برادر کوچک‌تر "امارات" را باید تحمل کرد!

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 198
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 19 اردیبهشت 1389, 11:51 pm
محل اقامت: خانه
سپاس‌های ارسالی: 636 بار
سپاس‌های دریافتی: 561 بار

برادر کوچک‌تر "امارات" را باید تحمل کرد!

پست توسط kandoo »

امید سلیمی بنی :گفتگو با دکتر حمید رضا آصفی سفیر سابق ایران در امارات

تصویر


آقای آصفی معاونت رئیس جمهور و رئیس سازمان گردشگری گفته از وزارت امور خارجه برای لغو تورهای ایران به امارات کسب تکلیف کرده، به اعتقاد شما آیا چنین موضعگیری برای مشکلات فی مابین درمان تلقی می شود؟
باید دید لغو تورها به چه دلیل می خواهد صورت بگیرد. اول باید دلایل را بررسی کنیم. تا آن دلایل بررسی نشود، هر تصمیم گرفته شود، خیلی دقیق نخواهد بود. ممکن است لغو تورها به این دلیل باشد که برخی مسئولان اماراتی حرفهای را زده اند و زمانی ممکن است دلیل آن برخورد بد اماراتیها با ایرانیها باشد.
حمید بقایی رئیس سازمان گردشگری و کاظم جلالی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از هر دو دلیل نام برده اند؟
فرض بگیریم هر دو دلیل هم وجود داشته باشد. یادمان نرود امارات همسایه دیرینه ماست. حجم مبادلات و رابطه ای که داریم بیش از 17 میلیارد دلار در سال است. طبیعت رابطه ما با امارات دو جانبه است. از سوی دیگر در امارات هم مانند هر کشور دیگری، وحدت نظر نسبت به روابط با ایران در بین مسئولان وجود ندارد. الان روابط اماراتی ها با سعودیها شکننده تر است تا روابطشان با ایران. ثانیا یادمان باشد بیگانگان به دنبال اختلاف انداختن در بین کشورهای منطقه هستند و یارگیری می کنند تا ایران را در منطقه منزوی کنند.
منظورتان آمریکاییها هستند؟
بله، نباید از یاد برد اماراتیها زیر فشار آمریکایی ها هستند. در اصل آمریکایی ها خیلی علاقه دارند ایران را در منطقه منزوی کنند و با اختلاف افکنی و یارگیری بین تصمیم گیران کشورهای منطقه، برای خودشان نفوذ در آن کشورها را رقم بزنند. هنر ما این است که نگذاریم آمریکاییها در اهداف شوم خود موفق شوند.
ولی گفته می شود باید به رفتارهای نامناسب اماراتیها پاسخ قاطعی داد تا به تعبیر کاظم جلالی "فرصت دریده گویی" بیشتری پیدا نکنند؟
من خوشحالم وزارت امور خارجه امارات، حرفهای سفیر آن کشور در آمریکا را رد کرد. این نشان می دهد حرفهای آن فرد، مواضع رسمی دولت امارات نبود. از طرف دیگر وقتی رفتار نامناسبی از اماراتی ها نسبت به ایرانیها سر می زند، باید برای حفظ کرامت و شان ایرانیها تلاش کرد. این هزینه می برد. ببینید! دو دیدگاه وجود دارد. یک دیدگاه می گوید اگر آنها بدرفتاری کردند، تورها را قطع کن و آنها را تنبیه مالی کن. یک دیدگاه دیگر که با مبانی رفتار عقلایی دستگاه دیپلماتیک سازگارتر است می گوید ریشه مشکل را پیدا کن و آن را ریشه ای حل کن. اگر سفرهای تفریحی ایرانیان به مقصد امارات لغو شود، معلوم است به دلیل حجم گسترده روابط اقتصادی و تجاری دو کشور، اماراتیها بیشتر از ما متضرر می شوند. ولی سئوال اصلی در این است که چه بکنیم تا مشکلات فی مابین به صورت ریشه ای حل شود. با توجه به مسایلی که در روابط ایران و امارات هست، دلیلی وجود ندارد ایران دست به کاری بزند که با مبانی عقلایی دیپلماسی خارجی سازگار نیست. نباید با تصمیمات عجولانه، آمریکایی ها را در یارگیری منطقه ای موفق کنیم.
پس با این حساب، شما توصیه ای برای لغو تورها برای تنبیه طرف مقابل ندارید؟
من دوست ندارم توصیه کنم لغو کنید یا نکنید. باید جایگزین برای این لغو پیدا شود. اگر برخی افراد فکر می کنند با لغو تورها مشکل حل می شود، بروند لغو کنند. اما اگر با لغو تورها مشکلی حل نمی شود و رفتارهای نامناسب همچنان ادامه دارد، باید دید چه کار باید کرد. این جاست که می گویم لغو تورها باید آخرین اقدام باشد. هنر ما این است که نگذاریم تئوریهای مخرب جداسازی کشورها از ایران که توسط آمریکایی ها دنبال می شود، ثمر بدهد. شرط برادر بزرگ بودن ایران در منطقه، بالا بردن صبر و تحمل است، ولو اینکه از سوی برادران کوچکتری برخی اوقات شاهد رفتارهای نابهنجار باشد.
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”