شیوه جدید غرب برای مانع سازی در برنامه هسته ای ایران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1862
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 23 اسفند 1388, 3:42 pm
محل اقامت: کرمان/رفسنجان
سپاس‌های ارسالی: 10773 بار
سپاس‌های دریافتی: 12387 بار
تماس:

شیوه جدید غرب برای مانع سازی در برنامه هسته ای ایران

پست توسط AGeNiS1 »

  فایننشال تایمز انگلیس در گزارشی از شیوه جدید سازمان های جاسوسی کشورهای غربی برای مانع سازی در برنامه هسته ای ایران پرده برداشت.      گزارش [External Link Removed for Guests]، فایننشال تایمز می نویسد: برنامه هسته ای ایران در 12 ماه گذشته با مشکلات سریالی روبه رو شده است و همین موضوع باعث شد تا مسئله خرابکاری سازمان های جاسوسی غربی به میان بیاید.

هم اکنون بحث و جدلی در تهران درباره این موضوع وجود دارد که بروز مشکلات در برنامه هسته ای ایران به دلیل خرابکاری های سازمان های جاسوسی غربی، تحریم ها یا ناکارآمدی دانشمندان هسته ای ایران صورت گرفته است.

به نوشته این روزنامه انگلیسی، این مشکلات فنی در برنامه هسته ای ایران باعث شده تا توانمندی های غنی سازی تهران کاهش بیابد. ایران در یک سال اخیر، شمار سانتریفیوژهای خود را در تاسیسات نطنز افزایش نداده و با مشکلاتی در دیگر بخش های هسته ای خود نیز روبه رو است.

تحلیلگران امنیتی می گویند عملیات های مخفیانه سازمان های جاسوسی غربی در حال اجراست تا برنامه های هسته ای ایران با مشکلاتی رو به رو شود.

یک شخصیت دانشگاهی که خواست نامش فاش نشود می گوید: فعالیت های جاسوسی و خرابکاری برای تاخیر در برنامه هسته ای ایران در جریان است گر چه رسیدن به این اهداف تضمین نشده است اما شمار زیادی از سانتریفیوژهای ایران به کلی خراب شدند و اخیرا تقریبا نیمی از این دستگاه ها، تعویض شدند.

"دیوید اولبرایت" بازرس سابق هسته ای و رئیس فعلی مرکز عالی علوم و امنیت بین المللی آمریکا نیز اظهار داشت: انگلیس، آمریکا و اسرائیل تلاش می کنند از طریق شرکت های غربی، وسایل و تجهیزات هسته ای تقلبی را در اختیار ایران قرار دهند.      افزود: آنها تلاش می کنند از این طریق به تخریب برنامه هسته ای ایران بپردازند. به ویژه که ایران به دلیل تحریم های بین المللی به شدت نیازمند واردات تجهیزات هسته ای از دیگر کشورهاست. ایران اکثرا تجهیزات هسته ای خود را از طریق واسطه های نامعلوم تهیه می کند تا بتواند تحریم ها علیه خود را دور بزند.

"مایکل اولدر" کارشناس و تحلیلگر برنامه هسته ای ایران در مرکز وودرو ویلسون در واشنگتن آمریکا نیز می گوید: سازمان های جاسوسی غربی به شدت تلاش می کنند تا از تکیه ایران به واردات، سوء استفاده کنند و تجهیزات تقلبی را از این طریق به ایران منتقل و برنامه هسته ای این کشور را با مشکل مواجه کنند.      گزارش روزنامه فایننشال تایمز در حالی منتشر می شود که در یک سال گذشته ایران سطح غنی سازی خود را از پنج درصد به نزدیک 20 درصد نیز افزایش داد. این اقدام بدون فعالیت های منظم غنی سازی غیرممکن است و همین موضوع صحت گزارش این روزنامه را زیرسوال می برد. 
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”