پیشگوییهای اشتباه در مورد تکنولوژی

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1378
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 6 فروردین 1387, 12:10 pm
محل اقامت: شهرکرد
سپاس‌های ارسالی: 4214 بار
سپاس‌های دریافتی: 8330 بار

پیشگوییهای اشتباه در مورد تکنولوژی

پست توسط FREE MAN »

  بینی آینده چندان ساده و آسان نیست، به همین دلیل است که پیشگویان و اختربینان سعی دارند تا حد ممکن پیش بینی‌های خود را در هاله یی از ابهام بیان کنند اما در دنیای به سرعت متحول شونده فناوری‌های برتر، آینده از آن کسانی است که آن را با دقت و صحت زیاد پیش بینی می‌کنند. البته باید در نظر داشت که حتی بهترین پیشگویان نیز ممکن است در پیش بینی‌های خود اشتباه کنند، در نتیجه می‌توان تعداد موارد پیشگویی های این مقاله را چندین برابر کرد. با این همه من در این مقاله چند مورد از پیشگویی‌های اشتباه 60 سال اخیر را که توجهم را به خود جلب کرده است، ذکر می‌کنم.  
  پیش بینی  
 «فکر می‌کنم در کل جهان به حدود پنج دستگاه کامپیوتر نیاز باشد». 
  واتسون رئیس IBM، سال  
  آغاز دوران صنعت کامپیوتر هیچ کس به درستی نمی‌دانست این فناوری نوظهور ما را به کجا می‌برد. اما انفجار محاسبه‌های رومیزی که باعث شد طی50 سال گذشته کامپیوترهای شخصی وارد خانه تقریباً همه امریکایی‌ها شود، چیزی بود که بیشتر آینده نگرهای میانه قرن گذشته آن را در نظر نگرفته بودند. گذشته از اینها هنگامی‌که توماس واتسون رئیس IBM کلمه «کامپیوتر» را به کار می‌برد، منظورش «ماشین‌های محاسبه دارای لوله خلأ» بود که به اندازه یک خانه بودند. هنوز هم درست است که بگوییم افراد کمی‌هستند که بدون توجه به اندازه میز کارشان، خواهان یکی از آن کامپیوترها باشند.البته IBM هنوز هم به کار تجاری خود ادامه می‌دهد. 
  پیش بینی  
 «تلویزیون رونق چندانی نخواهد داشت و بازار آن پس از شش ماه کساد می‌شود. مردم خیلی زود از اینکه هر شب به یک جعبه چوبی زل بزنند، خسته می‌شوند». 
  زاناک مدیر اجرایی فوکس قرن بیستم، سال  
  سال 1964، موقعیت شغلی داریل زاناک در تاریخ صنعت سرگرمی‌به قدر کافی تثبیت شده بود، چراکه وی به عنوان مدیر اجرایی و تهیه کننده فیلم بیش از 100 فیلم سینمایی برای پرده بزرگ نقره یی (سینما) تهیه کرده بود. با این حساب چه کسی می‌تواند وی را به خاطر کم اهمیت تلقی کردن قدرت صفحه آبی کوچک (تلویزیون) سرزنش کند. من فکر می‌کنم اگر زاناک امروز زنده بود، او هم مثل همه ما با دیدن برنامه های جدید تلویزیون هیپنوتیزم می‌شد. 
  پیش بینی  
 «احتمالاً تا 10سال آینده جاروهایی با نیروی هسته یی تولید و به بازار عرضه می‌شود». 
  لویت رئیس شرکت لوی وکیوم، سال  
  دهه 1950 تنها موضوع بدیهی این بود که انرژی اتمی‌اجتناب ناپذیر است، بنابراین وقتی الکس لویت رئیس شرکت تازه تاسیس جاروسازی نیوجرسی از روزهایی خبر داد که طی آن در خانه هر فرد امریکایی یک جارو با نیروی اتمی‌هست که خاکروبه ها را می‌مکد، چندان موجب شگفتی کسی نشد. به یاد داشته باشید این ادعا زمانی مطرح شد که رنگ ها را با رادیوم آغشته می‌کردند تا بوم نقاشی در تاریکی بدرخشد. در آن زمان کاربردهای صلح آمیز مواد رادیواکتیو را همانند کاربرد آزبست بی خطر می‌دانستند. 
  پیش بینی  
 «هیچ دلیلی وجود ندارد که کسی بخواهد در خانه اش کامپیوتر داشته باشد». 
  اولسن بنیانگذار شرکت دیجیتال اکویپمنت در سال  
  دیجیتال اکویپمنت با عرضه محصولات جدید در10 سال گذشته مشهور شده است، اما در دهه 1970 این شرکت یکی از شرکت های مهم در عرصه محاسبه بود. توجیه گران این نظر اولسن رئیس شرکت دیجیتال اکویپمنت می‌گویند وی این سخن را زمانی ابراز کرده است که کامپیوتر های شخصی به شکلی که ما امروزه می‌شناسیم هنوز اختراع نشده بود اما باید دانست کامپیوترهای شخصی همانند MISA Altair دو سال پیش از آن وارد بازار شده بود. به بازار آمدن کامپیوترهای شخصی IBM چهار سال پس از این ابراز نظر اولسن باعث شد این نظر به عنوان یکی از پیش بینی های بزرگ اشتباه دنیای فناوری شناخته شود. 
  پیش بینی  
 «همه پیش بینی‌هایی که امروزه درباره سال 1996 صورت می‌گیرد، بیانگر ادامه رشد شدید اینترنت است. اما من پیش بینی می‌کنم اینترنت به زودی به سرنوشت ابرنواختر دچار می‌شود و در سال 1996 مرگ فاجعه بار آن روی می‌دهد». 
  متکالف بنیانگذار 3com، سال  
  علاوه بر اینکه یکی از پیشگویان افسانه یی تکنولوژی و فناوری است و علاوه بر اینکه به خاطر ابداع اینترنت بسیار از وی تقدیر شد، یکی از ستون نویس های نشریه Infoworld است. و در همین نشریه بود که متکالف تاسف انگیزترین اظهارنظر عمرش را بیان کرد. در حقیقت او حتی قول داد اگر این پیشگویی غلط از آب درآمد، حرفش را پس بگیرد. متکالف برای حفظ اعتبار خود، به قولش عمل کرد و در سال 1999 طی یک سخنرانی کنفرانس بین المللی وب جهان گستر، نسخه یی از پرینت آن مقاله را با آب مخلوط کرد و پیش چشم تعداد زیادی از حاضران خورد.  
  پیشگویی  
 «اپل مرده است». 
  میروالد مسوول قبلی فناوری مایکروسافت سال  
  باید اذعان کرد زمانی که ناتان میروالد این گونه اظهارنظر کرد، تقریباً همه کسانی که در صنعت کامپیوتر بودند، فکر می‌کردند زمان مرگ اپل فرا رسیده است. 
  کسی می‌توانست پیش بینی کند یک دهه بعد همان شرکت به شدت سهمش را در بازار کامپیوترهای شخصی افزایش دهد و همزمان بخش عمده بازار موسیقی دیجیتال را به خود اختصاص دهد و به سرعت بر بازار گوشی های هوشمند تلفن همراه مسلط شود؟ 
  پیش بینی  
 «تا دو سال دیگر مشکل اسپم حل می‌شود». 
  گیتس بنیانگذار مایکروسافت، سال  
  تخمین های کنونی حدود 92 درصد از کل پیام های ای میل در سرتاسر جهان را اسپم (پیام‌های تبلیغاتی ناخواسته) تشکیل می‌دهد. و به نظر نمی‌رسد به این زودی ها نیز این مشکل حل شود.  
 : گروه سرگرمی سیمرغ  
 .seemorgh.com/ 
زنده بودن حرکتی افقی است از گهواره تا گور و زندگی کردن حرکتی عمودی است از زمین تا آسمان
[FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma][HIGHLIGHT=#fef8e0]انسان ها دو دسته اند: آن هایی که بیدارند در تاریکی و آن هایی که خوابند در   
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 4347
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 23 اسفند 1384, 1:14 pm
محل اقامت: کرج پلاک 43!
سپاس‌های ارسالی: 6689 بار
سپاس‌های دریافتی: 12079 بار
تماس:

Re: پیشگوییهای اشتباه در مورد تکنولوژی

پست توسط Mohammad 1985 »

البته همین حضرت گیتس در حدیثی فرموده بودند که هیچ گاه کامپیوترهای شخصی به رم بیشتر از 640 کیلوبایت احتیاج پیدا نمی کنن !!! ( سی پی یو های امروزی چند برابر این مقدار فقط کش دارن ! )
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”