پرویز پرستویی 55 ساله شد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1862
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 23 اسفند 1388, 3:42 pm
محل اقامت: کرمان/رفسنجان
سپاس‌های ارسالی: 10774 بار
سپاس‌های دریافتی: 12387 بار
تماس:

پرویز پرستویی 55 ساله شد

پست توسط AGeNiS1 »

مهر: پرویزپرستویی متولد 1334 همدان دارای مدرک درجه یک هنری که معادل با کارشناسیاست. وی فعالیت هنری را در مراکز رفاه خانواده، خانه های جوان و کانونپرورش فکری کودکان و نوجوانان زیر نظر بهزاد فراهانی با نمایش "ماجرای یکمحل" آغاز کرد.
در کارنامه پرستویی، سیمرغ بلورین فجر شانزدهم بخاطر بازی در فیلم"آژانس شیشه ای" و سیمرغ بلورین فجر بیست و سوم بخاطر بازی در فیلم "بیدمجنون" مشهود است. بازیگری که با حضورهای متفاوت در فیلم های دفاع مقدسی،کمدی های فاخر و آثار اجتماعی توانست بسیاری از ظرفیت های بالقوه خود رابالفعل کند.
وی که بازیگری را با تئاتر آغاز کرد، پس از بازی در چند فیلم و مجموعهتوانست جایگاه خاصی بین بازیگران ایرانی پیدا کند. بازیگری که ریسک تجربهدر کارهای متفاوت را پذیرفت و کارنامه پربار سینمایی او 30 فیلم مختلف راشامل می شود که در میان آنها از فیلم های ماندگار سینمای دفاع مقدس تاآثار کمدی عام، کمدی های روشنفکرانه و ... می توان نمونه هایی پیدا کرد.
  تصویر 
  نمایی از فیلم "بیست"    
"دیار عاشقان" به کارگردانی حسن کاربخش اولینتجربه بازیگری سینمایی او در سال 1362 است. از نوع فیلمهایی که با رنگ وبو و نگاهی مستقیم به جنگ برای ارزشگذاری به آن در دهه شصت ساخته می شدندو به نوعی حضور پرستویی و کاراکتر بازیگری او را با جنگ و دفاع آمیختهکرد. هر چند این بازیگر هنوز فرصت لازم داشت تا مخاطبان خود را با تسلط وتکیه بر جلوه های بازیگری خود تحت تأثیر قرار دهد و تصویر ماندگار خود رادر اذهان ثبت کند.

"پیشتازان فتح" به کارگردانی ناصر مهدی پور درسال 1363 ساخته شد. فیلمی با تکیه بر وجوه اکشن و حادثه ای جنگ که به گروهدوازده نفری شناسایی و پاکسازی مین ها می پردازد که در واقع زمینه سازعملیات مستند "فتح المبین" شدند. فیلم با تکیه بر چهار معبر پاکسازی شدهتوسط این گروه که تعداد آشنای 12 نفر برایشان تعریف شده، کمتر به پرداختپررنگ شخصیت ها می پردازد و بیش از هر چیز هم خود را بر بخش سخت افزاریجنگ قرار می دهد. حضور پرستویی هم در این فیلم برگرفته از شکل گیری شمایلتاریخی او به عنوان رزمنده و هم در راستای نهادینه کردن دغدغه های خاص اودر فیلم های مرتبط با جنگ و جبهه قرار می گیرد.

فیلم های "مار" و "شکار" ساخته مجید جوانمرد، "سازمان 4" ساخته حسن جوان بخش محصول سال 1366 و "حکایت آن مرد خوشبخت"ساخته رضا حیدرنژاد محصول سال 1369 هستند. فیلم هایی که فقط به مثابهتجربه های متفاوت پرستویی ورای آثار دفاع مقدسی می تواند در پرونده اوجایگاهی پیدا کند.

"لیلی با من است" ساختهکمال تبریزی در سال 1374 بی شک فیلمی بود که فرصت دیده شدن بی واسطه بهاین بازیگر داد. فیلمی خاص در سینمای دفاع مقدس که تجربه موفقی در تلفیقکمدی و جنگ به شمار می رفت. پرستویی در این فیلم وجوهی از کنش و واکنشهای لحظه ای را به نمایش گذاشت که تسلط همه جانبه او را بر بازیگری وکنترل بر توانایی هایش را نشان می داد و او را به عنوان یک بازیگر باظرفیت های ناشناخته ای در حیطه کمدی مطرح کرد و ... شروعی بر حضور اینبازیگر در فیلم های این گونه سینمایی.

"مرد عوضی"ساخته محمدرضا هنرمند محصول سال 1376 است. فیلمی که نشان داد پرستویی کشفجدید و به حق سینمای کمدی است بدون آنکه ظرفیت و قابلیت های دیگر اوهنوز به طور کامل آشکار شده باشد. مردی که با پیوند عضو به نوعی ظاهر وهویتش هم دستخوش تغییراتی می شود.

"روانی"را داریوش فرهنگ در سال 1376 ساخت با فیلمنامه ای از جابر قاسمعلی. فیلمیبا حضور ستارگانی چون نیکی کریمی، خسرو شکیبایی و پرویز پرستویی که قصهدرگیری های ذهنی یک زن جوان را روایت می کند. فیلم از معدود حضورهایپرستویی است که چندان متناسب با قامت بازیگری او نمی نماید. پرستویی دراین فیلم با ژانر دلهره و ترس نقش شوهری را بازی می کند که فقط با تشویش وبحرانهای روحی همسرش مواجه می شود و ... کلیت فیلم حول محور زن و رابطهغیرمستقیم او با خسرو شکیبایی می گذرد که با حضور مولفه هایی چون پیشگویی،زن فالگیر و ... پررنگ می شود.

"آژانس شیشه ای"ابراهیم حاتمی کیا که در سال 1376 ساخته شد، بی اغراق فیلم نمونه وار دفاعمقدس و اثری ماندگار در حیطه سینمای جنگ و حتی در کارنامه بازیگران،کارگردان و عواملش باقی ماند. فیلمی که با انطباق بر قامت بازیگری پرستوییاو را و حاج کاظم را در هم ادغام کرد و دیگر پس از آن نمی شد او را بدونآن اسلحه در دست، بدون آن غرور سرکوب شده و بدون همه کشمکش هایی که هرلحظه دچارش بود، تصور کرد.

"روبان قرمز" راحاتمی کیا یک سال بعد ساخت. فیلمی که بار نمادین آن بر وجه رئالیسم سنگینیمی کرد ولی همچنان او را در قامت رزمنده ای مین یاب و منزوی با کشمکش هاییخاص و مشکل در برقراری ارتباط با دیگران مطرح کرد. پرستویی در این فیلم باتکیه بر کنش و واکنش های لحظه ای و نوع بدویتی که از خود به نمایش میگذارد توانست تفاوتی اساسی بین کاراکتر رزمندگانی که تا به حال بازی کردهقائل شود و نشان دهد که بازیگری است با قابلیت های مهار نشدنی و البتهغیرقابل پیش بینی که هنوز تا افتادن به ورطه تکرار فاصله دارد.

"مومیایی 3"محمدرضا هنرمند در سال 1378 ساخته شد که فیلم موفقی در ادامه "مرد عوضی"بود و با شناخت از قابلیت های کمدی پرستویی استفاده خوبی از حضور او درکنار بازیگرانی چون مهتاب کرامتی و ... داشت. "عشق شیشه ای"رضا حیدرنژاد در سال 1378 با وام گرفتن بخشی از نام "آژانس شیشه ای" قصدرویکرد سهل الوصول به گیشه داشت. کمدی سطحی که حضور پرستویی در نقش یکبازیگر نقش های فرعی و اکشن و رابطه عاطفی او در کنار حضور روابطی چوناستخدام آدمکش حرفه ای برای سر به نیست کردن خود و ... حضوری در حد واندازه کارهای کمدی او به همراه نداشت.

"شوخی"را همایون اسعدیان در سال 1378 ساخت. باز هم کمدی که با دریافتی سهلالوصول این بار از رابطه زوج پرستویی و حبیب رضایی در "آژانس ..." به نوعییک کمدی متوسط از آب درآمد. "موج مرده" حاتمی کیا درسال 1379 ساخته شد ولی مدتی در محاق توقیف باقی ماند. پرستویی این بار درقالب کاراکتر یک سردار سپاه که با همسر و فرزندش که از نسل جدید است دچارکشمکش است خوش درخشید اما دیده نشد. کشمکشی که به جامعه و قشر نظامی همتسری پیدا می کند و به نوعی تنهایی او را در پایبندی به آرمانهایی کهکمرنگ شده، برجسته می کند.
  تصویر 
  نمایی از فیلم "سیزده 59" 

"آب و آتش"فریدون جیرانی که در سال 1379 ساخته شد، از معدود انتخاب های نادرستاو است. پرستویی را در کاراکتر علی مشرقی، نویسنده ای که درگیر رابطه ایناخواسته با یک زن خیابانی می شود، نمی توان باور کرد. هر چند قصه، موقعیتو رابطه جسورانه ای که در فیلم طراحی شده، می توانست فرصت خوبی برای حضورمتفاوت او باشد ولی پرستویی نتوانست این شخصیت را به مهارت سایر بازیهایش جان ببخشد و ماندگار کند.

"عزیزم من کوک نیستم"محمدرضا هنرمند که تجربه خاصی در حیطه کمدی فانتزی بود در سال 1378نتوانست انتظارات از همکاری مجدد هنرمند و پرستویی را برآورده کند ویادآور "مرد عوضی" شود. هر چند پرستویی تلاش کرد از کاراکتر پدری کم درآمدکه به خاطر نیازهای به حق پسرش اتفاقی در مسیر آدم ربایی قرار می گیرد،چهره ای تازه ارائه دهد.

"دیوانه ای از قفس پرید"محصول سال 1381 با کارگردانی احمدرضا معتمدی ساخته شد. این بار پرستویی درقالب یک کاراکتر بازمانده از جنگ که دچار نقصان جسمی است در کنار علینصیریان و نیکی کریمی ظاهر شد. او تلاش کرد چهره ای متفاوت از یک بازماندهجنگ که بدل به قربانی بازی و طمع کاری می شود ارائه دهد ولی بازی او دراین کاراکتر به لیست طلایی نقش آفرینی هایش اضافه نمی شود.

"بانوی من"یدالله صمدی در سال 1381 کمدی بسیار متوسطی بود که نه برای پرستویی درعرصه کمدی وجه جدیدی به همراه داشت و نه ترکیب او با بازیگرانی چون کتایونریاحی و پانته آ بهرام و نه مثلث عشقی که چیزی ورای آثار کلیشه ای اینحیطه به همراه نداشت. کاری که در حد تکراری محض باقی ماند.

بازی کوتاه او در "دوئل" ساخته احمدرضا درویش در سال 1382 در قالب یک فرمانده درگیر در جنگ و پس از آن "کافه ترانزیت" کامبوزیاپرتوی در سال 1383 تجربه های دیگر پرستویی بودند. او در این فیلم در نقشیک برادر شوهر سنتی آذری قرار گرفت که کنش و واکنشی مطابق سنت و قومیت خاصخود داشت و به نوعی کلیشه ای راه می رفت، حرف می زد، اعتقاد داشت و حتیدستور می داد. در مجموع با لهجه آذری او سعی کرد هر چه بیشتر این کاراکتررا جان ببخشد ولی نتوانست تصویری ملموس از خود ارائه دهد.

بازی در "بید مجنون"مجید مجیدی در سال 1383 در نقش یک مرد کور که با عمل جراحی بینایی خود رابه دست می آورد و دوباره کور می شود، کاراکتری بود که انرژی زیادی از اینبازیگر گرفت و او هم تلاش حرفه ای خود را برای نزدیک شدن به این نقش بهکمک گرفت. کاراکتری که در عین چالش های درونی و بیرونی نوعی بازی حسی وزیرپوستی از این بازیگر طلب می کرد و پرستویی هم در این میان کمفروشی نکرد تا لیست طلایی خود را رنگین تر کند.

"به نام پدر"حاتمی کیا که در سال 1384 ساخته شد به گونه ای اجتناب ناپذیر ادامه سیرقهرمان همیشگی این فیلمساز این بار در موقعیت رویارویی با دخترش بود. بههمین جهت هم مولفه های آشنای حضور خود در فیلم های حاتمی کیا را وام گرفتتا این بار تقابل این پدر را نه با جامعه و نه با بیگانگان بلکه با دخترشترسیم کند و تاوان ناخواسته جنگیدن خود را به گونه ای غیرمستقیم دریافتکند.

"پاداش سکوت" ساخته مازیار میری است.فیلمی که با حرکت بر مسیر حضورهای موفق او در آثار دفاع مقدسی همان حس وحال و مولفه های آشنا را به مدد می گیرد که این نکته نمی تواندنقطه برجسته ای در کارنامه این بازیگر محسوب شود. در این فیلم در کنارپرستویی که به نوعی از بازی خود در نقش حاج کاظم در "آزانس شیشه ای" واممی گرفت ، سیما تیرانداز، جعفر والی، آتیلا پسیانی، متاب کرامتی و... بازیکردند.

"صد سال به این سالها" آخرین ساختهسینمایی سامان مقدم است که هنوز امکان اکران عمومی پیدا نکرده است. فیلمیکه به روایت تاریخ ایران در سالهای قبل و بعد از انقلاب می پردازد.پرستوی، رضا کیانیان و فاطمه معتمد آریا از بازیگران اصلی آن هستند. وی دراین فیلم نقش مردی را بازی می کند که حوادث انقلاب مسیر زندگیش را تغییرمی دهد و در پایان با شخصیت اصلی همراه می شود.

"بیست"فیلمی از عبدالرضا کاهانی که اولین جایزه بین المللی را برای وی به عنوانبهترین بازیگر مرد از جشنواره باتومی به ارمغان آورد. وی در این فیلم نقشآقای سلیمانی صاحب رستورانی را بازی می کند که قرار است 20 روز دیگر بهدلیل مشکلات روحی و جسمی که وی دارد به فروش گذاشته شود. پرستویی در بیستبازیگر نقشی است که به بیماری افسردگی و وسواس دچار است که هر چند روزیکبار به دیدن یک روانپزشک می رود. این نقش یکی از مهترین نقش های وی درسالهای اخیر است که با یک بازی درونی و با فاصله از نقش های قبلی اینبازیگر به تصویر کشیده شده است.

"سیزده 59"عنوان آخرین کار سامان سالور است که به تازگی فیلمبرداری ان به پایانرسیده است و هم اکنون در مرحله فنی قرار دارد. از عکس های به نمایش درآمده از این فیلم مشخص است وی اینبار نیز بازی متفاوتی ارائه کرده است.
ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”