شود، ولي به علت خطرات فراوان وعوارض جبران ناپذير ناشي از چنين برنامه ي تغذيه اي نامتعادلي، سلامتي رژيم گيرندگان مورد تهديد قرار مي گيرد. هر چند به علت وضعيت خاص برنامه هاي روزانه در اين رژيم و استفاده ي بدون محدوديت از غذاهاي خوش مزه و پرچرب و عدم احساس گرسنگي ، رضايت رژيم گيرندگان جلب مي شود و بسيار راضي مي شوند، ولي امروزه چنين برنامه اي منسوخ و ممنوع شده است؛ زيرا عوارض زيادي براي سلامتي جسم و جان افراد ايجاد مي كند.


مكانيسم اثر و خطرات و صدمات احتمالي رژيم دكتر اتكينز

به علت دريافت ناكافي مواد كربوهيدراتي و سوخت ناقص چربي هاي فراوان مصرفي، مواد كتوني دربدن انباشته مي شوند كه از يك طرف به علت تاثير بر مركز اشتها، باعث كاهش اشتها و عدم رغبت به غذاخوردن در رژيم گيرندگان مي شود و از طرف ديگر كليه ها را تحت تاثير قرار داده و دفع اسيد اوريك حاصل از تجزيه ي مواد پروتئيني حاوي پورين را مهار مي كند. بدين ترتيب حجم اسيد اوريك در خون و مايعات بدن افزايش يافته و در افراد مستعد براي ابتلا به بيماري نقرس، باعث ايجاد اين بيماري يا حمله شديد آن مي شود. مصرف بدون محدوديت انواع روغن ها و چربي هاي حاوي اسيدهاي چرب اشباع شده، سطح تري گليسريدها و كلسترول به ويژه كلسترول بد يا LDL را افزايش داده و سطح كلسترول خوب، يعني HDL را كاهش مي دهد كه خود زمينه ساز و ايجاد كننده ي گرفتگي عروق خوني، فشارخون، بيماري هاي قلبي، كليوي و سكته هاي مغزي مي باشد.عوارض ديگري كه مي توانند در اثر پيروي ازاين روش كاهش وزن يا رژيم هاي مشابه ايجاد شوند، عبارتند از: يبوست شديد، هموروئيد، بدبويي نفس، ريزش مو، آزردگي كبد، عصبانيت شديد و عدم تحمل ديگران و دهها عارضه و صدمات ديگر. در ضمن افرادي كه به موازات اجراي چنين برنامه ي نامتعادل و نامناسبي، مكمل هاي ويتاميني و املاح دريافت نمي كنند، به گرسنگي هاي پنهان سلولي و تبعات ناشي از تخليه ي كامل ذخيره بدن از اين مواد حياتي و بيماري هاي ناشي از آن دچار خواهند شد.

منبع‌: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan » شنبه 14 مرداد 1385, 2:36 am

  وزن به وسيله قرص های  مسأله قرص های لاغری كه اكنون تبليغات زيادی برای ترويج آن صورت می گيرد، سئوال بسياری از افراد مبتلا به اضافه وزن و چاقی است. مطمئناً شما هم در سايت های ديگر يا حتی در داروخانه ها، با اين قبيل داروها برخورد كرده ايد و اين سئوال برايتان مطرح شده كه آيا واقعاً داروهای لاغری مؤثرند؟

درمورد اثرات اين داروها اخبار ضد و نقيض بسیاری موجود است. سايت های تبليغاتي، از اثرات مفيد این داروها و كاهش وزن بدون تحمل گرسنگی صحبت می كنند ولی در سايت های پزشكی مطالب ديگری مشاهده می شود.

تحقيقات پزشكی و بررسی های آماری ِ افرادی كه دارو مصرف كرده اند نشان می دهد، اين داروها يا بی اثر هستند يا اثر آنها بسيار كوتاه مدت است و پس از قطع دارو، وزن شخص به حالت اوليه باز می گردد.

مصرف دارو بايد همراه با رژيم لاغری ، و انجام فعاليت ورزشی باشد تا اثر آن ماندگار شود. در بسياری از افراد عوارض جانبی مصرف دارو بروز می كند و گاهی آنقدر شديد است كه می توان گفت، دارو به جای اينكه بيماری چاقی را درمان كند، بيماری ديگری را هم به وجود آورده است.

اين نكته حائز اهميت است كه استفاده از اين داروها، به تنهايی برای كاهش وزن، به هيچ عنوان يك راه درمان اصولی نيست و فرد حتماً احتياج به رژيم غذایی مناسب تحت مراقبت يك رژيم درمان و فعاليت بدنی منظم دارد.مصرف داروهای لاغری برای چه كسانی مورد نياز است؟

استفاده از اين داروها تنها برای افرادی مجاز است كه :

1) نمايه توده بدنی آنها ( BMI) بالاتر از 30 باشد؛ بدين معنی كه در مرحله چاقی درجه 2 باشند و هيچ بيماری خاصی نداشته باشند. پس به افرادی كه كمی اضافه وزن دارند توصيه می شود از اين داروها استفاده نكنند و فقط افراد خيلی چاق ، مجاز به استفاده از اين داروها هستند.

2) افرادی كه در اثر اضافه وزن و چاقی مبتلا به دو عارضه مزمن شده اند، مثلاً در اثر اضافه وزن طولانی مدت دچار فشار خون بالا و ديابت شده اند.در ميان اين همه دارو كداميك برای درمان چاقی توصيه می شوند؟

در حال حاضر تنها تعداد معدودی از قرص های موجود در بازار توسط سازمان غذا و دارو (*(FDA تأييد شده اند و مصرف آنها تنها برای مدت كوتاهی ، چند هفته و حداكثر چند ماه مجاز است.

اين داروها، اگر پايه گياهی داشته باشند ، اثرات جانبی كمتری دارند. بيشتر داروهای مورد استفاده ، قرص های ضد اشتها هستند كه از اين جمله ؛ Tenuate,Didrex, Sanorex, Mazanor, Adipex-p, Meridia است. بيشتر اين داروها قرص ها و يا كپسولهايی هستند كه موجب كاهش اشتها شده و بايد توسط پزشك به مقدار لازم تجويز شوند.

نوع ديگر از داروهای تجويز شده، قرص های ممانعت كننده از جذب چربی ها هستند مثل xenical كه با چربی موجود در غذا تركيب شده و جذب آن را تا30 درصد كاهش می دهد.

Meridia و Xenical تنها داروهايی هستند كه برای طولانی مدت به افراد خيلی چاق توصيه می شوند.داروهای ضد اشتها چگونه عمل می كنند؟

اين داروها شرايطی را در بدن به وجود می آورند كه فرد احساس گرسنگی نكند، به این صورت كه باعث توليد بيشتر هورمون سروتونين و ياكاتكول آمين می شوند. اين دو هورمون توليد شده درمغز، بر رفتارغذايی فرد اثر گذاشته و با افزايش توليد آنها فرد احساس سيری و پُری می كند.نحوه عمل داروهای جاذب چربی چگونه است؟

با مصرف اين داروها، چربی خورده شده در روده شكسته نشده و يا جذب آن مختل می شود.آيا داروهای لاغری واقعاً مؤثرند؟

به طور كلی از بين اين داروها تنها Xenical و Meridia تقريباً موثر بوده اند و به همراه رژيم غذایی موجب كاهش وزن به میزان 2 تا 10 كيلو در مدت يكسال شده اند.

در افراد مختلف با شرايط بدنی متفاوت، پاسخ به اين داروها يكسان نيست. در ضمن هيچ دستور مشخصی وجود ندارد كه چه ميزان از قرص تجویز شده مؤثر است و پزشك تنها با توجه به اطلاعات و تجربياتش ميزان مورد نياز را تعيين می كند. افرادی كه بسيارچاق هستند با مصرف 6 ماه از اين داروها، می توانند تا 10 درصد وزنشان را كاهش دهند و اين ميزان كاهش وزن بسيار با اهميت است و از ابتلا آنها به فشار خون، ديابت وديگر بيماری های مزمن جلوگیری می كند. در عين حال تحقيقات زیادی در مورد اثرات جانبی يا اثرات بعدی ناشی از مصرف اين داروها انجام نشده است.

در صورتی كه قصد استفاده از داروهای لاغری را دارید و یكی از شرایط زير در شما وجود دارد، حتماً این مسئله را با پزشك در ميان بگذاريد:

1- اعتياد: برای فعاليت مناسب دارو ، احتياج به شرایط خاصی است كه عدم اعتياد يكی از آنهاست.

2- اگر با مصرف قرص، وزنتان تغييری نكرد و دچار ثبات وزن شـُدید.

3- در صورتيكه اثرات جانبی ناشی از مصرف قرص در شما بروز كند.عوارض جانبی مصرف قرص های لاغری چيست؟


در صورتی كه این داروها بيش از اندازه مصرف شوند يا مدت مصرف بيش از چند هفته شود، عوارض زیر بروز می كند:

- افزايش ضربان قلب

- افزايش فشار خون

- تعرق زیاد

- يبوست

- كم خوابي

- تشنگی زياد

- گيجي

- پربودن بيني

- سردرد

- اضطراب

- خشكی دهان

ازعوارض قرص Xenical كه مانع جذب چربی است، ايجاد نفخ، تكرر دفع، مدفوع چرب و غيره است.

درصورتی كه با مصرف اين داروعوارضی مثل سوزش قلب، قائدگی همراه با درد، ورم بدن در قسمت پا و مچ، آكنه و احساس سرما بروز كرد، سريعاً مسأله را با پزشك معالجتان در ميان بگذاريد.

كسانی كه دچار فشار خون نامنظم، بيماری قلبی ، تپش قلب يا سابقه سكته هستند، نبايد از داروی Meridia استفاده كنند و كليه كسانی كه از اين دارو استفاده می كنند، بايد فشار خونشان را كنترل كنند.حفظ وزن كاسته شده، چگونه ممكن است؟

اثراين داروها كوتاه مدت است. اگر فرد بخواهد پس از كاهش وزن، برای مدت طولانی ثابت بماند، بايد در تمام مدت مصرف قرص، عادت غذايی اش را تغيير دهد و فعاليت ورزشی منظمی داشته باشد تا پس از قطع دارو با پرخوری به وزن اوليه بازنگردد.

داروهای ضد اشتها برای همه افراد توصيه نمی شوند. افراد مسن و كودكان نبايد از اين داروها استفاده كنند . در صورتی كه می خواهيد از داروهای لاغری استفاده كنيد، حتماً پزشك را از شرايط جسمی تان مطلع سازيد؛ اينكه باردار يا شيرده هستيد، حساسيت خاصی داريد و يا تحت درمان با داروی ديگری هستيد یا در صورتی كه مبتلا به ديابت، فشار خون ، بيماری قلبی ، صرع ، بيماری كليوي، اعتياد، تيروئيد پركار، افسردگي، سردرد ميگرنی و فشار چشم هستيد، حتماً پزشك را مطلع سازيد.


* Food and Drug Administration

منبع : انجمن درمانگران ايران

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

چربی های زائد شکم را چگونه از بين ببريم ؟

پست توسط Dr.Akhavan » دو شنبه 16 مرداد 1385, 2:40 am

  های زائد شکم را چگونه از بين ببريم ؟ 
شکم انسان از عضلاتی قوی پوشيده شده که نگهدارنده اماء و احشاء است . ورزش نکردن مرتب و روزانه ، انجام فعاليت های نشسته و مصرف کالری بيش از نياز ، موجب تجمع چربی در منطقه شکم می شود ؛ در اين صورت عضلات شکم ، سفتی و حالت اوليه خود را از دست داده و شکل ظاهری اندام افتاده شده و چربی ذخيره ای شکم به حالت گره دار احساس می شود . به علاوه ، تجمع چربی درمنطقه شکم به خصوص در خانمها خطر ابتلا به ديابت و عوارض عروقی را چند برابر می کند.


برای از بين بردن چربی های اضافی شکم چه کنيم؟

اين بافت چربی ، برای بدن يک انبار انرژی است و بدن مازاد نياز خود را در آن ذخيره کرده ، در مواقع نياز ، از آن برداشت می کند . پس بايد کاری کرد که بدن نيازمند انرژی بافت چربی شود. دريافت کالری کمتر و ورزش کردن ، راه رسيدن به اين مقصود است. البته اکنون با روشهای ديگری مثل جراحی نيز ، اين چربی ها را بر می دارند ولی اگر بتوانيم با ورزش ، که سلامت عمومی بدن را به دنبال دارد ، آن را از بين ببريم ، مسلما به جراحی نيازی نخواهد بود .

ادعا می شود که کمر بندهای شوک دهنده که Electronic abdominal exercise belt گفته می شود ، با وارد کردن جريان های الکتريکی به چربی شکم موجب تجزيه آنها و قوی شدن عضلات شکم می گردد . در صورتی که تنها جريانهايی با قدرت ايمپالسهای مغز ، موجب انقباض عضلات می شود و اگر چنين جريانی با اين کمربند وارد شکم شود موجب يک انقباض دردناک خواهد شد .البته استفاده از وسايل ورزشی که موجب انقباض عضلات شکم شود ، مفيد است ؛ اما ورزش کردن به تنهايی کافی نخواهد بود ، چرا که کالری اضافی باز هم در شکم يا باسن ذخيره می شود . پس بايد از خوردن شيرينی های خامه اي ، تنقلات چرب مثل چيپس ، غذاهای پر روغن و نان و برنج زياد از حد پرهيز کرد.

يک ورزش مفيد:


دراز و نشست از راحت ترين و مؤثرترين ورزش ها برای برطرف کردن چربی شکم است. با فشار زيادی که به عضلات شکم وارد می شد ، اين عضلات قوی شده و شکم به حالت اوليه باز می گردد . مدت ورزش چند روز يا چند هفته نيست بلکه بايد آنرا مداوم انجام داد .

تمرينات ورزشی در صورتی که به درستی انجام نگيرند ، به کمر شما آسيب می رسانند.

 تصویر 


طريقه درست انجام دراز نشست:


به پشت روی زمين نسبتاً نرمی بخوابيد. پاها را خم کنيد تا کف پايتان روی زمين قرار بگيرد ، دستانتان را به روی سينه قرار دهيد . ابتدا سر را بلند کرده و سپس شانه ها را به آرامی 30 تا 40 سانتی متر بالا بياوريد و دوباره بخوابيد . بلند شدن بيش از اين مقدار عضلات پای شما را به کار می گيرد. ده مرتبه پشت سر هم ، اين کار را انجام دهيد . چند ثانيه استراحت کنيد و ده مرتبه بعدی را انجام دهيد. در ابتدا لازم نيست زياد به خودتان فشار بياوريد ، زمانی که احساس کرديد ، عضلات شکم شما قوی تر شده اند جسم سنگينی را در هنگام دراز نشست در دست ، روی سينه بگيريد تا فشار بيشتری به عضلات شکم وارد شود.

ورزشهای تکميلی ديگری که می توانيد برای متناسب شدن شکم انجام دهيد در ذيل ارائه شده است :

 تصویر
- روی زمين بنشينيد کف دستها را در طرفين بدن ، روی زمين بگذاريد و زانوها را خم کنيد ، در اين حال با باسن خود جابجا شده به جلو برويد در حقيقت ، سر بخوريد .

می توانيد با دستها مچ پاها را بگيريد .

تصویر
- چهار دست و پا روی زمين قرار بگيريد ، يک پای خود را مستقيماً بلند کرده و در هوا نگاه داريد ، از يک تا 5 بشماريد ، سپس به حالت اول برگرديد ، از يک تا 5 بشماريد حالا پای ديگرتان را به همين صورت حرکت دهيد و بشماريد . اين عمل را چند بار تکرار کنيد .

تصویر
- بايستيد و دست ها را به طرف جلو دراز کنيد و در مقابل روی خود به لبه يک صندلی تکيه دهيد حالا به تدريج و خيلی آهسته زانوها را خم کنيد تا به صورت نشسته در آييد ، سپس به آهستگی بلند شده و بايستيد . اين عمل را 5 تا 10 بار تکرار کنيد .

تصویر
به پشت روی زمين طاق باز بخوابيد ، دستها را باز کرده در طرف راست و چپ روی زمين دراز کنيد حالا زانوها را خم کنيد و همانطور که به هم چسبيده اند با هم اول به طرف راست زانوها را تا نزديک زمين بياوريد ، سپس به همين شکل به طرف چپ تا نزديکی زمين حرکت دهيد ، اين عمل را 10-15 بار تکرار کنيد .

تصویر
چهار دست و پا روی زمين قراربگيريد ، يک پای خود را مستقيما بلند کرده درهوا نگاه داريد وازيک تا 5 بشماريد سپس به حال اول بازگرديد وازيک تا 5 بشماريد اکنون پای ديگرتان رابه همين صورت حرکت دهيد وبشماريد . اين عمل را چند بارتکرارکنيد.

تصویر
به روی شکم ، روی زمين بخوابيد ، چانه خود را روی هرد و دست خود قرار دهيد در حاليکه پاها را کشيده و دراز نگاه داشته ايد ، يک پا را تا آنجا که می توانيد بالا بياوريد و در آن حالت نگهداريد ، از يک تا 5 بشماريد وسپس پا راپائين بياوريد – حالا اين عمل را با پای ديگرتان انجام دهيد . 


* بر اساس مطالب سايتهای پزشکی و تغذيه ای و کتب نوين تغذيه

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan » پنج شنبه 19 مرداد 1385, 3:58 am

 اسرار کاهش و افزايش وزن بدن 
روند چاقي و افزايش وزن به ميزان هشداردهنده اي در دو دهه گذشته افزايش يافته است. حدود 61 درصد مردم آمريکا اضافه وزن دارند! و 26 درصد آنها چاق هستند که البته اين آمار، ورزشکاران حرفه اي را شامل نمي شود. با مطالعه اين مطلب از تلفيق روشهاي قديمي و اطلاعات جديد دراين مورد آگاه خواهيد شد.

طي ساليان، متخصصان با ارائه برنامه هاي کنترل وزن، سعي در بهبود وضعيت وزني افراد جامعه داشتند. اين برنامه ها شامل برنامه هايي براي تغيير رفتار تغذيه اي، آموزشهاي تغذيه اي و توصيه هاي ورزشي بود ولي با اين وجود روند افزايش تعداد افراد چاق سيرصعودي دارد. دليل عدم موفقيت برنامه هاي کلي، عدم توجه به نيازهاي بدن هر فرد به طور خصوصي است. اساس هر برنامه ي موفق کنترل وزن، توجه به سوخت و ساز انرژي در بدن آن شخص و تعادل انرژي در بدن او براي مدت طولاني رژيم است. از اين رو به توضيح چگونگي تعادل انرژي در بدن مي پردازيم.تعادل انرژي

تعادل انرژي در بدن بدين صورت است که اگر بخواهيد وزنتان کاسته شود بايد در تعادل منفي انرژي باشيد؛ بدين معني که مصرف انرژي( غذاي مصرفي) کمترازسوخت انرژي در بدن شما باشد، از اين رو بدن از ذخائرش براي حيات و انجام فعاليت هاي روزانه استفاده مي کند. اگر بخواهيد وزن شما افزايش يابد شما بايد در تعادل مثبت انرژي باشيد يعني انرژي مصرفي شما بيشتر از نياز بدنتان باشد که اين انرژي اضافي صرف ساخت اندام يا ذخيره به صورت چربي در بدن شود و اگر بخواهيد وزن شما ثابت بماند، مصرف و سوخت انرژي بايد برابر باشند. درک اين مفاهيم بسيار ساده است ولي مشکل، محاسبه ي اين تعادل ها است.

با نگاه عميق تري به مطالب ذکر شده درخواهيم يافت که تعادل انرژي در بدن دو کفه دارد. يک کفه ي آن کالري وارد شده به بدن است که از طريق کربوهيدرات، چربي و پروتئين موجود در غذاها به وجود مي آيد. پس با محاسبه ي انرژي غذاي مصرف شده کنترل آن آسان است و کفه ديگر سوخت انرژي در بدن است. زيرا با توجه به شرايط فيزيولويژيک بدن هر فرد متفاوت است. سوخت انرژي در بدن شامل انرژي پايه مورد نياز براي حيات( RMR ) و انرژي مورد نياز براي انجام فعاليت و انرژي مورد نياز براي هضم غذاي خورده شده است.

اول راجع به انرژي لازم براي هضم غذا توضيح مي دهيم که 10 درصد از کل انرژي مورد نياز بدن را تشکيل مي دهد. اين انرژي بسيار متغير است وبستگي به حجم و نوع غذا دارد، مثلاً مصرف ادويه زياد با غذا موجب افزايش چشمگيري در اين انرژي مي شود و يا خوردن کرفس خام، هويج خام و سبزي خوردن به همراه غذا و سبزي هايي که هضم آن در دستگاه گوارش نياز به انرژي بيشتري دارد و به صورت محدود موجب کاهش جذب چربي مي شوند، بسيار مفيد است و يا اينکه برنامه هاي غذايي تنظيم شده را در وعده هاي متعدد با ميزان کم(بجاي يک وعده حجيم) تنظيم مي کنند، اثر آن افزايش انرژي مورد نياز براي هضم غذاست. البته روي اين بخش از انرژي مورد نياز بدن خيلي سرمايه گذاري نمي شود چون درصد کمي از کل انرژي مصرفي بدن را شامل مي شود.

قسمت دوم انرژي سوخته شده در بدن، انرژي مورد نياز براي انجام فعاليت هاي فيزيکي است که 15 تا 30 درصد کل انرژي سوخته شده در بدن را در برمي گيرد. اين انرژي شامل کليه فعاليت ها از جمله فعاليت هاي شغلي در طول روز، رفت و آمدها و ورزش هاي حرفه اي است . اين بخش از انرژي سوخته شده در بدن متغيرترين جزء است، که موجب افزايش و يا کاهش وزن مي شود.« فعاليت بيشتر= سوختن انرژي بيشتر بدن= از دست دادن وزن بيشتر ( در صورت کنترل مواد غذايي خورده شده)». از اينرو است که رژيم درمانها تأکيد بسياري در انجام ورزش و نرمش در طول رژيم دارند. با ورزش کردن علاوه بر افزايش انرژي سوخته شدن، ميزان انرژي مورد نياز براي فعاليت هاي حياتي( انرژي پايه يا RMR) افزايش مي يابد که در مورد آن توضيح خواهيم داد.

در نهايت مهمترين و اصلي ترين بخش سوخت انرژي در بدن،RMR مي باشد که شامل کليه فعاليت هاي نيازمند انرژي براي حيات است؛ مثل انرژي موردنياز براي تنفس عادي، ضربان قلب، گردش خون، ورود مواد غذايي به سلولها، دفع مواد زائد و... اين بخش 60 تا 75 درصد کل انرژي مصرفي را شامل مي شود. ولي آيا RMR يا انرژي پايه تغيير پذير است؟
وستان ، با توجه به مطلب گذشته و مطلب ذيل و با شرح نكات ظريفی از رژيم درمانی ، برای شما روشن خواهد شد كه يك رژيم ، چگونه می تواند تا بهترين و سالم ترين راه برای كاهش وزن باشد ، يا چرا بعضی افراد به سختی وزن كم می كنند؟ و يا دليل مصرف قرصهای لاغری چيست؟ به همين صورت پاسخ بسياری از سئوالات ديگر را كه برای افراد چاق مطرح می شود ، خواهيد يافت .

در مطلب شماره يك ، در مورد بخشهای تشكيل دهنده انرژی سوخته شده در بدن صحبت كرديم. ديديد كه بخش كوچكی از انرژی ، مربوط به هضم غذا و بخش بزرگتر مربوط به فعاليت بدنی است . ولی عمده ترين بخش تشكيل دهنده ، انرژی لازم برای انجام فعاليت های حياتی پايه ، (RMR* ) است .RMR ، مقدار 60 تا 75 در صد كل انرژی بدن را شامل می شود كه شامل انرژی مورد نياز برای فعاليت های بيداری ، فعاليت های خواب و كليه فعاليت های حياتی ، مثل تپيدن قلب يا عمليات مغزی مورد نياز برای زنده ماندن ، است .

اين بخش از انرژی ، تقريباً ثابت است و بستگی به خصوصيات بدن فرد دارد ، مثلاً در فردی كه نسبت عضلات بدنش بيشتر است اين انرژی بيشتر است ؛ از اينرو ديرتر چاق می شود ، هر چه درصد چربی كل بدن بالاتر باشد ميزان (RMR ) كمتر است .اما چه چيزهايی (RMR ) را تحت تأثير قرار می دهد ؟

حجم بدن يكی از عوامل تأثير گذار بر (RMR ) است و با كاهش وزن بدن (RMR ) نيز كاهش می يابد . از اينرو زمانی كه فرد برای مدت كوتاهی ، وزنش با سرعت زياد ، كم شده و دوباره زياده روی می كند ، (RMR ) همچنان باقی پايين می ماند و دفعه بعد خيلی سخت تر وزنش كم می شود ، خصوصا زمانی كه رژيم غذای روزانه فرد كمتر از 1000 كالری باشد .

با انجام تمرينات ورزشی سخت و افزايش حجم عضلات بدن ، ميزان (RMR ) بالا می رود و اين دليل ِ دير چاق شدن ورزشكاران است .

نكته كليدی تضمين كننده موفقيت در برنامه كنترل وزن ، اندازه گيری انرژی پايه Resting metabolic Rate در دفعات متعدد است ، برای اينكه ميزان دقيق كالری مورد نياز شما و ميزان فعاليت مورد احتياج برای رسيدن به وزن ايده آل ، تعيين شود . پس از مدتی از گذشت رژيم ، بايد (RMR ) مجدداً محاسبه شود تا تعيين گردد برای وزن جديد ، انرژی كمتری مورد نياز است يا انرژی بيشتری ؟
حاسبه (RMR ) ، نيازمند استفاده از دستگاه های خاصی است كه با اندازه گيری ميزان اكسيژن مصرف شده يا اندازه گيری كالری يا حرارت توليده شده توسط بدن به وسيله كالريمتر و به صورت غير مستقيم ، ممكن است . با اين وسيله كه در بيمارستان ها ، مراكز پزشكی و بعضی كلينيك های رژيم درمانی موجود است ، به طور دقيق (RMR ) تعيين می شود ولی به طور تقريبی (RMR ) را توسط فورمول های محاسبه انرژی به دست می آورند .


انجام موارد زير موجب افزايشRMR می شود :

* از رژيم های بسيار كم كالری و محدود پيروی نكنيد . زمانی كه روزانه كمتر از 10000 كالری انرژی مصرف كنيد ، انرژی پايه (RMR ) كاهش می يابد .

* فعاليت های ورزشی استقامتی را در برنامه ورزشی تان افزايش دهيد ، بدين وسيله توده عضلات بدن شما افزايش می يابد و ميزان (RMR ) نيز بيشتر می شود .

* شدت فعاليت های ورزشی تان را به مرور افزايش دهيد . با افزايش شدت فعاليت ها ، انرژی سوخته شده در اثر ورزش افزايش می يابد ، حتی می توانيد شدت فعاليت های روزانه تان را هم افزايش دهيد . مثلاً تندتر از گذشته راه برويد ، به جای آسانسور از پله ها استفاده كنيد و به مرور سريع تر از پله ها بالا برويد .جمعه ها به كوه برويد ، دوچرخه سواری كنيد یا هر فعاليت بدنی ديگری را كه دوست داريد به برنامه ی رهفتگی خود بيافزایید .

* در دفعات بيشتر غذا بخوريد ، ولی مطمئن شويد كه حجم كل غذای روزانه بيشتر نشود . از اينرو انرژی بيشتری برای تبديل اين ميزان غذا به مواد مغذی مورد نياز ، صرف می شود و مواد مغذي ، بهتر در دسترس بدن قرار می گيرد پس در طول رژيم بدن كمتر مبتلا به كمبود می شود .

* فكر نكنيد كه فقط با ورزش خاصی فعاليت بدنی شما زياد می شود حتی با انجام كارهای روزانه به صورت فيزيكی نيز می توانيد انرژی بيشتری صرف كنيد . مثلاً پياده به خريد برويد و با سرعت بيشتر پياده روی كنيد .

با انجام كارهای ذكر شده می توانيد انرژی بيشتری بسوزانيد و راحت تر وزنتان كاهش يابد ، ولی موادی هم هستند كه متابوليسم بدن يا سوخت انرژی در بدن را افزايش می دهند ، مثل زيره ، عرق زيره يا چای سبز و بعضی گياهان ديگر كه البته در صد و ميزان دقيق اثر گذاری آنها ، مشخص نيست .

*Resting Metabolic Rate

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

ژيم يويو ، شما را چاق تر مي كند

پست توسط Dr.Akhavan » سه شنبه 24 مرداد 1385, 1:04 am

  يويو ، شما را چاق تر مي  افرادي كه با كاهش دريافت انرژي و غذا، وزن خود را كاهش داده و بعد از مدتي رژيم غذايي را رها مي كنند ، نه تنها لاغر نمي شوند بلكه نسبت به قبل از رژيم، چاق تر هم مي شوند. اين نوع رژيم گرفتن را رژيم يويو (YoYo) مي نامند. رژيم يويو رژيمي است كه فرد مدتي رژيم گرفته، سپس آن را رها كرده و مجدداً رژيم مي گيرد و اين رويه همچنان تكرار مي شود.

فرد سالم حاضر نيست، در حالت گرسنگي ، سفره غذا را ترك كند يا به رختخواب برود.

يك تحقيق نشان داده است ، كسانيكه هميشه در حال رژيم هستند( يعني رژيم يويو ) بيشترازبقيه، درمعرض ابتلا به حملات قلبي، فشار خون بالا و ديابت هستند. سايرتحقيقات نيز اين مطلب را تأييد مي كند .

هرگاه وزن بدن شما، به سرعت زياد شود، كبد مقدارزيادي چربي مي سازد كه اين چربي اضافي با مسدود وسفت كردن رگ هاي بدن، احتمال حملات قلبي و فشار خون بالا را افزايش مي دهد.كاهش سريع وزن هم، تشكيل سنگ هاي صفراوي را افزايش مي دهد.

كبد، فرآورده هاي ناشي از متابولسيم را از جريان خون گرفته ، آن ها را به صفرا تبديل و در كيسه صفرا ذخيره مي كند.

صفرا داراي كلسترول است كه باعث تشكيل سنگ هاي صفراوي مي شود. اسيدهاي صفراوي با محلول كردن كلسترول، مانع از تشكيل اين سنگ ها مي شوند. اين اسيدها از غذايي كه مي خوريم، تشكيل مي شوند. كاهش دريافت غذا، ازتشكيل اسيدهاي صفراوي توسط كبد جلوگيري كرده و باعث مي شود كلسترول به سنگ تبديل شود.

تحقيق ديگري نشان داد رژيم يويو ، سرطان رحم ، سينه و پروستات را گسترش مي دهد . در اين تحقيق، يك پزشك به مدت 3 روز پياپي، سه هورمون مشابه استروژن، به موش ها تزريق كرد.

بتاهگزاكلروسيلكوهگزان شكلي ازاستروژن است كه در بافت چربي ذخيره مي شود. DDT، نيز يك حشره كش استروژني است كه در بافت چربي جمع مي شود. بتا HCH شكل ديگري از استروژن است كه در يكنوع حشره كش بنام Lindane وجود دارد.

هر سه استروژن بالايي، باعث رشد لايه هاي داخلي رحم مي شوند. بيشتر اين استروژن ها به صورت چربي در بدن ذخيره مي شوند. وقتي حيوان گرسنه است، چربي هاي بدن تجزيه شده و استروژن به داخل خون رها مي شود.در اين هنگام DDT در بافت چربي باقي مي ماند ولي تركيب حشره كش Lindane از بافت چربي به داخل جريان خون آزاد شده و باعث بزرگ شدن رحم مي شوند.

بنابراين مي توان دريافت كه گرسنگي بيش از حد و نخوردن غذا، سطح استروژن خون را افزايش داده و مي تواند سرطان سينه و رحمي را كه فرد به آن مبتلا بوده، در تمام بدن گسترش دهد.همچنين DDT كه استفاده ار آن در حال حاضر ممنوع است و حشره كش Lindane كه كاربرد دارد، احتمال ابتلا به سرطان سينه و رحم را در زنان افزايش مي دهد

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

كداميك از زنان چاق بهتر لاغر مي شوند؟

پست توسط Dr.Akhavan » چهار شنبه 25 مرداد 1385, 9:49 pm

  از زنان چاق بهتر لاغر مي شوند؟ در دانشگاه كپنهاگ ، به تعدادي از خانمهاي چاق ، رژيم كم چربي و پركربوهيدرات دادند. آزمايش نشان داد زناني كه ميزان دي هيدروتستوسترون در خونشان از همه بالا تر بود، بهتر از بقيه لاغر شدند و طي دو سال ونيم بعد هم وزنشان بيشتر نشد.

هورمون زنانه استروژن نام دارد كه موجب افزايش ذخيره چربي در سينه ها ، ران ها و باسن مي شود. هورمون مردانه كه تستوسترون نام دارد موجب سوختن چربي ها و تبديل آنها به انرژي و از طرف ديگر موجب رشد عضلات مي گردد. به طور طبيعي در بدن همه زنها ، كمي هورمون مردانه وجود دارد ولي زنان چاقي كه ميزان هورمون هاي مردانه درخونشان پائين است، داراي چربي بيشتر وعضلات كمتري نسبت به بقيه زنان با هورمون مردانه زياد، هستند .

زنان ، اصولا" كمتر از مردان فعاليت و ورزش مي كنند، از اين رو انرژي كمتري هم مصرف مي كنند. از طرفي زناني كه هورمون مردانه بيشتري دارند، فعال تر بوده و انرژي بيشتري مي سوزانند.

اگر شما خانم چاقي هستيد و تمايل به كاهش وزن داريد، بهتر است از پزشكتان بخواهيد برايتان يك آزمايش خون براي تعيين ميزان دي هيدروتسترون بنويسد. اگر سطح اين هورمون درخون شما پايين بود، براي كاهش وزن بايد تلاش بيشتري بكنيد و يك برنامه ورزشي را شروع كنيد. به طور جدي مصرف مواد غذايي كم فيبر مثل گوشت ، مرغ ، لبنيات ، نان و برنج را كاهش دهيد و اين مواد را فقط در حد رفع نياز جسميتان مصرف كنيد. از طرف ديگرمصرف ميوه، سبزي، غلات سبوس دار وحبوبات را افزايش دهيد.

هم اكنون ! تجويز هورمون هاي مردانه به زنان ، براي محكم شدن اسكلت بدن و افزايش تمايلات جنسي انجام مي شود ولي در مورد تجويز هورمون مردانه براي كاهش وزن ، اطلاع درست و مستدلي در دست نيست.

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan » چهار شنبه 25 مرداد 1385, 9:50 pm

  چگونه کمتر بخوريم! براي جلوگيري از افزايش وزن ، بايد کمتر بخوريد و بيشتر فعاليت کنيد. در واقع شما بايد کالري مازادي که به بدنتان مي رسد را با ورزش و فعاليت بسوزانيد.
رعايت نکات زير کمک زيادي به شما مي کند:

1-يک هدف و برنامه بلندمدت و منطقي براي کاهش وزن خود انتخاب کنيد، مثلا تصميم بگيريد هفته اي نيم کيلو از وزن خود بکاهيد البته با به اندازه خوردن و ورزش کردن.
2-بکوشيد ميزان هر وعده غذايتان را کمتر و از نشاسته و چربي کمتري استفاده کنيد.
3-به هيچ وجه غذا را به طور کامل از رژيم خود حذف نکنيد.
4-از مواد غذايي کم کالري و البته مغذي مانند انواع سبزيهاي خام و ميوه ها استفاده کنيد.
5-غذاهاي سرشار از فيبر مانند نانهاي سبوس دار، غلات ، حبوبات را حتما در برنامه غذايي خود قرار دهيد، زيرا اين مواد خود باعث سوزاندن کالري بدن مي شوند.
6-بکوشيد تمام مواد غذايي را که در روز مصرف مي کنيد يادداشت کنيد. اين کار به شما کمک مي کند عادتهاي غذايي خود را بشناسيد. لطفا صادقانه برخورد کنيد زيرا در غير اين صورت يک برنامه غذايي قلابي هيچ کمکي به شما نخواهد کرد.
7-در رژيم غذايي خود همه انواع مواد مغذي و سالم را بگنجانيد تا به سلامت خود لطمه اي وارد نکنيد.

چقدر و از چه غذايي بخورم تا وزنم را کنترل کنم؟
ميوه و سبزيها: 5 بار در روز شامل ميوه و سبزيهاي تازه يا کنسروي و خشک

نان و غلات: 5 بار در روز، شامل انواع نان سبوس دار، کيکها و بيسکويت هاي کم چربي و غلات

لبنيات: 2 بار در روز، براي زنان باردار و شيرده بيش از 3 بار در روز

گوشت قرمز و سفيد: 2 تا 3 بار در روز شامل برشهاي کوچک ماهي ، مرغ بدون پوست و تخم مرغ

مواردي که بايد ميزان مصرف آنها را کاهش دهيد:
شيريني ها، تنقلات مانند چيپس ، پاپ کورن ، سس سالاد، کره و روغن جامد.
پس از کاهش وزن و رسيدن به وزن ايده آل بايد بکوشيد براي حفظ سلامت و زيبايي اندام ، وزن خود را کنترل کنيد. کار سختي است ، اما محال نيست

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan » یک شنبه 29 مرداد 1385, 1:20 am

  چاقى چه كار كنيم؟ 
دكتر زهرا عباسپور تميجانى:چاقى به بيمارى اى گفته مى شود كه در آن مقدار زيادى چربى در بدن ذخيره شده باشد. چاقى شايع ترين شكل سوء تغذيه در دنياى غرب است. زمانى كه مقدار انرژى دريافت شده بيشتر از انرژى مصرف شده باشد، چاقى نتيجه مى شود. عوامل موثر در ايجاد چاقى شامل عوامل ارثى، پرخورى، تغيير سوخت وساز بافت چربى، كاهش توليد گرما (يعنى فرآيندى كه در آن چربى توليد انرژى مى كند)، كاهش فعاليت جسمى بدون كاهش مقدار غذاى دريافتى و برخى از داروهاست.افزايش چربى شكم، عامل مستقلى است كه خطر ابتلا به بيمارى قلبى را پيش بينى مى كند.


• علل چاقى

ذخيره اصلى انرژى بدن، چربى است. اگر انرژى دريافتى بيش از انرژى اى باشد كه به مصرف مى رسد، افزايش بافت چربى، گريزناپذير خواهد بود. بنابراين بر وزن بدن افزوده مى شود.

از آنجايى كه مصرف انرژى با وزن بدن متناسب است، افزايش وزن، افزايش مصرف انرژى را به همراه دارد. بنابراين با افزايش انرژى دريافتى، ميزان مصرف انرژى هم بالا مى رود و در نتيجه وزن بدن ثابت مى ماند.

ميزان فعاليت جسمى: برخى بيماران از افزايش پيشرونده وزن شكايت مى كنند حال آنكه مقدار غذاى دريافتى آنها افزايش نيافته است. بايد گفت كه اين امر كاملاً امكان پذير است. درست است كه مقدار انرژى دريافت شده افزايشى نداشته است، اما در مقابل، مقدار انرژى مصرف شده به دليل كاهش فعاليت جسمى كاهش يافته است. از اين رو، افزايش وزن نتيجه شده است.

افزايش سن: كاهش پيشرونده توده عضلانى بدن كه با افزايش سن روى مى دهد، امرى اجتناب ناپذير است. در عين حال به دليل كاهش توانايى بدن در سوزاندن چربى ها، وزن افزايش مى يابد. در اين حالت اگر مقدار انرژى دريافتى به ميزان قبلى باقى بماند، به ناچار افزايش وزن خواهيم داشت كه بيشتر از گوشت و چربى تشكيل شده است. بنابراين مصرف انرژى كاهش مى يابد و براى جبران انرژى از دست رفته نياز به دريافت مقدار بيشترى ماده خواهد بود. پس توده عضلانى به شكل پيشرونده اى كاهش يافته و توده چربى افزايش مى يابد.

تركيب بندى بدن: افرادى كه وزن بدن آنها مساوى است، مى توانند مقادير متفاوتى از انرژى را دريافت نمايند و افرادى كه مقدار مساوى انرژى دريافت مى كنند، مى توانند وزن هاى متفاوتى داشته باشند. يك فرد بسيار سنگين وزن مى تواند انرژى بسيار كمترى نسبت به فرد بسيار سبك تر دريافت كند و برعكس.

عوامل ژنتيك: برخى از خانواده ها مستعد ابتلا به چاقى هستند. اين امر دخالت عوامل ژنتيك را در ايجاد چاقى نشان مى دهد. سازوكارى كه از طريق آن عوامل ژنتيك بر افزايش وزن اثر مى گذارند، شامل موارد زير است: كاهش گرماى توليد شده از غذا، كاهش سرعت سوخت وساز بدن، كاهش كاركرد تيروئيد، كاهش فعاليت آنزيم ليپوپروتئين ليپاز، دماى پايين تر بدن و كاهش مقدار چربى قهوه اى بدن كه از نظر سوخت وساز فعال است.همچنين ممكن است رژيم غذايى متداول در ميان يك خانواده و شيوه زندگى آنها در ايجاد چاقى نقش داشته باشد. جدا كردن اين عوامل از عوامل ژنتيك غالباً دشوار است. با اين همه، علم، نقش ژن ها را در ايجاد چاقى نشان داده است.

عوامل اجتماعى _ اقتصادى: در جوامع مرفه، چاقى در طبقاتى كه از نظر اجتماعى و اقتصادى پايين تر هستند، شايع تر است. در كشورهاى در حال توسعه، چاقى در ميان مرفهين ديده مى شود. جامعه فشار خود را براى لاغرى بيش از حد (مانند مانكن ها) و يا چاقى بيش از حد به نشانه رفاه بر افراد تحميل مى كند.

روش زندگى: منظور از روش زندگى، رفتارهايى است كه نوع غذا را تعيين مى كنند. تمايل به خوردن غذاهاى بسيار چرب و خوراك حاضرى بيش از غذاى تازه منجر به چاقى مى شود.اگر چه نمى توان ساختار ژنتيك را عوض كرد ولى مى توان عادات غذايى را تغيير داد.

عادات روانى: اين عوامل هم بر عادت غذايى تاثير مى گذارند. بسيارى از مردم در پاسخ به عواطف منفى مانند ملال، اندوه يا خشم، شروع به خوردن مى كنند. بيشتر افرادى كه اضافه وزن دارند، از نظر روانشناختى بيشتر از افراد ميان وزن دچار مشكل نيستند. با اين وجود، بيش از ده درصد افرادى كه اندكى چاق هستند و سعى در كاهش وزن داشته به روش هاى بازارى براى كاهش وزن متوسل مى شوند و يا خودشان اقدام به اين كار مى كنند، به عادت پرخورى مبتلا هستند. اين اختلال در ميان افراد به شدت چاق رايج تر است.در هر وعده پرخورى، فرد مقدار زيادى غذا مى خورد و احساس مى كند كه نمى تواند خوردن خود را كنترل كند.

احتمالاً افرادى كه به شديدترين وجهى به پرخورى مبتلا هستند نيز علائم افسردگى و اعتمادبه نفس پايين را نشان مى دهند، اين افراد ممكن است در كم كردن وزن خويش و پايين نگاه داشتن آن، نسبت به افرادى كه به مشكل پرخورى عصبى مبتلا نيستند، با دشوارى هاى بيشترى روبه رو باشند. اگر شما فكر مى كنيد كه به پرخورى عصبى مبتلا هستيد، از يك روانپزشك، روانشناس، يا مددكار اجتماعى كمك بخواهيد.

عوامل هورمونى: تاثير عوامل هورمونى بر روى مقدار چربى بدن چه در موقعيت هاى طبيعى و در موارد غيرطبيعى بيمارى ها ديده مى شود. در حالت طبيعى، مقدار چربى در بدن زنان بالغ در حدود دو برابر مردان جوان است و در باردارى با افزايش چربى بدن رخ مى دهد. چاقى در زنان در زمان بلوغ، باردارى يا يائسگى شروع مى شود. چاقى در بسيارى از موارد و نه هميشه در بيمارى هايى مانند كم كارى تيروئيد، كم كارى غدد جنسى، كم كارى هيپوفيز و نشانگان كوشينگ ديده مى شود.


• ساير علل چاقى

برخى بيمارى ها مى توانند به چاقى يا تمايل به افزايش وزن منجر شوند. اين بيمارى ها شامل افسردگى و مشكلات خاص عصبى هستند كه مى توانند با پرخورى همراه باشند. همچنين داروهايى مثل استروئيدها، قرص هاى خوراكى ضدباردارى، فنوتيازين ها، انسولين و برخى از داروهاى ضدافسردگى مى توانند با تحريك اشتها، افزايش وزن را سبب شوند.پزشك مى تواند تعيين كند كه عوامل و بيمارى هاى زمينه اى عامل افزايش وزن و يا اشكال در كاهش وزن هستند يا خير.


• علائم بالينى

در بيشتر موارد، تشخيص با توجه به ظاهر، انجام مى شود اما شدت و درجه چاقى بايد با استفاده از معيارى به نام «ضريب توده بدنى» (BMI) اندازه گيرى شود. به علاوه، كلفتى چين پوستى روى عضله سه سر بازويى با استفاده از كوليس هاى فنرى مخصوص، اندازه گيرى مى شود. اندازه بالاى ۲۸ ميلى متر در زنان، نشان دهنده چاقى است.

عوارض مكانيكى مربوط به چاقى: صافى كف پا،استئو آرتريت زانوها، مفصل ران و مهره كمرى، فتق هاى شكمى، فتق هاى ديافراگماتيك، واريس وريدى، تنگى نفس در زمان فعاليت، عفونت هاى تنفسى، سوانح و پيشامدها.

بيمارى هاى مربوط به سوخت و ساز: ديابت غيروابسته به انسولين، هيپرليپيدمى (بالا بودن چربى خون)، سنگ كيسه صفرا، هيپريوريسمى (بالا بودن اسيد اوريك خون) و نقرس در ميان افراد چاق بيش از افراد عادى ديده مى شوند.

بيمارى هاى قلبى _ عروقى: چاقى، با افزايش فشار بر روى قلب، سبب افزايش اندازه آن مى شود. همچنين بازده قلب، حجم ضربه اى و حجم خون افزايش مى يابد. چاقى غالباً با فشار خون بالا همراه است.

اميد به زندگى: افزايش وزن در تمامى سنين با افزايش ميزان مرگ ومير همراه است. اما ميزان مرگ ومير متناسب با شدت چاقى بالا و پايين مى رود.چندين بيمارى جدى و مهم با چاقى ارتباط دارند مانند ديابت بزرگسالان يا نوع دو، بيمارى قلبى، فشار خون بالا و سكته مغزى. همچنين ميزان بروز انواع خاصى از سرطان ها با چاقى رابطه مستقيم دارد. احتمال اينكه زنان چاق در اثر ابتلا به سرطان كيسه صفرا، پستان، رحم، گردن رحم، يا تخمدان ها بميرند، بيش از زنانى است كه چاق نيستند.

بيمارى ها و مشكلات ناشى از چاقى: بيمارى كيسه صفرا و سنگ صفرا، بيمارى كبدى، آرتروز، بيمارى اى كه در آن مفاصل تخريب مى شوند. اين امر احتمالاً به دليل وزن زياد تحميل شده به مفاصل است. نقرس، بيمارى ديگرى كه مفاصل را درگير مى كند. مشكلات ريوى (تنفسى)، شامل وقفه تنفسى به هنگام خواب كه در آن تنفس فردى كه خوابيده است براى زمانى كوتاه متوقف مى شود.مشكلات توليد مثلى در زنان، شامل بى نظمى قاعدگى و ناباورى. ارائه دهندگان خدمات بهداشتى و درمانى متفق القول هستند كه هر چه فرد چاق تر باشد، بيشتر احتمال دارد كه سلامتى وى به مخاطره افتد.


• اثرات روانشناختى و اجتماعى

رنج و ناكامى عاطفى مى تواند دردناك ترين بخش مشكلاتى باشد كه يك فرد چاق با آنها روبه رو است. امروزه ظاهر و فيزيك خود اهميت زيادى دارد و جذابيت به ويژه در ميان خانم ها با داشتن اندامى باريك و متناسب معادل است. در چنين شرايطى فرد چاق احساس مى كند كه فاقد جذابيت و مقبوليت است. بسيارى از مردم فكر مى كنند كه فرد چاق، پرخور، تنبل و يا هر دوى اينهاست ولواينكه واقعيت غير از اين باشد. در نتيجه زنان چاق در محيط كار، مدرسه و اجتماع با پيشداورى و تبعيض روبه رو هستند. احساس طردشدگى، شرم يا افسردگى در ميان آنها رايج است.


• راهبرد درمانى

طبق دستورالعمل هاى موجود، موفق ترين راهبرد در زمينه كاهش وزن شامل كاهش كالرى دريافتى، افزايش فعاليت جسمى، افزايش مصرف فيبرهاى غذايى، انتخاب غذاهاى خوشمزه، كاهش مصرف چربى و رفتاردرمانى جهت بهبود و اصلاح عادات غذايى و فعاليت هاى جسمى است.

• يك فعاليت جسمى متعادل را انتخاب كنيد و آن را تا ۳۰ دقيقه يا بيشتر در اغلب و ترجيحاً تمامى روزهاى هفته انجام دهيد. يك ورزش سبك مانند قدم زدن، شنا يا دوچرخه سوارى را انتخاب كنيد و از ورزش هاى سنگين مانند ورزش هاى اروبيك بپرهيزيد. به علاوه، ورزش كردن را با شدت كم آغاز كنيد تا عضلات شما به حركت عادت كنند. به تدريج و به طور منظم به زمان هر جلسه را به مدت ۵ الى ۱۰ دقيقه افزايش دهيد. بيش از آنكه در فكر سوزاندن چربى بيشترى باشيد، سعى كنيد ورزش كردن را براى مدت طولانى ترى ادامه دهيد. نگذاريد ترازو شما را گمراه كند. از آنجايى كه وزن عضله بيش از چربى است ممكن است بدون از دست دادن چربى زيادى، متناسب تر و لاغرتر شويد.

• كاهش چربى غذا بدون كاهش كالرى، منجر به كاهش وزن نمى شود. كاهش چربى غذا مى تواند به كاهش كالرى منجر شود و اين براى قلب سودمند است. غذاهاى حاوى مقادير زيادى چربى و شكر مانند كيك ها، كرم، چيپس، مايونز و كره نبايد كاملاً حذف شوند اما نبايد هر روز و به طور مداوم مصرف شوند. به جاى آن هر چه بيشتر از سبزيجات، ميوه ها، غلات كامل و حبوبات كه مغذى بوده اما چاق كننده نيستند، استفاده كنيد.

آموزش مقاومت: نشان داده شده است كه در زنان كم تحرك و پا به سن گذاشته، «توده عارى از چربى» (FFM) «سرعت سوخت وساز در حال استراحت» (RRM) را به نحو چشمگيرى افزايش مى دهد. بنابراين يك برنامه آموزش قدرت كه براى هر شخص به طور جداگانه طراحى شده است، بخش ضرورى يك برنامه كاهش وزن را تشكيل مى دهد.

• هدف اوليه درمان بايد كاهش ده درصدى وزن نسبت به وزن پايه باشد. اين ميزان، تاثير عوامل خطرزاى مرتبط با چاقى را كاهش مى دهد. در صورت موفقيت و اگر مجاز باشد، مى توان باز هم در جهت كاهش وزن تلاش كرد.

• محدوده زمانى قابل قبول براى كاهش ده درصدى وزن بدن، شش ماه است كه در اين مدت وزن با سرعت نيم تا يك كيلوگرم در هفته كاهش مى يابد.

•حفظ وزن به دست آمده بايد پس از اقدام به يك درمان شش ماهه جهت كاهش وزن، در اولويت باشد.

• پزشكان بايد قبل از اقدام به درمان دارويى، با اصلاح شيوه زندگى بيمارانشان به مدت شش ماه، سعى در كاستن وزن ايشان كنند. داروهاى كاهنده وزن كه مصرف طولانى مدت آنها توسط سازمان غذا و داروى آمريكا (FDA) تاييد شده است، مى توانند به عنوان بخشى از يك برنامه جامع كاهش وزن شامل درمان غذايى و فعاليت جسمى در مورد بيمارانى كه به دقت انتخاب شده باشند (بيمارانى كه BMI آنها بالاى ۳۰ باشد بدون عوامل خطرزاى اضافى، و بيمارانى كه BMI آنها بالاى ۲۷ باشد و داراى دو عامل خطرزا و يا بيشتر باشند) و با روش هاى غيردارويى رايج نتوان وزن آنها را كاهش داد يا در سطح مطلوب نگاه داشت، مورد استفاده قرار گيرند.

درمان دارويى را همچنين مى توان در طول دوره نگهدارنده درمان، مد نظر قرار داد. به هر حال، بى ضرر بودن دارو و اثربخشى آن، يك سال پس از درمان كلى، به تاييد نرسيده است.


• جراحى به منظور كاهش وزن

گزينه اى براى بيمارانى محسوب مى شود كه به دقت انتخاب شده و مبتلا به چاقى شديد از نظر بالينى باشند. يعنى BMI آنها بالاى ۴۰ باشد يا داراى BMI بالاى ۳۰ و بيمارى هاى همراه بوده و روش هاى تهاجمى با شكست مواجه شده باشند و بيمار در معرض خطر بالاى بيمارى هاى همراه با چاقى باشند. نظارت پزشكى مادام العمر پس از جراحى، يك ضرورت است.

• بيماران داراى اضافه وزن يا چاقى كه تمايلى به كاهش وزن ندارند يا به عبارت ديگر كانديداى كاهش وزن نيستند، بايد توسط پزشك از استراتژى هاى موجود جهت پيشگيرى از افزايش بيشتر وزن آگاه شوند.

• سن، به تنهايى نبايد مانع از اقدامات درمانى به منظور كاهش وزن در سنين بالا باشد.

ارزيابى محتاطانه خطرات و فوايد بالقوه در هر فرد بيمار بايد راهنماى درمان باشد.دستورالعمل هايى كه در زير مى آيد توسط ۱۱۵ خبره در امور بهداشتى در مجامع عمده پزشكى و تخصصى مرور شده اند و توسط كميته هاى هماهنگ كننده برنامه آموزش ملى كلسترول و برنامه آموزش ملى فشار خون بالا، اتحاديه آمريكاى شمالى براى مطالعه چاقى، كميته كارى NIDDK در زمينه پيشگيرى و درمان چاقى و اتحاديه قلب آمريكا تاييد شده اند.


• رژيم غذايى كم انرژى

• منوهاى نمونه / ۱۲۰۰ كالرى

اين رژيم غذايى براى زنان غيرباردار مناسب است. مقدار وزنى كه از دست مى دهيد بستگى به تفاوت ميان دريافت قبلى كالرى و رژيم غذايى فعلى دارد.

• منوهاى نمونه / ۱۸۰۰ كالرى

اين منو براى بسيارى از زنان بالغ مناسب است، منوى روزانه چهار اصل تغذيه كم چربى را نشان مى دهد:

۱ _ فرآورده هاى لبنى كم چربى را انتخاب كنيد.

۲ _ گوشت كم چربى را انتخاب كنيد: پوست ماكيان را بكنيد و چربى اضافى را از گوشت قرمز جدا كنيد.

۳ _ از روش هاى تهيه غذاى كم چربى استفاده كنيد.

۴- مقدار چربى افزودنى به غذا را كاهش دهيد.

پياده روى در مسافت ۵/۵ كيلومتر به مدت يك ساعت در حدود ۲۴۰ كيلوكالرى بيش از كالرى پايه (و يا بيشتر در افراد سنگين وزن) مصرف مى كند. اين مقدار كه معادل سى گرم چربى است، ممكن است به نظر ناچيز باشد، اما اگر راهپيمايى روزانه به صورت عادت درآيد، در صورت رعايت تعادل در ساير زمينه ها، پس از يك سال، كاهش وزنى معادل ده كيلوگرم خواهيم داشت.

• دارو درمانى

اين شيوه بدون رژيم غذايى تاثير چندانى ندارد.

• داروهاى شبه آمفتامينى با خواص ضداشتها مى توانند براى يك دوره كوتاه مدت يك ماهه جهت رسيدن به اهداف كوتاه مدت مصرف شوند. اين داروها نبايد براى بيماران دچار فشار خون بالا و بيمارى عروق كروز تجويز شوند.

داروى اورليستات (Orlistat) با اثر بر روى روده ها از جذب حدود سى درصد چربى مصرف شده جلوگيرى مى كند.چيزى كه در مورد تمامى اين داروها صدق مى كند اين است كه با وجود اينكه كاهش ده درصدى وزن را تسهيل مى كنند، اما پس از قطع آنها، وزن به سرعت به حالت اول باز مى گردد.

داروهاى مورد تاييد سازمان غذا و دارو (FDA) براى درمان چاقى: داروهاى كاهنده وزن را مى توان براى بيمارانى توصيه كرد كه چاقى در آنها خطر بيمارى هاى جدى را افزايش مى دهد. بيشتر اتحاديه هاى تخصصى و پژوهشى قبل از آغاز دارودرمانى توسط پزشك، اصلاح شيوه زندگى را پيشنهاد مى كنند. حتى در آن صورت هم، دارودرمانى بايد به عنوان بخشى از يك برنامه جامع كاهش وزن شامل رژيم درمانى و فعاليت جسمى در نظر گرفته شود. داروهاى رايج در دسترس شامل موارد زير هستند:

فنترمين،دى اتيل پروپيون ،مازيندول، بنزفتامين،سيبوترامين،ارليستات

بيشتر اين داروهاى مهاركننده اشتها براى مصرف كوتاه مدت، يعنى چند هفته تا چند ماه، تاييد شده اند. سيبوترامين و ارليستات تنها دارويى هستند كه مصرف طولانى مدت آنها در افراد بسيار چاق مورد تاييد است، گرچه ايمنى و اثر بخشى آنها براى مصرف بيش از يك سال به اثبات نرسيده است. عوارض جانبى داروهاى ضدچاقى مى تواند از خفيف تا شديد متغير باشد و بايد قبل از تصميم گيرى درباره مصرف هر يك از اين داروها در اين باره با پزشك خود بحث كنيد.


• درمان جراحى


براى چاقى شديد كلينيكى، جراحى مى تواند يك راه درمانى باشد. بسيارى از مردم كه برخى از پزشكان هم جزء آنها هستند، به غلط تصور مى كنند كه افراد چاق تنها بايد پرخورى را متوقف كنند و در اين صورت وزن آنها كاهش خواهد يافت. در واقع، چاقى شديد يك بيمارى بالقوه مرگبار است كه گاه به درمانى فوق العاده مانند جراحى نياز پيدا مى كند.دو روش جراحى براى چاقى وجود دارد: درمان محدودكننده و درمان تركيبى محدودكننده / سوء جذبى. متدهاى متفاوتى براى هر كدام از اين جراحى ها به وجود آمده است. هر روش جراحى خطرات و عوارض جانبى خويش را داراست.

پزشك مى تواند به شما در انتخاب بهترين روش كمك كند.سيم پيچى كردن فك ها به يكديگر به منظور جلوگيرى از خوردن در درمان افرادى انجام مى شود كه استفاده از غذاى كم انرژى را غيرممكن مى يابند. اين امر به ميزان چشمگيرى وزن را كاهش مى دهد اما بيشتر بيماران پس از باز شدن فك ها دوباره شروع به خوردن غذاهاى پركالرى مى كنند و وزن آنها مجدداً افزايش مى يابد. روش مهم ديگر، كم كردن اندازه معده است كه به عنوان مثال از طريق دوختن آن انجام مى شود و روشى قابل برگشت است.

ميان بر زدن روده كوچك به منظور ايجاد سوء جذب مصنوعى در برخى مراكز درمانى جهت درمان چاقى شديد مرضى انجام مى شود اما عوارض آن مى توانند شديد و گاه كشنده باشند. جراحى بايد فقط در مورد افرادى انجام شود كه از چاقى قابل توجه و مقاوم به ساير درمان ها رنج مى برند.

منبع : انجمن درمانگران ايران

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan » سه شنبه 31 مرداد 1385, 3:11 am

  آيا رژيم هاي كم كالرى موجب كاهش وزن افراد مى شود؟ 
آلمانى ها تقريباً هر سال ۲ ميليارد يورو صرف خريد محصولات غذايى سبك يا كم كالرى (Light) مى كنند. اما برخلاف ادعاى توليدكنندگان آنها، مصرف اينگونه محصولات، تاثير چندانى در پايين آوردن وزن افراد ندارد. در بازار فروش امروز، پنير، نوشيدنى، ماست، سيگار و حتى نوع بسته بندى مواد غذايى را مى توان كم كالرى در نظر گرفت.

بسيارى از مصرف كنندگان بر اين باورند كه مصرف محصولات غذايى كم كالرى موجب كاهش وزن افراد مى شود اما كمتر كسى مى داند كه اصطلاح كم كالرى، از نظر قانونى، يك اصطلاح تعريف شده و رسمى نيست. در مورد محصولات كم كالرى تنها ميزان كالرى آنها مطرح نيست بلكه ميزان چربى و قند موجود در آنها نيز حائز اهميت است. اصطلاح كم كالرى تنها در مورد محصولات غذايى كم كالرى صادق نيست و مواد غذايى ديگرى نيز مجازند كه برچسب كم كالرى بگيرند. به عنوان مثال محصولاتى كه محتوى اسيدكربنيك يا نمك طعام كمترى هستند يا حتى دسرها را نيز مى توان در زمره محصولات كم كالرى قرارداد (دسرها هنگامى كه گاز نيتروژن، زده شده و وزن حجمى آنها كاهش مى يابد چون هواى بيشترى را در خود جاى مى دهند حاوى كالرى كمترى مى شوند).

چيپس هاى رژيمى و كم كالرى گرچه در مقايسه با چيپس هاى معمولى ۴۰ درصد چربى كمترى دارند اما نسبت به ديگر مواد غذايى، هنوز هم از ميزان چربى بسيار بالايى برخوردار هستند. بنابراين، كلمه Light در حقيقت به معناى سبك نيست، بلكه مفهوم آن سبك تر است. بنابر اين آنچه در نظر اول، راه حل ايده آل مسايل تغذيه اى ما جلوه مى كند يك وعده توخالى بيشتر نيست. حتى زمانى كه واقعاً ميزان چربى مواد غذايى مصرفى ما، مثلاً با خوردن پنير كم چربى، كمتر شود اين عملاً بدين معنا نيست كه وزن بدن كاهش مى يابد. دانشمندان علم تغذيه معتقدند كه بدن ما به اين سادگى ها گول نمى خورد. سيستم عصبى روده، ميزان كالرى وارد شده به اين ارگان را ثبت مى كند. اگر بدن ما در مقايسه با حالت عادى، انرژى كمترى به دست آورد، خواستار وعده هاى اضافى غذا شده و در نتيجه اشتهاى ما افزايش مى يابد. مطالعات صورت گرفته در دانشگاه هاروارد آمريكا، پيش تر، اين تئورى را تاييد كرده است.

شيوه تغذيه افراد، وزن آنها و چگونگى استفاده بدنشان از مواد غذايى، به عوامل مختلفى من جمله سيستم تنظيم كننده هورمون Leptin بستگى دارد. شيوه عمل اين سيستم به اين ترتيب است كه سلول هاى پرچربى،مقدار زيادى لپتين ترشح مى كنند.

اين هورمون از طريق خون به هيپوتالاموس در مغز ميانى منتقل شده و به مركز اشتها پيام مى دهد كه ذخاير چربى كامل هستند و نيازى به خوردن يك وعده ديگر نيست. در عين حال سوخت و ساز بدن افزايش مى يابد و به اين ترتيب كالرى بيشترى در بدن به مصرف مى رسد. سلول هاى خالى چربى عمل عكس را فعال مى سازند.

گاهى اوقات استراتژى استفاده از مواد كم كالرى، در مورد خوردن شيرينى جات نيز خود را نمايان مى سازد. تجربيات ما نشان داده است در افرادى كه با استفاده از مواد شيرين كننده مشابه، قصد دارند ميزان كالرى مصرفى را كاهش دهند اشتهاى بسيار زيادى به مواد شيرين به وجود مى آيد. بررسى هايى كه تاكنون انجام گرفته اند نتايج ضد و نقيضى را ارائه كرده اند. كارشناسان امر هنوز هم دليل مشخصى براى بروز اين پديده ندارند.

اينكه مواد غذايى محتوى كالرى كمتر، به صورت خودكار منجر به كاهش وزن افراد نمى شوند، به افكار و روان آنها نيز ارتباط دارد. محصولات كم كالرى اغلب به عنوان مجوزى براى خوردن بدون حد و مرز تلقى مى شوند. بايد تذكر دهيم كه حتى مواد غذايى اى كه كاملاً عارى از چربى هستند نيز مى توانند به خاطر ميزان شكر خود، شمار كالرى ها را افزايش دهند. از سوى ديگر، چربى ها براى يك تغذيه سالم، غيرقابل چشم پوشى هستند: چربى ها براى ساختمان غشاى سلول ها ضرورى اند، آنها آجرهاى سازنده هورمون ها و مواد شيميايى پيك در درون بدن هستند و برخى از ويتامين ها نيز تنها از طريق حل شدن در چربى ها جذب بدن مى شوند.

در ميان چربى ها آنهايى را مى توان توصيه كرد كه مملو از اسيدهاى چرب اشباع نشده بوده و ميزان كلسترول خون را كاهش مى دهند. روغن تهيه شده از گياه Rapeseel و روغن زيتون و همچنين روغن هاى به دست آمده از بدن ماهى ها كه داراى اسيدهاى چرب محتوى اومگا ۳ هستند بهترين مثال از چربى هاى حاوى اسيدهاى چرب اشباع نشده بوده و براى سلامت قلب نيز بسيار مفيد هستند. بنابراين در پايان متذكر مى شويم كه در انتخاب محصولات كم كالرى تنها به ميزان كالرى آنها نبايد توجه داشت بلكه مقدار چربى موجود در اين مواد غذايى نيز بايد در نظر گرفته شود.

DW-WORLD.DE

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan » شنبه 4 شهریور 1385, 10:48 pm

 مي خواهم لاغر شوم من يک رژيم موثر مي خواهم. اين تقاضاي يک بيمار از ميان خيل بيماران سردرگم در رژيمهاي مختلف و رنگارنگ است و البته بسياري از آنها پس از مدتي نااميد مي شوند و به اين نتيجه مي رسند که اين گونه رژيمهاي غذايي اصولا اثر دراز مدت ندارند.
يک اصل مهم را هيچ گاه فراموش نکنيد: تنها راه صحيح و پايدار براي کاهش وزن و نگهداشتن وزن جديد اين است که چاقها بدانند روش تغذيه گذشته آنها اشتباه بوده است و تنها آن برنامه غذايي مناسب خواهد بود که در وهله اول پرخوري هاي آنها را کاهش دهد يا حذف کند و براي رسيدن به اين هدف راههاي مختلفي وجود دارد.


رژيم کم کربوهيدرات
اگر چه بانيان اين نوع رژيم توضيحات بيولوژيکي پيچيده اي در دفاع از آن عنوان مي کنند، اما تحقيقات جديد نشان مي دهد رژيمهاي کم کربوهيدرات ، بيشتر اثر کاهش وزن خود را در 6ماه اول نشان مي دهند ولي پس از گذشت يک سال نتيجه آنها چندان مثبت ارزيابي نمي شود.
به علاوه حتي در 6ماه اول هم استفاده از آن براي بسياري از کاربران بي نتيجه بوده است ؛ اما آنچه مسلما بايد مورد توجه قرار گيرد، اين است که افرادي که از اين نوع رژيم پيروي مي کنند بايد رفتار تغذيه اي خود را کاملا تغيير دهند و درواقع عامل اصلي نتيجه گرفتن خود آنها هستند.
در اين رژيم غذايي ، ميزان و حجم غذايي هيچ تغييري نمي کند بلکه مصرف يک سري مواد مصنوعي مثل ماکاروني ، سيب زميني ، شيريني ، نوشابه ، آبميوه ، شکلات و... قطع مي شود.
اين افراد به علت آن که حجم کافي غذا دريافت مي کنند احساس گرسنگي ندارند، اما بايد اين موضوع مهم را در نظر گرفت که آنها نمي توانند براي مدت طولاني از خوردن اين گونه مواد خودداري کنند و در نتيجه نه تنها پس از مدتي به آنها روي مي آورند بلکه بررسي هاي بسياري حاکي از مصرف بيش از حد اين مواد هيدراتي به تلافي گذشته ها!
از سوي اين گروه است. به هر حال طرفداران اين رژيم بايد حتما تنوع غذايي را رعايت کنند و در ضمن اين پرهيز غذايي را بتدريج در برنامه خود قرار دهند.


رژيمهاي کم چربي
برخلاف رژيم کم کربوهيدرات ، اين نوع رژيمها اثر بلند مدت بسيار خوبي دارند. در واقع با حذف چربيها به عنوان مهمترين گروه غذايي کالري زا و با انتخاب گوشت ، ميان وعده ها و لبنيات کم چرب وزن مشخص به طور چشمگيري کاهش خواهد يافت.
آنچه طرفداران اين نوع برنامه غذايي بايد توجه داشته باشند اين است که علت اصلي کاهش وزن آنها کم شدن ميزان کالري مصرفي است.
پس اگر آنها هنگام اجراي اين رژيم ، شکلات هاي بدون چربي يا محصولات نشاسته اي را به مقدار زياد استفاده کنند نه تنها لاغر نخواهند شد بلکه به دليل نرسيدن يک گروه غذايي يعني چربي ها سلامت خود را هم به خطر انداخته اند.
در رژيمهاي کم چرب بايد سعي شود که از ميوه ها و سبزيهاي پر حجم و پر فيبر استفاده شود؛ هر چند اين مواد باعث پر شدن معده مي شوند، اما از آنجا که در چاشني روغن به کار نرفته بعد از گذشتن زمان کوتاهي احساس گرسنگي دوباره به فرد روي خواهد آورد.
افرادي که از اين نوع رژيم استفاده مي کنند بايد در مصرف وعده و ميان وعده هاي غذايي ، تعامل را رعايت کنند و با اراده قوي منتظر اثر آن در دراز مدت باشند.


نوشابه هاي رژيمي
رژيمهايي که تمام يا بخشي از وعده ها و ميان وعده هاي غذايي را با يکسري نوشيدني ها جايگزين مي کنند بتازگي طرفداران زيادي پيدا کرده اند. تحقيقات حاکي از اثر کوتاه مدت اين رژيمها بر تناسب اندام است.
نوشابه هاي رژيمي حدود 200 -250 کالري دارند و وقتي که جايگزين وعده هاي غذايي مي شوند کالري بسيار کمي را به بدن وارد مي کنند. بيشتر اين نوع نوشيدني ها براي افرادي که فرصت غذا خوردن را در طول روز ندارند يا از ميوه ها و سبزيها به اندازه کافي استفاده نمي کنند جذابيت بيشتري دارند؛ اما اين افراد به دليل تغذيه سبک در طول روز، دست به پرخوري هاي شبانه مي زنند.


نکته آخر
هميشه بايد در نظر داشته باشيد در صورتي که هدف اصلي ممانعت از پرخوري باشد هر رژيمي مي تواند براي کوتاه مدت موثر باشد، اما اگر هدف شما رسيدن به اندامي مناسب و بدني سالم است تنها با ادامه رعايت برنامه غذايي مي توانيد به هدف خود اميدوار باشيد.
در ضمن فراموش نکنيد که هيچکدام از اين رژيمها براي افرادي که به دنبال واکنش هاي عصبي احساسي پرخوري مي کنند موثر نخواهند بود و براي کمک به آنها بايد شيوه هاي زندگي شان را از نزديک بررسي کرد

ارسال پست

بازگشت به “بهداشت مواد غذايي”