رونمایی از اسکناس 10 هزار تومانی

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1929
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 24 فروردین 1389, 9:01 pm
محل اقامت: IRAN
سپاس‌های ارسالی: 2144 بار
سپاس‌های دریافتی: 7629 بار
تماس:

رونمایی از اسکناس 10 هزار تومانی

پست توسط HORLIKAN »

رونمایی از اسکناس 10 هزار تومانی

اسکناسهای 10 هزار تومانی به عنوان درشت ترین اسکناس کشور سه شنبه هفته جاری در مراسمی با حضور مسئولان بانک مرکزی رونمایی می‌شود.

به گزارش مهر، اسکناس های 10 هزار تومانی سه شنبه هفته جاری طی مراسمی با حضور مسئولان بانک مرکزی و بازدید از سازمان تولید اسکناس رونمایی خواهد شد. در فاز اول حداقل 150 میلیون قطعه اسکناس 10 هزار تومان طی سه ماه وارد بازار می شود.

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی برای اولین بار اواخر فروردین ماه امسال ر از ورود اسکناسهای 10 هزار تومانی به بازار تا پایان خردادماه امسال خبرداده و گفته بود: اسکناسهای درشت به صورت تدریجی جایگزین چک پول می شود.
براساس برنامه ریزی های بانک مرکزی، در فاز اول چک پولهای 50 هزار تومانی به منظور کنترل پولشویی از سطح جامعه جمع آوری می شود، ضمن اینکه بانک مرکزی قصد دارد چکهای باقی مانده با یک امضای خریدار به فروش برسد تا سیر طی شده توسط چکها مشخص شود.

پیش از اعلام برنامه انتشار اسکناس درشت 10 هزار تومانی به بازار، بانک مرکزی برنامه حذف صفرها از پول ملی را به عنوان یکی از برنامه های اصلاح پول ملی، درراستای اجرای طرح تحول اقتصادی دولت مد نظر قرار داده بود.

اما بانک مرکزی پس از بررسی، اعلام کرد که در حال حاضر نیازی به اجرای این برنامه نیست. به نظر می رسد اجرای برنامه حذف صفرها از پول ملی که در زمان رئیس کلی طهماسب مظاهری در بانک مرکزی مطرح شده بود، به پس از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها موکول شده است.

یکی از اهداف بانک مرکزی برای انتشار اسکناس 10 هزار تومانی، جمع آوری چک پولهای 50 هزار تومانی بانک مرکزی از سطح جامعه است. بهمنی بارها اعلام کرده است که انتشار چک پول وظیفه بانک مرکزی نیست و این بانک تنها برای ساماندهی وضعیت انتشار چک پولهای بانکها اقدام به این کار کرده است.

پیش از اینکه بانک مرکزی چک پولهای خود را وارد بازار نماید، بانکها چک پولهای خود را بدون پشتوانه که باعث خلق پول و افزایش نقدینگی می شد، وارد بازار می کردند. بانک مرکزی نیز طی یک برنامه به بانکها دستور داد که از انتشار چک پولهای خود جلوگیری نمایند.

به نظر می رسد که بهمنی موافق انتشار اسکناس های 50 هزار تومانی است؛ زیرا چند روز پیش در جمع خبرنگاران مطرح کرد که اگر بانک مرکزی مجوز انتشار اسکناس 50 هزار تومانی را داشت بلافاصله و همزمان می توانست به میزان چاپ اسکناس ها چک پول ها را از سطح جامعه جمع آوری کند.

مسئولان بانک مرکزی مطرح می کنند که با ورود اسکناسهای 10 هزار تومانی به بازار تغییری در حجم پول ایجاد نخواهد شد، زیرا معادل اسکناسهایی که وارد جامعه می شود، چک پول جمع آوری می شود. برهمین اساس، اسکناسهای جدید تاثیری بر افزایش تورم نخواهد داشت.

هم اکنون میانگین سرانه اسکناس در ایران 118 برگ است، این در حالی است که میانگین سرانه اسکناس در دنیا 14 تا 15 برگ است.
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________ 
 
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”