طرح تعویض لوازم خانگی پرمصرف

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1929
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 24 فروردین 1389, 9:01 pm
محل اقامت: IRAN
سپاس‌های ارسالی: 2144 بار
سپاس‌های دریافتی: 7627 بار
تماس:

طرح تعویض لوازم خانگی پرمصرف

پست توسط HORLIKAN »

معاون توانیر با بیان اینکه برخی لوازم خانگی موجود در بازار بیش از حد استاندارد برق مصرف می کنند، گفت: در صورت تامین اعتبار لازم، لوازم خانگی پرمصرف مردم جمع آوری و با لوازم خانگی کم مصرف یارانه‌ای جایگزین می‌شوند.

غلامرضا خوش خلق در گفتگو با مهر گفت: توانیر در نظر دارد همانند مقطعی که لامپ کم مصرف در میان مردم به صورت گسترده توزیع شد، طرح تعویض و جمع آوری لوازم خانگی پرمصرف را اجرایی کند، البته این طرح هنوز نهایی نشده است چراکه به طور قطع ابتدا باید تولیدکنندگان پاسخگوی نیاز تولید باشند.

معاون توانیر افزود: مسلم آن است که اجرای این طرح، منابعی به مراتب بیش از منابع مالی اجرای طرح توزیع لامپهای کم مصرف را می طلبد. توانیر در حال حرکت به این سمت است که جامعه را به سوی استفاده از تجهیزات کم مصرف هدایت کند، چراکه با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، استفاده از این تجهیزات به اقتصاد خانوار نیز کمک می کند.

وی تصریح کرد: توانیر در مورد کولرهای گازی که با سیستم خورشیدی کار می کند نیز اقداماتی را در دست انجام دارد، چراکه مصرف این کولرها، 50 درصد کمتر از مصرف کولرهای گازی است. بر این اساس، طرح پایلوتی در دست اجرا است که اگر به نتیجه برسد، به تولیدکنندگان داخلی، ساخت اینگونه کولرها را توصیه خواهیم کرد.

به گفته خوش خلق، اگر تولیدکننده ای می خواهد در داخل کشور تولیدی داشته باشد، قدر مسلم باید مورد حمایتهای دولت قرار گیرد، این درحالی است که توانیر توصیه هایی را در رابطه با ساخت یخچال و کولر آبی نیز برای بهینه سازی مصارف انرژی به تولیدکنندگان ارایه کرده است.

جلوگیری از واردات کالاهای پرمصرف

خوش خلق گفت: دستورالعملی تهیه شده که بر مبنای آن، قرار شده است توانیر با مکاتبات اولیه ای که با موسسه استاندارد صورت داده است، بتواند به صورت قانونمند از واردات تجهیزات پرمصرف به داخل کشور خودداری کند به نحوی که میزان مصرف واقعی هر کالا، منطبق با آنچه باشد که به عنوان برچسب انرژی بر روی کالا نصب شده است.

وی اظهار داشت: در مورد لامپهای کم مصرف نیز مشاهده شده که لامپهایی با کیفیت پایین، گرانتر و با وات کمتر از میزانی که بر روی مشخصات آن نصب شده است، وارد کشور شده اند که توانیر، مسائل را از طریق موسسه استاندارد و وزارت بازرگانی در حال پیگیری دارد.

به گفته معاون توانیر، مکاتباتی با وزارت بازرگانی صورت گرفته تا سود و عوارض گمرکی این کالاهای پرمصرف را بالا برند.
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________ 
 
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”