آخرين رده بندي خودروهاي توليد ايران

در اين بخش مي‌توانيد جديدترين اخبار خودرو را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, RAHVAR, Mohsen1001, شوراي نظارت

ارسال پست
Commander
Commander
پست: 3324
تاریخ عضویت: چهارشنبه 3 اسفند 1384, 2:15 am
سپاس‌های ارسالی: 941 بار
سپاس‌های دریافتی: 1474 بار
تماس:

آخرين رده بندي خودروهاي توليد ايران

پست توسط Mohsen1001 »

با كيفيت‌ترين خودروهاي ساخت داخل مشخص شدند

1385/05/09

بر اساس آخرين بررسي‌هاي وزارت صنايع خودرو نيسان ماكسيما با كيفيت ترين خودرو و پاژن بي كيفيت ترين خودرو ساخت داخل است.

به گزارش خبرنگار صنعت خودرو ايسنا، بر اساس آخرين رده‌بندي‌ها انجام شده در خرداد امسال، نيسان ماكسيما، مزدا 323 و زانتيا به عنوان با كيفيت‌ترين خودروهاي ساخت داخل شناخته شده‌اند.

در آخرين بررسي عملكرد صنايع خودروسازي ايران كه از سوي شركت سهامي سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران اعلام شده است، نيسان ماكسيما، ‌ مزدا 323، زانتيا، پژو 206 صندوقدار، پاجرو، پژو 206، نيسان رونيز، هيوندايي اونته، ريو، هيوندايي ورناي و فولكس گل در حد خيلي خوب هستند و باكيفيت‌ترين خودروهاي ساخت داخل شناخته شده‌اند.

البته با اينكه اين خودروها در حد استاندارد خيلي خوب شناخته مي‌شوند، اما ايرادات فني در آنها كم نيست؛ به طوري كه نمره منفي نيسان ماكسيما، ‌ مزدا 323، زانتيا، پژو 206 صندوقدار، پاجرو، پژو 206،‌ نيسان رونيز، هيوندايي اونته، ريو، هيوندايي ورناي و فولكس گل به ترتيب 80، 98، 92، 101، 104، 105، 110، 120، 127 و 130.2 و 130.7 گزارش شده است.

نكته‌اي كه در زمينه توليدات باكيفيت خودروسازان داخلي مي‌توان گفت، اين است كه همه اين خودروها تحت نظارت شديد كارخانه‌هاي مادر مانند نيسان، پژو و مزدا در ايران توليد مي‌شوند. البته همه اين خودروها به غير از پژو 206 كه بيش از 60 درصد داخلي سازي شده است، داخلي‌سازي كمي دارند.

در رده خودروهاي باكيفيت خوب نيز به ترتيب خودروهاي موسو، پژو 405 توليد خراسان، پژو پارس، سمند، پژو 405 قرار دارند؛ به صورتي كه موسو داراي 137 و پژو 405 داراي 280 امتياز منفي است. موردي كه در اين آمار جلب نظر مي كند تفاوت حدود 50 امتيازي كيفيت پژو 405 استان خراسان و توليدات تهران است مديران ايران خودرو خراسان در اين باره معتقدنند خطوط توليدي خراسان انعطاف پذيري بيشتري نسبت به تهران دارد.

در رده بعدي كيفيت نيز كه امتيازات منفي به صورت چشمگيري زياد شده است، پرايد توليد سايپا، پرايد توليد پارس خودرو، پرايد 141، پژو آر.دي و پرايد هاچ بك قرار دارند به گونه‌اي كه پرايد با امتياز 330 و پژو آردي با كيفيت 452 نمره منفي چندان با كيفيت به نظر نمي‌رسند.

حال آنكه اين خودروها تقريبا ارزان ترين خودروهاي بازار خودرو ايران هستند.

در سطح خودروهايي كه حداقل كيفيت را دارند نيز نام رنو پي‌.كي با 567 نمره منفي و پاژن با 600 نمره منفي همچنان خودنمايي مي‌كند كه به نظر كارشناسان خط توليد فرسوده و طراحي غلط اين خودرو و بي‌توجهي به كيفيت آن به صورت چشمگيري امتيازات منفي اين خودروها را افزايش داده است.

در خودروهاي وانت نيز وانت نيسان پيكاب با 121نمره منفي تنها خودرويي است كه در حد استاندارد خيلي خوب قرار دارد.

به گزارش ايسنا، آمارهاي وزارت صنايع و معادن نشان مي‌دهد كه كيفيت خودروهاي ايراني تا حدودي بهتر شده است. البته هنوز اوضاع كيفيت با نقطه مطلوب خود فاصله دارد؛ به طوري كه اگر به استاندارد كيفي در اروپا با حداكثر20 نمره منفي توجه كنيم، عمق نامطلوب بودن كيفيت خودروها در ايران بيشتر مشخص مي‌شود.

اما واقعا دليل كيفيت پايين در خودروها چيست؟ خطوط توليد، نحوه مديريت و نيروي انساني و رضايت كاركنان در توليد خودرو نقش اساسي دارد. در بسياري از موارد نيز كيفيت ارتباط مستقيم با نيروي متخصص در خطوط توليدي و بخصوص بخش كنترل كيفيت دارد. شايد در بسياري از موارد افرادي كه تكنسين تاسيسات هستنند و از قطعات و مكانيزم خودرو هيچ اطلاعي ندارند، در خطوط توليد و در قسمت ارزيابي كيفيت فعاليت مي‌كنند.

از طرفي ايراد فني بسياري از خودروهاي ايراني در مركز كنترل كيفيت مشخص مي‌شود، اما به دليل بالا بودن قطعات معيوب، طبق عرف موجود در كشور، برطرف كردن آن به دوران گارانتي محول مي‌شود و خودرو تحويل مشتري مي‌شود.

قطعه سازان نيز در تعيين كيفيت خودرو نقش موثري دارند. درحال حاضر توليد به شكل مهندسي معكوس در قطعه سازان ايراني مرسوم است در اين ميان برخي قطعه‌سازان ايراني به دليل نداشتن نقشه‌ و دانش فني توليد يك قطعه سعي مي‌كنند قطعه را كپي سازي و بدون آنكه مواد و يا روش توليد آن را بدانند، توليد كنند. البته تعدادي از قطعه سازان ايراني با بستن قرارداد دانش فني يا سرمايه گذاري مشترك چنين مشكلي ندارند، اما معمولا براي هر قطعه در ايران، قطعه‌سازان فراواني وجود دارند و حال اين شانس مشتري است كه قطعه‌ يك قطعه‌ساز خوب بر روي خودرويش نصب شده باشد و يا قطعات يك قطعه ساز كپي كار.

تصویر
ارسال پست

بازگشت به “تازه‌ها و اخبار خودرويي”