10 نتیجه غیرمنتظره در تاریخ جام‌های جهانی

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1862
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 23 اسفند 1388, 3:42 pm
محل اقامت: کرمان/رفسنجان
سپاس‌های ارسالی: 10774 بار
سپاس‌های دریافتی: 12387 بار
تماس:

10 نتیجه غیرمنتظره در تاریخ جام‌های جهانی

پست توسط AGeNiS1 »

فرارو: نتایج غیر منتظره در جام جهانی فوتبال به امری طبیعی بدل شده است شاید بتوان گفت آخرین نتیجه عجیب شب گذشته رقم خورد جایی که انگلستان با تمام ستاره‌هایش در برابر الجزایر متوقف شد. اما قطعا نتیجه دیدار شب گذشته انگلستان آخرین نتیجه عجیب نخواهد بود و این روند ادامه پیدا خواهد کرد.

در بررسی جام‌های جهانی به نتایج شگفت انگیز فراوانی برمی‌خوریم که در ادامه به بررسی 10 مورد از آن‌ها می‌پردازیم.

اسپانیا0- 1 سوئیس- مرحله گروهی 2010

با حضور شیلی، هندوراس و سوئیس در گروه H انتظار می رفت اسپانیا قهرمان اروپا، که در چهار سال گذشته تنها یک بازی را واگذار نموده به راحتی تمام حریفان را از پیش رو بردارد.

ولی آنها در نخستین دیدار خود در دور گروهی، با باخت در مقابل سوئیس مواجه شده اند. لافوریا روخا در مالکیت توپ تیم برتر میدان بود، چندین فرصت گلزنی را از دست داد و تمام تلاش آنها با دفاع سرسخت سوئیسی ها به جایی نرسید. گل نیمه دوم گلسون فرناندس بر روی یک ضد حمله کافی بود تا روز، روز سوئیس باشد.

کره جنوبی2 – 1 ایتالیا- مرحله یک هشتم نهایی 2002

اگر به داوری این دوره از بازی ها دقت کنید، این نتیجه خیلی هم دور از انتظار نبود. ایتالیا با گل طلایی آن جونگ هوان بازیکن سابق پروجا از جام جهانی کنار رفت.

با این وجود، این حوادث پس از یکی از ننگین ترین مسابقات تاریخ جام های جهانی به وقوع پیوست. شاگردان جیووانی تراپاتونی یک گل طلایی سالم به ثمر رساندند که بایرون مورنو اکوادوری داور دیدار، آن را نپذیرفت و فرانچسکو توتی را هم به دلیل یک شیرجه اخراج کرد و این در حالی بود که تصاویر نشان می دادند او تنها تعادلش را از دست داده است.

در ضمن یک پنالتی مشکوک برای کره جنوبی گرفته شد و آنها برای انجام خطاهای عمدی نیز هیچ اخطاری دریافت نکردند. پس از این مسابقه، ایتالیایی ها ادعا کردند که با توجه به اینکه چهار گل صحیح آنها در دو بازی آخرشان مقابل کرواسی و مکزیک پذیرفته نشده، علیه آنها توطئه ای صورت گرفته است. البته اشتباهات داوری در دیدار کره جنوبی با اسپانیا در دور بعد، که به حذف اسپانیا انجامید بر این موضوع صحه گذاشت.

اسپانیا0-1 ایرلند شمالی –اولین مرحله گروهی 1982

نمایش اسپانیا در جام جهانی 1982 که در خاک این کشور برگزار می شد، با بدشانسی توام بود. آنها در 5 مسابقه فقط یک پیروزی به دست آوردند و تنها چهار گل به ثمر رساندند که دوتای آنها هم پنالتی های بحث بر انگیز بود.

در واقع اسپانیایی ها از مرحله گروهی هم بالا نیامدند اما داوری ها به سود آنها بود. در بازی اول با یک گل از هندوراس عقب بودند و تنها به لطف پنالتی جنجالی روبرتو اوفارته از شکست رهایی یافتند. پس از شکست مشکوک یوگسلاوی، در آخرین مسابقه گروهی با نتیجه تحقیرآمیز 1-0 مغلوب ایرلند شمالی شدند. جری آرمسترانگ گل پیروزی بخش را در والنسیا دو دقیقه پس از شروع نیمه دوم به ثمر رساند.

آرژانتین0-1 کامرون- مرحله گروهی 1990

جام جهانی 90 ایتالیا با یک نتیجه عجیب آغاز شد. آرژانتین مدافع عنوان قهرمانی و تیمی پرستاره بود که دیه گو مارادونا و کلودیو کانیجیا را در اختیار داشت. پیروزی در میلان، مقابل کامرونی که هرگز در جام جهانی یک بار هم پیروز نشده بود قطعی به نظر می رسید. اما آلبی سلسته بازی را با یک گل واگذار کرد. این در حالی بود که تیم آفریقایی بازی را با نه بازیکن به پایان رساند.

فرانسه0- 1 سنگال- مرحله گروهی 2002

مانند جام جهانی 90، جام جهانی 2002 هم با پیروزی شگفت انگیز یک تیم آفریقایی مقابل مدافع عنوان قهرمانی آغاز شد. فرانسوی ها که قهرمان اروپا هم به شمار می رفتند و بهترین گلزنان لیگ های فرانسه ،ایتالیا و انگلیس را در اختیار داشتند در برابر سنگال شکست خوردند. پاپا بوبا دیوپ در نیم ساعت اول گل پیروزی را وارد دروازه فرانسه کرد و پس از آن بازیکنان سنگال به انجام حرکات موزون پرداختند. فرانسه در دور اول بدون زدن حتی یک گل حذف گردید.

آلمان غربی1- 2 الجزایر- نخستین مرحله گروهی 1982

آلمان غربی قهرمان اروپا بود و تیمی پر از بازیکنان مطرح جهانی نظیر کارل هاینتس رومنیگه، پل برایتنر، هارالد شوماخر، پیر لیتبارسکی و اولی اشتیلیکه را در اختیار داشت. کسی انتظار برد الجزایر را نداشت ولی آنها با نمایشی درخشان، حریف نامی خود را متحیر کردند. رباح ماجر افسانه ای، دروازه آلمان غربی را گشود. رومنیگه در دقیقه 67 بازی را به تساوی کشاند اما لخدر بلومی گلی دیگر به ثمر رساند و الجزایر را پیروز میدان کرد.

انگلیس0 -1 آمریکا- نخستین مرحله گروهی 1950

آمریکا تیمی نیمه حرفه ای متشکل از معلمان، پستچی ها و کارگران ظرفشو بود. پس از اینکه انگلیس در بازی ابتدایی گروه 2 شیلی را شکست داد و آمریکا 3-1 مغلوب اسپانیا شد، انتظار می رفت سه شیرها با گل های زیاد به برتری دست یابند. با وجود حملات زیاد، انگلیسی ها موفق به گلزنی نشدند ولی جو گتجنس موفق شد در دقیقه 38 تنها گل بازی را برای آمریکا به ثمر برساند.

این نتیجه خیلی دور از انتظار بود و وقتی روزنامه های انگلیس چاپ کردند که تیمشان 1-0 مغلوب شده است، مردم این نتیجه را خیالی تصور می کردند و همه می گفتند که یک اشتباه تایپی اتفاق افتاده و انگلیس 10-0 یا 10-1 پیروز شده است.

مجارستان2 – 3 آلمان غربی- فینال 1954

مجارها وقتی برای رویارویی با آلمان غربی در فینال جام جهانی 1954 به برن سفر کردند، غیر قابل شکست به نظر می آمدند و 31مسابقه بود که شکست نخورده بودند که یکی از آنها پیروزی 6-3 مقابل انگلیس در ومبلی بود. مجارستان در دو بازی مرحله گروهی 17 گل به ثمر رساند که یکی از این بازی ها برد 8-3 مقابل آلمان غربی بود . بعد از آن، آنها با نتیجه 4-2 برزیل و اروگوئه، فینالیست های 1950 را نیز مغلوب کردند. در فینال مجارها در 8 دقیقه دو گل پیش افتادند اما سرانجام گل دقیقه 84 اوه ران موجب برتری مردان سپ هربرگر شد. این مسابقه در آلمان "معجزه برن" نامیده می شود.

کره شمالی1-0 ایتالیا- مرحله گروهی 1966

کره شمالی به دلیل انزوای این کشور کمونیستی با بازیکنانی گمنام پا به انگلیس گذاشت و به نظر می رسید آنها در پایان مرحله اول راهی خانه شوند. در بازی اول 3-0 مغلوب اتحاد جماهیر شوروی شدند و مقابل شیلی هم با یک گل عقب افتاده بودند و حذفشان قریب الوقوع بود اما گل دقیقه 88 سبب نجات آنها شد.

در آخرین بازی گروهی برابر ایتالیا با وجود بازیکنانی نظیر جاچینتو فاکتی، ساندرو ماتزولا و جیانی ریورا، این تیم بسیار قوی به حساب می آمد ولی گل دقیقه 42 پاک دو ایک موجب راهیابی کره شمالی به یک هشتم شد. در واقع او سرجوخه ارتش بود و پس از به ثمر رساندن این گل به گروهبانی ارتقا پیدا کرد. آنها در یک چهارم نهایی به مصاف پرتغال با بازیکنانی نظیر اوزه بیو و ماریو کولونا رفتند. در 25 دقیقه اول با سه گل پیش افتادند ولی با درخشش اوزه بیو سرانجام 5-3 مغلوب گشتند.

اروگوئه 2- 1 برزیل- گروه پایانی - 1950

نلسون رودریگس نویسنده مشهور برزیلی نوشت:"در همه جا یک فاجعه ملی چاره ناپذیر مثل هیروشیما وجود دارد. مصیبت و هیروشیمای ما، شکست مقابل اروگوئه در 1950 بود."

برزیل که در خاک خود بازی می کرد تنها به یک تساوی در دیدار پایانی مرحله گروهی نهایی نیاز داشت تا قهرمان جام جهانی 1950 شود. اروگوئه برای تصاحب جام به پیروزی برابر رقیبش که همه مردم برزیل بودند، نیاز داشت. مردمی که توقع چیزی کمتر از پیروزی آسان خانگی در ماراکانای ریودوژانیرو را نداشتند.
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”