همه چیز در مورد قلب انسان . همراه تصویر متحرک

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: همه چیز در مورد قلب انسان . همراه تصویر متحرک

پست توسط رونین »

سلام دوست عزیز :razz: :razz:
مگه تازه عضو شدی؟؟؟!!

من همیشه که نیستم! تازه این مطلب رو چند وقت پیش فرستادم و شما امروز سوال کردید یه کمی صبر کن حداقل چند روز!!

1- نحوه انجام طبق مورد بالا باشد درست است ممکن است آب کم ریخته باشی یا زیاد جوشیده باشد یک بار جوشیدن کافی است
2-در مورد سنین بالا یه آزمایش هم لازمه چون در مورد ارسالی سیر هم به کار رفته
3-کسی از داروی گیاهی نمرده اما مشکل شما دقیقا چیه که میخوای مصرف کنی ؟؟؟
4- من پیگیر متن ارسالی خودم هستم اما اگه دوست داری از شخص دیگه ای بپرسی مختاری!
5- مایع بدست امده یه کم کمتر از حد انتظار است مشکلی نداره
6-علت استفاده از لیموی شیرازی بزرگی اونه وگرنه با لیموهای کوچک فرقی ندارن که دوست من
ممنون از سوال شما باز اگه سوالی بود در خدمتیم :razz:
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار

زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر

پست توسط رونین »

وريدهاي‌ واريسي‌

وريدهاي‌ واريسي‌
varicose veins

اطلاعات‌ اوليه‌

توضيح‌ كلي‌

بيماري‌ وريدهاي‌ واريسي‌ عبارت‌ است‌ از اتساع‌ و پيچ‌خوردگي‌ دايمي‌ وريدها (معمولاً در پا). در بزرگسالان‌ شايعتر است‌ و مي‌تواند وريدهاي‌ سطحي‌، عمقي‌ و رابط‌ بين‌ وريدهاي‌ سطحي‌ و عمقي‌ را درگير كند. وريدهاي‌ لب‌هاي‌ مهبل‌ در طول‌ بارداري‌ و وريدهاي‌ اطراف‌ مقعد (هموروئيدها) نيز ممكن‌ است‌ واريسي‌ شوند.
علايم‌ شايع‌
وريدهاي‌ بزرگ‌، بدشكل‌، شبيه‌ مار و كبود كه‌ در حال‌ ايستاده‌ از زير پوست‌ قابل‌ رؤيت‌ هستند. بيشتر در پشت‌ ساق‌ يا داخل‌ پا از مچ‌ تا كشاله‌ ران‌ ظاهر مي‌شوند.
ناراحتي‌ مبهم‌ و درد در پاها به‌ويژه‌ پس‌ از ايستادن‌
خستگي‌
علل‌
وريدهاي‌ پاها در هر چند سانتيمتر دريچه‌هايي‌ يك‌طرفه‌ دارند كه‌ به‌ بازگشت‌ خون‌ به‌ قلب‌ برخلاف‌ نيروي‌ جاذبه‌ كمك‌ مي‌كنند. اگر دريچه‌ها نشت‌ كنند، فشار خون‌ در وريدها مانع‌ از تخليه‌ مناسب‌ خون‌ مي‌گردد. دريچه‌ها ممكن‌ است‌ به‌ خاطر سابقه‌ بيماري‌ وريدي‌ مثل‌ ترومبوفلبيت‌، ايستادن‌ طولاني‌ يا فشار بر روي‌ وريدهاي‌ لگن‌ در اثر بارداري‌، تومورها يا مايعات‌ شكم‌ از كار بيفتند.
عوامل‌ افزايش‌دهنده‌ خطر
بارداري‌
چرخه‌ قاعدگي‌. علايم‌ قبل‌ و در حين‌ قاعدگي‌ بدتر مي‌شوند.
سابقه‌ خانوادگي‌ وريدهاي‌ واريسي‌
شغل‌هاي‌ مستلزم‌ ايستادن‌ طولاني‌
پيشگيري‌
ورزش‌ منظم‌ به‌ويژه‌ پياده‌روي‌، شنا يا دوچرخه‌سواري‌ براي‌ حفظ‌ سلامت‌ گردش‌ خون‌
عواقب‌ مورد انتظار
با درمان‌ قابل‌ كنترل‌ و با جراحي‌ قابل‌ علاج‌ است‌.
عوارض‌ احتمالي‌
زخم‌ نزديك‌ مچ‌ پا در اثر خونرساني‌ نامناسب‌ به‌ پوست‌. ممكن‌ است‌ بهبودي‌ آن‌ كند باشد.
لخته‌ خوني‌ وريد عمقي‌
خونريزي‌ زير پوست‌ يا خونريزي‌ خارجي‌
مشكلات‌ پوست‌ مجاور وريدهاي‌ واريسي‌ كه‌ شبيه‌ اگزما هستند.
درمان‌

اصول‌ كلي‌

روش‌هاي‌ محافظه‌كارانه‌: دوره‌هاي‌ استراحت‌ زياد با بلند كردن‌ پا، جوراب‌ فشاري‌ كشي‌ و سبك‌ (بهتر است‌ قبل‌ از بيرون‌ آمدن‌ از بستر پوشيده‌ شود)، اجتناب‌ از كمربند و ساير لباس‌هاي‌ تنگ‌، استفاده‌ از لباس‌ گرم‌ و مرطوب‌ در صورت‌ ايجاد خارش‌
روش‌هاي‌ جراحي‌ و غيره‌ (در صورت‌ وجود درد، فلبيت‌ عودكننده‌، تغييرات‌ پوستي‌ يا براي‌ زيبايي‌): بستن‌ و بريدن‌ وريد صافن‌، تزريق‌ محلول‌ اسكلروزدهنده‌، فلبكتومي‌ (برداشتن‌ وريد با چاقو (اقدامي‌ جديدتر با زمان‌ بهبودي‌ كوتاه‌تر). ممكن‌ است‌ براي‌ جوشگاه‌ها، برداشت‌ تمام‌ ناحيه‌ و سپس‌ پيوند (گرافت‌) پوست‌ لازم‌ باشد.
وريدهاي‌ عنكبوتي‌ (تلانژكتازي‌ ايديوپاتيك‌) كه‌ ممكن‌ است‌ وسيع‌ و بدمنظره‌ باشند: تزريق‌ داخل‌ مويرگي‌ محلول‌ 1% سديم‌ تترادسيل‌ سولفات‌ (يا محلول‌ نمكي‌ هيپرتونيك‌ 4/23%) با استفاده‌ از يك‌ سوزن‌ ظريف‌. تا به‌ دست‌ آوردن‌ نتايج‌ بهينه‌، ممكن‌ است‌ درمان‌هاي‌ ديگري‌ لازم‌ باشند.
داروها
براي‌ اين‌ اختلال‌ معمولاً دارو لازم‌ نيست‌. البته‌ ممكن‌ است‌ يك‌ پزشك‌ يك‌ ماده‌ شيميايي‌ را در وريدهاي‌ واريسي‌ تزريق‌ كند تا آنها را لخته‌ كند و جوش‌ بزند (گاهي‌). ساير وريدها گردش‌ خون‌ ناحيه‌ را به‌ عهده‌ خواهند گرفت‌.
فعاليت‌
از ايستادن‌ به‌ مدت‌ طولاني‌ بپرهيزيد.
يك‌ برنامه‌ ورزشي‌ مناسب‌ روزمره‌ را به‌عنوان‌ بخشي‌ از درمان‌ محافظه‌كارانه‌ اختيار كند.
برنامه‌ پياده‌روي‌ بعد از اسكلروتراپي‌ براي‌ كمك‌ به‌ پيشبرد بهبودي‌، مهم‌ است‌.
قبل‌ از پايين‌ آوردن‌ پا از تخت‌، جوراب‌هاي‌ كشي‌ (در صورت‌ استفاده‌) را بپوشيد.
رژيم‌ غذايي‌
رژيم‌ غذايي‌ خاصي‌ ندارد.
در صورتي‌ كه‌ چاقي‌ يك‌ مشكل‌ باشد، كاهش‌ وزن‌ توصيه‌ مي‌گردد.
در اين‌ شرايط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نماييد
اگر خود يا عضوي‌ از خانواده‌تان‌ وريدهاي‌ واريسي‌ داشته‌ باشيد.
اگر پس‌ از تشخيص‌، وريدهاي‌ واريسي‌ شروع‌ به‌ ايجاد مشكلاتي‌ در گردش‌ خون‌ پاهايتان‌ بكنند

زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Major II
Major II
نمایه کاربر
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1080 بار
سپاس‌های دریافتی: 3412 بار

پست توسط dolphine »

رونین نوشته شده:سلام دوست عزیز :razz: :razz:
مگه تازه عضو شدی؟؟؟!!

من همیشه که نیستم! تازه این مطلب رو چند وقت پیش فرستادم و شما امروز سوال کردید یه کمی صبر کن حداقل چند روز!!

1- نحوه انجام طبق مورد بالا باشد درست است ممکن است آب کم ریخته باشی یا زیاد جوشیده باشد یک بار جوشیدن کافی است
2-در مورد سنین بالا یه آزمایش هم لازمه چون در مورد ارسالی سیر هم به کار رفته
3-کسی از داروی گیاهی نمرده اما مشکل شما دقیقا چیه که میخوای مصرف کنی ؟؟؟
4- من پیگیر متن ارسالی خودم هستم اما اگه دوست داری از شخص دیگه ای بپرسی مختاری!
5- مایع بدست امده یه کم کمتر از حد انتظار است مشکلی نداره
6-علت استفاده از لیموی شیرازی بزرگی اونه وگرنه با لیموهای کوچک فرقی ندارن که دوست من
ممنون از سوال شما باز اگه سوالی بود در خدمتیم :razz:

========================================
========================================
ممنون عزیز ... تصویر
تصویرزبونم لال بشه اگه قصد بی ادبی داشته باشم و قدر نشناس زحمات شما عزیزان در اطلاع رسانی به دیگران باشم .
تصویرفکر کردم دیگه به این پست برنمیگردید .. به خاطر همین خودمو به زمین وزمان زدم تا پیداتون کنم .
تصویرمن غلظت خون دارم و مطمئنم رگام رسوب و چربی داره .
تصویروقتی بعد از مدتی که نشستم ...بلند میشم سرم گیج میره ..باید کمی مکث کنم بعدش متعادل میشم ... فکر کنم از خونمه ....
من بیشتر به نسخه هایی که توش قرص ومواد شیمیایی نباشه اعتماد میکنم ... چون خداوند اونارو همراه با خلقت ما ..برای ما خلق کرده.
تصویرمجددا بسیار ممنون ومتشکرم رونین عزیز تصویر
==========================================
[HIGHLIGHT=#d8d8d8][FONT=Microsoft Sans Serif] هر کسی که از ترس شرش مورد احترام دیگران است .... از امت من نیست .  
[HIGHLIGHT=#d8d8d8][FONT=Microsoft Sans Serif]   
[HIGHLIGHT=#d8d8d8][FONT=Microsoft Sans Serif] پیامبر اکرم (ص)  
Moderator
Moderator
نمایه کاربر

پست توسط رونین »

سلام دوست گرامی :razz: :razz:
1-اگه غلظت خون داری حجامت کن خیلی خوبه
2- وزن شما چقدره؟
3- چه غذاهایی مصرف میکنی؟
4- سرگیجه داشتن ممکنه از قلب یا ناراحتی های مربوط به گوش هم باشه
5- بازم برای شما مطلب مخصوص چربی خون ارسال میکنم
با تشکر :razz:

زیبنده
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر

پست توسط رونین »

بيماري‌ بِرگر
----------------------------------------------------------
بيماري‌ بِرگر عبارت‌ است‌ از مسدود شدن‌ سرخرگ‌هاي‌ كوچك‌ و متوسط‌ معمولاً در پا ناشي‌ از التهاب‌ رگهاي‌ خوني‌. اين‌ باعث‌ تشكيل‌ لخته‌ مي‌شود. سيگار كشيدن‌ يك‌ عامل‌ بسيار مهم‌ در بروز اين‌ بيماري‌ است‌. به‌ واقع‌، اين‌ بيماري‌ در افراد غيرسيگاري‌ بسيار نادر است‌. حداكثر شيوع‌ اين‌ بيماري‌ در مردان‌ سيگاري‌ 40-20 ساله‌ است‌.
علايم‌ شايع‌
درد متناوب‌ در روي‌ پا يا ساق‌ پا به‌ هنگام‌ ورزش‌. درد با استراحت‌ بهبود مي‌يابد.
درد، تغييررنگ‌ به‌صورت‌ آبي‌ شدن‌، گرمي‌، و سوزن‌ سوزن‌ شدن‌ پاها به‌ هنگام‌ قرار گرفتن‌ در معرض‌ سرما
گاهي‌ بروز زخم‌هاي‌ دردناك‌ روي‌ انگشتان‌ و نوك‌ انگشتان‌ پا
علل‌
ناشناخته‌ است‌، اما اين‌ بيماري‌ احتمالاً در اثر نيكوتين‌ ايجاد مي‌شود.
سيگار كشيدن‌ باعث‌ بروز اسپاسم‌ در رگ‌هاي‌ خوني‌ مي‌شود، كه‌ در اثر آن‌، رگ‌هاي‌ خوني‌ مهم‌ پا انسداد مي‌يابند.
عوامل‌ افزايش‌دهنده‌ خطر
بيماري‌ بافت‌ همبند يا آترواسكلروز
استرس‌
هواي‌ سرد
سابقه‌ خانوادگي‌ اين‌ بيماري‌
پيشگيري‌
سيگار نكشيد.

از قرار گرفتن‌ در معرض‌ سرما خودداري‌ كنيد. در اين‌ حالت‌، رگ‌هاي‌ خوني‌ منقبض‌ شده‌ و جريان‌ خون‌ به‌ انتهاي‌ اندام‌ها، دچار مشكل‌ مي‌شود.
عواقب‌ مورد انتظار
در حال‌ حاضر، اين‌ بيماري‌ علاج‌ناپذير است‌. علايم‌ را مي‌توان‌ مدتي‌ تحت‌ كنترل‌ درآورد، اما اين‌ بيماري‌ نهايتاً ناتواني‌ فزاينده‌اي‌ را باعث‌ خواهد شد به‌خصوص‌ اگر قطع‌ قسمتي‌ از پا ضروري‌ شود.
اميد به‌ زندگي‌ كاهش‌ مي‌يابد.
تحقيقات‌ در زمينه‌ علل‌ و درمان‌ اين‌ بيماري‌ ادامه‌ دارند، بنابراين‌ اميد مي‌رود كه‌ درمان‌هاي‌ مؤثرتري‌ ابداع‌ شوند.
عوارض‌ احتمالي‌
بروز زخم‌ در نوك‌ انگشتان‌
تحليل‌ رفتن‌ عضلات‌
قانقاريا در پا در اثر فقدان‌ خونرساني‌. در اين‌ حالت‌ امكان‌ دارد قطع‌ عضو اجتناب‌ناپذير شود.
درمان‌

اصول‌ كلي‌
- آزمايشات‌ تشخيصي‌ ممكن‌ است‌ شامل‌ موارد زير باشند: سونوگرافي‌، پلتيسموگرافي‌ براي‌ كمك‌ به‌ تشخيص‌ كاهش‌ جريان‌ خون‌ در رگ‌هاي‌ محيطي‌، و آرتريوگرافي‌ (عكسبرداري‌ مخصوص‌ از سرخرگ‌ها) براي‌ تعيين‌ محل‌ ضايعات‌ عروقي‌
- اهداف‌ اصلي‌ درمان‌ عبارتند از: بهبود علايم‌ و جلوگيري‌ از بروز عوارض‌
- اگر سيگار كشيدن‌ ادامه‌ يابد، اقدامات‌ به‌ عمل‌ آمده‌ ندرتاً با موفقيت‌ همراه‌ خواهند بود، بنابراين‌ سيگار بايد ترك‌ شود. براي‌ اين‌ كار مي‌توان‌ در يك‌ برنامه‌ مخصوص‌ ترك‌ سيگار شركت‌ جست‌.
- از قرار گرفتن‌ در معرض‌ سرما خودداري‌ كنيد. از جوراب‌، شلوار و دستكش‌ گرم‌ استفاده‌ كنيد. ناخن‌ها را با احتياط‌ كوتاه‌ كنيد تا از وارد آمدن‌ آسيب‌ به‌ پوست‌ اجتناب‌ شود.
- جوراب‌ نخي‌ يا پشمي‌ و كفش‌هايي‌ كه‌ اندازه‌ پايتان‌ باشد به‌ پا كنيد. جوراب‌ نبايد از جنس‌ مصنوعي‌ باشد.
- براي‌ حفاظت‌ از پايتان‌ از كفي‌ مناسب‌ و نيز پوشش‌ نرم‌ داخل‌ كفش‌ استفاده‌ نماييد.
- پا برهنه‌ بيرون‌ از خانه‌ نرويد.
- گاهي‌ عمل‌ جراحي‌ براي‌ قطع‌ اعصاب‌ سمپاتيكي‌ كه‌ به‌ اين‌ ناحيه‌ مي‌روند انجام‌ مي‌گيرد.
- در صورت‌ بروز قانقاريا، احتمال‌ قطع‌ انگشتان‌ پا يا دست‌، يا حتي‌ قطع‌ عضو وجود دارد.
- امكان‌ دارد انجام‌ مشاوره‌ براي‌ تغيير در شيوه‌ زندگي‌ كه‌ محدوديت‌هاي‌ مربوط‌ به‌ بيماري‌ آن‌ را ايجاب‌ مي‌كند، توصيه‌ شود.
داروها
امكان‌ دارد داروهاي‌ گشادكننده‌ عروقي‌ تجويز شوند، اما اگر سيگار كشيدن‌ ادامه‌ يابد، اين‌ داروها ارزش‌ ناچيزي‌ خواهند داشت‌.
فعاليت‌
از هواي‌ سرد دوري‌ كنيد، اما سعي‌ كنيد فعاليت‌هاي‌ خود را حفظ‌ كنيد. يك‌ برنامه‌ مناسب‌ براي‌ حفظ‌ وضعيت‌ مناسب‌ جسماني‌ را در پيش‌ گيريد.
رژيم‌ غذايي‌
هيچ‌ رژيم‌ خاصي‌ توصيه‌ نمي‌شود.
اگر شما يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌ تان علايم‌ بيماري‌ برگر را داريد.
اگر درد غيرقابل‌ كنترل‌ رخ‌ دهد.
اگر روي‌ انگشتان‌ دست‌ يا پايتان‌ زخم‌ به‌ وجود آيد

زیبنده
.
Major II
Major II
نمایه کاربر
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1080 بار
سپاس‌های دریافتی: 3412 بار

پست توسط dolphine »

رونین نوشته شده:سلام دوست گرامی :razz: :razz:
1-اگه غلظت خون داری حجامت کن خیلی خوبه
2- وزن شما چقدره؟
3- چه غذاهایی مصرف میکنی؟
4- سرگیجه داشتن ممکنه از قلب یا ناراحتی های مربوط به گوش هم باشه
5- بازم برای شما مطلب مخصوص چربی خون ارسال میکنم
با تشکر :razz:

================
با سلام رونین عزیز
من به خاطر مشکلات کاری که در چندسال اخیر ناخواسته برام پیش اومد ..به شدت دچار استرس شدم و دست چپم موقع برداشتن فنجان چای لرزش میگیره و تپش قلب هم گرفتم .. همش مربوط به استرس و فشار عصبی در کار بوده .
همه جور غذا میخورم ..از غذاهای پر چرب کمتر استفاده میکنم . غذاهای خورشتیو کمتر دوست دارم . ماکارونی و چلو کباب وماهی کبابی و دلمه و......... رو بیشتر دوست دارم .
ناراحتی گوش ندارم ولی فکر کنم قلبم ضعیفتر شده .
یه بار حجامت کردم ..دیدم که چربی خون دارم .. ولی ادامه ندادم .. چون بعد از حجامت اولی ... وسط کمرم که حجامت شد تا یه هفته درد میکرد ... به خاطر همین ادامه ندادم ..
[HIGHLIGHT=#d8d8d8][FONT=Microsoft Sans Serif] هر کسی که از ترس شرش مورد احترام دیگران است .... از امت من نیست .  
[HIGHLIGHT=#d8d8d8][FONT=Microsoft Sans Serif]   
[HIGHLIGHT=#d8d8d8][FONT=Microsoft Sans Serif] پیامبر اکرم (ص)  
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan »

dolphine جان

با سلام و امید وارم هر روز بهتر از قبل باشی

چند نکته را لازم دونستم که یاد اوری کنم :

1- داروهای گیاهی در حال حاضر بیشتر در مورد پیشگیری بکار میروند تا کسی بیمار نشود و نه بیماری حاد
2-در مورد غلظت خون باید بررسی شوید که چرا غلظت خون دارید وگرنه با چند بار حجامت کردن شما بطور موقت غلظت خون شما کاهش پیدا میکند و بعد از چند روز همان غلظت خون قبلی را پیدا می کتید
3-سرگیجه و عدم تعادل بیشتر در مورد گوش و ناراحتی های مخچه است و در صورت نداشتن مشکل شنوایی دلیل نمیشه که سرگیجه شما مرتبط با گوش نباشد پس پیگیری کنید
4-طبق گفته شما
شما داروهایی را می پسندی ک 100% گیاهی باشد چون چون خداوند اونارو همراه با خلقت ما ..برای ما خلق کرده.
در جواب باید بگویم پس چرا کباب - نوشابه و سوسیس و کالباس و... مصرف میکنی
چرا گوشت خام مصرف نمیکنی و ....

درسته خداوند گیاهان را افریده ولی انسان و دانش و عقل را هم افریده و باید از دانش دیگران استفاده کرد و نه اینکه کورکورانه به گیاهان روی اورد

در مورد داروهای گیاهی و گیاهان دارویی در عطاریها باید بگویم که عطاریها دیگه مثل قدیم برای پیدا کردن گیاهان دارویی روانه دشت و بیابان و ... نمیشوند و تمام گیاهان دارویی را از گلخانه های گیاهان دارویی خرید میکنند و کود چنین گلخانه هایی هم 100% شیمیایی است
پس خودتان قضاوت کنید

پس کلا همه چیز شیمیایی است

بعضیها فکر میکنند که داروهای گیاهی ضرر ندارد - باید بگویم که این فکر کاملا اشتباه است چون هرچیزی بیش از حد مصرف شود و در اندازه و پیمانه خود مصرف نشود مضرر و چه بسا خطرناک و کشنده است
مثلا داروی گیاهی گل گاوزبان بسیار مفید و برای تقویت اعصاب و ارامش و تپش قلب مفید است ولی اگر روزانه بیشتر از 1 یا 2 لیوان از این جوشانده گیاهی را مصرف کنید دچار ناراحتی قلبی و اریتمی و بلوک قلبی می شوید

یا ساده تر
همین اب اشامیدنی که همه مان مصرف میکنیم اگر خیلی زیاد مصرف شود میتواند کشنده باشد ( این کار در طب مجهول الهویت و کلاهبردارانه اب درمانی با خوردن فقط فقط اب طی 3 ماه یا بیشتر بدون مصرف هرگونه ماده غذایی تجویز و نوصیه میشود و فرد بیمار از کلیه بیماریهای روحی و جسمی و جان خودش خلاص میشود و به ایزد منان می پیوندد)

پس اگر هرچیزی درست و به اندازه مصرف شود مفید است و نه بیشتر

5-اگر خون در رگ شما رسوب کند مطمئن باشید به راحتی تایپ نمیکنید چون شما را 100% روانه بیمارستان میکند
6- برای بررسی و درمان درست غلظت خون و اگر چربی خون دارید باید از هر دو طب سنتی و مدرن کمک گرفت
طب مدرن برای درمان حال و طب گیاهی برای پیشگیری که دیگر فرد بیمار نشود

امید ورام بهتر و موفق باشی

در اینجا لازم میدونم که از زحمات بسیار زیاد رونین تشکر و قدردانی کنم که بخش پزشکی را پویا نگه داشته
و به امید موفقیت و سلامتی این دوست عزیز
Moderator
Moderator
نمایه کاربر

پست توسط رونین »

با عرض سلام خدمت دوست گرامی و عزیزDr.Akhavan :razz: :razz:
ازمحبت شما سپاس گذارهستم امیدوارم همیشه موفق و پیروز باشید :razz: :razz:

زیبنده
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر

پست توسط رونین »

ترومبوفلبيت‌
------------------------------------------------------------
ترومبوفلبيت‌ عبارت‌ است‌ از التهاب‌ و وجود لخته‌هاي‌ خون‌ در يك‌ وريد سطحي‌ (معمولاً اندام‌هاي‌ تحتاني‌) كه‌ به‌طور اوليه‌ ناشي‌ از عفونت‌ يا آسيب‌ است‌. اين‌ نوع‌ التهاب‌ برخلاف‌ ترومبوز وريدي‌ عمقي‌ به‌ ندرت‌ باعث‌ رهاشدن‌ لخته‌ و جريان‌ يافتن‌ آن‌ در گردش‌ خون‌ مي‌گردد. تمامي‌ سنين‌ را مبتلا مي‌كند ولي‌ در بزرگسالان‌ و زنان‌ شايع‌تر است‌.
علايم‌ شايع‌
تصلب‌ وريدهاي‌ سطحي‌ (مثل‌ يك‌ طناب‌ مي‌شود).
قرمزي‌، حساسيت‌ به‌ لمس‌ و درد در ناحيه‌ مبتلا
تب‌ (گاهي‌ اوقات‌)

علل‌
افزايش‌ فيبرين‌ و لخته‌ شدن‌ گلبول‌هاي‌ قرمز در يك‌ وريد در اثر:
آسيب‌ به‌ غشاي‌ پوشاننده‌ وريد در اثر ضربه‌، تزريق‌ يا تزريق‌ داخل‌ وريدي‌
گسترش‌ يك‌ سرطان‌ خوني‌ بدخيم‌
جمع‌شدن‌ خون‌ به‌ دنبال‌ جراحي‌ يا استراحت‌ طولاني‌ در بستر
عوامل تشديد كننده بيماري
بيماري‌ همراه‌ با اقامت‌ طولاني‌ در بستر
سيگار كشيدن‌
استفاده‌ از قرص‌هاي‌ ضد بارداري‌. تركيب‌ قرص‌هاي‌ ضد بارداري‌ و سيگار كشيدن‌، به‌ ميزان‌ زيادي‌ خطر را افزايش‌ مي‌دهد.
چاقي‌
وريدهاي‌ واريسي‌
جراحي‌، آسيب‌، سوختگي‌، عفونت‌ بارداري‌
سوءمصرف‌ داروهاي‌ داخل‌ وريدي‌
اختلالات‌ عروق‌ خوني‌
پيشگيري‌
در صورت‌ استفاده‌ از قرص‌هاي‌ ضد بارداري‌، سيگار نكشيد.
در صورتي‌ كه‌ به‌ هر دليل‌ مجبور به‌ استراحت‌ طولاني‌مدت‌ در بستر هستيد، تا حدامكان‌ پاها را حركت‌ دهيد تا از تجمع‌ خون‌ در وريدها جلوگيري‌ كنيد.
در صورت‌ امكان‌ از هيچ‌گونه‌ داروهاي‌ داخل‌ وريدي‌ استفاده‌ نكنيد.
عواقب‌ مورد انتظار
معمولاً در عرض‌ 2 هفته‌ قابل‌علاج‌ است‌.
عوارض‌ احتمالي‌
ممكن‌ است‌ منجر به‌ ترومبوز وريدي‌ عمقي‌ (لخته‌ در وريدهاي‌ عمقي‌) گردد.
اگر عفونتي‌ وجود داشته‌ باشد و درمان‌ نشود، مي‌تواند منجر به‌ مسموميت‌ خون‌ شود.
درمان‌

اصول‌ كلي‌

تشخيص‌ با تظاهرات‌ فيزيكي‌ تورم‌ و قرمزي‌ وريد آسيب‌ ديده‌ صورت‌ مي‌پذيرد.
درمان‌ معمولاً شامل‌ استراحت‌ و بالابردن‌ اندام‌ و گاهي‌ بسته‌ به‌ موارد، استفاده‌ از دارو است‌.
پوشيدن‌ جوراب‌هاي‌ كشي‌ يا استفاده‌ از بانداژكشي‌ ممكن‌ است‌ توصيه‌ شود تا جريان‌ خون‌ در وريدها تسريع‌ يابد و باعث‌ تسكين‌ نارحتي‌ و كمك‌ به‌ پيشگيري‌ از تشكيل‌ لخته‌ شود. از بند جوراب‌ و جوراب‌ كشباف‌ استفاده‌ نكنيد.
براي‌ تسكين‌ درد از پوشش‌هاي‌ مرطوب‌ استفاده‌ نكنيد.
سيگار را ترك‌ كنيد و مصرف‌ قرص‌هاي‌ ضد بارداري‌ را كنار بگذاريد. در صورت‌ ادامه‌ هر دو، حمله‌ بعدي‌ لخته‌هاي‌ وريدي‌ ممكن‌ است‌ يك‌ لخته‌ خطرناك‌ وريد عمقي‌ باشد.
داروها
داروهاي‌ ضد التهاب‌ غيراستروييدي‌ از جمله‌ آسپيرين‌ براي‌ كاهش‌ التهاب‌ و درد
آنتي‌بيوتيك‌ها در صورت‌ شك‌ به‌ عفونت‌ باكتريايي‌
در صورت‌ وجود خارش‌، پمادهاي‌ موضعي‌ براي‌ تسكين‌ آن‌
فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري
استراحت‌ در بستر به‌ همراه‌ بالا بردن‌ اندام‌ آسيب‌ ديده‌ ممكن‌ است‌ به‌ مدت‌ 2-1 روز كمك‌كننده‌ باشد. در بيشتر اوقات‌، پاها، مچ‌ پاها و ساق‌ها را حركت‌ دهيد. وقتي‌ التهاب‌ شروع‌ به‌ فروكش‌ كردن‌ كند، به‌ آهستگي‌ فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري طبيعي‌ را از سر بگيريد در بيشتر مواقع‌ استراحت‌ كنيد. به‌ مدت‌ طولاني‌ ننشينيد و نايستيد و پاها را روي‌ هم‌ نگذاريد.
رژيم‌ غذايي‌
درچه شرايطي بايد به پزشك مراجعه نمود؟
اگر شما يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌تان‌ علايم‌ ترومبوفلبيت‌ سطحي‌ را داشته‌ باشيد.
اگر در طول‌ درمان‌ موارد زير رخ‌ دهند: ـ تب‌ 9/38 درجه‌ سانتيگراد يا بالاتر ـ درد غيرقابل‌ تحمل‌ ـ سرفه‌ خوني‌ ـ تنگي‌ نفس‌ ـ درد قفسه‌ سينه‌ ـ تورم‌ ساق‌ يا پا
اگر دچار علايم‌ جديد و غير قابل‌ توجيه‌ شده‌ايد. داروهاي‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممكن‌ است‌ عوارض‌ جانبي‌ ايجاد كنند.

زیبنده
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر

پست توسط رونین »

ترومبوز وريد عمقي‌
-------------------------------------------------------
ترومبوز وريد عمقي‌ عبارت‌ است‌ از بيماري‌ كه‌ طي‌ آن‌ يك‌ لخته‌ خون‌ كه‌ در يك‌ وريد تشكيل‌ مي‌شود و ممكن‌ است‌ باعث‌ انسداد نسبي‌ يا كامل‌ جريان‌ خون‌ شود يا رها شده‌ و به‌ ريه‌ برود. اين‌ حالت‌ متفاوت‌ از لخته‌هاي‌ موجود در وريدهاي‌ سطحي‌ است‌ كه‌ در آن‌ به‌ ندرت‌ لخته‌ها رها مي‌شوند. معمولاً ساق‌ يا پايين‌ شكم‌ را درگير مي‌كند ولي‌ گاهي‌ ساير وريدهاي‌ بدن‌ را مبتلا مي‌كند. در افراد بالاي‌ 60 سال‌ شايع‌تر است‌.
علايم‌ شايع‌
گاهي‌ بدون‌ علامت‌
تورم‌ و درد در ناحيه‌اي‌ كه‌ توسط‌ وريد تخليه‌ مي‌شود (معمولاً مچ‌ پا، ساق‌ يا ران‌). تورم‌ در اندام‌ تحتاني‌ هر چيزي‌ در زير لخته‌ را شامل‌ مي‌شود و به‌ انگشتان‌ پا گسترش‌ مي‌يابد.
حساسيت‌ به‌ لمس‌ و قرمزي‌ نواحي‌ آسيب‌ديده‌
ناراحتي‌ يا درد در راه‌ رفتن‌. ناراحتي‌ با استراحت‌ بهبود نمي‌يابد.
درد هنگام‌ بلندكردن‌ اندام‌ تحتاني‌ و خم‌ كردن‌ پا (گاهي‌ اوقات‌)
تب‌ (گاهي‌ اوقات‌)
افزايش‌ ضربان‌ قلب‌ (گاهي‌ اوقات‌)
علل‌
تجمع‌ خون‌ در وريد كه‌ مكانيسم‌هاي‌ لخته‌كننده‌ خون‌ را بر مي‌انگيزد. تجمع‌ ممكن‌ است‌ پس‌ از استراحت‌ طولاني‌ در بستر به‌ دنبال‌ جراحي‌ يا در اثر بيماري‌ ناتوان‌كننده‌ مثل‌ حمله‌ قلبي‌، سكته‌ مغزي‌ يا شكستگي‌ استخوان‌ رخ‌ دهد.
عوامل تشديد كننده بيماري
افراد بالاي‌ 60 سال‌
چاقي‌
استفاده‌ از استروژن‌ موجود در قرص‌هاي‌ ضد بارداري‌ خوراكي‌ يا براي‌ جايگزيني‌ پس‌ از يائسگي‌. اين‌ امر به‌ ويژه‌ در صورت‌ استفاده‌ از استروژن‌ همراه‌ با سيگار كشيدن‌ خطرناك‌ است‌.
جراحي‌، سانحه‌
بارداري‌
سرطان‌
اختلالاتي‌ چون‌ نارسايي‌ قلبي‌، سكته‌ مغزي‌ و پلي‌سيتمي‌ (افزايش‌ غلظت‌ خون‌)
پيشگيري‌
در طول‌ بيماري‌ها از استراحت‌ طولاني‌ در بستر خودداري‌ كنيد. پس‌ از هرگونه‌ اقدام‌ جراحي‌ يا در طي‌ هرگونه‌ بيماري‌ زمين‌گيركننده‌ هرچه‌ زودتر حركت‌دادن‌ اندام‌هاي‌ تحتاني‌ را شروع‌ كنيد.
در مسافرت‌هاي‌ طولاني‌ يا اتومبيل‌ يا هواپيما، حداقل‌ هر 2-1 ساعت‌، پاهاي‌ خود را حركت‌ دهيد.
به‌ ويژه‌ در صورت‌ مصرف‌ استروژن‌، سيگار را ترك‌ كنيد.
عواقب‌ مورد انتظار
اگر بتوان‌ از آمبولي‌ ريوي‌ اجتناب‌ كرد، معمولاً با درمان‌ ضد انعقاد قابل‌علاج‌ مي‌گردد.
عوارض‌ احتمالي‌
آمبولي‌ ريه‌ كه‌ طي‌ آن‌ لخته‌ رها مي‌شود و به‌ ريه‌ مي‌رود. جريان‌ خون‌ ريه‌ مسدود شده‌، باعث‌ مرگ‌ بافت‌ ريه‌ آسيب‌ ديده‌ مي‌گردد. تعداد قابل‌ ملاحظه‌اي‌ از بيماران‌ دچار آمبولي‌ ريه‌، به‌ خاطر بيماري‌ مي‌ميرند.

درمان‌

اصول‌ كلي‌
آزمون‌هاي‌ تشخيصي‌ مي‌توانند شامل‌ ونوگرافي‌ (راديوگرافي‌ وريدها)، سونوگرافي‌ و پلتيسموگرافي‌ (ميزان‌ خوني‌ را كه‌ از اندام‌ عبور مي‌كند، اندازه‌ مي‌گيرد) باشند.
اگر لخته‌ها كوچك‌، محدود به‌ ساق‌ بوده‌ و بيمار توانايي‌ حركت‌ داشته‌ باشد، درماني‌ لازم‌ نيست‌. لخته‌ها غالباً خود به‌ خود رها مي‌شوند.
براي‌ اكثر بيماران‌ بستري‌ شدن‌ به‌ خاطر تزريق‌ ضد انعقادها و مشاهده‌ عوارض‌ لازم‌ است‌.
در بيماران‌ خاص‌، اقدام‌ جراحي‌ براي‌ كار گذاشتن‌ يك‌ دستگاه‌ غربال‌ («چتر») در وريد اجوف‌ تحتاني‌ (وريد اصلي‌ كه‌ به‌ ريه‌ها وارد مي‌شود) براي‌ به‌ دام‌ انداختن‌ لخته‌ها قبل‌ از رسيدن‌ به‌ ريه‌ها
داروها
ضد انعقاد داخل‌ وريدي‌ براي‌ پيشگيري‌ از گسترش‌ لخته‌ها
ممكن‌ است‌ داروهاي‌ حل‌كننده‌ لخته‌ تجويز شوند كه‌ به‌طور فعال‌، لخته‌ها را حل‌ مي‌كنند.
براي‌ به‌ حداقل‌ رساندن‌ خطر آمبولي‌ ريه‌، آزمون‌هاي‌ خوني‌ براي‌ پايش‌ غلظت‌ ضد انعقاد، اجباري‌ است‌. ضد انعقادهاي‌ خوراكي‌ ممكن‌ است‌ به‌ مدت‌ 6 ماه‌ يا بيشتر لازم‌ باشند.
فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري
استراحت‌ در بستر تا رفع‌ تمام‌ علايم‌ التهاب‌. در هنگام‌ استراحت‌، حركت‌ دادن‌ عضلات‌ پا، خم‌كردن‌ مچ‌ پا و تكان‌ دادن‌ انگشتان‌ پا را تبديل‌ به‌ عادت‌ خود كنيد.
از جوراب‌هاي‌ كشي‌ مناسب‌ يا بانداژهاي‌ كشي‌ استفاده‌ كنيد ولي‌ از بند جوراب‌ يا جوراب‌ كشباف‌ بلند استفاده‌ نكنيد.
در هنگام‌ نشستن‌ به‌ مدت‌طولاني‌ پاها را بالاتر از باسن‌ قرار دهيد.
پاها را از بستر بلند كنيد.
رژيم‌ غذايي‌
درچه شرايطي بايد به پزشك مراجعه نمود؟

اگر شما يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌تان‌ علايم‌ ترومبوز وريد عمقي‌ را داشته‌ باشيد.
اگر موارد زير در طول‌ درمان‌ رخ‌ دهند: ـ خونريزي‌ غيرمنتظره‌ از هر مكان‌ ـ درد قفسه‌ سينه‌ ـ سرفه‌ خوني‌ ـ تنگي‌ نفس‌ ـ تداوم‌ يا افزايش‌ تورم‌ و درد علي‌رغم‌ درمان‌
اگر دچار علايم‌ جديد و غير قابل‌ توجيه‌ شده‌ايد. داروهاي‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممكن‌ است‌ عوارض‌ جانبي‌ توليد كنند.

زیبنده
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر

پست توسط رونین »

آنوریسم

--------------------------------------------------------------------------------

شرح بیماری

آنوریسم‌ عبارت‌ است‌ از بزرگ‌ شدن‌ یا بیرون‌زدگی‌ دیواره‌ یک‌ سرخرگ در اثر ضعف‌ دیواره‌ سرخرگ‌. آنوریسم‌ اغلب‌ پس‌ از حمله‌ قلبی‌ رخ‌ می‌دهد و معمولاً در آئورت (سرخرگ‌ بزرگی‌ که‌ از قلب منشاء گرفته‌ و در سینه‌ و شکم‌ به‌ سمت‌ پایین‌ حرکت‌ می‌کند) یا سرخرگ‌هایی‌ که‌ مغز، پاها، یا دیواره‌ قلب را تغذیه‌ می‌کنند، ایجاد می‌شود.

علایم‌ شایع‌

آنوریسم‌ در قفسه‌ صدری‌ باعث‌ درد قفسه‌ صدری‌، گردن‌، کمر، و شکم‌ می‌شود. درد ممکن‌ است‌ ناگهانی‌ و تیز باشد.
آنوریسم‌ در شکم‌ باعث‌ درد در کمر (گاهی‌ شدید)، بی‌اشتهایی‌ و کاهش‌ وزن‌، و وجود یک‌ توده‌ ضربان‌دار در شکم‌ می‌شود.
آنوریسم‌ در یک‌ سرخرگ‌ در پا باعث‌ نرسیدن‌ خون‌ به‌ قدر کافی‌ به‌ نقاط‌ مختلف‌ پا می‌شود. در نتیجه‌ پا دچار ضعف‌ و رنگ‌پریدگی‌ می‌شود، یا اینکه‌ متورم‌ شده‌، رنگ‌ آن‌ به‌ آبی‌ تغییر می‌کند. امکان‌ دارد یک‌ توده‌ ضربان‌دار در ناحیه‌ کشاله‌ ران‌ یا پشت‌ زانو وجود داشته‌ باشد.
وجود آنوریسم‌ در یک‌ سرخرگ‌ مغزی‌ باعث‌ سردرد (اغلب‌ ضربان‌دار)، ضعف‌، فلج‌ یا کرختی‌، درد پشت‌ چشم‌، تغییر بینایی‌ یا نابینایی‌ نسبی‌، و مساوی‌ نبودن‌ اندازه‌ مردمک‌ها می‌شود.
وجود آنوریسم‌ در عضله‌ قلب‌ باعث‌ نامنظم‌ شدن‌ ضربان‌ قلب‌ و علایم‌ نارسایی‌ احتقانی‌ قلب‌ می‌شود.

علل‌

شایع‌ترین‌ علت‌، افزایش‌ فشارخون‌ است‌ که‌ سرخرگ‌ را ضعیف‌ می‌کند.
آترواسکلروز (تصلب‌ شرایین‌)
ضعف‌ مادرزادی‌ سرخرگ‌ (به‌ خصوص‌ در مورد آنوریسم‌های‌ سرخرگ‌هایی‌ که‌ به‌ مغز می‌روند.
عفونت آئورت در اثر بیماری‌ سیفلیس (نادر است‌).
صدمه‌ فیزیکی‌

عوامل تشدید کننده بیماری

سن‌ بیشتر از 60 سال‌
سابقه‌ حمله‌ قلبی‌
فشارخون‌ بالا
سیگارکشیدن‌
چاقی‌
سابقه‌ خانوادگی‌ تصلب‌ شرایین‌
پلی آرتریت گرهی‌ (یک‌ نوع‌ بیماری‌ که‌ طی‌ آن‌ التهاب‌ سرخرگ‌های‌ کوچک‌ و متوسط‌ رخ‌ می‌دهد)
آندوکاردیت باکتریال (عفونت سطح‌ داخلی‌ قلب‌)

پیشگیری‌

ترک‌ سیگار
ورزش‌ منظم‌
تغذیه‌ کافی‌ و رژیم‌ کم‌چربی‌
در صورت‌ وجود سیفلیس‌، درمان‌ زودهنگام‌
رعایت‌ برنامه‌ درمانی‌ کنترل‌ فشارخون‌
کاهش‌ استرس

عواقب‌ مورد انتظار

اغلب‌ به‌ کمک‌ جراحی‌ درمان‌پذیر است‌. در جراحی‌، رگ‌ مصنوعی‌ به‌ جای‌ آن‌ قسمت‌ از رگ‌ که‌ آنوریسم‌ دارد گذاشته‌ می‌شود. جراحی‌ در مورد آنوریسم‌ قلبی‌ می‌تواند باعث‌ بر طرف‌ شدن‌ نامنظمی‌های‌ ضربانی‌ شود و عمر را طولانی‌تر کند. گاهی‌ آنوریسم‌ عود می‌کند.

عوارض‌ احتمالی‌

سکته‌ مغزی‌
پاره‌شدن‌ آنوریسم‌. علایم‌ بسته‌ به‌ مکان‌ آنوریسم‌ عبارتند از: سردرد شدید، درد شدید و تند و تیز در قفسه‌ صدری‌، شکم‌ یا پا، از دست‌ دادن‌ هوشیاری‌. اگر پارگی‌ درمان‌ نشود می‌تواند به‌ مرگ‌ بیانجامد.

درمان‌

اصول‌ کلی‌

تشخیص‌ زودهنگام‌ و درمان‌ قبل‌ از اینکه‌ آنوریسم‌ پاره‌ شود ضروری‌ است‌.
بررسی‌ها عبارتند از: آزمایش‌ خون‌ از لحاظ‌ انعقادی‌، نوار قلب‌، آنژیوگرافی، سایر عکس‌برداری‌ها، سی تی اسکن، یا سونوگرافی
جراحی‌ برای‌ جایگزین‌ کردن‌ رگ‌ دچار آنوریسم‌ یا بستن‌ آنوریسم‌
آنوریسم‌ مغزی‌ نیاز به‌ جراحی‌ اورژانس‌ دارد. جراحی‌ برای‌ سایر انواع‌ آنوریسم‌ را می‌توان‌ در میزان‌ مناسب‌ انجام‌ داد.
پس‌ از جراحی‌، اندازه‌گیری‌ فشارخون‌ و کنترل‌ فشارخون‌ را جدی‌ گرفته‌ و یاد بگیرید.

داروها

داروهای‌ ضدانعقادی‌ برای‌ جلوگیری‌ از تشکیل‌ لخته‌ و داروهای‌ ضددرد، پس‌ از جراحی‌ تجویز می‌شوند.
امکان‌ دارد برای‌ جلوگیری‌ از عفونت آنتی بیوتیک تجویز شود.

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری

قبل‌ از جراحی‌ از فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری سنگین‌ یا فشارآوردن‌ به‌ خود اجتناب‌ کنید. بعد از جراحی‌، به‌ تدریج‌ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری های‌ عادی‌ خود را از سر گیرید.

رژیم‌ غذایی‌

قبل‌ از جراحی‌، غذای‌ پرفیبر مصرف‌ نمایید تا از زور زدن‌ به‌ هنگام‌ اجابت‌ مزاج‌ اجتناب‌ کنید. بعد از جراحی‌، رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود.

درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان علایم‌ آنوریسم‌ را دارید، به‌ خصوص‌ وجود یک‌ توده‌ ضربان‌دار در شکم‌ یا پا، یا درد قفسه‌ صدری‌ یا شکمی‌ این‌ یک‌ اورژانس‌ است‌! کمک‌ بخواهید و تا زمان‌ رسیدن‌ آمبولانس‌ در تخت‌ استراحت‌ کنید.
اگر حمله‌ قبلی‌ داشته‌اید و بعد از آن‌ دچار نامنظمی‌ ضربان‌ قلب‌ یا علایم‌ نارسایی‌ احتقانی‌ قلب‌ شده‌اید.
اگر پس‌ از جراحی‌، هر کدام‌ از علایم‌ دوباره‌ رخ‌ دهد.

زیبنده
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر

پست توسط رونین »

بيماري‌ سرخرگ‌هاي‌ قلب‌

بيماري‌ سرخرگ‌هاي‌ قلب‌(آترواسكلروز سرخرگ هاي قلب عبارت‌ است‌ از تصلب‌ و باريك‌ شدن‌ فضاي‌ داخل‌ سرخرگ‌هاي‌ قلب‌. قلب‌ 3 سرخرگ‌ اصلي‌ دارد. زماني‌ كه‌ هر كدام‌ يا همگي‌ تنگ‌ شوند، آنها ديگر نمي‌توانند اكسيژن‌ كافي‌ به‌ سلول‌هاي‌ قلب‌ برسانند. اين‌ بيماري‌ مردان‌ و زنان‌ بالاي‌ 40 سال‌ را متأثر مي‌سازد، اما پيش‌ از يائسگي‌ در زنان‌ كمتر شايع‌ است‌.

علايم‌ شايع‌
مراحل‌ اوليه‌:
اغلب‌ بدون‌ علامت‌ است‌.

مراحل‌ بعدي‌:
آنژين‌ صدري‌ (احساس‌ سوزش‌، فشردگي‌، سنگيني‌، يا گرفتگي‌ در قفسه‌ سينه‌ كه‌ ممكن‌ است‌ به‌ بازوي‌ چپ‌، گردن‌، فك‌، يا كتف‌ گسترش‌ پيدا كند).
حمله‌ قلبي‌

علل‌
عمدتاً ناشناخته‌ است‌، مگر رابطه‌ بين‌ اين‌ بيماري‌ و عوامل‌ خطري‌ كه‌ چند سطر پايين‌تر فهرست‌ شده‌اند.
علاوه‌ بر تنگ‌ شدن‌ داخل‌ سرخرگ‌ (به‌ دليل‌ تصلب‌)، غالباً لخته‌هاي‌ خوني‌ تشكيل‌ مي‌شوند و سرخرگ‌ را مسدود مي‌كنند.

عوامل‌ افزايش‌دهنده‌ خطر
- سيگار كشيدن‌
- بالا بودن‌ فشارخون‌
- سابقه‌ خانوادگي‌ بيماري‌ سرخرگ‌هاي‌ قلب‌، ديابت‌، فشار خون‌ بالا، يا آترواسكلروز
- تغذيه‌ نامناسب‌، خصوصاً وجود چربي‌ زياد در رژيم‌ غذايي‌
- سابقه‌ حمله‌ قلبي‌ يا سكته‌ مغزي‌
- ورزش‌ نكردن‌
- شخصيت‌ تهاجمي‌ يا ناشكيبا
- اضافه‌ وزن‌
- افزايش‌ كلسترول‌ يا LDL (ليپوپروتيئن‌ با چگالي‌ كم‌ ـ كلسترول‌ بد) و يا كاهش‌ HDL (ليپوپروتئين‌ با چگالي‌ زياد ـ كلسترول‌ خوب‌) در خون‌

پيشگيري‌

عواقب‌ مورد انتظار
اين‌ بيماري‌ را در حال‌ حاضر نمي‌توان‌ معالجه‌ كرد. اما علايم‌ آن‌ را معمولاً مي‌توان‌ تحت‌كنترل‌ در آورد. با درمان‌ مي‌توان‌ طور عمر و كيفيت‌ آن‌ را افزايش‌ داد. البته‌ با اتخاذ تدابير درماني‌ سخت‌گيرانه‌ مي‌توان‌ روند آترواسكلروز را نيز تا حدي‌ معكوس‌ نمود.
تحقيقات‌ علمي‌ درباره‌ علل‌ و روش‌هاي‌ درمان‌ اين‌ بيماري‌ ادامه‌ دارند، بنابراين‌ اميد مي‌رود كه‌ روش‌هاي‌ درماني‌ مؤثرتري‌ ابداع‌ شوند و نهايتاً بتوان‌ اين‌ بيماري‌ را معالجه‌ كرد.
عوارض‌ احتمالي‌
انفاركتوس‌ قلب‌ (مرگ‌ سلول‌هاي‌ عضله‌ قلب‌ در اثر نرسيدن‌ خون‌ به‌ حد كافي‌) كه‌ زندگي‌ را در معرض‌ تهديد قرار مي‌دهد.

درمان‌

اصول‌ كلي‌
- امكان‌ دارد آزمايشات‌ تشخيصي‌ شامل‌ موارد زير باشد: نوار قلب‌؛ اكوكارديوگرام‌؛ آزمون‌ ورزش‌؛ آزمون‌ استرس‌ راديونوكلئيد؛ آزمايش‌ خون‌ براي‌ بررسي‌ چربي‌، كلسترول‌، و ليپوپروتئين‌هاي‌ خون‌؛ عكس‌برداري‌ از قفسه‌ سينه‌؛ و آنژيوگرافي‌ (وارد كردن‌ كاتتر به‌ سرخرگ‌هاي‌ قلب‌)
- سعي‌ كنيد عوامل‌ خطر را به‌ هر تعداد كه‌ مي‌توانيد كاهش‌ دهيد. به‌ فكر تغيير شيوه‌ زندگي‌ خود باشيد.
- سيگار را ترك‌ كنيد.
- جراحي‌ باي‌پاس‌ رگ‌هاي‌ قلب‌ در موارد شديد
- آنژيوپلاستي‌ با بادكنك‌. در اين‌ روش‌ درماني‌، يك‌ بادكنك‌ كوچك‌ بدون‌ باد، از درون‌ سرخرگ‌ به‌ سمت‌ محل‌ انسداد هدايت‌ و در آغاز باد مي‌شود تا رگ‌ را باز كند. اين‌ روش‌ خصوصاً براي‌ سرخرگ‌هايي‌ كه‌ به‌ قلب‌ و مغز مي‌روند كاربرد يافته‌ است‌.
- اين‌ روش‌ها ممكن‌ است‌ علايم‌ را براي‌ مدتي‌ كاهش‌ دهند يا حتي‌ رفع‌ كنند، اما بيماري‌ زمينه‌اي‌ را نمي‌توانند برطرف‌ كنند.
- در موارد نادر كه‌ روش‌هاي‌ ساده‌تر موثر واقع‌ نمي‌شوند، شايد بتوان‌ بيماري‌ سرخرگ‌هاي‌ قلب‌ كه‌ در مراحل‌ پيشرفته‌ قرار دارد را با پيوند قلب‌ معالجه‌ كرد.

داروها
نيتروگليسيرين‌، داروهاي‌ ضدانعقادي‌، داروهاي‌ مسدودكننده‌ كانال‌ كلسيم‌، داروهاي‌ مهاركننده‌ آنزيم‌ مبدل‌ آنژيوتانسين‌، يا داروهاي‌ مسدودكننده‌ بتا آنرژيك‌، براي‌ آنژين‌ صدري‌ و اسپاسم‌ رگ‌هاي‌ خوني‌
داروهاي‌ گشادكننده‌ عروق‌ براي‌ افزايش‌ خونرساني‌ به‌ عضله‌ قلب‌
امكان‌ دارد تزريق‌ داروهاي‌ حل‌ كننده‌ لخته‌ خوني‌ ضروري‌ شود.

فعاليت‌
يك‌ برنامه‌ ورزشي‌ روزانه‌ و در حد متوسط‌ داشته‌ باشيد. فعاليت‌ جنسي‌ را با نظر پزشك‌ از سر گيريد.

رژيم‌ غذايي‌
رژيم‌ غذايي‌ داراي‌ چربي‌ كم‌
اگر اضافه‌ وزن‌ وجود دارد، يك‌ رژيم‌ متناسب‌ براي‌ لاغر شدن‌ بگيريد و بدان‌ پايبند باشيد.

اگر شما يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌ تان دچار ناراحتي‌ (درد يا فشار) در ناحيه‌ قفسه‌ سينه‌ با انتشار به‌ فك‌، بازوي‌ چپ‌، يا پشت‌ شده‌ايد. بلافاصله‌ كمك‌ بخواهيد. اين‌ ممكن‌ است‌ يك‌ مورد اورژانس‌ باشد!
- اگر شما عرق‌ ريزش‌ داريد و احساس‌ تنگي‌ نفس‌ مي‌كنيد.
- اگر شما داراي‌ عوامل‌ خطر اين‌ بيماري‌ هستيد و مايليد كه‌ در يك‌ برنامه‌ پيشگيري‌ شركت‌ كنيد.
- اگر پس‌ از فعاليت‌ بدني‌ دچار درد قفسه‌ سينه‌، گردن‌، يا فك‌ مي‌شويد كه‌ با استراحت‌ بر طرف‌ مي‌شود.
- اگر پس‌ از شروع‌ درمان‌، علايم‌ بدتر شوند يا رو به‌ بهبود نگذارند.
- اگر دچار علايم‌ جديد و غيرقابل توجيه شده ايد. داروهاي‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممكن‌ است‌ عوارض‌ جانبي‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند.

زیبنده
.
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”